Mantık Bilimi Okuma Önerileri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe kategorisinde sherlockholmes tarafından oluşturulan Mantık Bilimi Okuma Önerileri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,871 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe
Konu Başlığı Mantık Bilimi Okuma Önerileri
Konbuyu başlatan sherlockholmes
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

sherlockholmes

Yeni üye
Yeni Üye
Sayın epoche Hocam ve Is2 ve felsefe ve sosyoloji tutkunları arkadaslar iyi bir mantık

okuması yapmak için hangi kitapları önerirsiniz

Klasik mantık

Modern Mantık

Sembolik mantık

Bunları açıklarmısınız?

Bize ne katar...

Saygılarımla..

Sanal malik hocamda kitap ismi verirse memnun olurum...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 17:30 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 17:25 ----------

tran

Felsefe.net
Yeni Üye
Prof. Dr. Teo Grünberg
Felsefe ve Felsefi Mantık Yazıları

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
şimdi hocam ben kitap ismi bilemem. Zihinsel egzersizler, matematik işlemleri ve matematik merakı önerirdim-
değerlendirme mantığı türetmek/denge türetmek ve işlem yapmak üzerine tüm öğrenilebilecekler
doğal kendiliğinden gelişir oysa yine de
Sorun çözme ve problematik, her türlü problematik üzerine (derin yoğun egzersizli) her türlü düşünce süreci ya da yumağı ve aşma fikirleri ve merakı da iyi olabilir belki-ben bi şey öneremem açıkçası --gitmek ve yapmak ve eğlendiğini yapmak iyi öğrenmedir

Bence roman bile okunabilir
kişi neyden zevk duyuyorsa mutlaka onu yapmalı

ezberlenecek şeyler sizi hiç bir yere götürmeyecektir_eğitim keyifsiz bir süreçtir
keyif aldığınızı yapın ve bana göre/bence evet bir roman kahramanını yaşam problematiğini ele alırken (ve iyi kurgulanmış bir kurguda gezerken bile) çözerken bile daha fazla şey öğrenebilirsiniz

öğrenmek ölçülemez/çözülemez -gelişmek ölçülemez
ve subjektif-katı tutum
eğer ölçüyorsa karar verin ben bunu diyorum
o onu diyor ve kim ne diyorsa diyor
eğer öğrenmeyi ölçen ölçem varsa .. ölçsün

--
mantığı ne amaç ve çıkarla öğrenme k-gelişmek istiyorsunuz?
bunun için çekim duyuyor musunuz?
ve istek

mantık bir dinamiktir
mantık dengedir
mantık en iyi kararı türetmektir ya da vermektir. bu ticari bir karar ve risk bile olabilir başka şeyler de mantık batmamaktır ve yaşamını batırmamaktır
formel mantık? size doğruları kim söylüyor

ticaret yapın
en sıkı mantık öğretimlerinden biri-en hızlı

burayı okuduktan sonra
buyrun

bu şeyin hiç bir şeye ve işe yaramayacağına karar vermiştim .kesin

siz ne biliyorsanız onu yapın

-
yok bence altı tane daha mantık türevi türetilirse işe yarayacak
bunlar şaka mı?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:14 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:13 ----------

bulanık mantık, asal mantık, ikili mantık ve evet bulanık mantık diye bir kavram var...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:14 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:14 ----------

mantık nedir? cevaplayın ve düşünün bulacaksınız

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:15 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:14 ----------

bölme işlemi mi? çarpma işlemi m.? neyi ifade ediyor bulacaksınız
neye benziyor ama ne yapıyor
bir işlem

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:16 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:15 ----------

mantıklama diye bir kavrama olabilir ve değişik mantıklama dizgeleri geliştirilibilir mantığın içi öğrenilemez/çözülemez

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:21 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:16 ----------

matris bir mantıklama bile geliştirebilirsiniz
tutarlı sonuç türeten işlemsel beceri ya da işlevsel dizgelerdir mantık.buna mantık diyoruz sanırım ve
buna ihtiyacımız var mı?
mantık sınırlama bile olarak ele alınabilirdi

eğer müzik öğrenimi dersem
eğer nota öğrenimi dersem
ve eğer şan eğitimi dersem
ve makam öğrenimi dersem

---------- Mesajlar Birleştirildi at 08:27 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:21 ----------

bilgisayarla müzik yaptığı zaman biz müzik öğreneceğiz ve matematikte sanırım
yaratıcılık dediğimiz olgu diğerine bağlı-bağıml ıdeğildir

yaratıcı -dinamiksel ya da özgüsel senfonik mantık öneriyorum bir mantık çeşidi olarak
başka bir mantıkta esin mantığı ve kulağa hoş gelen mantığı

müzik dinleyin
eğer bir beste yapabilirseniz ?
bu mantık öğretimi olur

eğer bir senfoni düzebiliyorsanız
bu yetenek
yetenek mantığını açıklayın
tanrısal vergiler-evrensel vergiler-evrimsel devrimsel
peki böyle bir gelişim nasıl sağlanır

kim bir senfoni bestelemek istemez-di
eğer bir senfoniyi üretmek istemediğinizden sözediyorsanız mantık öğrenin-matematik beceriseldir
ne kadar az sınırlama
öğrenmenin bir yönetimi ve tarifi yok
,eğer düşünce merkezleriniz ona eşlik ederse gerçekleşir-zorla doldurulmaz,
---

---------- Mesajlar Birleştirildi at 09:43 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:27 ----------

--
Mantığı ya da felsefeyi anladığımı söyleyemeyeceğim
mantık demek ne? matematik demek ne?

bu yazdıklarımı; bi şeylerin yanlış/eksik olduğunu düşünmem üzerine yazıyorum

burayı okumayı öneriyorum
bunun gibi bir mantık mı temellenmeli

Son düzenleme:

Celebhol

Yeni üye
Yeni Üye
Descartes - Metot Üzerine Konuşma / Yöntem Üzerine Konuşma

İki farklı adla, iki farklı yayınevinden çıkmış. Rasyonalizmin temeli -hatta kimi çevrelerce modern felsefenin temeli- olarak görülür ve bu devirde bile önemi var. Rasyonalizm takip edilmese bile, mantıksal savların nasıl ilerlemesi gerektiği hakkında önemli bir bilgi kaynağı.

0000000636998-1.jpg

Adı üstünde bilim felsefesi üstüne odaklanıyor fakat hem epistemolojik açıdan epey bir bilgi içeriyor hem de rasyonalizm ve materyalizm gibi akımları, neleri temsil ettiklerini ve hangi devirde neden hangisinin daha baskın olduğunu (özellikle bilim felsefesi açısından) anlatıyor. A priori ve a posteriori bilgi, analitik ve sentetik önermeler gibi temel kavramları da anlatması açısından güzel bir giriş kitabı. Epistemoloji ve hatta felsefe hakkında hiç bir ön bilgi olmaksızın bile okunabilecek bir kitap; küçümsenmesi gerektiğinden değil, bunları da öğrettiğinden dolayı.

epoché

Üye
Yeni Üye
Klasik mantık

Modern Mantık

Sembolik mantık

Bunları açıklarmısınız?

Klasik mantık, en temel anlamıyla, Aristocu mantık ilkeleriyle çizgileri çekilen formal önerme ya da yüklemlerden türetilen öncüller uyarınca, ardıl-çıkarsamacı tertiplemedir. Formal düşünce, gündelik hayatın dışında belirlemeci bilimlerde, matematikte, dolaylı olarak sistematik felsefede, dilbilimde ve bilgisayar bilimlerinde kullanılıyor. Sokratik dönem itibariyle geleneksel anlamda Hegel'e kadar felsefede de çok yaygındı, ancak diyalektiğin düşüncenin kendisine uygulanmaya başlamasıyla birlikte, akademik konumu kısmen değişti.

Modern/sembolik mantık ise, yine formal bir sistem olarak özellikle Frege'nin aritmetiğe katkılarını takiben, 20. yüzyıldan itibaren nicel-sonsuzluklardaki uygulanabilirliği sebebiyle kullanılmaya başlanan matematiksel bir mantık tipidir. Teoretik anlamda Gödel, erken Wittgenstein, Skolem, Russell gibi isimlerin, dilbilim ve matematiğe yönelik analitik sistematikleri hep sembolik mantık ile çalışıyor.

Batıda mantığın, Sokrates-öncesi Yunan'da, Heraklitos'un diyalektik dinamizmi ile Parmenides'in değişmezcilik dikotomisinden doğduğu söylenebilir, Aristo ile tümdengelimsel düşüncenin sistematik başlangıcı yapılmıştır. Yani bir anlamda uygulamalı mantığın babası Aristo olup, yolu açan büyük babası da Parmenides'tir. Doğuda ise çok daha eskilere uzanıyor.

Bir dip not olarak, filosofik anlamda -kritik düşünce- için, A,A türevi formal dekorlamanın dışına taşmak gerekiyor, zira mantık ilkeleri, ontolojik anlamda her şartta geçerli değiller, özellikle fizikteki gelişmeleri takiben, deneysel tabanda formal düşüncenin kabiliyetleri iyice belirgin hâle geldi.

Okumalar için, sayın tran'ın önerdiği Teo Grünberg iyi bir isim olur (Sembolik Mantık El Kitabı / 3 cilt), bundan ayrı önerebileceğim bir kaç eser;

Aristo - Organon (1-5)
Hegel - Büyük Mantık
Russell - Mantık ve Bilgi
Wittgenstein - Tractatus LP
Deleuze - Anlamın Mantığı

sherlockholmes

Yeni üye
Yeni Üye
Bende internetde araştırabilirdim ama burdaki okuma önerilerine daha çok güveniyorum hepinize

ilginize teşekkürler umarım kaderiniz güzel olur bu da benim duam sağolun....

ls2

Kahin
Onursal Üye
herşey mantıklıdır.. ve herşey mantıksızdır...

bilimsel metodolojide mantık işe yarar eyvallah..ama başka nerde işe yarar dostum..

mantıkla ilgili şeyler okuma demem ama fazla işine yaramaz..

aristo dünya dönmüyor dönseydi rüzgar olurdu ,kuşlar yuvasını bulamazdı demiştir. evet gayet mantıklı..

tanrı vardır tanrı yoktur her ikiside mantıklı..

Machiavellinin prens kitabını oku diktatörlük gayet mantıklı..

Hz ibrahim tanrıya o kadar güvendiki en sevdiğini oğlunu onun uğruna kurban vermeyi kabul etti o bir iman şövalyesidir der kierkegaard. ibrahim tanrıya güveniyordu ama tanrı ibrahime güvenmiyordu bu yüzden onu sınıyordu der saramago..ikiside mantıklı şeyler söylüyor..

sonuç. herşey mantıklı..herşey mantıksız..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar