Maddeci Kaderciliğin Deneysel İncelenmesi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ÜstünKişi tarafından oluşturulan Maddeci Kaderciliğin Deneysel İncelenmesi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 799 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Maddeci Kaderciliğin Deneysel İncelenmesi
Konbuyu başlatan ÜstünKişi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Maddeci Kadercilik Anlayışının Deneysel İncelenmesi
Bilgilendirme:
Yazar bu yazıyı, hayatın ne kadar anlamsız olabileceği düşüncesinden yola çıkarak hayal ettiği bir deneyle temellendirmiştir.
Yazının temelini oluşturan düşünceler yazının yazıldığı zamanla sınırlıdır.
Yapılacak deneyin etik olup olmaması önemli değildir çünkü deneyin ihtimal dahilinde olan sonuçlarından birisi etiği yok edebilir.
Yapılacak deney, yazarın bildiği kadarıyla yazının yazıldığı zamanda mümkün değildir.

1. Bölüm: Deney
Yeni doğan bir bebekten klonlanmasını sağlayacak gerekli şeyler alınacak.
Bebeğin beynine, bebeğin hayatı boyunca yaşadığı her şeyi kaydedecek bir cihaz yerleştirilecek.
+Cihazın yerleştirdiğini deneyi gerçekleştiren grup dışında kimse bilmeyecek.
+Deneyi gerçekleştirecek grup kesinlikle denekle görüşmeyecek.
+Deneğin beynine yerleştirilen cihaz deneğin hayatını etkilemeyecek.
Denek ölene kadar karşılaştığı tüm olaylar, düşündüğü, hisstettiği, duyguları vb. cihaz sayesinde kayıt altında tutulmuş olacak.
Denek öldükten sonra klonlanacak ve klon fiziksel olarak uyutulacak.
Klon uyutulduktan sonra 1. deneğin karşılaştığı tüm olaylar klona gösterilecek.
Klon bu durumda iki ayrı şey yapabilir.

1.) Özgür iradesini(eğer varsa) kullanarak 1. denekten farklı tepkiler verecek.
2.) Tamamıyla 1. deneğin verdiği tepkileri verecek.

2. Bölüm: Sonuç
Eğer sonuç madde 1'deki gibi çıkarsa özgür iradenin varlığı kanıtlanacak ve verilen her kararın kişiye özgün olduğu ortaya çıkacak.
Eğer sonuç madde 2'deki gibi çıkarsa özgür iradenin uydurma bir şey olduğu fark edilecek ve insanlar kendilerinin bilinçli olduğunu düşünen atom yığınları olduklarını anlayacaklar.
Deney sonucu madde 2'deki gibi olursa özgür irade bulunmadığı için kaderimizin Big Bang'de ortaya çıkan belirsiz enerji farklarıyla ortaya çıktığını anlamış olacağız. Belki atomların kaderimizi nasıl belirlediğini öğrenip geleceğimizi değiştirebileğiz ama aslında bu da atomların kaderinde yazılı olacak.

Deney ve bu deneyin maddeci kadercilik anlayışına etkisi hakkındaki görüşlerinizi merakla bekliyorum.

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Özgür iradeyi devreye sokabilmemiz için beynin tamamen özgür olması gerekiyor yani belli bir çalışma yapılmadığı sürece insan, sadece kayıtlı bilgiler ile yaşamını şekillendiriyor hatta 7 yaşına kadar öğrendikleri tüm yaşamını büyük ölçüde etkiliyor. Yukarıdaki örnekte kişiye dışarıdan müdahale var yani testin sonucu sağlıklı olamaz. Cihazdan kimsenin haberi olmasa da sonuçta birine kendi iradesi dışında etki ediyorsunuz. MK Ultra deneylerinde zaten bu ve benzeri şeyleri yapıp, insanları robot gibi hareket etmeye yöneltiyorlar ve komutlar ile yaşatıyorlar.

Bu test yeterli değil çünkü çıkan sonuç, başka hangi test sonuçları ile kıyaslanacak?

Özgür irade sadece kendi yaşam alanımızda verdiğimiz kararları kapsar ama yine dış etkenlere maruz kalıyoruz yani tamamen özgür değiliz. Yaşadığımız toplumdan, aileye ya da iş hayatımıza kadar herkesten etkileniyoruz. Kararlarımızı kendi başımıza alıyor gibi görünsek de arka planda o kararı etkileyen yüzlerce yaşanmışlık var. Bu noktada beyni özgürleştirmek gerekiyor yani kayıtlarda temizlik yapılmalı ki, otomatik kararlar almayalım. Her olay bizde iz bırakıyor, izlediğimiz filmden, sokaktaki bir olaya kadar düşüncelerimiz etki altında kalıyor.

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Özgür iradeyi devreye sokabilmemiz için beynin tamamen özgür olması gerekiyor yani belli bir çalışma yapılmadığı sürece insan, sadece kayıtlı bilgiler ile yaşamını şekillendiriyor hatta 7 yaşına kadar öğrendikleri tüm yaşamını büyük ölçüde etkiliyor. Yukarıdaki örnekte kişiye dışarıdan müdahale var yani testin sonucu sağlıklı olamaz. Cihazdan kimsenin haberi olmasa da sonuçta birine kendi iradesi dışında etki ediyorsunuz. MK Ultra deneylerinde zaten bu ve benzeri şeyleri yapıp, insanları robot gibi hareket etmeye yöneltiyorlar ve komutlar ile yaşatıyorlar.

Bu test yeterli değil çünkü çıkan sonuç, başka hangi test sonuçları ile kıyaslanacak?

Özgür irade sadece kendi yaşam alanımızda verdiğimiz kararları kapsar ama yine dış etkenlere maruz kalıyoruz yani tamamen özgür değiliz. Yaşadığımız toplumdan, aileye ya da iş hayatımıza kadar herkesten etkileniyoruz. Kararlarımızı kendi başımıza alıyor gibi görünsek de arka planda o kararı etkileyen yüzlerce yaşanmışlık var. Bu noktada beyni özgürleştirmek gerekiyor yani kayıtlarda temizlik yapılmalı ki, otomatik kararlar almayalım. Her olay bizde iz bırakıyor, izlediğimiz filmden, sokaktaki bir olaya kadar düşüncelerimiz etki altında kalıyor.

İlk olarak dışarıdan müdahele yok, cihaz hiçbir şekilde deneğin hayatını etkilemiyor.

Test yeterli çünkü karşılaştırılacak olan veriler aynı bedene sahip kişiler. Aralarındaki tek fark birisinin klon birisinin gerçek olması.

Klona, 1. deneğin olaylar karşısındaki tepkileri gösterilmeyecek, 1. deneğin karşılaştığı şeyler tamamıyla aynı şartlar altına gösterilecek klonun verdiği tepkilerle 1. deneğin verdiği tepkiler kararlaştıracak. Eğer özgür irade kişiye has bir şey ise klon ile asıl kişinin aynı olaylar karşısında verdiği kararlar farklı olacaktır. Ancak 1.denek ile klon aynı yaşanmışlık üzerinde farklı tepkiler veriyorsa düşüncelerimizi ve hareketlerimizi *sadece* Big Bang ile başlayan madde ve enerji belirliyor.

Yazarın düşüncesine göre özgür irade: insanın özgün düşüncelerinin kararlarına olan etkisidir. Bu düşüncelere hiçbir şekilde dışarıdan müdahele edilemez tamamıyla insanın doğuşandan gelir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Tek yumurta ikizleri doğal yoldan birbirinin klonu değil mi zaten, aynı DNA'ya sahip değiller mi? Bu ikizler sonuçta her olaya aynı tepkiyi vermiyorlar. İnsan klonlamanın tek yumurta ikizinden farkı yok ki, sadece duygu ve düşünceler aynı değil.

Duyguları, düşünceleri ve hisleri bir ne tür bir cihaza kaydedebiliriz ki? Bu bana imkansız görünüyor. Düşünce nakli mümkün ama kayıt cihazı ile değil ve bu da Parapsikoloji'nin alanına giriyor.

Kayıt altına aldık kabul edelim, klon izlediği zaman aynı tepkileri verecek çünkü aynı duygu ve düşüncelere sahip, davranışlarında niye değişiklik olsun ki?

Atomların kaderimizi belirlemesi diye bir durum olacağına hiç ihtimal vermiyorum. Bu hayatta neyi kendi irademizle seçebiliyoruz ki tam olarak? Ailemizin bize kattıkları ile başlıyoruz, okulda öğrendiklerimiz, toplumun yönlendirmeleri v.s belli bir yaşa geldiğimizde zaten hayatımızın büyük bir bölümü şekillenmiş oluyor. Kiminle evleneceğimiz bile yaşam deneyimlerimize bağlı yani yaşam planımız her ne ise onu yapabilecek kadar özgürüz, fazlası yok. Amerika'da yaşamak yaşam planımda yoksa, o koşullar asla oluşmayacak. Dünyaya belli bir plan doğrultusunda geldiğimiz için her şey o plana göre şekilleniyor.

Kısacası bu deneyi benim aklım hiç almadı, kafam karıştı.

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Tek yumurta ikizleri doğal yoldan birbirinin klonu değil mi zaten, aynı DNA'ya sahip değiller mi? Bu ikizler sonuçta her olaya aynı tepkiyi vermiyorlar. İnsan klonlamanın tek yumurta ikizinden farkı yok ki, sadece duygu ve düşünceler aynı değil.

Duyguları, düşünceleri ve hisleri bir ne tür bir cihaza kaydedebiliriz ki? Bu bana imkansız görünüyor. Düşünce nakli mümkün ama kayıt cihazı ile değil ve bu da Parapsikoloji'nin alanına giriyor.

Kayıt altına aldık kabul edelim, klon izlediği zaman aynı tepkileri verecek çünkü aynı duygu ve düşüncelere sahip, davranışlarında niye değişiklik olsun ki?

Atomların kaderimizi belirlemesi diye bir durum olacağına hiç ihtimal vermiyorum. Bu hayatta neyi kendi irademizle seçebiliyoruz ki tam olarak? Ailemizin bize kattıkları ile başlıyoruz, okulda öğrendiklerimiz, toplumun yönlendirmeleri v.s belli bir yaşa geldiğimizde zaten hayatımızın büyük bir bölümü şekillenmiş oluyor. Kiminle evleneceğimiz bile yaşam deneyimlerimize bağlı yani yaşam planımız her ne ise onu yapabilecek kadar özgürüz, fazlası yok. Amerika'da yaşamak yaşam planımda yoksa, o koşullar asla oluşmayacak. Dünyaya belli bir plan doğrultusunda geldiğimiz için her şey o plana göre şekilleniyor.

Kısacası bu deneyi benim aklım hiç almadı, kafam karıştı.

Tek yumurta ikizleri farklı iki birey olduklarının farkındalar.

Klon 1. Deneğin yaşanmışlıklarını izlemeyecek yaşayacak. Karşılaştırılacak şey aynı olaya 1.deneğin verdiği tepki ile klonun verdiği tepki.

Örneğin denek yolda yolda yürürken evine yakın bir yerde yağmur yağmaya başlıyor, denek şemsiyesini çıkarmak yerine evine çabuk ulaşmak için adımlarını hızlandırıyor. Ancak Bu yağmur sahnesini aynen klonun zihninde canlandırdığımızda klon adımlarını hızlandırmak yerine çantasındaki şemsiyeyi çıkarıyor. Bir klon daha eklersek aynı yağmur sahnesinde o klon yağmurda ıslanmayı tercih ediyor.
Bu üç durumdaki kararlar da kişinin özgür iradesiyle aldığı ve olağan kararlar, değil mi? Ancak aynı yağmur sahnesi klonun zihninde canlandığında klon da 1. Deneğin verdiği tepkiyi verip adımlarını hızlandırabilir. 1. Deneğin yaşadığı binlerce sahne klonun zihninde canlandığında klon aynen 1.deneğin verdiği tepkileri verebilir. E verdiği tepkiler 1. denekle aynı olursa nerede bu klonun özgür iradesi, bu klon dış dünyadan bağımsız olarak hiç mi özgün karar veremiyor? Veremiyorsa aslında biz de düşüncelerimizi, olaylara verdiğimiz tepkileri biz belirlemiyoruz. Bizim yaşadığımız tüm anları klonlarımız yaşasa onlar da aynı şeyi düşünecek aynı tepkileri verecek. Peki bu tepkileri verdirten şey ne? Özgür irade olmadığı kesin. Yoksa başka insanlar mı? Yok hayır onlar da aynı bizim gibi sonucu milyar yıllar önce big bangde rastgele(emin değilim) belirlenen şeyleri düşünüyorlar. Benim şu an düşündüğüm şeyleri aynısını klonum da mı düşünecekti? Sizin bu başlığa vereceğiniz cevapların aynılarını aynı zamanlamayla klonunuz da mı verecekti? "Yok canıım olamaz öyle şey bizim kendi düşüncelerimiz tüm her şeyden bağımsız aldığımız kararlar var." diyebilirsiniz ama bunun doğru olup olmadığını bu deney ortaya çıkaracak. Ve bu deneyin sonucu özgür iradenin olmadığı yönünde çıkarsa hepimiz; kaderi maddenin oluşumuyla belirlenmiş kendi varlığının farkında olan atom yığınlarından başka bir şey olmayacağız.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:55 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:50 ----------

Atomlarla geleceğin belirlenmesi konusundaki düşüncelerime tercüman olan ekşi sözlük'ten alıntıladığım şu yazıyı paylaşıyorum.
bu düşünceyi ilk defa ortaya atan kişi demokritosoldu. demokritos’a göre, evren tamamen atom adı verilen partiküllerden oluşur ve evrendeki her şey bu partiküllerin hareketlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. demokritos’un atom teorisi, ya da atomizm diye adlandırılan bu görüşün bir sonucu olarak ortaya çıkan determinizm prensibine göre, fiziksel evrende her olayın bir sebebi vardır, her olay kendisinden sonra gelen başka bir olayın sebebi olur ve bu yüzden bütün olaylar, sebep sonuç ilişkileri ya da illiyet zincirleri şeklinde birbirini takip eder. dolayısıyla eğer herhangi bir t=0 anında, evrendeki bütün atomların koordinatları ve ilk hızları biliniyor olsa, bu verilerden hareket ederek, o andan itibaren gelecekte herhangi bir zaman süresi sonunda, evrende nelerin olup biteceği hesaplanabilecektir. örneğin milyonlarca hesabı aynı anda ve son derece hızlı yapabilecek böyle bir süper bilgisayarın elimizde olduğunu farz edelim. bu bilgisayara veri olarak t=0 anında evrende mevcut olan bütün madde partiküllerinin koordinatlarını ve hız vektörlerini girelim ve bilgisayarımızı çalıştıralım. bu durumda bilgisayarımız, evrendeki bütün partiküllerin yörüngelerini teker teker hesaplayarak, gelecekteki herhangi bir anda evrenin durumunun ne olacağını ortaya çıkaracaktır. hatta hesabı geçmişe doğru yaparak, t=0 anından herhangi bir süre önce evrendeki durumun ne olacağını da ortaya koyabilecektir. doktrine göre canlıların davranışları dahi bu partiküllerin hareketlerinin bir sonucu olduğundan bu makineyle insanların geçmişlerinin ve geleceklerinin okunması da mümkün olacaktır.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Aynı olayları yaşamalarını sağlasak da "Ruh" faktörü ne olacak? Benim 100 tane klonum olsa, ruhu nasıl klonlayacaklar? Klon bedenlerin DNA'sı aynı olabilir fakat ruh farklılık yaratacaktır, bu sebeple aynı olayları yaşasalar bile tepkiler farklı olacaktır. Eğer aynı düşünce ve duygular nakledilmediyse yani sanal bir gerçeklik yaratılmadıysa doğal olarak tepkiler de aynı olmaz.

Tüm bu yazılanlar benim bildiklerimin çok dışında kalıyor bu sebeple çok da objektif yorum yapamayabilirim. Ruhun varlığını da bildiğim için kopya beden ya da klon konusunda bu deneyi başarısız görüyorum.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Aynı olayları yaşamalarını sağlasak da "Ruh" faktörü ne olacak? Benim 100 tane klonum olsa, ruhu nasıl klonlayacaklar? Klon bedenlerin DNA'sı aynı olabilir fakat ruh farklılık yaratacaktır, bu sebeple aynı olayları yaşasalar bile tepkiler farklı olacaktır. Eğer aynı düşünce ve duygular nakledilmediyse yani sanal bir gerçeklik yaratılmadıysa doğal olarak tepkiler de aynı olmaz.

Tüm bu yazılanlar benim bildiklerimin çok dışında kalıyor bu sebeple çok da objektif yorum yapamayabilirim. Ruhun varlığını da bildiğim için kopya beden ya da klon konusunda bu deneyi başarısız görüyorum.
Materyalist olarak incelediğim için bağımsız ve özgün karar aldıran şeye ruh yerine özgür irade demeyi tercih ettim.

Teşekkürler Sayın Lefty düşüncelerimi geliştirmemde bana büyük yardımınız dokunuyor.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Materyalist olarak incelediğim için bağımsız ve özgün karar aldıran şeye ruh yerine özgür irade demeyi tercih ettim.

Teşekkürler Sayın Lefty düşüncelerimi geliştirmemde bana büyük yardımınız dokunuyor.

Siz de öyle, birbirimize bir şeyler kazandırabiliyorsak ne mutlu bize, bakış açıları farklı olmadıkça insan gelişemez zaten. :)

Bağımsız ve özgün karar alan şey; "Ruh" tanımlaması da çok ilginç aslında yani ruhun varlığını kabul eden bir materyalist ile ilk kez karşılaştım. Ruh hakkında tam olarak ne düşünüyorsunuz yani nasıl bir yapı sizce?

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Aslında sizin ruh dediğiniz şeyleri ile benim bilinç dedğim şeyler büyük oranda benzerlik içeriyor. Benim için ruh insanın düşünebilme yetisini hayat içinde aktif olarak kullanabilmesidir. Ayrıca metryalistten ziyade pozitivist görüşe sahibim.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu devam edebilir aslında. Teşekkürler :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar