Ölüm..

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ls2 tarafından oluşturulan Ölüm.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,019 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Ölüm..
Konbuyu başlatan ls2
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

ls2

Kahin
Onursal Üye
Dünya dünya olalı beri elle tutulabilir tek şey ölüm. Onun üzerinde yürüyor ve ona doğru gidiyoruz. Bir gün birileri mezarımızın üzerinde yürüyecek olduktan sonra güzel ve erdemli olmak neye yarar ki. Toprağın altında üzerindeki canlılardan daha fazla ölü var ve biz yaşamdan çok ölüme sahibiz. Sadece bir zamanlar sesleriyle etrafımızı saran şimdiyse yok olmuş insanlar değil kastettiğim, biz de yıldan yıla parça parça ölüyoruz. Henüz var olmayan da ölecek. Neredeyse her şey ölü.

Henri Barbusse
..
evet nerdeyse herşey ölü !

varlıga yaşama bakıyoruz herşey oluş halinde..kalıcı hiç birşey yok ! olamazda! öyleyse herşey ölü !

kalıcı veya kesin olanlar sadece zihnimizde....Tanrı,iman veya hakikat dediğimiz fikir veya inançlar..

gerçekte ise nerdeyse herşey ölü!!

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
"ölüm tatlı bir türküdür," "tenime değen rüzgar ya da bir kurşun dalgası gibi"
tuncay akdoğan
ya da
ölüm tatlı bir uykudur, tenime deyen rüzgar ya da bir çiy damlası gibi

ölüm tatlı/sert bir uyku-vuruş-dokunuş tur/dur önermesini önermek istedim bu mısra için bir de
böylesi bir dokunuşa ihtiyacımız var -olmalı-bizi kendimize getirmek için; varoluşumuzu duydurmak ya da sorgulatmak belki-düşünün-kimbilir?
--
"ölmek her gün uykudan uyanmak, sanki!"
Haluk Levent, hiçe açılan kapılar-

---

birileri bizim mezarımız üzerinde yürümeyecek,
bunu artık böyle düşünmemeye karar verdim ne kadar aklım ermese de ben

-tamamen- tensel özdeşim yerine daha tinsel özdeşim ya da doğasal özdeşim ya da doğa ruhu/canlılık ve daha tümel bir özdeşime yönelirsek (ya da daha hayali) ve bunu seçersek bu olmayacak/
Ölümü belki de öyle düşünmeyeceğiz daha doğrusu
/ama bir anlamı var olmalı-anlattığı bize bunun? bu şarkının
insan, ne de (ve ney de) canlılık (ve doğa-kendi doğası) görüyor buna karar versin-vermeli
sadece bedeninde mi? işlevlerinde mi? diğer şeyler de ne?

---
evet ölecek olduktan sonra, ya da bunun farkına vardıktan sonra (şöyle ya da böyle yaşamanın ne anlamı var ) sonra güzel ve erdemli olmak neye yarar ki.
bi çok şeyde öyle neye yarar ki? ama ne olmak? nasıl olmak?
ya da ve neye karşı olmak
başka bi şeylere bi şeyler olmak
başka bi türlü olmak /varolmak arayışları içinde biz
ve ölüm bu anlamda sınırlamaların kalkması ve aşılmasına da hizmet ediyor-eder
evet ve zihnin özgürleştirilmesi de bu anlamda /dennemsi
ölüm fikriyle zihni denemek mesela-bunun için bir varoluş yapar mı mesela yargıcı
--

kaba bi hesapta hep böyle yaparız
dünyada sekiz milayar insan ya da hayat var ve sonra bunu tarihlemelere de dağıtırsak (değişken zamanlarda nüfus popülasyonunu bilmiyoruz ancak) tüm zamanlarda sadece bu dünyada trilyonlarca kez deneyime eşdeğer hayat ve deneyim olurdu sanırız.
ve başka dünyalar var-bilmiyoruz bunu
zaman, sandığımız şey olmamalı daha baştan
ya da kendimiz

--
eski zaman/yer algımız iyiydi
-çocukluk zaman algısı ve oyun yer zaman algıları-
kaybolma hisleri-zamanı unutma hisleri ve doğal olarak kendini kaybetme, doğada yitme;
serbest zaman izleri geçmişimde, hala hatırlıyorum
serbest zaman yitme/geçirme hisleri içinde iyiydi ve canlıydık
Çocukluğumu arıyorum ve özlüyorum bu anlamda bazen.
ne yazık ki biz kaybolduk sanki!
ne yapacağamızı bilmiyoruz-ne yöne gideceğimizi

-

zaman evet algı olarak biraz çarpıtıldığıda, insanda bi şeyler oluşturabiliyor
bi kaç şimşek çaktırabiliyor zihinde-bunu deneyin.

--
değişik/değişken önermeler-

insan -tamamen- tensel ya da kendine özdeşim yerine daha geniş bir özdeşimin yollarını aramalı/kollamalı
-
insan tamemen tensel ve kendine aidiyetlik (ve özdeşim) yerine daha geniş bir (kitleye ve) gerçeğe uyumun ve özdeşimin giderimlerini aramalı/beklemeli
-
insan tamemen tensel/doğasal olan yerine daha aşkın olan özlemin giderimlerini tamamlamalı
-
insan tamemen kendisel yontmanın sınırlarını aşmalı
-
isnan tamemen kendisel/kendine yontmanın ötesine bakmalı/varmalı
-
insan tamemen tensel ve kendine aidiyetlik ötesi aidiyetlik metodolojileri gelişmeli sınamalıdır-denemelidir
-
insan tamemen tensel ve kendine aidiyetlik (ve özdeşim) yerine daha geniş çaplı bir bakınımın izlerini takip etmeli
-

ölüm tatlı bir türküdür

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Çocukluk hayatın cennetiydi evet :) muhteşem bir varoluş biçimi, daha iyisini düşünemiyorum bile..

ve hayır! ölümü olumlamıyorum tamamen negatif,karanlık,soğuk...

Tüm sevdiklerimizle aynı anda ölsek belki olumlayan-barışık kalmaya çalışan-kabullenen bakış açılarına karşı çıkmazdım belki ama hayır! sevdiklerimizin ölümü ! ayrılık ! korkunç şey! elimiz kolumuz bağlı kabullenecez mecbur!? ama bence bu kabullenmeyi kendimiz yapmıyoruz beynimiz otomatik yapıyor (yaşama içgüdüsü belki bilmiyorum), yoksa ölmeyi yeğlerdi bir çok insan.. mesela sevdiğiniz biri öldüğünde beyniniz bunu kabullenmez hatta onu halüsinasyonlar biçiminde size göstermeye devam eder..sonunda ölmeseniz de bazılarının yeri asla dolmaz, acı hisler bi süre sonra hissedilemez kaybolur elbet..ama gölgeleri hep kalır...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Tüm sevdiklerimizle aynı anda ölsek belki olumlayan-barışık kalmaya çalışan-kabullenen bakış açılarına karşı çıkmazdım belki ama hayır! sevdiklerimizin ölümü ! ayrılık ! korkunç şey! elimiz kolumuz bağlı kabullenecez mecbur!? ama bence bu kabullenmeyi kendimiz yapmıyoruz beynimiz otomatik yapıyor (yaşama içgüdüsü belki bilmiyorum), ...

kabullenme değil de belki bilgilenme ya da araştırmaya devam etme olabilir çünkü belki de ölüm sandığımız ve anlam yüklediğimiz öyle gördüğümüz şey değil
ve bir ayrılık subjektif
yaşam içgüdüsü araştırmaya devam etme içgüdüsü olmalı

ve hayır! ölümü olumlamıyorum tamamen negatif,karanlık,soğuk...

Tüm sevdiklerimizle aynı anda ölsek belki ...

ölüm çeşitlerine ilgim yok ve ölüme karşı nötr üm ne yazık ki ama yaşarken yoğun acı çekmeye yoğun/baskın/aşkın anlamsızlık duymaya evet katlanamıyorum ben de
bilgi bizi tazelemeli_ bi kayıp yok ben görmüyorum artık

daha büyük bir gerçeğe inanmadığımı kisme söylemeyemez
ve tüm bunların anlamlarını bulacağına ve yerlerine oturacağına-anlamlanacağına-bir ölçüde- evet inanıyorum
ölüm benim için bir direnç hali-direnme hali sadece ;ondan uzak dur olabildiğince uzak dur bakışı

Tüm sevdiklerimizle aynı anda ölsek belki .

sevdiklerim? böyle bi kavramım yok ne yazık ki! hiç bi şeyin kaybolacağına inanmıyorum-kaybedileceğine-
yaşam daha iyisini yapar

ve hayır! ölümü olumlamıyorum...

ölümü olumlamıyorum evet- evet ama o anlamlanana kadar
henüz anlamlandırmış değilim evet ama inançlarımla destekledim bunu ve kısmi bilgimle de, ilgimle de beklentilerimle de evet

Tüm sevdiklerimizle aynı anda ölsek belki olumlayan-barışık kalmaya çalışan-kabullenen bakış açılarına karşı çıkmazdım belki ama hayır! sevdiklerimizin ölümü ! ayrılık ! korkunç şey! ...

sevdiğim biri öldüğünde a planı hazır
b planı da hazırlıklı olmak ve gerekeni yapmak duymak
hep bunları eledim, düşündüm zihnimde; birleştirdim ve kararlar verdim ben

ölüm korkunç değil çünkü öyle ya da böyle mutlak olan bizim için kaçınılmaz olan ya da bir 'yasa' benzeri gibi, varoluş çeşidi
izlenimim bu maalesef

bazılarının yeri asla dolmaz, acı hisler bi süre sonra hissedilemez kaybolur elbet..ama gölgeleri hep kalır...

ölmüş insanlara üzülmek-sevinmek bunu bıraktım ya da hiç başlamadım buna
arkada bıraktıkları acılara ve bilinmezliğe belki empati kurabiliriz-ordaki bilinmezlikle empati kurabiliriz sadece

oturur sakince düşünürdüm ve bakardım bu bana ne anlam ifade ediyor ve ben ne hissediyorum sadece ;
kendim varım ve devam ,bu bana ne anlatıyor
; devam sadece
yoldayım (ve birine ihtiyacım yok) o halde devam

herkes ölebilir=herkes ölebilir ;herkes her an ölebilir ben buna hazırım ve açığım çünkü (ikinci bir gerçek yok -şimdilik- olana kadar ben buna hazırım ve bu) gerçek bu bununla iki kez yüzleştirmeme gerek yok kendimi (bir acı çekilecekse-duyulacaksa baştan çekerim şimdi çekerim ve düşüncemde elerim onu pas geçerim-ben tüm sevdiklerimin acısını baştan çektim kafamda ölümlerini/kayıplarını denedim ve sınadım ve dşüncemi buan göre uyarladım maalesef bunu yaptım zihnim böyle işletti-işliyor benim) baktım ve yüzleştim zaten ben buna hazırım (ikinci bir hazırlığa gerek yok) her an
herkes ölür ve ölebilirdi
acı duymama gerek yok doğanın kanunu bu_ kendimi kandıramam

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:19 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 17:44 ----------

bir serbest karalama bura için_
http://www.felsefe.net/142740-post1572.html

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Sanalmanik;

Sözlerinizi anladım.. hayır böle olamaz! (kendi duygularımda karşılığı olmadığı için). böyle hissedemezsiniz, kendinizi kandırıyor,savunma mekanizmaları geliştriyorsunuz vs şeyler demeyeceğim. bu saygısızlık olur. ama özel üzerinden değilde genelden konuşursam insanların böyle yaptığını düşünüyorum.bilmiyorum kendi içimde böyle işte..

zaten bu başlığı da ölüme -acılara kendimi hazırlayabilmek için açtım birazda.bende sanırım insanları yaftaladığım gibi yapacağım..başka çare yok.. kurtuluş yok..kendini öldürsen bu sefer seni sevenleri üzeceksin..çıkış yok..

ancak dostum; inanclarımız ve fikirlerimiz ne olursa olsun görünen o ki zaman herşeyi parçalıyor,insanlar,dünya,güneş,evren herşey parçalanıp yok olacak.. acı gerçek bu ..

bende tabiki bir anlam arıyorum ötelere gidiyorum ama baskın gerçek bu..hakikat diye birşey yok..sadece bu lanet olası parçalanış var.. bütün/tümel anlam dediğimiz şey sadece akılda mümkün..zaten aklın doğasıda bu..parçadan bütüne gider..bütün diye bişi ise yok görünüyor..parçalanış var..

Bütünün/tümelin bir yaratıcı olmasını diliyorum ve hala inanıyorum..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Sanalmanik;

Sözlerinizi anladım.. hayır böle olamaz! (kendi duygularımda karşılığı olmadığı için). böyle hissedemezsiniz, kendinizi kandırıyor,savunma mekanizmaları geliştriyorsunuz vs şeyler demeyeceğim. bu saygısızlık olur. ..

yo deyin eğer öyle hissettiriyorsa ve siz eğer öyle hissediyorsanız ve düşünüyorsanız bunu duymak isterim
saygısızlık sanırım olmaz. ben kendimi bilmiyorum böyle mi kandırıyorum ve böyle anlattım diye böyle mi?

hayır hayatımda batıp çıkmalar var -doğup batmalar
bazen zor evet anlamsız, bazen de ölüm düşüncesi bana hiç çakmıyor/anlam vermiyor

ancak dostum; inanclarımız ve fikirlerimiz ne olursa olsun görünen o ki zaman herşeyi parçalıyor,insanlar,dünya,güneş,evren herşey parçalanıp yok olacak.. acı gerçek bu ..

bende tabiki bir anlam arıyorum ötelere gidiyorum ama baskın gerçek bu..hakikat diye birşey yok..sadece bu lanet olası parçalanış var.. bütün/tümel anlam dediğimiz şey sadece akılda mümkün..zaten aklın doğasıda bu..parçadan bütüne gider..bütün diye bişi ise yok görünüyor..parçalanış var..

Bütünün/tümelin bir yaratıcı olmasını diliyorum ve hala inanıyorum..

her ney varsa o var- bu bir kanı dizisi sadece ve gerçeği değiştirmeyecek sonuçta
benimkilerde öyle

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
yo deyin eğer öyle hissettiriyorsa ve siz eğer öyle hissediyorsanız ve düşünüyorsanız bunu duymak isterim
saygısızlık sanırım olmaz. ben kendimi bilmiyorum böyle mi kandırıyorum ve böyle anlattım diye böyle mi?

hayır hayatımda batıp çıkmalar var -doğup batmalar
bazen zor evet anlamsız, bazen de ölüm düşüncesi bana hiç çakmıyor/anlam vermiyor

nezaketiniz için teşekkürler ancak duyguları eleştirmek pek olmaz :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
58 yaşındaydım. Doktorların anlattığına göre gittiğim hastanede kalbim dört dakika durmuş. Bu sırada vücudumun, içinde vücudumun bulunduğu odanın, odanın içinde bulunduğu binanın, binanın içinde bulunduğu ülkenin ve ülkenin içinde bulunduğu dünyanın içinden çıktım. Bilincim, belleğimi ve gövdemi geride bırakarak, bilinmeyen bir yere gitti. Kadın arkadaşımın, doktorların, hemşirelerin ve aydınlık odanın bulunduğu bandın yerini bir gök aldı. Dar bir yerde bulunan bu gök kendini küçülttü ve inceltti, kapının altında akan su gibi, dışarı çıkarak, bütün görüş alanımı kaplayan ve bu alanın dışına doğru hareket eden bir akış haline geldi; iki gök arasında akan renkli ve aydınlık bir ırmak veya ırmak benzeri bir şey gibi. Uzaklaşan bu renkli şeyi sadece görmüyordum. O şeyin kendisiydim. Gördüğüm şeyle aramda bir ikilik yoktu. Hem görüyordum, hem de gördüğüm şeydim. Aynı anda hissettiklerim de değişti. Ölüyor olmak olağanüstü bir şeydi. Benliğimi o ana kadar duymadığım bir huzur, sükûnet, hafiflik, mutluluk ve şenlik duygusu kapladı.

O anda şöyle bir şey oldu: Çok tedrici bir biçimde, böyle bir nehrin üzerinde akan bir yaprak gibi, dünyadan ve bulunduğum yerden uzaklaştım. Anlıyor musunuz? Fakat, bu uzaklaşıyor olmamı bir uzaklaşma olarak algılamadım. Bunu hiçbir şey olarak algılamadım. Yani birdenbire orada oluyor olmaktan, orada olmuyor haline geçtim.
Şimdi, bütün bunlara ne eklemlendi?

Yani o duvarın arkasında bir şey var. Ben o duvarın arkasındaki yolun başına girdim. O yolu yürümedim. O yol nereye kadar gidiyor bilmiyorum. Ama ben orada bir imaj gördüm. Yani ölüyor olmanın algılamasını ve duygusunu yaşadım. O kapandıktan sonra, önümde petekte bal renginde muazzam bir şekilde hareket eden bir şey gördüm.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Eski bir roman vardır; Harold Robinson - Mezar. Kitabın sonunda "Geride bıraktığımız kalplerde yaşamak ölmek değildir." der. Bir de hadis ve Ezoterik bir söz vardır; "Ölmeden ölünüz."

Ölmeden ölmeyen yani dünyadaki emanetlerin gelip geçici olduğunu idrak edemeyen ölümden hep korkacaktır. Sevdiklerimizin yokluğu çok zordur fakat her can değil her nefs ölümü tadana kadar bu döngü değişmez. Nefsini bilen Rabbini bilir. Ölüm kaçınılmaz bu sebeple dünyadaki her anı doğru değerlendirip ölmeden ölmek gerekiyor o zaman ne sevdiğinin kaybından ne de ölümden korkarsın çünkü bilirsin ki ölüm bir dönüşümdür ve vakti gelen, gider. Geride kalan için çok zordur, acısı dayanılmazdır fakat giden için yaşadığı hayata bağlı olarak çok da kötü olmayabilir. Ölüm şekli de önemlidir tabii ki. Hepimiz korkarız ölümden fakat bu gerçeğe alışmak ve ölüm korkusunu atmaya çalışmak gerekiyor. Kedisi bile ölse üzülüyor insan çünkü çok alışıyoruz bu dünyada sahip olduklarımıza ve hiç sonu yokmuş gibi geliyor oysa tüm sevdiklerimiz ve canımız birer emanettir ve vakti gelince kaynağına geri dönecektir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
ne anlıyorsunuz bu sözlerden?

Yazılanları okumayan sensin 2012 yılından beri belki 1500 kez yazdım benzer şeyleri...
Nefis ölümü tadana kadar ölüm döngüsünden kurtulamazsın, 50 kişiyi öldüren bir katil o an intihar etse nefsi değildir ölen bu sebeple nefsi ölene kadar bedenlenmeye devam edecektir. Nefsini öldürmeyen bu dünya yaşamındaki tekamül planından kurtulamaz. Nefsini terbiye eden yani dünyasal zevklerin, hırsların peşinde düşmeyen aynı zamanda hangi planla dünyaya geldiğinin de farkına varıp, o plana göre hayat yaşar yani Rabbini bilir.

"Ölmeden ölünüz" yani dünyadaki aldatıcı unsurların peşine düşmeden, hırs yapmadan, para-mal-mülk sevdasına düşmeden sade bir hayat yaşayan dünyayı yener yani dünyanın aldatıcılığından kurtulur. Örneğin; 20 tane evin varken bunun 18'ni evi olmayana gönülden verebiliyorsa işte o insan öte dünyada azap yaşamaz. Bu çok zordur insan dünya malından vazgeçemez, dünya yaşamının aldatıcılığını unutur ve ölüm hiç gelmeyecekmiş gibi yaşar v.s.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Yazılanları okumayan sensin 2012 yılından beri belki 1500 kez yazdım benzer şeyleri...
Nefis ölümü tadana kadar ölüm döngüsünden kurtulamazsın, 50 kişiyi öldüren bir katil o an intihar etse nefsi değildir ölen bu sebeple nefsi ölene kadar bedenlenmeye devam edecektir. Nefsini öldürmeyen bu dünya yaşamındaki tekamül planından kurtulamaz. Nefsini terbiye eden yani dünyasal zevklerin, hırsların peşinde düşmeyen aynı zamanda hangi planla dünyaya geldiğinin de farkına varıp, o plana göre hayat yaşar yani Rabbini bilir.

"Ölmeden ölünüz" yani dünyadaki aldatıcı unsurların peşine düşmeden, hırs yapmadan, para-mal-mülk sevdasına düşmeden sade bir hayat yaşayan dünyayı yener yani dünyanın aldatıcılığından kurtulur. Örneğin; 20 tane evin varken bunun 18'ni evi olmayana gönülden verebiliyorsa işte o insan öte dünyada azap yaşamaz. Bu çok zordur insan dünya malından vazgeçemez, dünya yaşamının aldatıcılığını unutur ve ölüm hiç gelmeyecekmiş gibi yaşar v.s.

nefs islam felsefesi kaynaklı bir terim. önce bir nefsiniz var diyor sonrada onu bilen rabbini bilir diyor..sonrada bir plan varmış..sonuç; Tanrı plan yaparsa o plan eninde sonunda olur elbet..ancak aynı Tanrı savaşta adamı öldürün karısını kızlarını kardeşlerini cariye olarak dünyada kullanın diyor. gerçekten harika bir plan dünyaya da hiç önem vermiyor etkileyici :)

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Dini anlamıyla ölüm insanın yaratıcısına kavuşmasıdır.

Başka bir yaklaşımla ölüm,bu dünyadan eksiliştir.Artık felsefe yapamamak,elma yiyememek,bir insana aşık olamamaktır.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
"Ölmeden Ölmek"

"Ölmeden yani ecelimiz gelmeden nefsin arzu ve isteklerini öldürmeliyiz. Zira burada çok önemli bir mevzu var. Hz. Adem "Allah'ım ben nefsime zulüm ettim" diyor. Demek ki burada başka bir anlam var. Lugata bakıyorsunuz zulüm; bir şeyi yerli yerine koymak deniyor. Nefsin manası nedir? Tekamül. Vazifesi nedir ? Tekamül. Eğer sen nefsin tüm isteklerini yerine getirirsen ve ona günah işletirsen o tekamül edebilir mi? Mümkün değil! Edemeyince ne yapmış oluyorsun? Nefsine zulüm etmiş oluyorsun. Demek ki nefsin isteklerini verme ki nefsin tekamül edebilsin. Nefsin tekamül edince sende varlık kalmıyor. Sen varlığında ve nefsinde ölüyorsun. (Her nefis ölümü tadıcıdır. Ankebut -57) Olmayan ölü tarafın yok olunca sen hakiki dirilikle mükafatlandırılıyorsun."

Cemalnur Sargut

ls2

Kahin
Onursal Üye
"Ölmeden Ölmek"

"Ölmeden yani ecelimiz gelmeden nefsin arzu ve isteklerini öldürmeliyiz. Zira burada çok önemli bir mevzu var. Hz. Adem "Allah'ım ben nefsime zulüm ettim" diyor. Demek ki burada başka bir anlam var. Lugata bakıyorsunuz zulüm; bir şeyi yerli yerine koymak deniyor. Nefsin manası nedir? Tekamül. Vazifesi nedir ? Tekamül. Eğer sen nefsin tüm isteklerini yerine getirirsen ve ona günah işletirsen o tekamül edebilir mi? Mümkün değil! Edemeyince ne yapmış oluyorsun? Nefsine zulüm etmiş oluyorsun. Demek ki nefsin isteklerini verme ki nefsin tekamül edebilsin. Nefsin tekamül edince sende varlık kalmıyor. Sen varlığında ve nefsinde ölüyorsun. (Her nefis ölümü tadıcıdır. Ankebut -57) Olmayan ölü tarafın yok olunca sen hakiki dirilikle mükafatlandırılıyorsun."

Cemalnur Sargut

Ah ahh sözlere Tanrının sözleri diye bakınca haliyle anlamak için çırpınıyor insan..bu arkadaşta güzel anlamlar yüklemiş eyvallah..ancak hepsi masal..Allah kendininde nefsi olduğunu söyler, başka ayettede her nefs ölümü tadacak der. neresinden tutsan elinde kalan sözde ilahi bu sözleri artık geçin gidin..Tanrı kimseyle konuşmadı..TANRI KONUŞURSA HERKES DUYAR.

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Şu an böyle düşünüyorum 10 yıl sonra başka türlü düşünebilirim demekte büyük erdemdir. Büyük konuşmamak lazım, değişmeyen tek şey varsa değişimin kendisidir.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Şu an böyle düşünüyorum 10 yıl sonra başka türlü düşünebilirim demekte büyük erdemdir. Büyük konuşmamak lazım, değişmeyen tek şey varsa değişimin kendisidir.

Büyük konuşmuyorum, sözlerinize de katılıyorum.. umutsuz boşluktan korkmadan,ölümden korkmadan,hiçlikten anlamsızlıktan korkmadan veya bunların tahakkümü altında kalmadan gerçeği anlamaya ve varoluşa anlam yüklemeye çalışıyorum..

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
fotoğraf severdim, bir de ölüm
bu dünyadan hatıra-t

yokoluş yok diyenlere gülüyorum
bu dünyada en güzel şey; yokolmak-yok-olabilmek

ölüm! ölüm! ölüm!
bir de ölüm!
ne tatlı yemek
en tatlı yemek!

ölüm.. her türden anlamın ötesinde uzağında
ölüm, tüm işleri kolaylaştıran şey, .. , tüm düşüncelerin uzağında

ls2

Kahin
Onursal Üye
bu dünyadan göçmek
vadesi dolmak,
ahrete intikal etmek,
dünyasını değiştirmek,
ebediyete göçmek
can borcunu ödemek,
Emrihak vaki olmak,
ahiret yolcusu olmak,
ecel şerbetini içmek,
günü dolmak,
ömrü vefa etmemek,
ömür defterini kapatmak,
ruhunu teslim etmek,
dünyaya gözlerini kapamak,
Hakka yürümek,
rahmet-i rahmana kavuşmak,
sonsuzluğa intikal etmek,
son nefesini vermek,
vefat etmek,
yaşamını yitirmek/kaybetmek.

Öldü yerine ne kadar çok başka (hafifletici) ifade bulmuşuz değil mi...

Ay

Meraklı Üye
Yeni Üye
Ölüm geride kalanlar icin acı bir olay. kimilerine göre her şeyin sonu, kimilerine göre başlangıç. Benim için yaşamaktan çok daha kolay, hem ölüm bedava.

Ama! Sevdiğim birinin başına geldiğinde hem kabullenmesi hem yaşanması hem de alışması tahammül sınırlarımi zorlayan bir hadise.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar