Marksist külliyat nasıl okunur?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Şeytanın Oğlu tarafından oluşturulan Marksist külliyat nasıl okunur? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,177 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Marksist külliyat nasıl okunur?
Konbuyu başlatan Şeytanın Oğlu
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ferdinand Bardamu

Şeytanın Oğlu

Felsefe.net
Yeni Üye
Hiçbir alanda uzmanlığı bulunmayan, sıradan bir insanın, Marks'ı ve diğer Marksist eserleri anlayabilmesi için, ne tür bir okumaya girişmesi gerekir?

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Marksizm denilince temel olarak Marks - Engels - Lenin - Mao akla gelir. Marksizm, Bilimsel Sosyalizm demektir. Marks ve Engels Pratik materyalist olduklarını, Bilimsel Sosyalist olduklarını ifade etmişlerdir. Diyalektiği, materyalist temelde ele alırlar. Haliyle bu insanların ne demek istediğini daha rahat anlayabilmek için, genel hatları ile materyalizmi ve diyalektiği bilmek gerekir. Bunlara paralel olarak da diyalektiğin insan toplumlarına uygulanması,tarihe uygulanması kısmı gelir. Marksizmin yukarıda adı geçen teorisyenlerinin eserlerinden başlamak yerine, bence genel bilgiyi verecek eserlerden başlamak yerinde olur.

Komünist Manifesto (en isabetlisinin Işık Soner çevirisi olduğunu duydum)
Felsefenin Başlangıç İlkeleri - George Politzer (Temel felsefi ayırımların, materyalizm - idealizm anlatıldığı)
Felsefenin Temel İLkeleri - George Politzer (Diyalektiğin açıklanması)
Boguslavski'nin Diyalektik ve Tarihsel Materyalimin Abcsi (Şahsen okumadım ancak içeriği temel bilgiler üzerine)

Bir not düşeyim.Sol Yayınları her yıl 7 Kasım'da tüm kitapların fiyatlarını %50 indirir. Kitapların listesi için Yukarıdaki eserler de listede yer alıyor. Bu tarihi kaçırmayın derim.

Burada elbette ancak kendi gidişatımı yazabilirdim ve ben de bu gidişata, yukarıdaki eserler ile başladığımı belirteyim. Zaten memleketimizde çoğu insan da bu eserler ile başlamıştır. Yukarıda adı geçen eserlerin anlatımı yalın ve anlaşılıdır. Sanırım çok tutulmasının sebeplerinden biri de budur. Bu eserlere paralel olarak, Marksist felsefe sözlükleri ve Marksist ekonomi sözlüklerinden de faydalanılması gereklidir.

Şeytanın Oğlu

Felsefe.net
Yeni Üye
Öncelikle, teşekkür ederim. Marksist felsefe-ekonomi sözlüklerinden bahsetmişsiniz, bu konuda özellikle tavsiye ettiğiniz bir kitap varsa, faydalanmak isterim.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Önerebileceğim bir Marksist felsefe sözlüğü yok açıkçası. Herhangi bir tanesini açıp incelemiş değilim.Piyasada da pek bulunmuyor Marksist felsefe sözlükleri sanırım pek talep eden olmuyor. İnternet üzerinden de alınamıyor an itibari ile çünkü ellerinde olmuyor genellikle. Kısacası sözlük işinde biraz yorulmak gerek

Tom Bottomore vd. - Marksist Felsefe Sözlüğü
Kabalcı Yayınlarının Marxçı - Leninci Felsefe Sözlüğü
Sosyal Yayınlarının Felsefe Sözlüğü (materyalist felsefe sözlüğü)

Şu an itibari ile bildiklerim bunlar. Fakat dediğim gibi bunları satan bir yere henüz rastlamadım ve hangisi diğerinden iyidir, kapsamlıdır bilemiyorum.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar