Kullandigimiz kelimeleri ne kadar biliyoruz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde SenexIratus tarafından oluşturulan Kullandigimiz kelimeleri ne kadar biliyoruz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,326 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Kullandigimiz kelimeleri ne kadar biliyoruz?
Konbuyu başlatan SenexIratus
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Cry

SenexIratus

Üye
Yeni Üye
Elbette ki her birey okumalarini ve felsefi gelisimini farkli yonlerden yapabilir, elbette ki her bireyin felsefi seviyesi farkli olabilir.

Fakat daha en temel kavramlari dahi bilmeden en agir felsefe problemlerine girisilmeye calisilmasini anlamiyorum. Bunu lise mufredatlarinda da yapiyorlar, daha lise asamasindaki cocuga ideolojiler ogretiliyor. Ya lise ogrencilerinin tumu ileri zekali ya da siyaset felsefesini son sinifta goren universiteli felsefe ogrencileri geride...

Sizlere tavsiyem, en temel kavramlari iyi ogrenin. Bu asagidaki sorulari kendi capinizda cevaplamadan once evrensel olarak kabul gormus cevaplarini iyi bilin. Eger kendiniz farkli bir aciklama getirmek istiyorsaniz evrensel kabulleri bilin, ondan sonra (hala bir aciklama getirebileceginize inaniyorsaniz) getirin:
Evren nedir?
Alem nedir?
Kainat nedir?
Uzay nedir?
Dis dunya nedir?
esya nedir?
ic dunya nedir?
Insan nedir?
Varlik nedir?
Varolan nedir?
Olus nedir?
Bilgi nedir?
Bilinc nedir?
Tanim nedir?
Siniflama nedir?
Aciklama nedir?
Aciklik nedir?
Seciklik nedir?
Nesne nedir?
somut nedir?
Cisim nedir?
Sey nedir?
Algi nedir?
Sezgi nedir?
duyu nedir?
ilke nedir?
dogruluk degeri nedir?
Celisik nedir?
Karsit nedir?
Zit nedir?
Cikarim nedir?
Onerme nedir?
Ifade nedir?
Soz nedir?
Sozcuk nedir?
Kavram nedir?
Terim nedir?
Deger nedir?
Dogma nedir?
Diyalektik nedir?
elestiri nedir?
tartisma nedir?
tepki nedir?
kaos nedir?
bilge nedir?
alim nedir?
bilgin nedir?
hakim nedir?
akil nedir?
zihin nedir?

Ongoruyorum ki bu sorularin dogru cevaplari ile sizin kabulleriniz arasinda bir ucurum vardir, lutfen prof. bedia akarsunun felsefe terimleri sozlugunu edinip oradan bu sorularin cevaplarini okuyun. Daha sonra konusmaya degil susmaya baslayacaginiza inaniyorum. Bu konuda eksigi oldugunu dusunenlere elimden geldigince yardim edecegime soz veriyorum, yeterki kendimizi bilelim; cahilligimizin farkina varalim.

Bilinmez

Felsefe.net
Yeni Üye
Kullandigimiz kelimelerin herkezce kabul edilmis anlamlarinin yaninda o kelimelerin bizim icin ne anlam ifade ettigi konusu var. Iste burada birseyler basliyor.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç