Narsisizm

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde İnci Birinci tarafından oluşturulan Narsisizm başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,574 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Narsisizm
Konbuyu başlatan İnci Birinci
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Çağın Vebası olarak tanımlanan ve bir illet olarak görülen NARSİSİZM hakkındaki düşüncelerinizi merak etmekteyim.

(Tanı olarak; Narsisizm öncelikle, gerçek anlamda sevgi alış-verişi yapabilen , sağlıklı özgüvenli kişilik yapısının ters kutbunda bulunan, aşırı "öz saygı/ self- esttem" akımı ile bağlanıyor. Gençlere doğuştan değerli, eşi bulunmaz ve her şeye layık olduklarını , Bedelini ödemeden , çabalamadan, her şeyin en güzlini, en mükemmelini hak ettiklerine inanış temalı eğitim ve terbiyenin sonucu gelişen " aşırı öz saygı duygusunun yanısıra iddiacılık, dediği dediklik, ikili ilişkilerde sürekli üstün olma arayışı ve her konuda benmerkezcilik şeklinde tanımlanabilen bir kişilik bozukluğudur narsisizm.)

X

FAdmin
Onursal Üye
Dunya tarihinde iz birakan cogu lider icin Narsist derler bkz: Napolyon, hitler. Firavunlara girmiyorum bile :)

Insanligin tespit edilen en yasli psikolojik rahatsizligi olabilir..

Ozguvenin kontrol edilemeyecek boyutumu acaba narsism? [MENTION=4977]esekherif[/MENTION]?

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Narsisizm yakın zamana kadar, özellikle toplum tarafından yanlış ya da eksik tanınmış bir durum.
Günümüzde farklı boyutlar gösterebildiği, dünya toplumunda hızla arttığı, insanların sosyo-psikolojik durumlarını çok daha fazla etkilediği gözlemlenmiş. Tarihin gerçek narsistleri firavunlardır, asıl onlardan başlamalıydınız. Ayrıca hemen hemen her liderde ve ünlülerde tehlike boyutlarının altında narsisizm değerlendirilmesi mümkün.
Ben;toplumumuzda bu konuyu ne oranda tanıdığımızı, afaki olarak değil, gerçek anlamı ve koşulları paralelinde değerlendirmelerimizde başarı oranını merak ediyorum.
Bunun anlamı şu oluyor; "insan" ı ne kadar tanıyabiliyoruz ve ne oranda doğru tespitlerde bulunabiliyoruz?

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Dunya tarihinde iz birakan cogu lider icin Narsist derler bkz: Napolyon, hitler. Firavunlara girmiyorum bile :)

Insanligin tespit edilen en yasli psikolojik rahatsizligi olabilir..

Ozguvenin kontrol edilemeyecek boyutumu acaba narsism? @esekherif?

Bu biraz insanın kendisini Tanrısallaştırmasıdır. İşin içine ene'lik girince Priapus bile olursun Azizim :)
Dervişe Allah ile aran nasıl demişler. O da nasıl olsun hep onun dediği oluyor demiş.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Narsizm, nihilism sonrasi olusan insanoglu bireysel bilincinin, "ben" temelli ego akilsal icerigidir.

Kisaca nihilizmin hicledigi her turlu birey disi degerin, birey tarafindan "ben" merkezli degerlendirilmesidir.

Narsisizm veya özseverlik, kişinin kendisine tapması, kabaca tabirle kişinin kendisine aşık olması olarak tanımlanan bir terimdir. Farklı tanımları ve kullanımları mevcuttur.

Sigmund Freud Narsisizmi ‘Dış dünyadan soyutlanan libidonun (cinsel enerji) egoya (ben) yönlendirilmesi’ şeklinde açıklamıştır. Yani libidonun büyük bir depoda toplanır gibi egoda toplanması ve daha sonra nesnelere yönlendirilmesi; fakat kolaylıkla tekrar soyutlanarak egoya yönlenmesi durumudur.

Burada narsizmin tehlikesi ben temelli her turlu akilci cikarin insanioglunu bu cikar temelinde kullanma Adina kendince herseyi mubah ve mesru kilmasidir.

Bireysel bilincin, bireyci akilciliginin ben merkezidir.

Burada birey bilinci ile de farklilasir.

Yani bireysel bilincte, bilinci niteleyen birey iken; birey bilincinde bireyi niteleyen bilinctir.

Bilincler;

Degersel, toplumsal, sinifsal, bireysel ve tursel olarak degisirler.

Ben merkezli, bencillik, benlilik, bananecilik, bireycilik benin biz algisinda, ancak; deger, toplum, sinif kazanirlar.

Butun bunlarin hic biri evrensel degildir.

Evrensel nitelik ise, insanoglunu parcalara ayirmadan tursel nitelikte olan bilinctir, yani insan bilincidir.

Kisaca bireyin, evrensel insanligidir.

Thetoyman

Yeni üye
Yeni Üye
Lacan, Narsisizmi şöyle açıklar:
Narsizsizm;

BEN i ÖTEKİ de bulup BEN i yüceltmesidir. Narsisizm BEN i kendisini ÖTEKİ de arar. Narsisistin kişiliğine yardımcı olan ötekilerin kendinde bulunan parçalardan bulup kendisini yüceltip ötekiyi düşürmesidir.

X

FAdmin
Onursal Üye
Narsisizm yakın zamana kadar, özellikle toplum tarafından yanlış ya da eksik tanınmış bir durum.
Günümüzde farklı boyutlar gösterebildiği, dünya toplumunda hızla arttığı, insanların sosyo-psikolojik durumlarını çok daha fazla etkilediği gözlemlenmiş. Tarihin gerçek narsistleri firavunlardır, asıl onlardan başlamalıydınız. Ayrıca hemen hemen her liderde ve ünlülerde tehlike boyutlarının altında narsisizm değerlendirilmesi mümkün.
Ben;toplumumuzda bu konuyu ne oranda tanıdığımızı, afaki olarak değil, gerçek anlamı ve koşulları paralelinde değerlendirmelerimizde başarı oranını merak ediyorum.
Bunun anlamı şu oluyor; "insan" ı ne kadar tanıyabiliyoruz ve ne oranda doğru tespitlerde bulunabiliyoruz?

Eskiden Ramses birdi simdi bin oldu azizim. Bunu cok net bir sekilsse facebookta, instagamda gorebiliyoruz, selfie diye birsey var ya :)

Suan bilincli olarak pompalandigini dusunuyorum, dusunsene ahmet'in arabasi, mehmetin yazligi, fatosun ayakkabisi felan.. Kapitalist duzen senin kendini begenmeni hatta asik olmani istiyorki harcayasin bol bol.

@esekherif Gaye-i hayal olmazsa veyahut nisyan veya tenasi edilse; ezhan enelere donup etrafinda gezerler. BSN

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Eskiden Ramses birdi simdi bin oldu azizim. Bunu cok net bir sekilsse facebookta, instagamda gorebiliyoruz, selfie diye birsey var ya :)

Suan bilincli olarak pompalandigini dusunuyorum, dusunsene ahmet'in arabasi, mehmetin yazligi, fatosun ayakkabisi felan.. Kapitalist duzen senin kendini begenmeni hatta asik olmani istiyorki harcayasin bol bol.

@esekherif Gaye-i hayal olmazsa veyahut nisyan veya tenasi edilse; ezhan enelere donup etrafinda gezerler. BSN

Ramses' lerin artmasında kapitalizm kadar, diğer bütün "İZM"lerin katkı ve paylarını da unutmamak daha akılcı olur kanısındayım.

ls2

Kahin
Onursal Üye
İnanca göre narsisizm hareketinin başlatıcısı ve kurucusu şeytandır.

Psikoloji her ne kadar sonunda loji olsada ve bu konuda ne kadar çok araştırmalar yapılıp belirli tespit ve tutarlılıklara ulaşılsa da zemini oldukça karanlık ve karmaşık olması sebebiyle gizemini ve belirsizliğini korumaya devam ediyor..

freudun psikanaliz kuramının üzerine daha iyisini kuramadığımız için hep bu yöntem üzerine devam etmekte çalışmalar. freudun rasyonel zemini ise belli; çocuklukta yaşanılanlar ve cinsellik..tüm kuram bu ikisi üzerine kurulu ve şimdilik daha iyisi yok..

rasyonel temel olarak şeytanı ortaya atmak..şu dünyada insanoğlunun yaptıklarına bakınca sonunda loji olmasada,araştırmaya kapalı olsada freudun atıfına göre çokta mantıksız denilemez gibi :)

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
İnanca göre narsisizm hareketinin başlatıcısı ve kurucusu şeytandır.

Psikoloji her ne kadar sonunda loji olsada ve bu konuda ne kadar çok araştırmalar yapılıp belirli tespit ve tutarlılıklara ulaşılsa da zemini oldukça karanlık ve karmaşık olması sebebiyle gizemini ve belirsizliğini korumaya devam ediyor..

freudun psikanaliz kuramının üzerine daha iyisini kuramadığımız için hep bu yöntem üzerine devam etmekte çalışmalar. freudun rasyonel zemini ise belli; çocuklukta yaşanılanlar ve cinsellik..tüm kuram bu ikisi üzerine kurulu ve şimdilik daha iyisi yok..

rasyonel temel olarak şeytanı ortaya atmak..şu dünyada insanoğlunun yaptıklarına bakınca sonunda loji olmasada,araştırmaya kapalı olsada freudun atıfına göre çokta mantıksız denilemez gibi :)

Her türlü olumlu ya da olumsuz olgunun, değerlerin kişiliğe katılım oranı açısından çocukluğun çok önemli bir dönem olduğu yadsınamaz. Burada önemli bir nüans var bence; çocuklukta yaşanılanlar değil, günümüzde çocuklukta (kasıtlı olarak) yaşatılanların etkenliğinin (aile ve okul eğitimi) narsisizmi desteklemeye yönelik olması. Ayrıca Darwinzim bu etkenlerin baskın olanlarının başında gelmektedir.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Her türlü olumlu ya da olumsuz olgunun, değerlerin kişiliğe katılım oranı açısından çocukluğun çok önemli bir dönem olduğu yadsınamaz. Burada önemli bir nüans var bence; çocuklukta yaşanılanlar değil, günümüzde çocuklukta (kasıtlı olarak) yaşatılanların etkenliğinin (aile ve okul eğitimi) narsisizmi desteklemeye yönelik olması. Ayrıca Darwinzim bu etkenlerin baskın olanlarının başında gelmektedir.

Psikanalizi güçlü referans olarak kabul edebiliriz ama temelde herşey havada bence. freud el mecbur bilimsel metodun dışına çıkmamıştır. bilim metafizik olana giremez girerse zaten bilim denemez. bu sebeple dayanakları pozivitist olmalı. evrim gibi,çocukluk dönemi gibi,cinsellik gibi..duygular düşünceyi etkiler,düşüncelerde duyguları . dürtüler,şartlar,etki tepki, özelimize ait hayaller,amaçlar, vs vs kısacası bilincimizi etkileyen şeyleri analiz edemiyoruz ortada çözülemez bir karmaşa var.. reenkarnasyona inanan biride tutuyor önceki hayatına atıflar yapıyor. bazılarıda yıldızlara gezegenlere vs bende şeytana attım biraz:) neden olmasın..bilimin elinde bunların hepsini süpürecek sağlam bir dayanak yok sonuçta. forever agnostizm :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
yakın eğitim ve ilk çocukluk eğitimi ve doğal tanıklık;
bölüşen bir topluma-cemaate-cemiyete/topluma tanık olmalı ki insan narsist olmasın;

insanın doğasında var;
insanın doğasında da var diyebiliriz -bi nebze ancak ;

işbölümü ve işbirliği yapmış, herkesin eşit yüceltildiği ve eşdeğer görüldüğü-bölündüğü, paylaşan; -büyükler küçükler ve değerliler, onurlular yüceler ve yüksekler olmayan/bulunmayan bi toplumda antinarsisitler tabi ki yetişirdi;
farklılığın-çeşitliliğin ve özgünlüğün sınandığı, onandığı, övüldüğü-yüceltildiği ve ve ödüllendirildiği; büyüklüğün dövüldüğü bir toplum

kişilik yapıları değişmiyor (erken çocuklukla ve ilk çocuklukla kazanılıyor ise) ve toplum/aile yapıları değişmedikçe bu sorun değişmeyecek; bi sorun bulgulamak niye

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç