Nitzsche’nin ontolojisi ve epistemolojisi nerede?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde tazmanyayahnisi tarafından oluşturulan Nitzsche’nin ontolojisi ve epistemolojisi nerede? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 790 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Nitzsche’nin ontolojisi ve epistemolojisi nerede?
Konbuyu başlatan tazmanyayahnisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan tazmanyayahnisi

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Nietzsche’nin, Auguste Comte gibi, Wilhelm Dilthey gibi, Alexis de Tocqueville gibi, bunların hepsinin akıl babası olan liberal-muhafazakar John Stuart Mill gibi, Pierre-Joseph Proudhon gibi, bunların hepsinin büyük eleştirisi olan Karl Marx gibi 19. yüzyılın ortaya çıkardığı en büyük zihinlerden biri olduğu kesin. Ve eğer 19. yüzyılın düşün ve felsefe dünyası bütünlüklü olarak kavranmak isteniyorsa, bunların hepsinin Amerikan Pragmatizmi gibi birçok başkalarıyla ve kaynaklarıyla beraber okunması gerektiği de kesindir. Fakat Nietzsche’nin felsefi olarak ortaya koyduğunu ontolojik ve epistemolojik olarak temellendiren bir metni var mıdır? Eğer böyle bir metni veya metinleri varsa bunlar hangileridir? Zerdüşt Böyle Düşündü felsefi bir metin değildir, edebi bir metindir. Bu konuda ona ve eserine istenildiği kadar hayran olunabilir. Ama bu onun ortaya koyduğu felsefi düşünceyi felsefi temelden yoksunluktan kurtaramaz -ki eğer düşünceleri ontolojik ve epistemolojik temelden yoksun ise, bunu savunma hakkımız vardır. O halde, Nietzsche’nin düşüncelerini ontolojik ve epistemolojik olarak temellendiren metinleri hangileridir? Ortaya koyduğu düşünceleri felsefi olarak temellendiren, dolayısıyla felsefe yapan hangi metinlerdir? Doğan Göçmen

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Nice bir filozof degil filologdur. Okudugu donemde Schopenhauer ve Wagnerin etkisinde kalmistir. Zerdust felsefi bir kitap degil edebi bir kitaptir bunun uzerine sorgula yapilmis sanirim.

Her felsefi eser ontolojik ve epistemolojik temel icermek durumunda da degildir.

Nicenin dusuncelerinde felsefi bir nokta aramak icin metinlerini incelemek istiyorsaniz, tan kizlligini okumaniz kafidir. Ahlakin en guzel bicimde elestirisinin yapildigi eserlerden bir tanesidir.

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Sayın phi ben tan kızıllığını okumadım ordaki ahlak eleştirilerini buraya taşırmısınız ne diyor bilmek isterim..

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Telif hakkı olan eserleri ücretle satın almadan okumam sağolun...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Cok komik gidin alin kitabi o zaman derler adama. Paylastiginiz cogu sey kopyala yapistir adamin adini sonuna yazdiginizda hakkini korumus mu oldugunuzu dusunuyorsunuz. Sacmalik hatta sizi butun paylasimlarina ait sahislara sikayet edeyim ben en iyisi madem bu kadar hassassiniz.

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Sayın Phi amacım sizle kavga etmek değil ama telif eserleri okumuyorum sadece içeriği nasıl diye göz atıyorum beğenirsem alırım diye bu hassasiyetimi anlayacağınızı umarım ,buraya yapıştırdığım yazılar o kişilerin reklamını da içeriyor ve telif hakkı yok ...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar