olasılıksız

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde serotonin tarafından oluşturulan olasılıksız başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,262 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı olasılıksız
Konbuyu başlatan serotonin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan rainbow64

serotonin

Üye
Yeni Üye
Ön yargılı olarak baktığım ama okuduğumda kendimi içinde bulduğum bir kitap, determinist bir yaklaşımla yazılmış, sanki bu kavramı anlayabilmemiz için örneklendirilmiş bir yapıt gibi. Her ne kadar kuantum fiziği ele alınmış olsada bana tam tersi gibi geldi.

Ne dersiniz?

Olabilecek olasılıkları önceden tüm olabilirliklerle hesaplayıp,onun olabilir olma olaslığının olanaksız olduğu fikrini anlatıyor...Çünkü tüm olabilirlikleri algılayabilecek donanıma sahip değiliz, sahip olsaydık olasılıksızlık olasılığa dönüşecekti.

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
Cakmatasi;
Gönderdiğiniz yorumlarınızın dilimiz (diğer diller içinde geçerli) yazım kurallarımıza uygun olmadığını tekrarlamaktan bıktım.
Yazım kurallarına uygun olarak tekrar düzenleyip gönderin,zahmet olmazsa?

oguz8891

Yeni üye
Yeni Üye
Kuantum fiziği ile çeliştiğini düşünüyorsunuz, sayın serotonin. Bence de haklısınız. Kitabı okduğumda etkilenmiştim.. Kafamda bu konu ile ilgili acabalarım vardı, fakat kuantumu anlama yolunda ilerleyince, kuantum daha çok ilgimi çekti.. Olasılıksız, newton fiziğiyle iş yapar konumda şu an, fazla da ileri gidebileceğini sanmıyorum, belki de kuantuma düşman ya da kuantumun eksikliğini savunan (iyi niyetli) einstein destekleme hissi duyardı.. Ama artık (temeli 1900lü yıllarda atılan teoriye artık demek ne acı) kuantum, olasılıksızı yalanlar. Fiziksel olaylar, fiziksel kanunların sonucunda bir kesinlik, daha doğrusu gerçeklik kazanmıyor. Bilincimizi daha denklemlere yerleştiremediler ama etkisi olduğu düşünülmekte..

Kaldı ki derine inmeye gerek yok, konum ve zaman aynı anda hesaplanamaz.. Bunun tersini ispatlamaya çalışanlar tarihte (rezil) oldu..Bu böyleyken olasılıksız çöktü bile..

(rezil) bilim için bir görüş, elbetteki rezil olarak değerlendirilemez, konuşmamda bu hakaret değil, durumun anlatılması için yardımcı olarak kullanıldı, ya da bu yolla içimi boşalttım her neyse affola..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Heisenberg'in "belirsizlik ilkesi" olasılıklar üzerine kuruludur; sonsuz olasılıklar...Einstein kapalı evren teoreminin kuantum fiziği ile olamayacağını görmüş ve buna göre yeni değrlendirmelerini yapmıştır. "olasılıksız" tanım itibariyle olanaklı değildir zaten; kitabın yazarı Dejavu tarzı bir yaklaşımla olasılıkların ön-görülebilirliği üzerine fantastik bir roman yazmıştır. Unutulan ve göz-ardı edilen olgu ise ön-görülenin de bir olasılık olmasıdır; gelecek yoktur demek daha gerçekçi olacak...

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
Bence karşılaşılabilecek durumların yani olasılıkların var olması üzerinde çıkarım yapılarak kurgulanmış bir eser. Kuantum fiziği üzerine kurulu fakat olasılıksız olma olasılığı olmadığı için herşey kesin bilinemezden yola çıkılması lazım. O yüzden olasılıksız olasılığı olasılıksız değil yani kitap adı ve içeriği uyumsuz . Kurgu yer mekan karakterler anlatım tarzı edebi şekli yönünden okumaya değer bir kitap . Kısa sürede okunması gerekiyor ki zaten kitabın sürükleyiciliği buna imkan sağlıyor.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar