Kölelik Tekrar Gelir Mi Yoksa Hala Var Mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Thurgood tarafından oluşturulan Kölelik Tekrar Gelir Mi Yoksa Hala Var Mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 748 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Kölelik Tekrar Gelir Mi Yoksa Hala Var Mı?
Konbuyu başlatan Thurgood
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Raphael

Thurgood

Üye
Yeni Üye
izlemenizi istediğim bir video

T

TENTEN

Ziyaretçi
İşsizlik yüzünden gönüllü kölelik yapmak için yarışıyoruz.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Köleliğin tersi zıttı özgürlük. Otoriteler varolduğu sürece bir özgürlükten sözedemezsiniz (bunu açayım)

Bugün efendiyi seçme hakkkının biraz daha genişletildiği bir politik özgürlük var, bu sizi özgür yapmaz. Yani halihazırda özgür değilsiniz ve özgülrük yok.

Otoriteler varolduğu sürece bir özgürlükten sözedemezsiniz

Toplum ve vatandaşlığın dışına çıkamazsıınz, kendini bunlardan ve devletten bağımsız kılamazsın

Mülk edinilmemiş özgür bir toprağı işleyemezsin, örneğin bir dağ başına gidip,bile özgürleşemezsin yasa seni engeller

Develte sormadan ya da devlet izin vermiyorsa derede balık bile avlayamazsın, yasa sizi engeller

Bir ülkenin sınırını terkedemezsin, istediğin ülkeye gidip yerleşemezsin

Para ve pasaport olmadan dolaşamazsın

Bir ülke/devlet tarafından damgalanıp işaretlenemden ve sayı olarak sayılmadan varolamazsın

Doğaya, kendi benliğine ya da insan birliğine ait olamazsın, (önce ebeveynine sonra birincil toplumuna ve sonra) bir devlete aitsin

Devletler, ordular, anayasalar olsa bile olağanüstü haller savaşlar ve diğer durumlarda tüm özgülürklerinizi, yaşam haklarını ve mallarınızı geri alabilir

Burada hiç bir özgürlük yok, hiç bir şeye karar vemriyorsunuz.

Daha ilginci, bunu okurken bu adam ne saçmalıyor, neyden bahsediyor bu özgülrük mü dersiniz ve burada neyden bahsedildiğini çoğumuz anlayamazdı. (asıl esaret)

Thurgood

Üye
Yeni Üye
Köleliğin tersi zıttı özgürlük. Otoriteler varolduğu sürece bir özgürlükten sözedemezsiniz (bunu açayım)

Bugün efendiyi seçme hakkkının biraz daha genişletildiği bir politik özgürlük var, bu sizi özgür yapmaz. Yani halihazırda özgür değilsiniz ve özgülrük yok.

Toplum ve vatandaşlığın dışına çıkamazsıınz, kendini bunlardan ve devletten bağımsız kılamazsın

Mülk edinilmemiş özgür bir toprağı işleyemezsin, örneğin bir dağ başına gidip,bile özgürleşemezsin yasa seni engeller

Develte sormadan ya da devlet izin vermiyorsa derede balık bile avlayamazsın, yasa sizi engeller

Bir ülkenin sınırını terkedemezsin, istediğin ülkeye gidip yerleşemezsin

Para ve pasaport olmadan dolaşamazsın

Bir ülke/devlet tarafından damgalanıp işaretlenemden ve sayı olarak sayılmadan varolamazsın

Doğaya, kendi benliğine ya da insan birliğine ait olamazsın, (önce ebeveynine sonra birincil toplumuna ve sonra) bir devlete aitsin

Devletler, ordular, anayasalar olsa bile olağanüstü haller savaşlar ve diğer durumlarda tüm özgülürklerinizi, yaşam haklarını ve mallarınızı geri alabilir

Burada hiç bir özgürlük yok, hiç bir şeye karar vemriyorsunuz.

Daha ilginci, bunu okurken bu adam ne saçmalıyor, neyden bahsediyor bu özgülrük mü dersiniz ve burada neyden bahsedildiğini çoğumuz anlayamazdı. (asıl esaret

Ben güçlü ve adil tek bir otorite olması gerektigine inanıyorum. Bunun sebebi birey tek başına tehdit altındadır.

Afrika insanının başına gelenlerin sebebi onları koruyacak güçlü bir otoritenin olmamasıdır.

Ben otoriteyi onun adil olup olmadığına göre değerlendiririm. Suanda devletimizdeki otorite zengini bir köşede oturtmakta ve bütün fedakarlığı fakirlerden beklemektedir.
Kanunlar fakir vatandasa uygulanırken zengine uygulanmamaktadır.

Karsi olduğum otorite değil, eşit davranmamasinadir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Thurgood

Üye
Yeni Üye
Ben merkeziyetsiz ve otoritesiz olması gerektiğine inanıyorum.

Bir şeye karşı mıyım bilmiyorum ama köleliğe karşıyım ama görüyorum ki; bunu herkes istiyor ve seçiy

Dünya'da otoritesiz yerler var. Geçen attığın videodaki yerliler mesela. Yenmemek için 40 metre ağacın üstüne ev yapmislar.

Otoritesiz bir yerde kendini koruyabildikten sonra tabiki otoritesizlik daha iyidir. Fakat ne insanlar böyle otoritesiz ortamlardan kaçırılıp köle olarak kullanılmış.

Yani bir otoriteye bağlı değilsen daha zalim bir otorite seni kendine bağlayabilir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Dünya'da otoritesiz yerler var. Geçen attığın videodaki yerliler mesela. Yenmemek için 40 metre ağacın üstüne ev yapmislar.

Otoritesiz bir yerde kendini koruyabildikten sonra tabiki otoritesizlik daha iyidir. Fakat ne insanlar böyle otoritesiz ortamlardan kaçırılıp köle olarak kullanılmış.

Yani bir otoriteye bağlı değilsen daha zalim bir otorite seni kendine bağlayabilir.

İnsanlık gelişimi, evrimi, bilinciyle övünüyorsa organize oılabilir, daha barışçıl, daha dengeli, daha adil bir dünya ve onun yasalarını da üretebilirdi...

Köleleşmezsen efendiler olmaz, burada biraz anlatmayı denedim

Raphael

Üye
Yeni Üye
Turgut Coşan'ın "cennet" yorumuna baktım. Bu adamdan 4-4'lük köle olur. Niye Kapısına odun / kömür koyup beyin yıkamaya dayalı eğitimle filan uğraşıyorsun ki?

Yarın öbür gün biri benim gibi düşünüp "ya ben bunları niye doğrudan köleleştirmiyorum?" demeyecek mi?

-Bence diyebilmeli.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Turgut Coşan'ın "cennet" yorumuna baktım. Bu adamdan 4-4'lük köle olur. Niye Kapısına odun / kömür koyup beyin yıkamaya dayalı eğitimle filan uğraşıyorsun ki?

Yarın öbür gün biri benim gibi düşünüp "ya ben bunları niye doğrudan köleleştirmiyorum?" demeyecek mi?

-Bence diyebilmeli.

Turgut Coşan sorguluyor. Yakın bile değil. Deizmin kıyısında... Oraya çok azı gelebildi...Haksızlık etmeyelim ve gönderileri okumıuyor olmalısın...
-

Raphael

Üye
Yeni Üye
Hayır ben örnek verdim sadece. Geçmişte yaşadıklarımı sana anlatmıştım.

Sosyal medya zaten kullanmıyorum. Belki forum deneyimimden dolayı kullanmıyorum.

Ama bu da bence gayet ciddi bir durum:

Dante'nin "Cehennem" adlı bir kitabı vardır. Aynı dönemde ressam Boticelli'nin de şöyle bir cehennem tasviri vardır:
Sandro_Botticelli_-_La_Carte_de_l%27Enfer.jpg

BU türden tasvirler eski gotik katedrallerde de çok vardır. Eskiden cehennem insanlara insanları löp löp yutan canavarlarla, cennet de bal nehirler, sütten ırmaklarla anlatılırmış. O zamanın din adamları belki %5'inin okuma yazma bildiği cahil halka ulaşabilmek için bu tür tasvirlerden yararlanırlarmış.

- Bugün mesela cumaya gidince bazı imamların konuşmaları bana aşırı saçma geliyor. Ama onlara bile "cennet nedir?" diye sorsan (inşallah diyorum) sütten dereler, baldan ırmaklar vs. demezler diye ümit ediyorum

Konuya döneceksek:
- Biz askerdeyken bu tür şeyleri çok konuşurduk. Yani sağsan sağamazsın, kessen eti filan yenmez. O zaman ne yapacaksın? Haksız mıyım?

Raphael

Üye
Yeni Üye
Yine abartmış olaabilirim. Turgut arkadaşımız kusura bakmasın. Dün basından Kılıçdaroğluna küfür ettirilen çocuğun haberini okuduktan sonra bu mesajları yazdım. Turgut'un bazı mesajları da 2-3 sene önce ateist forumda Aktrollerin bana yazmış olduğu bazı saçma sapan mesajları hatırlattı.

Ben bu tür kişilerin köle olarak alınıp satılabileceğini kast ettim. Yani ortalama Ak partili için bunu söyledim. BU forumdan kimseye böyle bir şey demek istemedim kusura bakmayın :) .

Ama dini açıdan vurgulamak istediğim şeyin de arkasındayım. Ruhsal çalışma biraz emek ister. Yani Kaynar kazanlar veya bir anda beliriveren içi enfes yemeklerle dolu gümüş tepsiler. BUnlar cennet ve cehennemi küçük çocuklara anlatmak için kullanılır.

Olayın ruhsal / felsefi boyutu bunun çok ötesindedir. "Karma" dediğimiz şey çoğu inanç sisteminde vardır. ama bunu fiziksel olarak tasfir etmek istemek belli bir düzeyden sonra tamamen yanlıştır.

Cehennem dediğimiz de boticellinin bu resmindeki gibi yerin dibinde fiziksel bir mekan değildir. İnsanın bu dünyadaki eylemlerinin karşılığında elde ettiği soyut bir durumu ifade eder. Ben bunu demek istedim.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar