Özgürlük diye birşey varmıdır arkadaşlar?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde stajerfelsefeci tarafından oluşturulan Özgürlük diye birşey varmıdır arkadaşlar? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,053 kez görüntülenmiş, 36 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Özgürlük diye birşey varmıdır arkadaşlar?
Konbuyu başlatan stajerfelsefeci
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan pneuma

stajerfelsefeci

Felsefe.net
Yeni Üye
özgürlük bunun asıl tanımı nedir doğru ve gerçek tanımı nedir sizce gerçektende özgürlük varmıdır bence böle birşey sorulmamalı tabikide vardır bence özgürlük ama yeterli midir onu tartışmak gerek..
:)

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Özgürlük diye birşeyin olduğuna asla inanmıyorum. İnsan ne kadar özgür olduğunu düşünsede yanıldığını hissediyorum.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
"Hangi felsefi akım ve hangi özgürlük kavramı?" Sorusunu sorarak başlamak gerekir.

braveturkey

Felsefe.net
Yeni Üye
Bana göre özgürlük imkanların elverişinde hiçbir zorunluluk altında kalmadan tamamiyle kendi düşüncenle yapabileceğin herşeydir; yani senin vücudun elvermiyorsa jimnastik yapamıyorsan ben özgür değilim diyemezsin .Tam olarak özgürsen yaşamak için bir nedenin kalmamıştır ; hedefin yoktur zaten yapabiliyorsundur engellerin yoktur hiç bir isteğin yoktur ;amaçsız bir hayatta neden yaşayasınki ?

stajerfelsefeci

Felsefe.net
Yeni Üye
yani şimdi siz bana düşünce özgürlüğü olmadığı söyleyebilirmisiniz ki örneğin hocanız size kızdığında siz karşılığını dil ile vermeyebilirsiniz ama içinizden istediğiniz şeyi söylemiyormusunuz gözlerinizi kapattığınızda istediğiniz şeyleri düşünemiyormusunuz bu bi özgürlüktür ülkenizin yönetim şekli demokrasi ise orda özgürlük varıdr dmektir eğitim özgürlüğü kısıtlar eğitim olduğu yerde özgürlük vardırki kısıtlanmak istenmiştir yasalar kanunlar hep bunun içindir bence

stajerfelsefeci

Felsefe.net
Yeni Üye
ferdinand link için teşekkürler okumak iyi bi fikir olabilir:)

stajerfelsefeci

Felsefe.net
Yeni Üye
ümit niye böyle düşündüğünü açıklarmısın belki biyerde yanılıyo olabilirsin yada ben yanılıyorumdur açıklarsan sevinirim

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bütünden bakalım, soralım kendimize Özgürlük nedir? içerden ve dışardan her taraftan kuşatılmışız.. Yasa,ahlak,içgüler,ihtiyaçlar,duygular vs vs .. ve düşünceler.. hakim misin düşüncelerine? senden izinsiz söylemiyor mu bişiler? ve son noktada akıl ve mantık ... düşüncelerini düzenlemiyor musun bunlarla? zincirlenmişsin işte ! herşeye gücün yetti diyelim. canın sıkıldı ! hadi söyle bakalım canına sıkılmasın ! istediğini yapabilirsin belki ama isteklerini yönetemezsin !

daha ileri gidelim..diyelim Tanrısın. herşeye gücü yeten ,hiç birşeye ihtiyacı olmayan v.b. Tanrı söz vermedi mi insanlara, ben vaadimi tutarım demedi mi? e o zaman Tanrıda bağladı işte kendini.. Sonsuz Cennet vaadi sonsuzdan önce bitirilebilir mi?

Hayır sandığın gibi değil ! Tanrıya sınır çizmiyorum. Tanrı , Herşeye gücü yetendir ,hiç birşeye ihtiyacı olmayandır. sınırlandırılamayandır. O 'nu sınırlayan ,sınırladığını sanan aklım ve mantığımdır. Kierkegaardın dediği gibidir sonlu olan sonsuz olanı kavrayamaz. bu inançla değil aklımla ulaştığım noktadır. işte özgürlükte böyledir, özgürlük sınırsızlıktır, tam bağsızlık,bağımsızlıktır. bizim gibi sonlular ve bağlılar bu kavramı tam tarif edemez.

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
ümit niye böyle düşündüğünü açıklarmısın belki biyerde yanılıyo olabilirsin yada ben yanılıyorumdur açıklarsan sevinirim

Şimdi şöyle düşün. Seni küçük bir kutunun içine sıkıştırsalar özgür olabilir misin? İşte Dünya'da küçük bir kutu. Dünya'nın dışına çıkamıyoruz. Çıksak bile nereye gideceğiz. Üstelik bizi bu küçük kutuda bile çoğu zaman özgür bırakmıyorlar. Eğer dünya sana çok büyük geliyorsa, biraz daha felsefe yapman gerekecek. Bu konuyu derinlemesine düşün, anlarsın demek istediğimi...

stajerfelsefeci

Felsefe.net
Yeni Üye
iyide arkadaşlar özgürlük kavramının tanımı sonsuz bağımsızlık olamazki ben başkasına karışmadan istediklerimi yaşabiliyorsam özgürümdür sizin tartıştığınız bence özgürlük vardır ama yeterli değildir kısıtlanıyor yasalar ile kanunlar ile burda özgürlüğü genel oarak ele alırsk toplumsal özgürlük olarak böle bi özgürlük varıdr ancak bu kısıtlanıyordur ve buda özgürlüğün olduğunu ve kısıtlanmak istendiği anlamına gelmiyormu? şu küçük kutu örneğinde seni orda özgür bıraksalar ne yapacaksın atıyorum sakın yanlış anlma lütfen güpe gündüz esrar satılıp milletin içinde bunu kullanmak mı yada ne bilim herşeye isyan ederek sistemi değiştirmek mi istiyorsun sevgilin ile ortalıkda sevişmek mi istiyorsun bunları yapmak özgürlük değildirki tüm bunları yaparken diğer insanları rahatsız edersin ve benim özgürlük tanımımda başkasını rahatsız etmeden özgürlüğünü yaşayabilirsin yani özgürlük sonsuz bağımsızlık olmamalı şölede düşünebiliriz sevgilin ile senin birlikte olduğunu ailen bilmiyor ayrıca birbirinizden hiç ayrılmayacak ve ilerde belkide hayatlarını birleştireceksiniz aileniz bunu öğrendiğinde bu ilişkiye karşı çıkıyor burda özgürlüğünüz kısıtlanıyor ama siz gizlicede olsa sevgilinizde görüşüyor onun hakkında istediğiniz şeyi düşünebiliyorunuz siz bu düşündükelrinizi dile getirmediğiniz sürece karışan oluyor mu yani akıl yada kalp ile düşündüğünüze kendinizden başkası karışabiliyormu düşüncelerimizi kendimiz yönetmiyormuyuz? özgürlüğün vaar olduğu ama bunun kısıtlandığı bariz ortada kims eözgürlük yoktur dememeli bence geçmişte Kurtuluş savaşlarında dedelerimiz ninelerimiz bir hiç için öldüğünü savunmuş olmuyormusunuz yani başkasının mandasının altına girmeden diğerlerini rahatsız etmeden yaşamak için savaşmadılar mı tekrar söylüyorm bunu sizin ülkenizin yönetim şekli demokrasi ise orda özgürlük avrdır demekrsinin ana kaynağına indiğinizde özgürlüğünün var olduğunu göreceksiniz ve o üllkede eğitim varsa özgürlük kısıtlanmak istenmiştir yasalar ve kanunlar ile sen başkasının hayatına taciz edersen kendi çıkarların için özgürlüğün kısıtlanır ve tutsak olursun o yüzden verdiğimiz tüm ilk kararlarda özgürüzdür ve diğer kararlarda verdiğimiz o ilk karara bağımlıyızdır o yüzden ilk kararlar gerçekten de çok önemlidir.özgürlük de sonsuz bağımsızlık kimseye hesap vermeme yanlış bir tanımdır bence.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Stajerfelsefeci ; sen bize özgürlükten değil, özgürlüğün sınırlarından bahsediyorsun arkadaşım:) oysa ben ; bir kuş gibi özgür falan derler ya ..işte bende havanın kaldırma kuvvetine,atmosfere hatta kendi kanadına ihtiyacı olmayan bir kuş gibi özgürlükten bahsediyorum, bu düşüncelerimin uçuk olduğunu, uçtuğunu biliyorum merak etme :) düşüncelerimiz hep bir yere bağlı işte, tüm bağları koparmakta deliliktir biliyorum. akıl ve mantık... bunlar bizi sınırlı yapıyor işte, bazen bunları da yadsımak gerekiyor. sonlu düşünerek sonsuza uçamayız, sınır düşünerek özgür olamayız :)

Sahte filozof

Yeni üye
Yeni Üye
Her kes tabi ki istedigini yapa bilir ama istediklerini isteyemez. Insan isteklerini kolesidir.Ozgurluk diye bir sey yok

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
stajerfelsefeci, biliyordum yazdığımı yanlış anlayacağını. Ben sana küçük bir kutu örneğini verirken senin dediğin gibi dünyada sınırsız özgür değiliz demek istemedim. Yani sevgilisiyle biri yolda sevişemiyor, al nerede özgürlük gibi bir şey demedim. Ben sana dünya kutu gibi daracık dedim. Bir kutunun içinde nasıl özgür olabilirsin dedim.

stajerfelsefeci

Felsefe.net
Yeni Üye
arkadaşlar bence benim özgürlük tanımım ile sizin özgürlük tanımlarınz uyuşmuyor bu noktada anlaşmak gerekir bence:)

stajerfelsefeci

Felsefe.net
Yeni Üye
sence ümit özgürlük gerçektende sonsuzluk bağımsızlıklıkmıdır yoksa kendi düşüncelerini eylemlerini başkasını rahatsız etmeden dile getirmekmidir?

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Senin demek istediğini ben anlıyorum. Sen şöyle demek istiyorsun. İnsan kendi düşüncelerini, fiillerini kendi alanında insanlara zararı dokunmadan yapabiliyorsa özgürlüktür. Tamam bu senin görüşün. Ama sen benim şöyle dediğimi zannediyorsun. İnsan her alanda özgür olmalı. İsteyen her yerde istediğini yapabilmeli. Ama ben öyle söylemiyorum. Şimdi sen dünya gözüyle baktığın için olaya dünya sana kocaman bir yer gibi geliyor ve sen bu yerde istediklerini yapabildiğin ölçütte özgür olduğunu düşünüyorsun. Ama ben dünyaya baktığım zaman dünya bana küçük bir kutu gibi çok küçük geliyor. Bir insan küçük bir kutuda ne kadar özgür olabilir ki diyorum? Yani ikimizin tek farklı dünyaya bakış açımız. Dünya bana bir sınav yeri, daracık bir çile ortamı gibi geliyor. Ben bu daracık çile ortamında, en fazla evimde olmadı sokakta olmadı ülkemde özgür olabilirim. Ama bu daracık kutuda ülkem bana küçük bir delik gibi geliyor. Ben bu delikte fiillerimi nasıl özgür yapabilirim ki? Zaten hiçbir yerimi hareket ettiremiyorum. Bilmiyorum bu sefer anlatmak istediğimi anladın mı?

social-sosyal

Felsefe.net
Yeni Üye
Özgürlük, kölelik kadar saçma bir istençtir.
Tamamen özgür olamazsın.
Efendiden sıyrılırsın ama arzularından sıyrılamazsın..
Arzularından sıyrılırsın bilincinin-toplumun kölesi olabilirsin, arzunu özlersin...
Özgürlük nedir?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar