Kör, sağır, dilsiz

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Düzyazı kategorisinde Sokrats tarafından oluşturulan Kör, sağır, dilsiz başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,527 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Düzyazı
Konu Başlığı Kör, sağır, dilsiz
Konbuyu başlatan Sokrats
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Sokrats

Sokrats

Felsefe.net
Yeni Üye
Sağır, dilsiz ve kör bir milletin içinde yaşıyoruz. Türkçemizi doğru kullanamayan, yabancıların dillerine özenen bir gençliğin yetiştiğini görmek dilsiz insanları görmekle aynı şey... Üstelik Türkçesizleşen milletin yabancı kelimelerine kulak tıkayanların da sağır insanlardan bir farkı yok. Elimizden giden bağımsızlığımıza, dilimize sahip çıkmayan herkesin kör olduğunu düşünüyorum. Böylesine zengin ve güzel bir dilimiz varken niçin insanlar diğer dillere yönelirler, anlam veremiyorum. Zamanında dilimizin bağımsızlığı için onca kan dökülmüşken, şimdi hızla yok olan Türkçeyi görmek ne içler acısı... Türkçemize sahip olalım, sahibimiz olmasın. Yani Türkçemizi koruyalım ki özgür olalım.
Hem ne demiş Ulu Önderimiz; "Türküm diyorsan Türkçe konuşmalısın."

Birisi "Özde Türklük olmalı sözde olmamalı. Türkiye topaklarında yaşayan değişik şiveleri kullananlarında var olduğunu düşünüsek, harflere takılarak Türklük yok olmaz." d,ye bir yorum yapmıştı mesela. Anlamıyorum ki; "Türkçe konuşun, değişik harfler kullanmayın, alfabemizdeki harfler neyinize yetmiyor?" dediğimizde diğerlerince bu kadar tepki nedendir? Çok mu zor milli değerleri korumak?
Hem değişik birinin şiveli konuşması Türkçe konuşmasına mani olmuyor. Türkçe konuşmanın şivelerle bir alakası yok yani... Karadenizli birisi Türkçe konuşmuyor demiyoruz ki biz. Hiç kimse birisine mükemmel Türkçe konuş diyemez. Bunu Türkçe öğretmenleri bile beceremezken bizim birilerinden "tam anlamıyla" Türkçe konuşmasını beklememiz saçmalık olur. Kas ettiğim şey Türkçe kelimelerin yerine yabancı kelimelerin kullanılmasının yanlış olduğu. Tamam, Türkçesini biliyor olabilirsin ya da Türkçe karşılığı yoktur ama her kelimenin mi Türkçe karşılığı yok?
Dilimize biraz daha sahip çıkalım diyorum bunun neresi kötü anlam veremedim doğrusu. "k" yerine "q" kullanmakla havalı olduğunuzu düşünüyorsanız zaten ne kadar konuşsamda faydasız...

Başka birisiyse "Güzel harfler ama, insanların hoşuna gidiyor. Cezbediyor, ben mesala bu harfleri kullanan kızlardan hoşlanıyorum." demişti. Bunlar bir yıl öncesinde bir internet sitesinde konuştuğumuz konular. Aynen aktarıyorum.

Türkçe kelimeler kullanmayan ve "q,ß,€" gibi harfler kullananlardan beklenen Bülent Ersoy Türkçesi değil.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Efendim ilerlemenin itici gücü hangi coğrafyada ise o coğrafyanın dilini konuşursunuz..Bu engellenebilecek bir şey değil..Ha ne zaman Türkiye olarak çıkar bilim, kültür, teknoloji vs. alanında kendi ürünlerinizi ortaya koyarsınız, adınızdan söz ettirirsiniz o zaman değişir bu durum ancak..Cumhuriyetin ilk yıllarını hatırlayınız, kendine güvenen bir ulus vardı zira kendisi üretiyordu, kendi ekonomik altyapısını kurmuştu, Hollanda'ya uçak satmış bir memleket idi..Şimdi ise bunlar ancak kendimizi onaylamak için hatırlaya geldiğimiz anılara dönüştüler..Biz böyle bir geçmişe yabancılaştıkça, diğer herşeyimiz de yabancılaştı..Hayatınızda sahip olduğunuz maddi manevi unsurlardan yerli olanların sayısı nedir ki zaten...

Sokrats

Felsefe.net
Yeni Üye
İşte ya, asıl sorunda bu. Bizim ülkemizin yarısı büyüklüğünde olmayan ülkeler adlarından bahsettirip, ilerleyebiliyorken Türklerin duraksaması neden? Topraklarımız elverişli, imkansızı başaran atalarımızla dolu geçmişimiz var, güçlü ve zeki adamlarımız... Eh, ne engelki ilerlememize sebep olan?
Birileri var.
Hayır efendim, dedelerimizin gördüğü kadar yakın bir geçmişteki kahramanlığımız böyle kolay bitmiş olamaz. Özgüvenimizi, gelişmemizi, milli değerlerimize sahip çıkmamızı engelleyen birileri var. Üşengeçlik filan değil, sahipsizlik hiç değil. Konuşmaya çalışan, ilerlemek ve hür olmak isteyen insanlar var iken, neden ilerleyemiyoruz? Çünkü onların seslerini duymuyoruz; kimseye duyuramıyorlar seslerini. Peki neden? Çünkü ağızlarını bantladılar, en mühimi bizi sağır yaptılar.

Yoksa hiçte güçsüz değiliz. Dilimizde var, gözümüzde, kulağımızda... Neden, niçin ve kimler bizi kör,sağır,dilsiz yaptı? Yeniden hür, birlik bir millet olamaz mıyız? Düşünmemiz, sorgulamamız, gerçekleri görmemiz, faaliyete geçmemiz gerek.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç