Okumayla iyi olunur mu?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde makarnayadevam tarafından oluşturulan Okumayla iyi olunur mu? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 971 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Okumayla iyi olunur mu?
Konbuyu başlatan makarnayadevam
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan M3CSL

makarnayadevam

Felsefe.net
Yeni Üye
Merhabalar bugun sorgulamak istediğim konu okumakla daha iyi bir insan olunur mu?

İyiden kasıt kimseye zarar vermeden üreterek mutlu olmak peki okumak bize ne katar bu yolda?

Ne çeşit bir okuma yapmalıyız dikey mi yatay mı yani odak noktamız ne olmalı tarih,felsefe,sosyoloji,biyoloji,tıp,psikoloji,edebiyat kişiliğimizi en çok ne geliştirir...

her okuyan insanlara faydalı olur mu?

Okumak bize güç verir mi?

Kendini bilmek kavramı okumayla sağlanır mı?

Fromm okuyup halen bencil olunabilinir mi?

Okumayla olmazsa nasıl iyi olunur doğuştanmıdır sonradan çevreden aileden öğrenilir mi?

İyilik ilkeleriniz nedir ne kadar iyi olunur ölçüsü varmıdır 1 ton iyilik yaptım ne demek...

Saygılarımla...

İyilik insanlık adına mı yapılır yoksa bir grup zümre veya çıkar gözetir mi?

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Okumak zaten genel anlamıyla olumludur.Mesela Ezop masallarını da okusan Anayasa Hukuku kitabı da okusan sen farkında ol ya da olma bir şeyler kazanırsın.

Ben hep okumak,çalışmak ve değer üretmeyi bir üçüncü göz açılması olarak görürüm.Üçüncü gözü açılan adam kişisel olarak olumlu çok bir şey katmasa da kendine olaylara vakıftır ve gerçekten faydalı konularda aktivisttir.

İyilikte bir ölçü ya da durum yoktur.Aleladedir ve gönülden gelir.Birinin işine yardım etmen de iyiliktir,kadınının yanağına kondurduğun öpücük de bir iyiliktir,annene bakkaldan ekmek almak da bir iyiliktir.Sevindirmektir yani insanları.Olabildiğince sevindirilmeli insanlar 1 ton 10 ton 100 ton.

Ayrıca Fromm okuyan zaten bencilleşir.Varoluşçudur çünkü kendisi.

Son düzenleme:

Burakm

Felsefe.net
Yeni Üye
Koyun olmak istemeyen insan okumalidir. Okumaktan kastim: Arastirmak; farkli görüslere saygi duymak(zulüm islemedikleri sürece); karsilastirmak; kisacasi BEYNI kullanmak. Sorgulamak.

Eger ki okul bitirmek, gercekten IYILIK kavramini güclendirseydi; simdi dünya cennet olurdu. Demek ki Okulda ögrendigimiz kopyalardan öncelikle siyrilmamiz gerek bana göre. Kendini tekrarlayan hikayeler. Hickimseye bir faydasi yok genellikle. Herkes sirf sinifi gecmek icin ezberliyor; sonuica ulasildimi FABRIKA ayarlarina dönüyor insanlarin büyük bir cogunlugu. Büyük bir makama gecince hemen digerini ezme. Evde karisina cocuguna karsi bir despot. Benim ülkem senin ülken diyerek ötekilestirme ve daha neler neler.

Bu sözü bir yerde duymustum ve gercekten de tekrarlamak istiyorum:
Dogruyu arayan bir insan, her kapiyi calar. Okul bizi hicbir zaman gelistiremeyecek. Dünyanin en iyi Üniversiteleri ekmek peynir gibi DEHA ögrenciler üretiyor, ama maalesef dünyaya hicbir katkilari yok Ahlak acisindan. Tabi bu derin bir konu. Sucu onlara yüklemiyorum zaten. Devletin oldugu bir yerde Ahlak olur mu oda baska bir mesele.

Felsefe'nin kapisini kesinlikle calmalisin. Ne olursa olsun. Inanan olsun, inanamayan olsun; hepsinden bir seyler ögreneceksin. Bilim ile kesinlikle ilgilen. Saydigin dallar güzel yani. Evrene merak salmak kadar güzel bir sey olabilir mi? Ortamini arastir sorustur. Kimsenin robotu olma.

Iyiligi bütün detaylari ile konusacak kadar usta degilim ama bana göre iyiligin bir sac teli diyelim:
Herzaman acik konusmaktir. Laga luga olmamasi lazim. Hatta hatalarimizi kabul etmeyi bilmeliyiz. Kendimize yapabilecegimiz en büyük iyiliktir. Ama maalesef toplum bunu anlayacak olgunlukta degil.

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
İyi, fayda ve güçün genel geçerliliği var mı ki?
Merhabalar bugun sorgulamak istediğim konu okumakla daha iyi bir insan olunur mu?

İyiden kasıt kimseye zarar vermeden üreterek mutlu olmak peki okumak bize ne katar bu yolda?

Ne çeşit bir okuma yapmalıyız dikey mi yatay mı yani odak noktamız ne olmalı tarih,felsefe,sosyoloji,biyoloji,tıp,psikoloji,edebiyat kişiliğimizi en çok ne geliştirir...

her okuyan insanlara faydalı olur mu?

Okumak bize güç verir mi?

Kendini bilmek kavramı okumayla sağlanır mı?

Fromm okuyup halen bencil olunabilinir mi?

Okumayla olmazsa nasıl iyi olunur doğuştanmıdır sonradan çevreden aileden öğrenilir mi?

İyilik ilkeleriniz nedir ne kadar iyi olunur ölçüsü varmıdır 1 ton iyilik yaptım ne demek...

Saygılarımla...

İyilik insanlık adına mı yapılır yoksa bir grup zümre veya çıkar gözetir mi?

makarnayadevam

Felsefe.net
Yeni Üye
İyi, fayda ve güçün genel geçerliliği var mı ki?

İnsanlar peki bu konuda ikna edilemezler dünya hayatı zor ve sonunda bir yargılama olursa kurtulan çok az olur diyorum, bu kadar acı fazla ...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:47 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:45 ----------

Koyun olmak istemeyen insan okumalidir. Okumaktan kastim: Arastirmak; farkli görüslere saygi duymak(zulüm islemedikleri sürece); karsilastirmak; kisacasi BEYNI kullanmak. Sorgulamak.

Eger ki okul bitirmek, gercekten IYILIK kavramini güclendirseydi; simdi dünya cennet olurdu. Demek ki Okulda ögrendigimiz kopyalardan öncelikle siyrilmamiz gerek bana göre. Kendini tekrarlayan hikayeler. Hickimseye bir faydasi yok genellikle. Herkes sirf sinifi gecmek icin ezberliyor; sonuica ulasildimi FABRIKA ayarlarina dönüyor insanlarin büyük bir cogunlugu. Büyük bir makama gecince hemen digerini ezme. Evde karisina cocuguna karsi bir despot. Benim ülkem senin ülken diyerek ötekilestirme ve daha neler neler.

Bu sözü bir yerde duymustum ve gercekten de tekrarlamak istiyorum:
Dogruyu arayan bir insan, her kapiyi calar. Okul bizi hicbir zaman gelistiremeyecek. Dünyanin en iyi Üniversiteleri ekmek peynir gibi DEHA ögrenciler üretiyor, ama maalesef dünyaya hicbir katkilari yok Ahlak acisindan. Tabi bu derin bir konu. Sucu onlara yüklemiyorum zaten. Devletin oldugu bir yerde Ahlak olur mu oda baska bir mesele.

Felsefe'nin kapisini kesinlikle calmalisin. Ne olursa olsun. Inanan olsun, inanamayan olsun; hepsinden bir seyler ögreneceksin. Bilim ile kesinlikle ilgilen. Saydigin dallar güzel yani. Evrene merak salmak kadar güzel bir sey olabilir mi? Ortamini arastir sorustur. Kimsenin robotu olma.

Iyiligi bütün detaylari ile konusacak kadar usta degilim ama bana göre iyiligin bir sac teli diyelim:
Herzaman acik konusmaktir. Laga luga olmamasi lazim. Hatta hatalarimizi kabul etmeyi bilmeliyiz. Kendimize yapabilecegimiz en büyük iyiliktir. Ama maalesef toplum bunu anlayacak olgunlukta degil.

Bilmiyorum yaşın kaç benden buyukmusun küçükmsün eğitimin ne yani felsefe mezunumusun ama okuduğum en mantıklı en içten yazı sağol böyle yazdığın için savlarını destekleyecek örnekler verip yazarlardan alıntı yapsan senin çıkardığın yazıları her gün okuyabilirim gerçekten duygusu temiz eline sağlık...

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
kİTAP Okumak insanların farklı görüşlerde olabileceğini öğrenmektir, herkesin doğrusunun değişeceğini ve insanlara olan saygıyı artırır.
Kötülüğüde bu şekilde azaltır,insan bilmediğine düşmandır, bundan dolayı bilge insan olma yolunda ilerler kendi sınırlarınıda iyi çizer.T
abi kuru ansiklopedik bilgi demiyorum, felsefik düşünme gerekli.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç