''kumalık sistemi kader midir?''

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde criminal tarafından oluşturulan ''kumalık sistemi kader midir?'' başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,376 kez görüntülenmiş, 39 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı ''kumalık sistemi kader midir?''
Konbuyu başlatan criminal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

criminal

Felsefe.net
Yeni Üye
güneydoğu toplumunda meydana gelen kumalık sistemi hakkında kaderle biçimlendime zihinlere yerleşmiş durumundadır...bunu burda yazma
mın amacı ;asosyal davranış biçimi olan kumalık sistemine duyarsız kalınmaması!!! bunun için neler yapabiliriz ve kadınlarımızın bu şekilde 2.sınıf insan muamelesini nasıl engelleyebiliriz? ben açıkçası bunu kaderle yorumlayan zihniyeti şiddetle lanetliyorum...tepkisiz kalmayalım lütfen

"kadınlarını erkeğe muhtaç eden toplum,kökünden acizdir"

M

monaliza

Ziyaretçi
güneydoğu toplumunda meydana gelen kumalık sistemi hakkında kaderle biçimlendime zihinlere yerleşmiş durumundadır...bunu burda yazma
mın amacı ;asosyal davranış biçimi olan kumalık sistemine duyarsız kalınmaması!!! bunun için neler yapabiliriz ve kadınlarımızın bu şekilde 2.sınıf insan muamelesini nasıl engelleyebiliriz? ben açıkçası bunu kaderle yorumlayan zihniyeti şiddetle lanetliyorum...tepkisiz kalmayalım lütfen

Ölüm haricinde insanlığı üzen hiç bir şeyin kader olmayabileceğini düşünüyorum.

Doğuda açık kumalık, batıda gizli kumalık sistemi var aslında. Aradaki fark şudur; batıdaki kadının özgür iradesi ile , doğudaki kadının ekonomik koşul ve bilinç yetersizliği ile kumalaştığına inanıyorum. Bu bağlamda doğudaki kuma sisteminin açılımını düşündüğümde politik nedenlerin gerçekliğini daha çok kabul edilir olduğunu görüyorum. Doğu illerimizde ;tarihi çok eskilere dayanan bir nüfus artışı projesi uygulanmakta iken, batıda kadının iş hayatına daha çok girmesi sağlanmış ve doğurganlığı da bu nispette azaltılmıştır. Bu sapık projenin hayata geçirilmesi için doğuda kadın'ın cahil kalması özellikle hedeflenmiştir. Her iki projede de hedef kadındır.
Öz'ünden uzaklaşan insan kendisini ruhen yıkan ve yıkacak olan her hareketin son tetikleyicisi yine kendisi olmaktadır. Doğu-batı kadınının aslında belirsizce aynı kaderi paylaşıyor görünmesi zihniyet bozukluğunun en önemli göstergesidir.
İnsan kendisini aslına, doğasına uygun eğitip geliştirmedikçe bu sorunlar hiç bitmeyecektir.
Bu nedenle bilinçli maneviyatın ve bilginin önemi hayati önem taşımaktadır.
Kadının erkeğe muhtaçlığı gibi bir ayrımı kabul etmiyorum. Kadın ve erkek aslında birbirini tamamlayıcı iki vazgeçilmez unsurdur. Beşeri ve Sosyal düzenin sağlıklı sürdürülmesi için her ikisi de birbirine muhtaçtır. İlk hata bu ayrımı yapmakla başlar aslında...

Sevgili criminal; ben de KUMA'ya HAYIR diyorum. ancak; maalesef kuma olmayı ve kuması olmasını kabul eden kadınlar da var. Erkeğe de ; "ALLAH' a şükür" demek kalıyor bu durumda. Bunu ; alan razı-veren razı ticareti içinde bırakabiliriz tabii...

Seven paylaşamaz..; erkekler erkek kuma kabul edebilirler mi? (Bu durumda kadın kumaya KUMAYE, erkek kumaya KUMA demek gerekir ki; bugünün deyimi ile kuma getiren erkekler duvara çarpmış gibi olsunlar)))
Bu durumda erkeklerin empati yeteneğini geliştirmek çözümü belki kolaylaştırabilir.

Tek çözüm; EĞİTİM... Ama doğru düzgün, eğitim gibi eğitim...
Bunu da ancak başka bir başlıkta tartışabiliriz.

mazruf

Üye
Yeni Üye
dört karı isteriiim dört karı
esmer kumral kızıl sarı
bir-i sürüm sürüm süründürür
döker saçımı da söker dişimi
e valahii dördü çabuk bitirir işimi

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Din ilgili olunca birden fazla kadın ile evleniliyor. Hatta imama gidiliyor. İlk alına na devlet nikâhı. Güneydoğuda olunca yine işin içine imamda giriyor hepsine nikâh kıyıyor. Ekonomik koşullar deniyor işin içinden çıkılıyor. Padişahlar haremlerine istediği kadar kadın alıyordu yatıyor kalkıyor yine dinen imamlı kıyımlı. Aşiret ağlarına yine ohh ne ala. Ki şimdi bile ekonomik koşullar denilen yerde bir düğün oluyor altından kadın başını kaldıramıyor resmen alınıyor satılıyor. Modern toplum denilen Avrupa kaynaklı olunca çoklu eşe metres deniyor. Bazen gizli bazen açık şatlara göre değişen. Sonuçta kuma islam dininin tarihinde oluşup bir şekilde gelmiş ister kuma de ister çok eşli istersen metres. Kadının adı yok. Tadına bakmak isteyen çok. Ne kader ama.:)

M

monaliza

Ziyaretçi
Din ilgili olunca birden fazla kadın ile evleniliyor. Hatta imama gidiliyor. İlk alına na devlet nikâhı. Güneydoğuda olunca yine işin içine imamda giriyor hepsine nikâh kıyıyor. Ekonomik koşullar deniyor işin içinden çıkılıyor. Padişahlar haremlerine istediği kadar kadın alıyordu yatıyor kalkıyor yine dinen imamlı kıyımlı. Aşiret ağlarına yine ohh ne ala. Ki şimdi bile ekonomik koşullar denilen yerde bir düğün oluyor altından kadın başını kaldıramıyor resmen alınıyor satılıyor. Modern toplum denilen Avrupa kaynaklı olunca çoklu eşe metres deniyor. Bazen gizli bazen açık şatlara göre değişen. Sonuçta kuma islam dininin tarihinde oluşup bir şekilde gelmiş ister kuma de ister çok eşli istersen metres. Kadının adı yok. Tadına bakmak isteyen çok. Ne kader ama.:)

Sadece şehrin değil, bilginin de yabancısıyım diyen, kulaktan dolma bilgilerle yapılmış bir yorum. İslamiyet kuma sistemini teşvik etmez. Konu başlığında işlenen konu neden islamiyetin suçu oluyor anlayabilmiş değilim. Bir de şunu sormadan geçemeyeceğim; eşinin üzerine kuma getiren erkekler İslamiyeti tam olarak yaşıyorlar, Allah'ın emirleri doğrultusunda hareket ediyorlar da mı 2.eş almaya gelince Allah'ın hakkı oluyor?

Mantıktan ve gerçek bilgiden uzak yorumlardan sakınalım lütfen. Biliyorsak konuşalım, bilmiyorsak susalım.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Monoliza; nelere neden ve niçinler le yabancı olduğum konusunda yaptığın engin düşünce yorumunla beni aydınlatmaya çalıştığın için teşekkür ederim. Bir düşünce, fikir virtüözü olduğunuzu unutarak; aşiyana yüreğimden azıcık kullanabilmek ve aklımdan bir şeyler ifade etmeye çalışmıştım. Çok affedersiniz. Beni yaşadığım küçük çemberimden sanki çıkardınız, bu eleştirisel yazmaya çalıştığınız bakışınızla.
Kimse size İslamiyet kumalık sistemine teşvik eder demedi. Ama nedense siz öyle algıladınız. Beklide yazıyı okurken küçük bir kopukluk yaşıyor, ilk cümlenizle sonradan ifade etmeye çalıştığınız cümleler çelişiyor olabilir mi? Burada algılamanız gereken ama kabullenemediğiniz ise kumalık ile çok eşliliği birleştirmem, bunuda İslamiyet’le bağdaştırmamdı. Sakın bunu kabul edememeniz sizi bu şekilde reaksiyon göstermeye itmiş olmasın. İkinci cümlenize geçiyorum; işlenen konunun İslamiyet’te suç olduğunu söylediğim bir anlamda yok. Ama sizin algılarınız. Yine bunu kabullenemediğinden kendi kendinize suç ifşası yaptınız.önerim bence yazılanları birkaç kez okuyup yorumlamaya çalışsanız bunu başarabilirseniz sizin bu naçiz yorumlarınızdan daha çok faydalanıp aydınlanacağım..üçüncü cümlenize cevap veremiyorum aklımın düşüncemin yani ufkumu çok aşıyor.bunu yaşayanlara üçüncü şahıs üzerinden olmayarak sorsanız, en net cevabı alırsınız diye küçük beynimle düşünüyorum..

Mantık dediğiniz galiba mührü sizde olduğunu sandığım bu özünde gerçek ve doğru barındırdığını düşündüğüm, denenmiş kabul edilmiş bir bakışınızı sizden farkı bir eksende değerlendirmem yorumlamam gerçekten saygısızlık olur size karşı. Sizi kendimden sakınırım. Korkarım. Bilgiyi sadece belirli bir çerçeve içinde alıp küçük dünyalarında insana yabancılaşmış, ( şehirlere yabancılaşmamış), değerlendirip hayatın özüne inmeden sadece görerek okuyarak anlayarak veya anlamı yarak bir kanıya varmak ama iyiyi, kötüyü acıyı sevinci sanalda veya kafatasında canlandırıp gerçek sanıp yaşamak işte bundan gerçekten korkuyor ve susuyorum. Siz kaderinizle baş başa bırakıyorum.

M

monaliza

Ziyaretçi
Sevgili şehrin yabancısı; konuyu nereye bağlamak istediğinizi elbette tahmin ettim. Yanlışlığa ve sizi konuyu iyi incelemeye davet etmem bu yüzdendi. Ancak görüyorum ki; siz eleştirim üzerine hezeyan yapmışsınız. Bu da doğladır tabii. Yine söylüyorum; konuyu gerçek anlamı ile öğrenin sonra yorum yapın. Özellikle İslamiyet ile ilgili yazarken çok dikkatli ve doğru bilgi sahibi olmak koşuldur.
İyiyi, Kötüyü, sevinci, acıyı insana ait ne varsa nerede yaşadığı insanların kendi sorunlarıdır. Önemli olan aksettirdikleridir. Bırakın insanlar gerçekte,sanalda,kafatasında,şehirde,köyde nerede mutlu iseler orada kalsınlar. Ve zaten tüm insanlar kaderleriyle baş başa değil midirler? Sizin baş başa bırakmanıza gerek yok ki)))Anlamaya çalışırsanız anlarsınız, tek gözle bakmamak gerek diyorum.
Tutsak etmeyip beni kaderimle baş başa bıraktığınız için de teşekkürler)))...

İslamiyetin çok eşililiğe izin verdiğine getirecektiniz konuyu. Bu yanlışlığa dikkat edilmesi gerekir(Yukarıdaki yazımda eksik bir ifadem oldu;YANLIŞLIĞI GÖRMEYE davet ettim)Bu konular hassastır, çok iyi irdelenmeli,doğru bilgi sahibi olunmalı ondan sonra görüş belirtmelidir.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
çok eşliliğin adı ister kuma ister aldatma olsun fark eden bir şey olacak mı? sorun bir açıdan kadın ile ilgili değil midir? gerçi metropol denilen yıkıntılarda artık kadın erkek ayrımsız aldatmayı bir maharet sanmaktadırlar. sevginin bu denli yozlaşmasının bölgeler ile sınırlı olmadığı gerçeğini ve bunun altında yatan olgunun da erk-egemen düşünce olduğunu bilmek gerekir; sevgi ve aşk düşürülmüştür....

oguz8891

Yeni üye
Yeni Üye
Sorun, kuma mıdır yoksa, kumaya üzülmek midir... Sorun, parmağın kesilmesi midir, yoksa onu hissetmek mi.. Sorunu biliyor muyuz, yoksa bildiğimizi sanıp yaşıyor muyuz.. Devam kandırmacalar, aldatmacılar dünyası, ben de kandım ben de..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
oğuz8891, söylediğin gibi "timsah göz-yaşları akıtmak"ta üstümüze yoktur. herkesin bir diğerinin alanında söyleyeceği o kadar söz vardır ki, ve fakat kendi alanında nedense ne söyler ne de yaparız...bu bir tür miskinlik olsa gerek...öncelikle bu miskinliği üzerimizden atmamız gerekmektedir. sorunlara bakarken retorikten uzaklaşmak ve gerçekleri görmeliyiz. bunun için de eleştirel bir gözle bakmak kaçınılmazdır.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Güneydoğu'da yaşananlar oradaki insanların eğitimsizliğinden fakat büyük şehirlerde yaşanan, aynı evde yaşamasa bile başka bir kadının varlığını kabul eden, kadınlar ya da bu durumu normal sayan erkekler yok mu? Eğitimliler üstelik hepsi fakat bu tür konularda nedense akılları ya da eğitimleri devreye girmiyor.

Kendine saygı duyan bir kadın asla bu durumu kabullenmez. Çaresizlik diye bir durum söz konusu olamaz. Erkekler de bu durumda kendilerini şanslı görmek yerine ne kadar zavallı bir duruma düştüklerini fark etseler sorun çözülecektir.

İslam dininde böyle bir uygulama yoktur. Kur'an'da hangi ayet yazıyormuş çok eşliliği de İslam'da varmış gibi lanse ediliyor. Nisa Suresi 3. ayet şayet dikkate alınıyor ise o günün Arap toplumunda cariyelik ve kölelik olduğu için o günün şartlarına göre değerlendirilmesi gereken bir ayettir.Kur'an Arap toplumuna inmiştir. O günün koşullarını düzenlemek için inen ayetler olduğu gibi tüm zamanlara yayılan ayetler de vardır. İçinde cariyelik-kölelik geçen bir ayeti alıp günümüzde de 4 eşlilik Kur'an'da yazıyor diye savunursanız İslam dinini doğru anlayamamışsınız demektir.( Şehrin yabancısının yorumu için yazdım)

Güneydoğu'da eğitim seviyesi yükseltilmedikçe, kadınlar çocuk yaşta evlenmeye zorlandıkça ve maddi özgürlükleri olmadıkça çözüm bulmak çok zor. Büyükşehirlerde ise durum daha vahim çünkü eğitimlilerde de aynı davranışlar gözlenmiyor mu ve bu durumda sözde modern kumalık sayılmaz mı? Evlilik kurumuna saygı kaldı mı artık?

Çözüm kadınlarda erkeklerden umudum yok benim çünkü erkeklerin çoğu evliyken başka birini hayatına almayı çok normal karşılıyor. Kadınlar bu seviyesizliğe ortak olmamak için ne yapılması gerekiyorsa yapmalı başka seçenek yok.

Kader değil kesinlikle bu tümüyle bir seçim. Zorlansa bile bir yol bulup yetkili makamlardan yardım alabilir. Kadın sığınma evleri eskisi kadar kötü koşullarda değil. Hiç bir kadın, eğitimi ve koşulları ne olursa olsun ne kendine ne de çocuklarına bu düzeysiz yaşamı layık görmemelidir.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Güneydoğu'da yaşananlar oradaki insanların eğitimsizliğinden fakat büyük şehirlerde yaşanan, aynı evde yaşamasa bile başka bir kadının varlığını kabul eden, kadınlar ya da bu durumu normal sayan erkekler yok mu? Eğitimliler üstelik hepsi fakat bu tür konularda nedense akılları ya da eğitimleri devreye girmiyor.

Kendine saygı duyan bir kadın asla bu durumu kabullenmez. Çaresizlik diye bir durum söz konusu olamaz. Erkekler de bu durumda kendilerini şanslı görmek yerine ne kadar zavallı bir duruma düştüklerini fark etseler sorun çözülecektir.

İslam dininde böyle bir uygulama yoktur. Kur'an'da hangi ayet yazıyormuş çok eşliliği de İslam'da varmış gibi lanse ediliyor. Nisa Suresi 3. ayet şayet dikkate alınıyor ise o günün Arap toplumunda cariyelik ve kölelik olduğu için o günün şartlarına göre değerlendirilmesi gereken bir ayettir.Kur'an Arap toplumuna inmiştir. O günün koşullarını düzenlemek için inen ayetler olduğu gibi tüm zamanlara yayılan ayetler de vardır. İçinde cariyelik-kölelik geçen bir ayeti alıp günümüzde de 4 eşlilik Kur'an'da yazıyor diye savunursanız İslam dinini doğru anlayamamışsınız demektir.( Şehrin yabancısının yorumu için yazdım)

Güneydoğu'da eğitim seviyesi yükseltilmedikçe, kadınlar çocuk yaşta evlenmeye zorlandıkça ve maddi özgürlükleri olmadıkça çözüm bulmak çok zor. Büyükşehirlerde ise durum daha vahim çünkü eğitimlilerde de aynı davranışlar gözlenmiyor mu ve bu durumda sözde modern kumalık sayılmaz mı? Evlilik kurumuna saygı kaldı mı artık?

Çözüm kadınlarda erkeklerden umudum yok benim çünkü erkeklerin çoğu evliyken başka birini hayatına almayı çok normal karşılıyor. Kadınlar bu seviyesizliğe ortak olmamak için ne yapılması gerekiyorsa yapmalı başka seçenek yok.

Kader değil kesinlikle bu tümüyle bir seçim. Zorlansa bile bir yol bulup yetkili makamlardan yardım alabilir. Kadın sığınma evleri eskisi kadar kötü koşullarda değil. Hiç bir kadın, eğitimi ve koşulları ne olursa olsun ne kendine ne de çocuklarına bu düzeysiz yaşamı layık görmemeli.

Biraz ağır cümleler kurdum galiba fakat bu duruma kader,çaresizlik gibi kılıfları doğru bulmuyorum.

Şimdi bu kadar lanetlediğiniz bir olayın kendi dininizce onaylanıyor olması ne kadar kötü bir durum değilmi :)

1. Yol : İnkar et açık açık ayette yazılmış olsada inkar et peygamberin 9 kadınla aynı anda evlilik yapsada inkar et, inkar et ,inkar et.
2. Yol : O ozaman öyleydi de böylelikle kuranın hatalar barındıran EVRENSEL OLMAYAN BİR KİTAP olduğunu söyle ama kabul etme. :)
3. Yol : Suçu yobazlığı bütün kötülükleri bu kötülüğü kabul etmeyenlere yık siz kuranı anlamamışsınız de en komik olanıda bu işte neyi anlayamıycaz yazıyo işte açık açık uygulamadada çok eşlilik bütün islami kurallar ile yönetilen ülkelerde var hayret bi olay :)

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Evet, kadinlari kole eden dinlerdir. Ve dinler kadinlari kole etmeye devam edeceklerdir, eger bu kadinlara hayata baska turlu bakabilmek icin baska turlu araclar saglanamaz ise, hayat algisini degisik yorumlama kabiliyeti kazandirilmaz ise. Sadece dinin penceresinden bakarsa, bunun baska turlu olmasini bekleyemeyiz, cunku dinlerin ne olup ne olmadigi ortada. Dikis tutmayan kumas hesabi, iste yukaridaki gibi enteresan ama ayni zamanda bilgisel bir bakis acisina maruz kaldigi ortada manipulasyonlara maruz kalsada, bu dini yapanlarin su anda bu dini nasil yasadiklari ortada. Siz cikip bu dini yapan ve yasayan bu cogunlugun din algisini gecersiz sayip, yerine nereden ciktigi belli olmayan kendi alginizi dinin gercek ve tek algisi diye koyarsaniz ortaya, insanlarinda size gulup gecmesini yadirgamamaniz lazim. Iste bu sebeplerden de, kumaligi kabul eden kadin bile dini degistirme, yontma, ehlilestirme, reforme etme cabalarina gulup geciyor. Siz ona, sizinde dini reforme etmek icin baz aldiginiz ve kullandiginiz, hayata bakmak icin din disinda baska bir aci veremediginiz surecede, bu boyle devam edecektir.

Iste din reformcularinin buyuk yanilgisi buradadir. Dini yontmanin bir ise yaramayacagini, kendi reform edilmis algilarinin aslinda dinin icinden degil, hayata bakis acilarinin coklanmasindan ileri geldigini gorememekte, insanlara bakis acisi kazandirmak yerine, reform edilmis dinlerini dikte etmekte ve yanilmaktadilar.

Yani; reformist bir islamci kadinin siddete maruz kalmamasini, cok esliligin uygulanmamasini istemekte haklidir lakin bunu eger dinin kendisi tarafindan kendince yorumlanmis pasajlarina danadirmak yerine, karsisindaki kisiye kendisinde bu yoruma meyil etmesini saglayacak hayat gorusunu vermesi gerekmektedir, ona kadin haklarindan bahsetmelidir, kadin erkek esitliginden dem vurmalidir, aslinda kadin ile erkegin nasil kulturler tarafindan yontuldugunu ve kadinin 2. sinif insan haline sokuldugunu anlatmalidir. Gerisi zaten bunu anlayan kisi tarafindan gelecektir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Şimdi bu kadar lanetlediğiniz bir olayın kendi dininizce onaylanıyor olması ne kadar kötü bir durum değilmi :)

1. Yol : İnkar et açık açık ayette yazılmış olsada inkar et peygamberin 9 kadınla aynı anda evlilik yapsada inkar et, inkar et ,inkar et.
2. Yol : O ozaman öyleydi de böylelikle kuranın hatalar barındıran EVRENSEL OLMAYAN BİR KİTAP olduğunu söyle ama kabul etme. :)
3. Yol : Suçu yobazlığı bütün kötülükleri bu kötülüğü kabul etmeyenlere yık siz kuranı anlamamışsınız de en komik olanıda bu işte neyi anlayamıycaz yazıyo işte açık açık uygulamadada çok eşlilik bütün islami kurallar ile yönetilen ülkelerde var hayret bi olay :)

Öncelikle ben hiç kimseyi lanetlemedim, yazdıklarımı doğru okuyunuz lütfen. Davranışın seviyesizliğinden bahsettim hiç kimseye lanet okumadım.

Peygamberimizin evlilikleri üzerine değerlendirme/ Prof.Dr. Nihat Hatipoğlu

Hz. Peygamber henüz 25 yaşındayken kendisinden 15 yaş büyük olan Hz. Hatice (40 yaş) ile evlenir. Yaklaşık 25 yıllık gençlik döneminin tümünü tek hanımla geçirir.
Hz.Hatice vefat ettikten sonra dul bir kadın olan 55 yaşındaki Hz. Sevde ile evlenir. Peygamberimizin o dönemde yaşı 52 civarındaydı. Peygamberimizin çok evlilikleri Medine dönemine rastlar. 53-63 yaşları arasındaki döneme. Bu dönemde aldığı bütün eşler Hz. Aişe hariç dul ve çok çocuklu kadınlardır. Örnekleme sadedinde bir kısmının yaşını belirtelim: Hz. Zeynep B. Huzeyme, dul ve 60 yaşındadır, iki yıl sonra vefat eder. Ümmi Seleme, yaşı 65 civarında, dört çocuklu. Hz. Meymune, dul ve yaşı 60 civarında. Ümmi Habibe, 55 yaşında.
Eğer istese bu dönemde genç birçok kadın alabilirdi. Daha sonraki yaşlarda yaptığı evliliklerde genç hanımlar yerine daha çok dul, yaşlı ve çocuklu kadınlar almıştır. Nitekim bir Yahudi liderin kızını alınca koca bir kabile İslam’a girmiş ve sulh imzalanmıştır.
Peygamberimizin arkadaşlarına, dul ve çok çocuklu kadınlarla evliliği teşvik ettiğini biliyoruz. Zira o dönemde ekonomik imkánı olmayan birçok kadın gayri meşru şartların kurbanı olabiliyordu. Nitekim Mümtehine Suresi’nin 12. ayetinde de belirtildiği gibi, Peygamberimiz kendisinden biat alan Medine kadınlarından özellikle "zina etmemek, çocukları öldürmemek" üzerine söz alıyordu. Demek ki böyle bir problem ve sıkıntı vardı. Bu nedenle de koruma amaçlı çok evliliğe sıcak baktı.

Hz. Aişe’nin yaşı ise evlendiğinde 19’dur. 7-8 yaşında değidir.

[video=youtube;UImecTDpyAI]http://www.youtube.com/watch?v=UImecTDpyAI[/video]

Kur’an’da bazı sureler o günün koşullarını iyileştirmek için inmiştir. Bazıları Peygambere uyarı olarak bir kısmı da tüm insanlığa yol gösterici ayetlerdir.

Mesela Tebbet Suresi (1-2)
“Ebu Leheb’in elleri kurusun. Zaten kurudu.Ona ne malı fayda verdi ne de kazanacağı.”

Ebu Leheb Hz.Muhammed’in amcasıdır.Peygambere duyduğu düşmanlık sebebi ile bu sure inmiştir. Bu sureyi nasıl bugünün şartları ile değerlendiremezsek o günün şartlarında kölelik ve cariyelik olan ve yeni doğmuş kız çocuklarını toprağa gömen bir topluma, kadınları sahiplenmeleri için öğüt niteliğinde inmiş bir ayeti günümüzde 4 kadınla evlilik yapın şeklinde yorumlayamazsınız. Bu yorum Kur’an’ın özüne aykırıdır. Kur'an'ın özünü anlamadan okursanız ayetler size başka anlamlar da verebilir. İlahiyatçıların yorumları da bu yöndedir.

Arap ülkelerinin bazılarında Kur'an'a aykırı uygulamalar olması Kur'an'ın suçu değildir. Bu konuda herkes Allah huzurunda kendi hesabını verecektir. Onları yargılamak bana düşmez.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Kadınları toprağa gömen yada insan kurban eden anlayış gene bir DİN anlayışıdır kimi insanların dine olan alerjisi hep bu yüzdendir. Ayrıca çok eşliliği kabul eden anlayış ulemaların o çok değer verdiğiniz islamiyeti ençok bilen insanların kurandan ne anladıklarını açıklıyor padişahların haremi mesela islamla örtüşmüyormu amaaan neyse ne değilmi işte tam burda dine özgü yorumlama sanatı abiyane tabirle kıvırma sanatı devreye giriyor nede olsa :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Evet, kadinlari kole eden dinlerdir. Ve dinler kadinlari kole etmeye devam edeceklerdir, eger bu kadinlara hayata baska turlu bakabilmek icin baska turlu araclar saglanamaz ise, hayat algisini degisik yorumlama kabiliyeti kazandirilmaz ise. Sadece dinin penceresinden bakarsa, bunun baska turlu olmasini bekleyemeyiz, cunku dinlerin ne olup ne olmadigi ortada. Dikis tutmayan kumas hesabi, iste yukaridaki gibi enteresan ama ayni zamanda bilgisel bir bakis acisina maruz kaldigi ortada manipulasyonlara maruz kalsada, bu dini yapanlarin su anda bu dini nasil yasadiklari ortada. Siz cikip bu dini yapan ve yasayan bu cogunlugun din algisini gecersiz sayip, yerine nereden ciktigi belli olmayan kendi alginizi dinin gercek ve tek algisi diye koyarsaniz ortaya, insanlarinda size gulup gecmesini yadirgamamaniz lazim. Iste bu sebeplerden de, kumaligi kabul eden kadin bile dini degistirme, yontma, ehlilestirme, reforme etme cabalarina gulup geciyor. Siz ona, sizinde dini reforme etmek icin baz aldiginiz ve kullandiginiz, hayata bakmak icin din disinda baska bir aci veremediginiz surecede, bu boyle devam edecektir.

Iste din reformcularinin buyuk yanilgisi buradadir. Dini yontmanin bir ise yaramayacagini, kendi reform edilmis algilarinin aslinda dinin icinden degil, hayata bakis acilarinin coklanmasindan ileri geldigini gorememekte, insanlara bakis acisi kazandirmak yerine, reform edilmis dinlerini dikte etmekte ve yanilmaktadilar.

Yani; reformist bir islamci kadinin siddete maruz kalmamasini, cok esliligin uygulanmamasini istemekte haklidir lakin bunu eger dinin kendisi tarafindan kendince yorumlanmis pasajlarina danadirmak yerine, karsisindaki kisiye kendisinde bu yoruma meyil etmesini saglayacak hayat gorusunu vermesi gerekmektedir, ona kadin haklarindan bahsetmelidir, kadin erkek esitliginden dem vurmalidir, aslinda kadin ile erkegin nasil kulturler tarafindan yontuldugunu ve kadinin 2. sinif insan haline sokuldugunu anlatmalidir. Gerisi zaten bunu anlayan kisi tarafindan gelecektir.

Günümüzde yaşanan kumalık kavramı dinle alakalı yaşanmıyor. Modern şehirlerde bile kadınlar evli bir erkekle hayat sürmeyi ya da evli bir erkek başka bir kadını daha hayatına sokmayı normal kabul ediyor. Bu davranışın dinle alakası yok. Kadınlar eğitimli de olsa kendine saygı duyuyorsa zaten bu çirkinliği kabul etmeyecektir fakat ne acıdır ki eğitimli kadınlarımız da kabul ediyor.

Erkekler ise dünden razı zaten hiç itiraz eden yok. Bazıları gelir seviyem çok yüksek, karıma ve çocuklarıma baktığım gibi 2 kadına daha bakabilirim ne var bunda gibi saçma bir savunmada bulunuyorlar. Madem gelir durumunuz iyi bir kaç yetim çocuk okutun o zaman dediğinde de susup kalıyorlar.

Bu niteliksiz davranışlara dini kılıf yapmayın lütfen. Dinler toplum yaşamını ve bireysel yaşamları düzenlemek içindir, seviyesizleştirmek için değil. İlahiyatçılara da sorabilirsiniz ben sordum çünkü buyrun siz de sorun onlardan da aynı cevabı alacaksınız.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kadınları toprağa gömen yada insan kurban eden anlayış gene bir DİN anlayışıdır kimi insanların dine olan alerjisi hep bu yüzdendir. Ayrıca çok eşliliği kabul eden anlayış ulemaların o çok değer verdiğiniz islamiyeti ençok bilen insanların kurandan ne anladıklarını açıklıyor padişahların haremi mesela islamla örtüşmüyormu amaaan neyse ne değilmi işte tam burda dine özgü yorumlama sanatı abiyane tabirle kıvırma sanatı devreye giriyor nede olsa :)

Geçmişte olanlar onların problemi biz günümüze bakalım bence ve gerçek ne ise ondan bahsedelim.
Kumalık konusu içler acısı bir durumdur ve bu konuda dini kendine kılıf edinenler daha da acınacak durumdadır, onu belirtmek istedim sadece.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Günümüzde yaşanan kumalık kavramı dinle alakalı yaşanmıyor. Modern şehirlerde bile kadınlar evli bir erkekle hayat sürmeyi ya da evli bir erkek başka bir kadını daha hayatına sokmayı normal kabul ediyor. Bu davranışın dinle alakası yok. Kadınlar eğitimli de olsa kendine saygı duyuyorsa zaten bu çirkinliği kabul etmeyecektir fakat ne acıdır ki eğitimli kadınlarımız da kabul ediyor.

Erkekler ise dünden razı zaten hiç itiraz eden yok. Bazıları gelir seviyem çok yüksek, karıma ve çocuklarıma baktığım gibi 2 kadına daha bakabilirim ne var bunda gibi saçma bir savunmada bulunuyorlar. Madem gelir durumunuz iyi bir kaç yetim çocuk okutun o zaman dediğinde de susup kalıyorlar.

Bu niteliksiz davranışlara dini kılıf yapmayın lütfen. Dinler toplum yaşamını ve bireysel yaşamları düzenlemek içindir, seviyesizleştirmek için değil. İlahiyatçılara da sorabilirsiniz ben sordum çünkü buyrun siz de sorun onlardan da aynı cevabı alacaksınız.

Din dediğiniz olay bu tip kötülükleri meşru kılıyor yasal kılıyor fakat modern anlayış kültürlü okumuş biri olmak bunu yasallaştırmıyor bunun kötü bir şey olduğunu ortaya koyuyor kullandığınız 'bile'' bağlacı bunun farkında olduğunuzu kıvırmaya çalıştığınızı gösteriyor halbuki :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Din dediğiniz olay bu tip kötülükleri meşru kılıyor yasal kılıyor fakat modern anlayış kültürlü okumuş biri olmak bunu yasallaştırmıyor bunun kötü bir şey olduğunu ortaya koyuyor kullandığınız 'bile'' bağlacı bunun farkında olduğunuzu kıvırmaya çalıştığınızı gösteriyor halbuki :)

Bile bağlacı Alpine'nin yazdığı din yüzünden kadınlar cahil kalıyor yorumuna istinadendi. Yazdıklarımı tek taraflı okuduğunuz sürece bu tür yanlış anlamalar çok normaldir. Jet hızı ile okumak yerine baştan sona sakince okursanız tam olarak anlayacağınızı düşünüyorum Flzf:)

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Bu konu ilahiyatcilari asan bir mevzudur. Ben size ayni kitabi okuyan iki kisinin neden farkli algiya sahip olduklarini anlatiyorum. Yoksa dinlerin kadina olan yaklasimi beni zerre kadar ilgilendirmez. Islam dunyasinin bugun kadina bakisi ortadadir, ilahiyatcilarin bu konudaki yorumlari beni baglamaz. Ben tahlil yapiyorum, yanlisinizi gozler onune seriyorum.

Sizi su an ortadoguda cok esli bir hayat yasayan bir baska dindardan ayiran bir ozellik var, ve bu butun din alginizi degistiriyor, baska bir duzleme kaydiriyor. Bu sizin maruz kaldiginiz kulturel ortamdir. Siz batici bir kulturun etkisi altinda yetismis, sanayi devriminin getirdigi fikir akimlarina maruz kalmis, kadinin ve erkegin toplum hayatina katilma zorunlulugunun sekillendirdigi bir kulturle yontulmussunuz. Iste bu sebeplerden siz bu kitabi okuyunca "kadinin dovulmesi" veya "4'un 1 olmasi" veya "erkegin yarisi kadar" olmasi size mantikli gelmiyor ve bunlari farkli yorumlama ihtiyaci hissediyorsunuz. Fakat sizin maruz kaldiklariniza maruz kalmayan, dogdu dogali ata erkil kulturun bir parcasi olan insan, ayni pasaji okuyup sizden cok farkli sonuclar cikariyor haliyle. Sizde bu adama basliyorsunuz veryansin etmeye; yok dini anlamiyorlar, yok carpitiyorlar, dumduz gidiyorsunuz.

Ben bunun son derece yanlis oldugunu belirtiyorum. Eger bir insanin bu kitaptan sizin anladiklarinizi anlamasini bekliyorsaniz, ona ne anladiginizi degil, neden boyle anladiginizi anlatmaniz lazim. "Cunki, " demeniz lazim "kadin ile erkek esittir, sosyal yasamda toplumu beraber omuzlamasi beklenir ve bu sebepten toplumsal yasamin meyvelerinden erkek ile esit hakka sahiptir."

Ama siz ne yapiyosunuz, yok efendim su yuklem aslinda su kokten geldiydi de, yok efendim aslinda bu koke meyilliydi de, davsanin suyunun suyu, binbir gece masallari... Siz boyle bir arpa boyu yol gidemezsiniz, benim nacizane yorumum.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar