Para kötülüklerin anası mıdır?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde mahsun tarafından oluşturulan Para kötülüklerin anası mıdır? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,498 kez görüntülenmiş, 27 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Para kötülüklerin anası mıdır?
Konbuyu başlatan mahsun
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

mahsun

Yeni üye
Yeni Üye
Kötülük parada değil onu kullanan kişinin iradesindedir..

çok parası olan ve gerekli olan yerler yaparak birçok insana yarar sağlamış kşiler de mevcuttur, aynı para miktarıyla milyonların ölümüne hastalığına sebep olmuş insanlar da..

yani sorun parada değil kişide biter..

para kötülük yapmak isteyene de iyilik yapmak isteyene de yardımcı olan bir araçtır

est

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Para kötülüklerin anası mıdır?

kotuluk nedir ki?

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Sana katılıyorum mahsun arkadaşım düşünsenenize biraz parayı bulan devlet hangisidir? Lidyalılar peki lidyalılardan önce kaç topluluk vardı tarihte?Sayısız peki paranın olmadığı bu devirlerde insan hiç kötülük yapmıyormuydu tabikide yapıyordu.Kötülük diye tabir ettiğimiz davranışlar tarihin karanlık çağlarından ittibaren süregelen bir olgu.Yani insana kötülük doğuştan gelen bir özellik bence.

Nelchael

Felsefe.net
Yeni Üye

est'e ölümüne katılıyorum. hem bir de kötülükten üstün birşey mi para? merak ettim. Bir de eğer para kötülükten üstün birşey değilse o üstün olarak nitelendirdiğiniz soyutluk nedir?

oguz8891

Yeni üye
Yeni Üye

Parasız bir sistem kurulabilir.. Ve bunun bu paralı sisteme göre ciddi üstünlükleri vardır.. Ama bir felsefe sitesindeyiz ve bir üye kötülük nedir diye sormus? Bu sistemi anlatmak simdi burada yersiz olur...

Kötülük nedir sorusuna gelince.. Bu sorunun cevabı; hayat görüşü olan bir kişide(Kendini bir yolla kandırmıs, bazı seylere tam emin olmadan inanmıs); ya da hayatı cözmüs bir kişide mevcuttur.. Ben su an itibarı ile iki kategoriye de giremiyorum...

Nelchael

Felsefe.net
Yeni Üye

Vazgeçiyorum. Ne kadar çok insan paranın kötülüklerin anası olduğuna inanırsa, o kadar değersiz olabilir para. İnsanlığın "iyiliği" için bu soruya evet demek gerek. =)

esinti

Felsefe.net
Yeni Üye

bütün suçu paraya atmak, gol yiyen kalecinin kale direğini tekmelemesinden farksızdır.
paraya ve paranın sahip olabileceği şeylere sahip olma hırsıdır kötü olan.
ayrıca çok parası olmak iyilikle mi olur diye de düşünmeden edemiyorum.

fearless

Felsefe.net
Yeni Üye

Eğer paraya sahip olan kişi erdemliyse,onu doğru ve güzel şekilde kötülükten uzak bir şekilde kullanabilir aksi takdirde bir insan nasıl kullanılcağını bilgisiz ise kötü kullanıcaktır.Tamamiyle insanın aldığı eğitim ve karakterin verdiği bir olgudur.Sayın Mahsun konunuz için teşekkürler,saygılar

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

para kapitalist sistemlerde güçtür.güç iyimi kötümü kullanana bağlı.insanlık içinde kullanabilirsiniz,bireysel çıkarlarınız içinde.sorun kontrol etmekte.kötülük kontrol edilemez. çünkü herşeyin basit ve kolay şeklidir.herkes biraz kötü biraz iyidir.var olan koşullara göre iyilik ve kötülük değişir.sebep sonuç ilişkisi sonuçlarda başlar,ve bir diğerini getirir.sıradan insanlar yaşamındaki algılama basite inidirilmiş biçimidir.gereçekte kötülük veya iyilik diye bir şey yoktur.olan sadece bunların oluşumunu sağlayan zeminin şeklidir.. yani sonuçta para ne köülüğün anası nede iyiliğin babasıdır. eşcinsseldir :)

FaceOfAres

Felsefe.net
Yeni Üye

Bu bizler gibi para sahibi olmayan insanların bir çeşit avunmasıdır.Felsefe denen şey eskir mi evet eskir değişir temeli sağlam olsa da üzerine inşaa edilen fikirlerin günümüze uyması gerekir.Tüm kötülüklerin anısıda babasıda parasızlıktır.Bunu hala kapitalist sistemin.... diye başlayan cümlelerle tarif etmek ise tam anlamıyla geri kalmışlıktır.

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

esinti ' Alıntı:
bütün suçu paraya atmak, gol yiyen kalecinin kale direğini tekmelemesinden farksızdır.
paraya ve paranın sahip olabileceği şeylere sahip olma hırsıdır kötü olan.
ayrıca çok parası olmak iyilikle mi olur diye de düşünmeden edemiyorum.

Burada önce paranın suçsuz olduğunu savunuyorsun sonrada paraya sahip olabilmek için insanın kötülük yaptığını savunuyorsun, bir daha düşün istersen.Ayrıca son soruna cevap vereyim burada hobbes' in bir sözü var "zengin olan kişi diyerlerinin üzerine basarak yükselen kişidir." diye.Demek ki çok parası olmak çoğukez iyilikle olmuyor.

kaotik27

Felsefe.net
Yeni Üye

para kötülüklerin anası kesinlikle olamaz. insan yaradılışı gereği ego sahibi ve güç isteği ile yaratılmıştır. her insan her edimini ilk önce kendisi için yapar. sorun parada değil paranın sahibi olan ve olmak isteyen kişide biter. para yı neden istemek yada para ile ne yapılacağı gibi. öte yandan eşit bir takas söz konusudur hayatta ( the equal exchange ) kötülük nedir gibi bir soru gelmiş. kötülük iyiğiliğin en iyi arkadaşıdır yada mutluluğun en iyi arkadaşının mutsuzluk olduğu gibi. mutsuzluk olmasaydı insanlar mutlu olduklarını bilemezlerdi yada mutluluğun ne olduğunu. kötülükte iyilik için vardır. bunu ''şeytan klisenin en iyi arkadaşıdır'' gibi açıklayabiliriz. şeytan olmasaydı klisenin hali nice olurdu? ying-yang evrenin iki gücü iyilik ve kötülük. yaşadığımız evrende de bir denge söz konusudur. ve denge tek bir olgu ile söz konusu olamaz dengenin olması için 2 tane olguya ihtiyaç vardır. malesef iyiliğin olması için kötülüğünde olması gerekmektedir. fakat şunu unutmamak gerekirki; iyiler çabuk ölür , kötüler sürünerek.

F

faust

Ziyaretçi

Tamamiyle irade ile ilgili olduğunu düşünüyorum,para araçtır fakat bu araç zamanla amaç oluyor (Ki olmuştur) ve bu çok şeyide kenarı itip,insanın 'ego'sunu tamamladığını düşünülen bir varlık olarak algılanıyor,ne zaman ki düzende para 2.plana gelir, o zaman gerçekler ve şimdiki gerçek görünen bazı somut saçmalıklar,yerin dibine itilecektir,şayet paran var ise birilerinin itibarını kazanabilir bir yerlerde muhafaza edilebilirsin,bugun bilim adamlarımızın ve filozolarımızın 2.plana atıldığı gibi,bu konuda para'nın bize yaptıkları ve bunu görememe (Bilim adamlarımıza ve düşünürlerimize sahip çıkılmıyor ki,para elde edilene kadar(Pragmatisttir bu vatandaş),parayı elde eden vatandaş,tek kalemle siliyor düşünürlerimizi neden mi,elde edebileceği değer sadece para olduğu için)

Samet Aras.

Felsefe.net
Yeni Üye

Merhaba,

Bence, hiçbir şey kötü değildir. Lakin; şeyi iyiye ve ya kötüye yönelten, canlılardır. Paraya veya herhangi bir şeyi kötü diyemeyiz, eğer ortada bir kötülük var ise bilin ki; temel kaynak canlılardır.

Sevgiler; Aras, Samet.

Bie

Felsefe.net
Yeni Üye

..........

ıIıI_NoRa_IıIı

Felsefe.net
Yeni Üye

Bence para kötülüklerin anası değildir kullanma şekline ve ne amaçla kullanıldığına bakılmalıdır.Örneğin para harcama duygusunu yeri ve zamanında kullanmak gerekir ki ihtiyaç duyduğumuz zamanlar parayı bulamayınca kötüleyip imkansız hale getirmeyelim... ;)

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

[[~RuKiye~' Alıntı:
] ]
Bence para kötüLükLerin anası değiLdir kuLLanma şekLine ve ne amaçta kuLLanıLdıqına bakıLmaLdır.Örneqin para harcama duygusunu yeri ve zamanında kuLLanmak qerekir ki ihtiyaç duyduğumuz zamanLar parayı buLamayınca kötüLeyip i mkansız haLe qetirmeyeLm... ;)

Paranın kötülüklerin anası olmadığı konusun da sana katılmama rağmen sana şu soruyu sormadan edemiyorum"Parayı neden bulamaz insan?" veya "İnsan parayı bulamayınca mı kötüleyim imkansız hale getiri?"

NOT:Yazını çözebilmek için biraz daha fazladan zaman ayırdım konuya.

ıIıI_NoRa_IıIı

Felsefe.net
Yeni Üye

Herhalde dediğim anlaşılmadı.Ben yine söylüyorum kullanım şekline veya azlığa/çokluğa bağlı birşey... Hayatta her insanın az da olsa çokta olsa parası vardır,bazen hiç.. Ama elbet birgün elde ederler ve kullanırlar;kimisi bir zaman çok kullanır sonradan bulamaz(değer bilmezlik),kimiside parayı elde edemediği için düşman bilir.(neden herkeste varda bende yok düşüncesi) yani anlatmak istediğim buydu.saygılarımla...

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

ıIıI_NoRa_IıIı ' Alıntı:
Heralde dediğim anlaşılmadı. ben yine söylüyorum kullanım şekline veya azlığa cokluğa bağlı birsey... hayatta her insanın az da olsa cokta olsa parası vardır bazenn hiç.. ama elbet bigün elde ederler ve kullanırlar kimisi bir zaman cok kullanır sonradan bulamaz((değer bilmezlik)kimiside parayı elde edemediği için düşman bilir. [[ neden herkeste varda bende yok düşüncesi ]] yani anlatmak istediğim buydu. saygılarımLa...
ıIıI_NoRa_IıIı ,yukarıdaki yazınızı anlaşılır şekilde düzeltiyorum,ancak bu yazım tarzınızda ısrar ederseniz yazılarınızı sileceğimi üzülerek bildiriyorum.Hem okuyan,hemde düzelten için zorluk yaratıyorsunuz.Özeniniz için şimdiden teşekkürler.

kendimi seçtim

Felsefe.net
Yeni Üye

Birçok arkadaşin da belirttiği gibi para olmadan da kötülüklerin olmasi önümüzde bir gerçekken, böyle düşünmek biraz abes kaçar. insanin bencilliğinin ve her daim iki uca sahip bir canli olmasi kötülükleri doğurur demek benim açimdan daha yerinde olacaktir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar