Kürtçe TV TRT-6 yayına başladı

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Gündem (Dünya\/Türkiye) kategorisinde chimera tarafından oluşturulan Kürtçe TV TRT-6 yayına başladı başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,296 kez görüntülenmiş, 21 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Gündem (Dünya\/Türkiye)
Konu Başlığı Kürtçe TV TRT-6 yayına başladı
Konbuyu başlatan chimera
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Bedirhan

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye
TRT’nin Kürtçe televizyon kanalı TRT Şeş yani TRT-6 Arı Stüdyosu’nda verilen resepsiyonla yayın hayatına resmen başladı.

Türkiye adına (gerçekleşmesi çok geç olsada) olumlu bir adım.İki üniversitede kürt dili ve edebiyatı bölümlerininde açılacak olması daha güzel bir gelişme.Bir dilin ve edebiyatının kendini geliştirmesi ve evrensel kültüre katkıları adına hayırlı olmasını temenni ederim.

fides

Kahin
Yeni Üye
Ynt: Kürtçe TV TRT-6 yayına başladı

TRT’nin bu konu için fazlasıyla geç kaldığını düşünüyorum. "Devlet"in denmesi daha doğru olur belki. Bu dilin özgürlüğünü savunanlar "vatan haini" olarak ilan edilip sürgünde yaşadılar fazlasıyla. Müziğin dili yoktur demezler. Bu dilde ezgiler söyleyenleri "yardım ve yataklıktan " içeri alırlar. Her ne kadar Kürtçe müzik serbest deseler de radyoda yayım yapanlararın nasıl üzerlerine gittiklerini biliyorum. Çok gecikmiş bir şey Kürtçe kanal açımı. Bu dil rahatlıkla eğitim ve öğretim alanına girmedi zaten. İsmail Cem dışişleri bakanlığındayken yurt dışındaki bürokratlara "Kardeş Türküler" albümüni hediye verirken, "Bakın bizim ülkemizde kürtçe müzik de yapılıyor." derken Kardeş Türküler Kürtçe müzikten dolayı yeterince gözaltına alınıyordu. Ben bu Kürtçe kanalının açılışını samimi bulmuyorum. Rant sağlamak amaçlı zaten.

est

Felsefe.net
Yeni Üye

bir yorum yapmak icin cok erken olsa bile, beklentileri yuksek tutmamak gerekir.. trt nin turkce yaptigi yayinlar ne ki, kurtcesi ne olsun..

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

est ' Alıntı:
bir yorum yapmak icin cok erken olsa bile, beklentileri yuksek tutmamak gerekir.. trt nin turkce yaptigi yayinlar ne ki, kurtcesi ne olsun..

Sevgili est,trt bir zamanlar tek kanaldı ve daha sonra özel tv kanalları ile alternatif yayıncılık gelişti.Ben bu anlamda devlet adına var olan yasağın kaldırılmasının,ileride alternatif yayınların başlangıcı olabilmesi adına olumlu buluyorum.

est

Felsefe.net
Yeni Üye

chimera ' Alıntı:
Sevgili est,trt bir zamanlar tek kanaldı ve daha sonra özel tv kanalları ile alternatif yayıncılık gelişti.Ben bu anlamda devlet adına var olan yasağın kaldırılmasının,ileride alternatif yayınların başlangıcı olabilmesi adına olumlu buluyorum.

Elbette,pratikte var olan yasagin gostermelik de olsa kaldirilmis olmasinin onemi buyuktur. Bu kadar gec kalinmis olmasi uzucudur ve ne yazik ki pkk olmasa bugun bu konunun birakin pratige gecmesini, konusulmazdi bile.. Ama konuyu anadilde yayin acisindan ele aldigimiza gore diger kisimlarini farkli konularda konusmak uzere birakip trt hakkinda yorum yapmayi isterim,

Trt yayin hayatina basladiginda, ozel sermayenin o kadar kapitali elinde bulundurmamasini bir kenara birakalim, devlet ideolojisi sunuldu her zaman ve yaninda bedava olarak hukumet ideolojisi de sunuldu ve degisen hukumetlerle birlikte Trt'nin yayin cizgisi de hep o yonde degisti.. Siz, bir kismi rejime kuskun ve cok buyuk cogunlugu devlet ideolojisinin ne oldugunu cok iyi bilerek yasayan insanlara hitaben devlet ideolojisi ile yayin yapan bir kanal actiginizda, bu normal birseydir ve bugune kadar yapilmamis olmasi devletin hatasidir ancak bunu ozgurluk diye sunamazsiniz kimseye. En azindan akli basinda kimselere. Ayrica dedigimiz gibi hukumet faktoru var. Bugun yine Akp hukumetinde kurtlere daha ilimli davraniliyor ama yarin hangi partinin hukumet olacagini ve ne sekilde yaklasacagini hic birimiz kestiremeyiz simdiden.. Kanal yarin baska bir hukumet sirasinda trt 1den bile kotu bir hale gelebilir kolaylikla.

He, kendi elestirimi de yapayim.
Buna cevap olarak, sadece Trt degil butun kanallar devlet ve hukumet ideolojisini sunuyorlar, bunun alternatifi yok denilebilir.
Ben bu elestiriye kisa ve tatmin edici bir cevap veremem. Sayfalarca yazmak gerekir, ki hic de havamda degilim  :p

Ama kendi elestirimi de yaptiktan sonra, her ne kadar bir cozum sunabilecek olmasam da, ortaya bir sentez cikartabilmek adina en kisa haliyle sunu soyleyebilirim,
Elbette anadilde yayina baslanmis olmasi onemlidir, bunu kim yaparsa yapsin. Ancak daha onceki mesajimda da soyledigim uzere,bundan pek de birsey beklememek gerek. Cunku cok daha buyuk bir sorun vardir ortada ve bu sorunu cozmek uzere kimse kilini kipirdatmamaktadir; Devlet ve hukumet ideolojisinden disari cikamayan basinimiz--sermaye gruplarimiz. Yani sorun sadece kurtler acisindan yasanan bir sorun degil, turkler de ayni sorunu yasamaktalar ve bunun cozumu su an icin mumkun degil. Cunku boyle bir sorunun varligindan cogu kimse haberdar bile degil.

ek olarak: ideolojisi ne olursa olsun, dili kurtce olan ozel kanallarin acilmasini ihtimal olarak bile dusunemiyorum su an icin. Reklam bulamayacak olmalarin birakin, devletin kurce dil kursu acan bir-iki sanssiz insana yaptiklarini hatirlamak bile yeterli olacaktir. Belki 50 sene sonra..

not: ilk okudugumda bana bile fazla sacmalamisim gibi geldi. Fazla kopuk ve kisa yazmisim herseyi, umarim anlatabilmisimdir-anlayabilirsiniz soylemeye calistigim seyi..

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Sizi anlıyorum est,
uzun soluklu süreçlerdir bahsettikleriniz.Sabırlı ve umutlu olmakda fayda var.Olumlu görmem bundandır..

hacker

Felsefe.net
Yeni Üye

daha öncede trt de belli saatlerde türkiyede yer alan türklerdışında ki insanlar içinde dil amaçlı yayınlar yapıldı
bunların arsında kürtçede vardı ama daha sonra kaldırıldı trt 6 da bisüre sonra kaldırılactır aslında bunun kalıcı olması birlik açısından iyi olabilirdi

felsefikdenizci

Felsefe.net
Yeni Üye

pkk (partiya karkeran kürdistan-kürdistan işçi partis) Terör örgütünün kullandığı en temel dayanak unsuru olan kürtçe konuşma,eğitim,resmi dil taleplerinden birinin devlet eliyle gerçekleştirilmiş olması örgüte bence büyük psikolojik darbe indirmiştir.Sırf kürtçe yayın yapıyor diye pkk televizyonu ROJ TV yi takip edip istemedende olsa örgüt propagandasından etkilenen ülkesini seven kürt kökeli vatandaşlarımız için mükemmel bir alternatif oluşturmuştur.

zenon

Felsefe.net
Yeni Üye

Kürtçe TRT açılması çok güzel.Aslında keşke daha önce olsaymış.Kürtlerde bu ülkenin vatandaşı. ::) ::) ::) ::)

est

Felsefe.net
Yeni Üye

hacker ' Alıntı:
daha öncede trt de belli saatlerde türkiyede yer alan türklerdışında ki insanlar içinde dil amaçlı yayınlar yapıldı
bunların arsında kürtçede vardı ama daha sonra kaldırıldı

sadece kurtce dili ile yapilan yayinlar mi kaldirildi yoksa diger butun diller de kaldirildi mi ??

FaceOfAres

Felsefe.net
Yeni Üye

Herkes kendi ana dilini kullanmakta özgür olmalı ve günümüzde de böyle sadece merak ettiğim konu ki beni cahilliğimden ötürü bağışlayın ve aydınlatın Üniversitelerde kürt dili ve edebiyatı bölümü açılacak olmasınına sevinen arkadaşım bu bölümlerde neyin öğretilmesini ümit ediyor kürt edebiyat akımlarına birkaç örnek verebilir mi yada tarihi yazıtları konusunda beni aydınlatabilir mi?..Şimdiden teşekkür ediyorum..

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

FaceOfAres ' Alıntı:
Herkes kendi ana dilini kullanmakta özgür olmalı ve günümüzde de böyle sadece merak ettiğim konu ki beni cahilliğimden ötürü bağışlayın ve aydınlatın Üniversitelerde kürt dili ve edebiyatı bölümü açılacak olmasınına sevinen arkadaşım bu bölümlerde neyin öğretilmesini ümit ediyor kürt edebiyat akımlarına birkaç örnek verebilir mi yada tarihi yazıtları konusunda beni aydınlatabilir mi?..Şimdiden teşekkür ediyorum..
Kürt edebiyatının klasik çağı 15. asırda başlar; bu dönemde mükemmel şairlerden oluşan bir galaksi ile karşılaşırız. Hepsinin üstünde ve hepsini geride bırakan isim, daha çok Cizreli Molla olarak bilinen Şeyh Ahmet Nişani'dir (1407-1481). Tasavvufi divan'ı, konuya yabancı olanlarca anlaşılması zor bir eserdir. İran tasavvuf geleneğine ait temaları işler. Sık sık yeniden yayınlanan Mevlûd'uyla ünlü Mela Ehmedê Batê, Eli Heriri (1426-1495), Mukuslu Mir Muhammed veya "Sinna Şeyhi'nin Tarihi" ve "Kara Süvari Tarihi" ile meşhur Feqiyê Teyran da onu ve ekolünü takib etmişlerdir.
Bir asırdan fala süren bir duraklamadan sonra, Kürt edebiyatının simalarında yeni bir yıldız doğmuştur: Hakkari kökenli Ehmedê Xani (1650-1706). Pekala Kürt milli tarihi olarak vasıflandırılabilecek Mem û Zin'in yazarıdır. Memê Alan destanının işlendiği bu eserde, destan klasik edebi kurallara ve İslami geleneğe uyarlanmıştır. Öğrencisi Beyazidli İsmail (1654-1709), pekçok gazelin yanısıra Gülzer adlı Kürtçe-Arapça-Farsça manzum bir lugat hazırlamıştır. Siyapuş, aynı dönemde yaşamış diğer bir şairin mahlasıdır.
17. asır pek parlak olmamakla beraber, Çölemerikli Şerif Han (1688-1748), Beyazidli Murad (1736-1778) ve Kürt dilinde bir benzeri daha olmayan tıbbi bir risale yazmış olan Erivaslı Molla.
Kürt edebiyatı hakkında en önemli eserlerden birisi Bağdat'da 1933 senesinde Kürtçe olarak basılan olan Aladdin Secadi'nin Kürt Edebiyatı Tarihi dir. Bu kitap 634 sayfalık geniş bir eserdir. Yazar, edebiyatı ve üslupların gelişimini safha safha incelemektedir. Ardından, 24 şairi geniş bir şekilde tanıtır ve Irak ile İran'ın tüm yaşamayan 212 şairin eserlerinden örnekler verir.
Kürt edebiyatı ve kürt tarihi hakkında binlerce araştırma ve kitap bulunmaktadır.Konu kapsamını aşmamak adına bunların hepsinden burada söz etmek mümkün olmasada,çok zengin tarih ve kültüre sahip kürtlerin yasaklardan ötürü yıllarca başka dillerde yazılmış eserleri,yada başka coğrafyalarda yayınlanan eserleri kimin ayıbıdır? Türkiye ' de üniversitelerde bu bölümlerin açılmasına sevinmeyi eleştiren düşünce(sistemin yayını yada üniversitesi ne verebilir?) içinde belki bu yasakların kalkması bir sınavdır.Kendi açılımlarını bu fırsat ile dile getirme şansı,eleştiri boyutunda kalmamalıdır.

FaceOfAres

Felsefe.net
Yeni Üye

Bilgi için çok teşekkür ederim

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Çok iyi niyetliymiş gibi gözüken sadece iktidardaki partinin siyasi bir rant sağlamak için yaptığı bir oyundur.Bir kaç yıl önce özel kanallarda kürtçe şarkı bile yasakken şimdi devletin kanalında böylemi avrupa standartlarında olunacak.Uyum süreci adı altında yoz bir kültür yaratılmak için şimdi de bunu yapıyorlar.Biraz şundanla biraz bundanla nasıl uyum sağlıyorlar bunu görmek için fazla akıla ihtiyaç yok.Temeli olmadan tepeden inme yapılan her eylem tutunamaz.Yarın diğer dillerdeki insanlarda kendi dillerini isterlerse haksızmı olacak..!herkes bir adım sonrasını düşünüyor,oysa bunun sonuçlarını uzun vadede düşündüğünüzde ortaya çıkacak hesapta kim ne kadar bedel ödüyecek?

fides

Kahin
Yeni Üye

felsefikdenizci ' Alıntı:
pkk (partiya karkeran kürdistan-kürdistan işçi partis) Terör örgütünün kullandığı en temel dayanak unsuru olan kürtçe konuşma,eğitim,resmi dil taleplerinden birinin devlet eliyle gerçekleştirilmiş olması örgüte bence büyük psikolojik darbe indirmiştir.Sırf kürtçe yayın yapıyor diye pkk televizyonu ROJ TV yi takip edip istemedende olsa örgüt propagandasından etkilenen ülkesini seven kürt kökeli vatandaşlarımız için mükemmel bir alternatif oluşturmuştur.

TRT6 resmen fiyasko ya. Bunun neresi mükemmel bir alternatif? ROJ tv evet PKK'nin siyasi propagandasını yapıyordu zaten amacı belli. TRT6(şeş) ise devletin resmi olarak kabul etmediği bir dili devletin resmi kanalında gayriresmi şekilde kullanılmasıdır. Tamamen siyasi propaganda. Bu ülkede bu kanalın açılmasından öce bir sürü Kürtçe için düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Çok saçma, bu düzenlemelerin yapılmadan önce kanalın açılması.

şehrin yabancısı ' Alıntı:
Çok iyi niyetliymiş gibi gözüken sadece iktidardaki partinin siyasi bir rant sağlamak için yaptığı bir oyundur.Bir kaç yıl önce özel kanallarda kürtçe şarkı bile yasakken şimdi devletin kanalında böylemi avrupa standartlarında olunacak.Uyum süreci adı altında yoz bir kültür yaratılmak için şimdi de bunu yapıyorlar.Biraz şundanla biraz bundanla nasıl uyum sağlıyorlar bunu görmek için fazla akıla ihtiyaç yok.Temeli olmadan tepeden inme yapılan her eylem tutunamaz.Yarın diğer dillerdeki insanlarda kendi dillerini isterlerse haksızmı olacak..!herkes bir adım sonrasını düşünüyor,oysa bunun sonuçlarını uzun vadede düşündüğünüzde ortaya çıkacak hesapta kim ne kadar bedel ödüyecek?

Ayrıca şehrin yabancısı, Kürtleri azınlık olarak mı değerlendiriyorsun sen? otuzmilyonluk bir nüfusu bir kaç binlik kitle ile kıyaslaman rasyonel bir anlayış değil. Ayrıca diğer diller Kürtçe kadar baskı altında değil.

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

şehrin yabancısı diğer dillerdeki insanlar diye bahsettiğin azınlıklar olmalı;ki azınlıkların kendi dillerinde yayın izlemesi yada eğitim istemesinin kime ne zararı olabilirki?Nasıl bir hesap ve bedel olabilirki bu doğal istemlerden.Kültürel hakların hesap/bedel paranoyası ile değerlendirilip yasakçı mantığı uygulamanın bedellerini kimler ödedi acaba şimdiye dek?

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

TRT6 resmen fiyasko ya. Bunun neresi mükemmel bir alternatif? ROJ tv evet PKK'nin siyasi propagandasını yapıyordu zaten amacı belli. TRT6(şeş) ise devletin resmi olarak kabul etmediği bir dili devletin resmi kanalında gayriresmi şekilde kullanılmasıdır. Tamamen siyasi propaganda. Bu ülkede bu kanalın açılmasından öce bir sürü Kürtçe için düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Çok saçma, bu düzenlemelerin yapılmadan önce kanalın açılması.
diye yazmışsın fides;

Bu konuda aynı düşüncede olduğumuzu görüyorum,Yazdıklarımızdan bir bölüm olarak. Azınlık olarak veya sizin dediğiniz gibi düşünsem hangi gerçeği değiştirir.Hangi amaç için çıkılmış,hangi noktaya gelmiş ve nereye getirilmek isteniyor? Sorgulanması,analiz edilip ki yıllardır farklı kulvardaki insanların hangi mantıkla bakmamız gerekiyor? Gerçek görünmüyormu diye düşünüyorum. Bu arada okadar kendi açımdan ciddiye aldığım bir konu değil. Her iki taraf bakış açısında,gelinecek nokta zaten gözüküyor.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

chimera ' Alıntı:
şehrin yabancısı diğer dillerdeki insanlar diye bahsettiğin azınlıklar olmalı;ki azınlıkların kendi dillerinde yayın izlemesi yada eğitim istemesinin kime ne zararı olabilirki?Nasıl bir hesap ve bedel olabilirki bu doğal istemlerden.Kültürel hakların hesap/bedel paranoyası ile değerlendirilip yasakçı mantığı uygulamanın bedellerini kimler ödedi acaba şimdiye dek?

Bu konudaki yorumumun son cümlesine takılmışsınız.Tamam sizin mantığınızla bakalım.Cumhuriyetin kuruluş yıllarından bugüne kadar değişmeyen nedir? Kürt isyanlarını kimler neden kışkırtmıştır? Bunun arkasındaki o dönemdeki ingilizler şu an avrupa bu dayatmaları neden yapar?Bu güne kadar öden bedelden kim ne kazanç elde edilmiştir?Neden seksen yıldır kürtler bizim ülkemizde ve diğer tarafta nasıl ve hangi amaçla kullanılır?Kürt kimliği neden bu kadar kullanılmaya müsait? Böylesi kendilerine yaptırım görenler, bunu neden görmezler böylesi küçük çıkarlar içinde olan siyasi şu anki iktidar arkasındaki fetullah grubu,amarika ve avrupa ısrarla azınlık hakları adı altında neden ister?Sizden bunların cevabını istemiyorum merak etmeyin.Her sorunun cevabı zaten ortada. Sadece bedel deyince birden bu soru cümleleri akımdan film şeridi gibi geçti ve sizinle paylaştım.daha önce de söyledim,bu konu kişisel bakış açımda o kadar yer kaplamıyor konunun taraflarından değilim.bir tarafta siyasi iktidar o bile bunu kullanıyor.diğer tarafta sizde anladınız kimler olduğunu. Küçük tuzaklar bunlar ;)

Kendi açmazlarını yaratanlar,çıkmazlarından kurtulamazlar. saygılar herkese...

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

şehrin yabancısı yorumunuzun son kısmına takıldığım tesbitiniz çok doğrudur.Kürtleri bir azınlık gibi gösteren düşünceniz ve kürt sorununun türkiye ve dolayısıyla türkiyede yaşayan insanları direkt olarak etkileyen en büyük sorun olduğu gerçekken sizin bu sorununun kişisel bakış açınızda bile yer kaplamamasınada takıldım ayrıca;ki düşünce ve paylaşımlarınızı bir çok konuda dikkatle izlediğim ve beğendiğimdendir bu takılmışlığım.Ancak bu konudaki düşüncelerinizi okadar sistemle ve kürt sorununa yıllardır ısrarla aynı mantıkla bakan önemsemeyen düşünceyle paralel buldumki,yıllardır bu sorunu belkide buralara taşıyıp halk olarak trilyonlarca lira ve kan ile bedelini bize ödeten bu mantıktır.Tarih boyunca bu mantıkla çözülemeyen kürt sorununa farklı yaklaşımlar,açılımlar aramak taraf olmamızı gerektirmiyor kanısındayım.Bu konuya tarihsel gelişiminde hangi bedelleri ödedik,neden ödedik ve daha ne kadar bedel ödeyeceğiz sorularının cevapları ile devam edersek kültürel boyutu ile tartışmaya ve paylaşmaya açtığımız bu konunun kapsamını aşmış oluruz kaygısıyla devam etmek niyetinde değilim.
Kendi açmazlarını yaratanlar,çıkmazlarından kurtulamazlar sözüne katılıyor ve konuyu açmaza sürükleyenler,çıkmazlardan kurtulamazlar diyerek teşekkür ediyorum paylaşımınıza.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Sizin bu sorununun kişisel bakış açınızda bile yer kaplamamasınada takıldım ayrıca; demişsiniz chimera.Artık yorgunum;diyeyim bunun için. :)
Bende teşekkür ederim.Söylediklerinize katılıyorum.Sevgiyle kalın.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar