Niteliksiz düşünceleri kayıt altına almak...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde Antares tarafından oluşturulan Niteliksiz düşünceleri kayıt altına almak... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,768 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Niteliksiz düşünceleri kayıt altına almak...
Konbuyu başlatan Antares
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ozanca024

Antares

Felsefe.net
Yeni Üye
Yaptığım okumalar esnasında; beni düşünmeye sevk eden ya da sevk etmekten ziyade birtakım olayları revize etmemi sağlayan bazı metinlerin oluşturduğu fikirleri son zamanlarda uyduruk bir not defterine not almaya başladım, ancak neredeyse tamamı -herhangi bir alanda büyük bir yetkinliğim olmadığı için olsa gerek- "niteliksiz" olarak lanse edilebilir cinsten. Ki benim sizlere sorumun kaynağı bu.

Belki konunun derinliği için yetersiz bir süre, ancak sosyal determinizm üzerine yakın bir arkadaşımla yaptığımız tartışmanın üzerinden beş ya da altı ay sonra, bolca kafa patlatma sonucu vardığım nokta, Heisenberg Belirsizlik İlkesi'nin de ilgili konuya uyarlanabileceği oldu. Bahsi geçen arkadaş, sosyal determinizmi karşısına alan görüşünü en başından beri savunurken; muhtemelen okuduğum eserlerden yoğun biçimde etkilenmemin sonucu, en başta sosyal determinizmi ateşli bir şekilde savunurken, ardından geçen yarım yıllık sürecin akabinde, yavaş yavaş kendi savunduğum görüşteki açıkları fark etmem; deneyin gözlenmesi sonucunda orijinal niteliğini kaybedeceğine dair belirli belirsiz bir kıvılcım çakması, kuantum üzerine rastgele sayfa tararken Heisenberg'in İlkesi'yle karşılaşmam ve en sonundaysa -konu üstünde- bilinemezci bir anlayışa kavuşmam kronolojik bir sıra güdüyor tahmin edebileceğiniz gibi.

Tabii ki konu üzerine şu anki düşüncelerim de oldukça ham ve gelişmeye ihtiyaç duyar hâlde, ancak sanıyorum ki sorguladıkça olumluya doğru, ufak da olsa bir yol alıyorum. Sorumun sebebi bu.

Bahsi geçen düşüncelerimi herhangi bir amaç güderek not almıyorum, sadece sahte de olsa entelektüel bir haz veriyor; karıştırdıkça karşıma geldiğinde düşünme imkânı da sağlıyor, ancak gelecekte ne kadar yararlı olacağına dair bir fikrim ne yazık ki yok. Bu sebeple soruyorum ki, sizce niteliksiz düşünce ya da bilgi kırıntılarını kişi kayıt altına almalı mı? Yoksa buruşmuş, bir kıyıya köşeye atılmış defterlerde ölüme mi terk etmeli?

Okuduğum eserler genellikle felsefe, bilim ve sosyoloji üzerine çıkarımlar yapılabilecek türden.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Bahsi geçen düşüncelerimi herhangi bir amaç güderek not almıyorum, sadece sahte de olsa entelektüel bir haz veriyor; karıştırdıkça karşıma geldiğinde düşünme imkânı da sağlıyor, ancak gelecekte ne kadar yararlı olacağına dair bir fikrim ne yazık ki yok. Bu sebeple soruyorum ki, sizce niteliksiz düşünce ya da bilgi kırıntılarını kişi kayıt altına almalı mı? Yoksa buruşmuş, bir kıyıya köşeye atılmış defterlerde ölüme mi terk etmeli?

Okuduğum eserler genellikle felsefe, bilim ve sosyoloji üzerine çıkarımlar yapılabilecek türden.
Nitelik ölçütünüzü(lerinizi) biraz açarsanız iyi olur..Böylece "niteliksiz" e dair fikir oluşturup sorunuza kafa yorabilirim...Bir de kayıt altına almaktan "önemseme/değerli bulma" bu yüzden koruyup saklama fiillerini mi anlamalıyım?

ozanca024

Felsefe.net
Yeni Üye
Öncelikle "niteliksiz" yaftasıyla yazdığınız yazılar gerçekten "niteliksiz" olsaydı sizi böylesine bir düşünce ikilemine sokmadan sonuca ulaştırırdı.

"Niteliksiz" olduğu düşüncesine devam ediyorsanız şöyle bir tavsiyem olabilir;
Bir yere not alın, belirli bir süre sonra (2-3 ay ya da daha fazla) tekrar gözden geçirin düşüncelerinizdeki, bakış açınızdaki farklılıkları yakalayın size felsefi alanda kathettiğiniz yolu göstersin

kısacası zararı olmaz, olsa olsa yararı olur (tabi çok derin soru/sorunlar/düşünceler değilse)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar