Nefret

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde FaceOfAres tarafından oluşturulan Nefret başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,997 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Nefret
Konbuyu başlatan FaceOfAres
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

FaceOfAres

Felsefe.net
Yeni Üye
İnsan denen canlının hiçbir hakkı ve de özgürlüğü yoktur güçlü olan bunları kazanır hiçbir ülke ve toplum günümüzde dahi kendi isteklerince yönetilmezler,yönetilemezler.Nasıl bir aslanın bir ceylanı yemesi doğal ise bir insanın bir insanı yoketmesi kendisine köle yapma mücadelesi de mantıklı düşünürseniz gayet normaldir.Bugün nefret duyduğumuz Amerika İsrail ki insani bir şekilde bende nefret ediyorum.Yapması gerekeni yapmıyormu sizce zamanında bizde 3 kıtada hüküm sürmedik mi işgal etmedik mi (ama biz insan haklarına saygı duyduk bu yeterli bir cevap değil) evet ettik,etmeliydik. İnsan düşmanına nefret duyduğu an yenilmeye mahkumdur soruyorum sizlere içim acıyarak neden bugün Amerikadan İsrailden AB den İMF den nefret ediyoruz nefret etmemiz gereken kendimiz değilmiyiz?Biz neden gerideyiz?  

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ynt: Nefret

"Nasıl bir aslanın bir ceylanı yemesi doğal ise bir insanın bir insanı yoketmesi kendisine köle yapma mücadelesi de mantıklı düşünürseniz gayet normaldir." FaceOfAres

Nasıl oluyorda bu mantıklı bir cümle oluyor, ben hala düşünmekteyim mantık nedir? önce size bunu sormak gerekir bence.Verdiğiniz örnektede belli olduğu üzere yanlışlığı size mantıksal bir biçimde açıklayayım.
Ekolojik denge hayvansal içgüdüler üzerine kurulmuştur ve bu ekolojik dengede ki sizin belirttiğiniz bu orman ekolojisi örneğinde de olduğu gibi., bu ekoloji üzerinde insanın hiç bir payı yoktur.Kısacası bunu aslana yaptıran içgüdüleridir aslan aklı ve mantıklı düşünme yeteneği olmadığı için içgüdüleriyle hareket eder, eğerki siz bir insandanda bunu bekliyorsanız, insanın akıl irade ve iç güdüsünü hiçe saymış olrsunuz.

Fairy

Üye
Yeni Üye

Öncelikle başlığınızda bulduğum çekici yönü yazınızın içeriğinde göremedim ve aralarındaki bağlantıyı kurmakta güçlük çektim fakat bu benim algılarımla alakalı durumdan dolayı kaynaklanmıyor sanırım..
" 3 kıtada hüküm sürmedik mi işgal etmedik mi " evet yaptık yapmalıydık çünkü o dönemlerde dünya devletlerinin toprak sınırları tamamiyle çizilmiş belirlenmiş değildi.Şöyle düşünelim yeni bi sınıfa başladınız bi yer beğendiniz aynı anda biri de sizinle oraya doğru ilerliyor istediğinizi almak için mücadele etmeyip güçsüz ve amaçsızca "Aa buyrun lütfen siz oturun .. " cevabını mı verirsiniz..
Ulusal bi sorunu " Biz neden gerideyiz? " sorusula bağdaştırmak bana pek akıllıca gelmedi ne yani bizde ileri gitmek için başkalarının haklarına canlarına topraklarına mı göz koymalıyız ?

Partizan

Felsefe.net
Yeni Üye

insan olmanın bir onuru vardır, biz hayvanlarda n ayıran önemli özellikte düşünmektir, düşndüğünde haksızlık yaptığını anlayınca vicdanına hesap veremezsin,biz 3 kıtaya hükmettiğimizde onurumuz ve dinimizin gerği için öyle snn mantıklı bulduğun şeyi yapmadık,,,bu işin dinle aslında çok alakasıyok şeriat örnektirde zaten,,
galibasen bi it cinsini siyasi simge olarak kullananlardansı ve öyle inanıyosunki o itin atan önderlik yaptığına kendini(insanları ) it sanıyorsun bence fazla kapılma DÜŞÜN!!

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

bu duygu sadece insan türüne ilişkindir? neden?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

saygı göstermek ile saygı duymak ayrıdır. nefret edilene gösterilen maskeli saygının altında nefreti gizleme duygusu yatar. bunun temelinde de bireysel/sosyolojik/eknomik/politik korkular vardır. nefretin açığa çıkartılması karşı tepkiyi kaçınılmaz kılar. korkulan ise bu tepkidir. gösterilen saygı ile gerçek saygı ayırşır. nefreti ötrüleyen korkudur. bu bağlamda söyleyebilirim ki, nefret biriktirilen bir duygudur; sevgiyi yok eder. nefretin biriktirildiği hiç bir alanda sevgi yeşerecek yer ve zaman bulamayacaktır. nefret sevgi ve saygıyı yok eden bir duygudur. nefretin olduğu yerde ne gerçek anlamda sevgiler ne gerçek anlamda saygılar yaşanamaz/yaşatılamaz.

medusa_ee

Felsefe.net
Yeni Üye

nefret.....
inkar etsekde hepimizin içinde oranlar farklı olsada beslediğimiz bir olgu ancak verilen örnekle konu amacına ulasmamıs aslan ın ceylanı yemesi tamamen yasamını surdurmesi için gerekli zaruret hali oysa köle yapmak bir insanı meta olarak kullanmak hırsların gölgesinde ezilmekten hırsın kölesi olmaktan öteye gitmemektir..
osmanlı dan bahsediyorsun işgal ettik etmedik değil o zmanın sartları bunu gerektirdi ama bizimde buyuk yanlıslarımız elbet oldu ama bu yanlıslar kendimize nefret doğrumamalı kendinden nefret eden birey toplum bir adım öteye gidemez tıpkı turkiye gibi

nefret asla + getirmez bir olgudur

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

öz-eleştiri ile nefret karıştırılmamalıdır...

medusa_ee

Felsefe.net
Yeni Üye

nejdet işte anlatmak istediğim bu bizler öz elestiri yapamıyor direk reddediyoruz...

sümeyra

Üye
Yeni Üye

bir milletin özeleştri yapması neyi değiştirir ki?millet olma ''şuuru'' ile hareket eden insanlar ne kadar objektif olabilir???''biz'' sözcüğü çıktığı anda ağızdan,diğerlerine karşı bir zırh kuşanırsın,bu zırh seni diğer milletlerden ayırmakla kalmaz kendine de yabancılaştırır.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İnsan denen canlının hiçbir hakkı ve de özgürlüğü yoktur güçlü olan bunları kazanır hiçbir ülke ve toplum günümüzde dahi kendi isteklerince yönetilmezler,yönetilemezler.Nasıl bir aslanın bir ceylanı yemesi doğal ise bir insanın bir insanı yoketmesi kendisine köle yapma mücadelesi de mantıklı düşünürseniz gayet normaldir.Bugün nefret duyduğumuz Amerika İsrail ki insani bir şekilde bende nefret ediyorum.Yapması gerekeni yapmıyormu sizce zamanında bizde 3 kıtada hüküm sürmedik mi işgal etmedik mi (ama biz insan haklarına saygı duyduk bu yeterli bir cevap değil) evet ettik,etmeliydik. İnsan düşmanına nefret duyduğu an yenilmeye mahkumdur soruyorum sizlere içim acıyarak neden bugün Amerikadan İsrailden AB den İMF den nefret ediyoruz nefret etmemiz gereken kendimiz değilmiyiz?Biz neden gerideyiz? ;

nasıl düzeltebilmiş miyim? epeyer-bayaa uğraştım ama

biz kimiz? neden biziz? o? onlar -ya da

-
neden biz diğerleri değiliz ya da neden biz de diğerleriyle birlikte

-
size bu tarihi kişiyi-kimliği sahiplendiren ne?

-biz kipi büyük bir kiptir;

yani geçmişi biz yapan-bizler yapan;
geçmiştekiler ölmüş gitmişler-insanlar sadece
-kendi yaşamınız; -siz sizsiniz sadece değil mi? bu

biz kimseiniz? ama neden

neden diğerlerinden sorumlu hisediyorsunuz ve neden bir gruptan öbürüne göre de

neden diğerlerinin kimliklerini de yükleniyorsunuz ya da "siz sizsiniz" sadece
-siz onlar değilsiniz

-geride değiliz kim ilerde; iler nere ilerde ne var

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar