Köleniz, Cariyeniz vb. Olsun İster miydiniz?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ÜstünKişi tarafından oluşturulan Köleniz, Cariyeniz vb. Olsun İster miydiniz? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 864 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Köleniz, Cariyeniz vb. Olsun İster miydiniz?
Konbuyu başlatan ÜstünKişi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Velev ki sanayi inkılabıyla zenginlerin ihtiyacının iş gücü ihtiyacından müşteri ihtiyacına kaymasıyla benimsenen köle karşıtı politika benimsenmedi ve kölecilik az da olsa (legal olarak) devam ediyor. Siz de köle alabilecek düzeyde varlığa sahip birisiniz, Köle alır mıydınız?

Ben almazdım. Kendi evimde parayla satın aldığım birisine güvenmezdim. Ama ticaretini yapabilirdim.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İnsan ticareti yapmam ama satın alıp, özgürlüklerini teslim ederdim. İnsanların başka insanlara, bazı koşullar nedeni ile boyun eğmeye mecbur bırakılmasına karşıyım.
Günümüzün modern köleliği olarak beyaz kadın ticareti yapanların, gece nasıl rahat uyuyup sabah da aynaya baktıklarını hep merak etmişimdir.
Bu köleliğe destek olan ikiyüzlü bazı erkeklerin de yatacak yeri yok fakat herkes bu Dünya'da şerefli bir insan olarak yaşamayı başaramadığı için, çok da şaşırmamak gerekiyor.
Başka bir insanın sırtından haksızca para kazanıp yaşamaya, yaşamak deniyorsa şükür halimize...

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Her şey yasalara uygun olacak ayrıca toplumun ahlak değerlerine aykırı olmadığı için şerefsizlik olarak görüleceğini de zannetmiyorum.

Eğer söylediğinden yola çıkarsak (yaklaşık olarak) son 300 yıl öncesinde kazaılan paraların hepsi haksızdı.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Her şey yasalara uygun olacak ayrıca toplumun ahlak değerlerine aykırı olmadığı için şerefsizlik olarak görüleceğini de zannetmiyorum.

Eğer söylediğinden yola çıkarsak (yaklaşık olarak) son 300 yıl öncesinde kazaılan paraların hepsi haksızdı.

Yasalarla, şerefli olmanın ne alakası olabilir ki? Ahlak kuralları değişkendir, her ahlak kuralına uygun görülen doğrudur diye bir kural yok. O günün koşullarında normal karşılanan birçok şey, bugün insanlık dışı kabul ediliyor. Toplumun çoğunluğu öyle istiyor diye, en doğrusu böyledir demek, hatalı bir bakış açısıdır.

Dünya'da bugüne kadar yapılan haksızlıklar sebebi ile insanlığın beli doğrulmuyor zaten; çünkü çok insanın kanı döküldü ya da canı yandı ve bu olumsuz atmosfer günümüzü de etkiliyor, bizim yaptıklarımız da gelecek nesilleri etkileyecektir.

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Yasalarla, şerefli olmanın ne alakası olabilir ki? Ahlak kuralları değişkendir, her ahlak kuralına uygun görülen doğrudur diye bir kural yok. O günün koşullarında normal karşılanan birçok şey, bugün insanlık dışı kabul ediliyor. Toplumun çoğunluğu öyle istiyor diye, en doğrusu böyledir demek, hatalı bir bakış açısıdır.

Dünya'da bugüne kadar yapılan haksızlıklar sebebi ile insanlığın beli doğrulmuyor zaten; çünkü çok insanın kanı döküldü ya da canı yandı ve bu olumsuz atmosfer günümüzü de etkiliyor, bizim yaptıklarımız da gelecek nesilleri etkileyecektir.

Yasalardan bahsetmemin sebebi beyaz kadın ticaretini örnek göstermendi.

Şerefli olmak-olmamak gibi şeyleri belirleyen şey doğrudan toplumun çoğunluğunun istekleridir. Bireysel olarak bakıldığında toplumun istediği şeyler yanlış gelebilir ancak bahsi geçen zamanda toplumun ahlak kuralları bir şeyi doğru kabul ediyorsa o zaman için o toplumda o şey doğrudur.

Dünyada bu zamana kadar yapılan haksızlıklar haksızlık yapılanın belini büktü, görünüre bakılırsa beli en dik olanların en çok haksızlık yapanların en çok kan dökenlerin olduğu anlaşılır.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Yasalardan bahsetmemin sebebi beyaz kadın ticaretini örnek göstermendi.

Şerefli olmak-olmamak gibi şeyleri belirleyen şey doğrudan toplumun çoğunluğunun istekleridir. Bireysel olarak bakıldığında toplumun istediği şeyler yanlış gelebilir ancak bahsi geçen zamanda toplumun ahlak kuralları bir şeyi doğru kabul ediyorsa o zaman için o toplumda o şey doğrudur.

Dünyada bu zamana kadar yapılan haksızlıklar haksızlık yapılanın belini büktü, görünüre bakılırsa beli en dik olanların en çok haksızlık yapanların en çok kan dökenlerin olduğu anlaşılır.

Şerefli olmanın kriterini ne toplum ne de yasalar belirleyebilir, şerefli olmak kişinin içten hissettiği ve davranışlarına-yaşamına yansıttığı bir durumdur yani birilerinin takdiri ya da dayatması ile şerefli olunmaz. Bir insan şerefli ise Ay'a da gitse şereflidir, Mars'a da gitse şereflidir yani dünyasal bir kavram değildir.

Kadın ticaretini örnek verdim çünkü günümüzün en rahatsız edici konularından birisi ve ne yazık ki çözümsüz görünüyor.
Bill Gates'in yerinde olsaydım 123 milyon dolarlık evde oturmak yerine ve 100 milyar dolarlık servetimin çok büyük kısmı ile böyle bir konuya çözüm aramaya çalışırdım. Göstermelik ve şov amaçlı, yardım yapıyormuş gibi göz boyamaya çalışıyor ve iyilik meleği sanılıyor; ancak "İyi de bu adam, niye o kadar lüks bir evde oturuyor?" diye düşünen yok. Gerçekten iyiliksever insanlar alçak gönüllü olur ve paralarını lükse değil daha çok yardıma ayırmaya çabalarlar. Bill Gates, kitap tavsiyesi vereceğine o kitapları oturup kendisi okusun. Yalnız şöyle bir durum daha var; çözüm bulmak isteyenler de mafya korkusu ile yanaşamıyorlar çünkü hem Rus mafyası hem de Çin mafyası bu konuda lider ve asla engel tanımıyor. Bu sektörü destekleyenlerin hiç mi suçu yok peki? Tabii ki var. Bir de utanmadan vicdansızca ve bencilce devam ediyorlar sonra da çıkıp haktan-hukuktan ya da insanlıktan bahsediyorlar.

Haksızlık yapanlar zaten vicdan taşımadığı için kime ne olmuş, hiç önemsemezler. Bu insanlar gibi olmaktansa belimiz bükülsün ne yapalım, dik duracağız diye onlara benzemekten kat kat iyidir.

Son düzenleme:

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Soruyu birazcık değiştirip soruyum. Gelecekte insanlardan bağımsız olarak dışarıdan aldığı bilgiyi işleyip özgün bir düşünce haline getirebilecek yapay zekaya sahip robotlar geliştirildi diyelim bu köle robotlara karşı gerçek insan kölelere hissettiğinizin aynısını hisseder miydiniz?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Soruyu birazcık değiştirip soruyum. Gelecekte insanlardan bağımsız olarak dışarıdan aldığı bilgiyi işleyip özgün bir düşünce haline getirebilecek yapay zekaya sahip robotlar geliştirildi diyelim bu köle robotlara karşı gerçek insan kölelere hissettiğinizin aynısını hisseder miydiniz?

Tabii ki hissetmem, istediği kadar akıllı olsun sonuçta karşımızdaki bir robot.
Duygu ve düşünce konusunda çalışıyorlar ve başaracaklarından hiç şüphem yok fakat sonuçta insan üretimi teknolojik bir makine duygu ve düşünce üretse ne olur, yapay bir sistem kurdukları ortada.
Bilgisayar da duygu ve düşünce üretecek hale getirilebilir yani laptopunuzdan akıl alacak bir aşamaya gelebilirsiniz ya da size aşıkmış gibi cümleler kurabilir ancak bir insanın doğallığı asla yakalanamaz.
Yapay zeka robotların bedenini ortadan kaldırın, karşınızda bir makine var yani beden görüntüsü yanıltmasın.
Duygu-düşünce ürettiği zaman bile empati kuramayacak ve vicdan devreye girmediği için sağlıklı kararlar da veremeyecek çünkü bazı duygu görünümlü durumlar ruhun yapısına ait, taklit edilemez.

Son düzenleme:

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Teşekkürler konu güncel

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç