Ne kadar eleştiriye açığız?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde şehrin yabancısı tarafından oluşturulan Ne kadar eleştiriye açığız? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,354 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Ne kadar eleştiriye açığız?
Konbuyu başlatan şehrin yabancısı
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Yaşamımız da var olan fikirsel birikimimizi ortaya koyarken karşı düşünceler oluşunca aldığımız tavırlar(kendi düşüncelerimizde bir yandan şiddetle karşı çıkarken)değerlendirmelerimizin yanlış olduğunu görürsek pişmanlık duyarmıyız? Merak ediyorum kim ne kadar ve neden eleştiriye açık?

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ynt: Ne kadar eleştiriye açığız?

Eleştiri etkisine tepki öz-eleştiri,tepkisizlik yada karşı eleştiri ile verilir.Tabi burda verilecek tepkide,etkinin gerekli yada gereksiz olmasıda başka bir etkendir.Gereksiz diye nitelendirdiğim eleştirilerde amaç altyapısız eleştirilerdir.Karşı eleştiri ise konuyu tartışma platformuna taşımak ve irdelemek,yada savunma amaçlı olabilir.Eleştiri ve karşı eleştirinin seyri amacına göre öz eleştiri noktasına geldiğinde,burada bireylerin kendilerini tanıma ve geliştirme,gelişmeleri karşımıza çıkar;ki en zor süreçde budur.
Bu nedenlerdirki bir çok insan bu sürece girmemek için en kolay çözüm olarak eleştiriye kapatır kendisini.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

öz-eleştiri hayatın diyalektik olmasa-olmazıdır; bu, kişinin kendisiyle yaptığı en sessiz savaşımından kendisine varış ve barışık olması demektir. Eleştiriye kapalı olmak gelişmenin dinamiğini yok eder ve körelme başlar. her kişinin eleştiriye açık/kapalılığını kendisi ve içinde yaşadığı sosyal çevre belirler. bunun gelişkinliği tarihsel belleğin kullanılması ile doğru, köreltilmesiyle ters orantılıdır.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye

Teoride kabul edilen pratikte yolda kalan ,eleştiri.Düzgün bir dille suçlamadan yapılan eleştiri kabulmdür.
''Eleştirmekten daha kolay bir şey yoktur çünkü ne yetenek ister ne de zeka...'
w.shekespeare

M

monaliza

Ziyaretçi

şehrin yabancısı ' Alıntı:
Yaşamımız da var olan fikirsel birikimimizi ortaya koyarken karşı düşünceler oluşunca aldığımız tavırlar(kendi düşüncelerimizde bir yandan şiddetle karşı çıkarken)değerlendirmelerimizin yanlış olduğunu görürsek pişmanlık duyarmıyız? Merak ediyorum kim ne kadar ve neden eleştiriye açık?

Eleştiri aşağılama içermemeli. İnsanın objektif bakış açısıyla, olumlu düşünceyle ve yapıcı niyetle olmalı.

Diğer insanların fikir ve yaşamsal tarzlarına saygıdan yanayım. Bazı davranışlar (bana göre de olsa) fazla absürt olmadıkça eleştirmeyi sevmiyorum.

Eleştiriye olumlu anlamda açığım, ayrıca her eleştiriyi fazla kaale almam. Eleştiriyi değerlendirmem için eleştiren kişinin ben de bir anlamı olması önemli. Bunun yanısır, bende önemi olmayanlarca yapılan eleştirileride gözden geçiririm. Sonuçta hiç birimiz mükemmel değiliz. Belki benim göremediğim önemli bir detayı ummadığım bir kişi fark etmiş olabilir. Önyargıdan mümkün olduğunca uzak durmaktan yanayım.

nilüfer

Üye
Yeni Üye

Eleştiriye açık olmanın insanın kendisini tanımasıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Kendini bilirsen her türlü eleştiriyi dinlersin ve değerlendirebilirsin. Eleştiriyi kendi yararına kullanırsın ve olumsuz yanlarını düzeltmeye çalışırsın. Kendini tanımadığında ise eleştiriyi yapan kişiye kendini kapatıyorsun hiçbir şekilde kabul edilmeyebiliniyor. Eleştirinin kişi tarafından yapıcı hale dönüştürülmesinin faydalı olduğunu düşünüyorum.

Nietzsche

Yeni üye
Yeni Üye

Elemek isi olsa gerek su meret; elek ise olsa gerek beyin. Elestiri; beyinde yapilacak olan eleme isinin urunudur. Bu durumda elegin delikleri onem teskil eder ki yapilan elestirinin kalitesi bu elegin deliklerinin kucuk olmasi ile dogru orantilidir.

"Elestirilere acik miyim?" sorusuna gelince; kucuk beyinlerin buyuk delikli eleklerine kapali, buyuk beyinlerin kucuk delikli eleklerine acigim.

Simerenya11

Yeni üye
Yeni Üye

Eleştiri... sonuna kadar... özeleştiri... sonuna kadar

eternitysearch

Felsefe.net
Yeni Üye

eleştiri o(a)lmadan yaşayamaz insan çizemez sınırlarını...

nihilist_deniz

Felsefe.net
Yeni Üye
Yapıcı bağlamda eleştirilmek beni statik olan yanlarımdan alıp kurtarıp, beni daha kinetiksel hale getirir.

kurtiniadis

Felsefe.net
Yeni Üye
Herhangi bir konuda her zaman daha iyi ve doğruyu yapma amacında olanların zor da olsa tahammül etmeleri gereken bir kavram eleştiri. Ve sert üslupla olsa da yapıcı eleştiriye tahammül edip soğukkanlılıkla karşılayanlar mükemmel insanlardır, eleştiriye kulak tıkayanlar da kendilerini öyle sananlardır .
Kimimiz doğruyu yapma amacında olsak bile eleştirileri başkasından akıl alma türü algıladığımızdan şu an adını koyamadığım bir ruh hali sebebiyle inadına dinlemez gibi görünürüz, zamanla bu da düzelir ve giderek olgunlaşırız.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Ben eleştiriye %50 açığım. Çünkü eleştiri olumlu eleştiri ve olumsuz eleştiri diye ikiye ayrılır. %50'mi olumluyla karşılarım ama sonuçta eleştiriye açığım.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Faydalı bir konu olmuş fikri olan var mı? :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar