Manilerimiz

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde Painfully tarafından oluşturulan Manilerimiz başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 586 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Manilerimiz
Konbuyu başlatan Painfully
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Painfully

Painfully

Üye
Onursal Üye
Manilerimiz

Edebiyat Dilinde Mani:
Başta aşk olmak üzere hemen her konuda yazılabilen bir halk edebiyatı nazım türüdür. Çoğunlukla 7 heceli dört dizelek bir bendden meydana gelir.

Ama dizeleri 4-5-8-10-14 heceli kalıplarla söylenmiş maniler de vardır. Birinci, ikinci dördüncü dizeler birbirleriyle kafiyeli, üçüncü dize serbesttir. Yani kafiye dizilişi aaxa'dır. aaaxa düzeninde maniler de var. İlk iki dize hazırlık dizeleridir. Son iki dize ile anlam bağlantısı yoktur. Asıl anlatılmak istenen son iki dizede verilir. Bir çok mani çeşidi vardır. En çok kullanılanlar düz ya da tam mani, kesik mani, cinaslı mani, yedekli mani, artık mani’dir.

Düz (Tam) Mani: Yedişer heceli dört dizeden oluşur. Kafiyeleri çokluk cinassızdır.

Kesik mani: Birinci dizesi 7 heceden az, anlamlı ya da anlamsız bir sözcük grubu olan maniler. Bu kesik dize sadece kafiyeyi hazırlar. Eğer meydan ve kahvehanelerde söylenen ve ilk dizeleri "aman aman" ünlemi ile doldurulan manilerse bunlara İstanbul manileri denir.

Cinaslı mani: Kesik manilerde eğer kafiye cinaslı ise bunlara cinaslı mani denir.

Yedekli mani: Düz maninin sonuna aynı kafiyede iki dize daha eklenerek söylenen manilerdir. Cinaslı kafiye kullanılmaz, birinci dizeleri anlamlıdır. Yedekli maniye artık mani de denir.

Deyiş: İki kişinin karşılıklı söylediği manilerdir. Soru yanıt şeklinde düzenlenir. Bir başka kişinin ağzındanmış gibi aktarıldığı şekilleri de vardır.

alintidir.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:00 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:59 ----------

Elmaları soyarım
Kıyım kıyım kıyarım
Ben böyle kaynananın
Gözlerini oyarım.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:00 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:00 ----------

Ayakkabım kırmızı
Fatoş evin tek kızı
istedim vermediler
Sanki kralın kızı

T

Togepi

Ziyaretçi
Elmayı soydum,
Başucuma koydum,
Ben bir yalan uydurdum.
Duma duma dum.

Bu maniye örnek olur mu [MENTION=4933]esekherif[/MENTION] beyefendi hz. ?

Son düzenleme:

Painfully

Üye
Onursal Üye
Bugün hava serindir.
Alya abla gelindir.
Ağlama Alya abla
Zain abi senindir.

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Sıradan insanlar, portakalı soyup başucuna koyarlar. Ben ise tüm entelektüel kişiliğim ile, elmayı soyup başucuma koyuyorum. -Hem de yeşil elma-

Tanrı gökyüzünden süzülerek , elmaları rahat bırakın mankafalar! ne duruyorsunuz sevişin!
Lakin Havva , elmaların daha sevilesi olduğunu düşünüyordu. Elmalar gerçekten de öyleler.

Painfully

Üye
Onursal Üye
Sakarya da doğdu bir ay ışığı.
Ezberledi gözümde her kırışığı,
Terkedip beni gitti bir meluna.
Verem etti benim gibi aşığı.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:48 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:46 ----------

İnciri incir tutar.
Saatimi zincir tutar.
Kızlar kot giyince
Erkekleri sancı tutar.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:58 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:48 ----------

Ak üzüm hastayım.
Fabrika basmasıyım.
Bana doktor kar etmez.
Ben sevda hastasıyım.

Ay

Meraklı Üye
Yeni Üye
denizler kadar derin
rüzgârlar kadar serin
benim en güzel yerim...
kahverengi gözlerim.!

evet farkındayım, sansasyonel bir mani oldu. askjhg