olası şeyler

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Hodri Meydan kategorisinde el acayip tarafından oluşturulan olası şeyler başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,303 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Hodri Meydan
Konu Başlığı olası şeyler
Konbuyu başlatan el acayip
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ÇaresizDüşünen

el acayip

Felsefe.net
Yeni Üye
biz varsak neden varız biz yoksak bu dünyada işimiz ne gezip tozmaya eylen meye mi geldik bu dünyaya herşey yokken biz neden yaratıldık kara delikler her şeyi yutuyorsa bu evrenin bir karadelik olmadığını kim ispat edebilir

yasogun

Felsefe.net
Yeni Üye
bu tabi benim görüşürüm ;
bizim bu dünyaya gelmemiz için bir sebeb var. hiç birşey yok iken biz yaratıldık çünkü dünyadaki uyuma bir kaçımızın uymaya başlaması gerekiyordu. ve tabikide öyle oldu. insanlar yaratıldığımız anın ilk saatlerinden itibaren keşifler peşindeydik. elimize geçen her şeyin ne olduğunu dokunarak ağzımıza atarak bu günlere geldik... evet karadelikler herşeyi yutuyor fakat dünyamız bir karadelik olsaydı mars'ı, jüpiteri ve hatta güneş ile ayı bile dünyamız içine çekerdi... ayrıca dünyamız bir karadelik olsaydı karadonhielik içinde yaşama ihtimalimiz %2 bile olmazdı. çünkü karadelikte oksijen,azot gibi maddeler yok ve karadelik ölümcüldür. dünyamızın bir karadelik olup olmadığını kim kanıtlayabilir diye sormuştun sanırım? sordun ama bunu ben kanıtlayamam çünkü bunu kanıtlayacak olan kişiler ay'a ve hatta mars'a giden astronotlarımızdır... onlar bu sorulara cevap arıyolar... belkide belli bie süre sonra bu da kanıtlanacak...

balperisi

Felsefe.net
Yeni Üye
el acayib

eylenmek yerine eğlenmek yazsan ne güzel olurmuş :D:O

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
biz varsak neden varız
varolduğumuz için var yani yok olmadığımız

biz yoksak bu dünyada işimiz
şimdi baktımda ikiside varsayım -varsakyoksak -varsayım bunlar -ne biliyoruz
yoksayımda bir varsayım

ne gezip tozmaya eylen meye mi geldik bu dünyaya herşey yokken biz neden yaratıldık
yaratıldıysak? neden bu varsayım kipi değil!

kara delikler her şeyi yutuyorsa bu evrenin bir karadelik olmadığını kim ispat edebilir
eğer yutuyorsa a
eğer yutmuyorsa b
başka olaslıklar var mı yok mu ya da çok mu ney bilmiyoruz
evren karadelik olsaydı kendini yutmuş olurdu
ispat edebilir bir karmaşa -kim de bir karmaşa
ben edemem

meyelan

Filozof
Yeni Üye
..Ve yine görüldü ki soru sorabilmekte bir vizyon istiyor.

kayıpnesne

Felsefe.net
Yeni Üye
umudun, kederin, bilginin nedeni:
olasılıkları gerçek, görünür, tahammül edilir kılmak.
ölümden kaçmak, yaşama tutunmak ve insana dair bütün zaafların nedenidir bu.
varlığı akılla kavrayamayan insanın arzularına hırsla sarılmasının müsebbibi.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
biz varsak neden varız biz yoksak bu dünyada işimiz ne gezip tozmaya eylen meye mi geldik bu dünyaya herşey yokken biz neden yaratıldık kara delikler her şeyi yutuyorsa bu evrenin bir karadelik olmadığını kim ispat edebilir

varsak varız yoksak yokuz bu yargılar bizi nereye götürür
ama neden sorusu cevap arıyor
bir neden yoksa?

nedensiz bir şey olur mu?
ya olmadıysa
bu?
ya hep vardıysa-k ya da
nasıl
bu nasılı açıklar ve nasıla cevap kılmaz-cevaba gereksinim duymaz

işimiz ne?
iş iştir

herşey yokken biz neden yaratıldık
herşeyin olmadığını nerden çıkarıyoruz -ne olduğunu ne biliyoruz-sorular cevap bekliyor araştırmıyoruz
herşeyin yokluğu ilginç bir soru-
bir şeyler olmalı-birbirinden yaratılan bir şeyler ya da bir şeyler yaratan yaratabilen bir şeyler

-herşey yoktu ama hiç bi şey vardı-bi şeyler vardır orda da

yaratıldık mı?
bu bir soru ama bir cevap aranıyor buna

nedenler üzerine en sevdiğim ya da en verilebilir bulduğum-bulacağım alıntı sanırım -şimdilik tabi-
Zihinsel olan her şey gibi, Neden-Sonuç Yasasıda kendi kendisiyle çelişir. Var olan hiçbir şeyin kendine özgü, belli bir nedeni yoktur; en küçük bir şeyin varlığı için bile tüm evren katkıda bulunur; evren olduğu gibi olmadıkça hiçbir şey olduğu gibi olamazdı. Her şeyin kaynağı ve toprağı her şeyin tek nedeni olduğuna göre, nedensellikten evrensel bir yasa olarak söz etmek yanlıştır.

her şeyin kaynağı, ..gerçek'tir ki o gücünü, her deneyimin üstüne gönderir. Fakat bu kaynak bir neden değildir ve hiçbir neden de kaynak değildir. Bu yüzden her şeyin nedensiz-olduğunu söylüyorum. Bir şeyin nasıl meydana geldiğini izlemeyi deneyebilirsiniz, fakat o şeyin niçin öyle olduğunu bulamazsınız. Bir şey, olduğu gibidir;
Evren kendi kendine işler, bunu bili yorum. Başka neyi bilmeye ihtiyacım var?

Bilinç, tezahür etmek/yansımak için bir- taşıta, bir araca muhtaçtır. Hayat bir başka beden meydana getirdiğinde, bir başka bilen (bilici) varlık kazanır.

Siz bir neden uğruna kendiniz olamazsınız. (dahası var olamazsınız) Siz kendinizsiniz ve (bu sizi doğrular) hiçbir nedene gereksinim yoktur.

Her şeyin başlangıcından önce ve bitiminden sonra da hep var olanı; -(eğer varsa)- ne doğumu, ne de ölümü olmayanı; be denin ya da zihnin doğum ve ölümünden etkilenmeyen, o değişmez olanı bulun.

http://www.felsefe.net/serbest-kursu/74459-gercegin-kaniti-nedir.html

neden sorusu cevaplansa ne olacak?
bu cevap bizi nereye götürür? bi yapmaya mı? bilmeye-gerçeği bilmeye mi?

kendine ötürü hep varolan -
bu bile eksik bir cümle görüyorsunuz- kendinden ötürü, kendi nedeni;
nedensizdir-öylecedir-varolduğu gibidir-nedensizce öyle hep var bulunandır
-Hep var bulunan nedensizdir -
o halde tanrı ya da mutlak neden/biliş nedensizdir
ona nasıl bir neden ya da başlangıç arayacaksınız
-Tanrı değil o -O değilse hiç bi şey (neyse ney) kendi-
nası isim verirseniz bu değişmez- Bi şeyin nedeni yoksa yoktur
başlangıç takılmacası-zaman
bi kez başlamadığını anlamak ve zamanı ters yüz etmek
zamanı bir çizgiyle bir yerden başlatamazsınız-dahası başlattınız bir evren içindedir- öncesi vardır hep -bu önceler hep bir önceye zamanla? bunu düşünün lütfen -bir yerde bir zaman boşluğu bunu düşünün lütfen -mutlak zamansız bir hal düşünmelisiniz-yer -
,zamanın ne olduğunu kavramalı ama zaman üzerine
bize neden aratan şeyin zaman (ya da başlangıç ilkesi takılması) olduğunu mu söylüyorsunuz?
sadece bu değil evet

bi şeyin yok denen bi (kavrayışta) boşlukta zaman denen nesneyle ve kavrayışla ortaya gelişini düşünelim;?
,binlerce soru doğar?
o şey neydi
kendinden önce neydi
yokluk yokluk mudur? nedir-neydi ki yokluğa neden ararız daha
ki yokluğa neden ararsak varlık buluruz çünkü yokluğu ancak var bulunan bi şeyin boşluğu ve bitişi yitişi oluşturabilir
var bi şey kaybolmadan yok olamaz
-varolan bi şeyin boşluğu olmadan yoktan sözedemeyiz -bir olmama hali ise?
bundan sözeden var mı aramızda tartışalım

zamanı çizgisel ve eğrisel olarak başlatamayız bir boşluktan bunu görüyoruz ama kavrayamıyoruz işte

neden bir yerde duran bir şey midir?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 07:05 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 06:35 ----------

ben varken yokolursam yok olurum
diğer türlü nasıl yok olurum ya da oldum -varolan bi şey ortadan kaybolursa yok olabilir bunda yanlış ne soruyoruz
benim varlığım yok u oluşturdu işte
olmamam hali yok mu?

varken artık bulunmamam -orada bulunamam hali ama bu

hiç olmamam halinde yok belirir mi? gelecekte varolacağımdan sözederek bugün yokum diyorum

artık gelecekte hiç olmayacaksam ya da geçmişte de hiç belirmemişsem benim yokluğum sonsuzdur-zamansızdır bu halde yokluğumdan sözedebilirim ben
hiç olmaycaksam hiç bir zamanda -Hiçbir zamanda hiç olmayacaksam ki zaman da olma görüyorsunuz

benim yokluğum nerde belirir? olmama halinde mi? bunu soruyoruz size?
ne zaman ki varlığım belirir o halde yokluğumdan sözedilebilir
olmam halinde olmama göre yokluğum =
olmamama göre olan -tam- bi yokluğum var mı? sözkonusu edilebilir mi? olabilir mi?
olmamdan öncesidir ya da sonrasıdır yokluğum -zaman içinde bir ballon -ya da yer taşınma vb. -farklılaşma- valrıklaşma-değişikleşme-çözünme tekrar birleşme -öyle değil böyle oluşma- hep evrene ilişkin bunlar -Evren sonsuz subjektivite içerir-bunları mı sayacağız artık

-zaman ilişkin kavramalar ve çatallamalar-

ben hiç yokken yok olamam - (yok bile olamam)
var bulunduğumda artık yok olabilirim -varolma öncesi ya da sonrası için sözedebiliriz değil mi biz bundan
-varolamdan önce yoktum ve sonra da yok olacağım bu halde vebu ilginç bi kuram
-ben bi şeylere bağlı olarak varım-değişik

yoka bağımlı olarak değil varolan bir şeyin dönüşüm-değişimine bağımlı olarak varım -her sonuçta varolan bi şer şeyden dönüştüm ve varıştım ve oluştum ben -olmayandan değil -hiç olmayandan-
hep varolan hiç olmayan ve zamanda hiç olmayacak olanda beni oluşturamaz o halde hep vardı

dönüşen bi şeylere bağımlı olarak varım daha baştan ve
bi şeylere bağımlı olarak dönüşeceğim ve yok olacağım
ben bi şeylerden bi şeylere dönüşüyorum aslında
vardan yoka da
dönüşüyorum ben

varolmadan önce zaten yoktum ama varolmadan önce yoktum
varolmamdan öncesi yoksa?

-
ben ne zaman ki yokten var a gelirim değil mi? o zaman sözedebilirim yokluğumdan
yoktan vara gelmeden önceki yokluğumdan nasıl sözedeyim
var agelmemiş hiç
hiç yok değildim o halde

hiç var a gelmemiş olsaydım

Son düzenleme:

ÇaresizDüşünen

Felsefe.net
Yeni Üye
Evren kara delikse A
değilse B olsun
tamam kabul edelim
tanrı varsa A
yoksa B bunuda kabul edelim tüm sorulara böyle cevaplar verdikten sonra karşımıza sorduğumuz soru sayısı kadar A ve B dizisi çıkar

ABBABABBABABABBABBAABBABABABABABABABABABABBBBBBBABAAAAAA MESELA BU DOĞRU SANDIĞIMIZ EVREN OLSUN
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAABBBBBBBBBBBBBBBBBBAAAAAAAABABABB BUDA OLABİLİR
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAABBBBBBBBBBBB BUDA OLABİLİR
VE BİR SORUYA VERDİĞİMİZ YANLIŞ CEVAP DİĞER SORULARA BAKIŞ AÇIMIZI DEĞİŞTİREBİLİR YANİ BENCE ASLA YAŞADIĞIMIZ EVRENİ TAM OLARAK AKLIMIZDA TASARLAYAMAYACAĞIZ. ÇARESİZİZ

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç