kapitalizm ve karıncalar

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde kahtalinıçe tarafından oluşturulan kapitalizm ve karıncalar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,244 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı kapitalizm ve karıncalar
Konbuyu başlatan kahtalinıçe
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ferdinand Bardamu

kahtalinıçe

Felsefe.net
Yeni Üye
arkadaşlar karıncalarla ilgili meraklı bir şekilde google'da araştırma yaparken bir bilgi dikkatimi çekti, şöyle ki karıncalar başka kolonilerden yumurta çalıp bunları ayak işlerinde işçi karınca olarak çalıştırırmış, osmanlıdaki yeniçeri olayı gibi. şimdi ben kapitalizmden nefret eden bir insan olarak her ne kadar dogadaki hayvanlar pek paylaşımcı olmasada biz insanlara göre biraz da insaflıdır bazı konularda, fekat bu işçi mevzusu insanların yaratmş oldugu kapitalizm çirkefligine çok benziyor, ben ne yaparsak yapalım kapitalizmden kaçış olmadıgını düşünmeye başladım karıncalar bile böyle yapıyorsalar biz insanlar neler yapmayız ki.. biri açıklama getirebilr mi bu olaya kafam çok karışık sanırım kapitalizm karşısında yenilgimi ilan ettim.

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Evet karınca türlerinden bir tanesi kendisinden daha küçük olan başka bir türün larvalarını çalar ve bu larvadan çıkan karıncaları kendi gereksinimlerini gerçekleştirmek için köleleştirir. Ancak bu tarz eylemleri insanlar arası ilişkilerde bir belirleyici olarak kullanmak anlamlı değildir.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Tarih boyunca insan insanı hep ezdi. bir şekilde kölesi hep yaptı. şimdilerde kapitalizm ile yapıyor bunu. yapacak birşey yok. dünyanın ortasına dinamit koyup patlatmadan bu sorun çözülemez:) şahsen bende kapitalizm karşıtıyım ama hem onlara çalışıyorum hemde onlardan aldığım kazancı gene onlara veriyorum:) süper bir hizmetkarım :) her yeri kuşattılar zihinlerimizi bile..

kahtalinıçe

Felsefe.net
Yeni Üye
tamam paylaşımcı degiller biz insanlar bunlara bakarak biz de paylaşımcı olmayalım diye diretelim demiyorum. lakin karıncalar düşünüp taşınmadan nasıl böyle bir sistem geliştirdiler anlamak çok güç demek ki bunların kanında varmış bu, yani bir açıdan kapitalizm dogal bir sistem bunlara göre. o zaman bizim kapitalizm karşıtlıgımız " bu sistem boktan bir sistemdir insanla ve dogayla alakası yoktur " tarzı söylemlerimiz havada kalmış oluyor, aha dogayla bile açıklanıyor kapitalizm. kafam çok karışık, oturup uzun uzun konuşmalı.

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
bazı hayvanlarda benzer davranışlar vardır... (kimi kuşlar, başka kuşların yumurtalarını yuvadan atıp, yerine kendi yumurtasını bırakır filan...)... ama doğada 'kapitalizm ' yoktur ve olamaz da... kapitalizm, insan toplumunun gelişiminin belirli bir aşamasında ortaya çıkan ve yine bu gelişimin belirli bir aşamasında ortadan kalkacak olan bir üretim tarzıdır... hiçbir mutlaklığı olmayan, tamamen tarihsel bir süreçtir... geldiği gibi gidecektir....

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
tamam paylaşımcı degiller biz insanlar bunlara bakarak biz de paylaşımcı olmayalım diye diretelim demiyorum. lakin karıncalar düşünüp taşınmadan nasıl böyle bir sistem geliştirdiler anlamak çok güç demek ki bunların kanında varmış bu, yani bir açıdan kapitalizm dogal bir sistem bunlara göre. o zaman bizim kapitalizm karşıtlıgımız " bu sistem boktan bir sistemdir insanla ve dogayla alakası yoktur " tarzı söylemlerimiz havada kalmış oluyor, aha dogayla bile açıklanıyor kapitalizm. kafam çok karışık, oturup uzun uzun konuşmalı.

İlla bir üretim biçimi ile bu hayvanların davranışını eşleyecekseniz (illa diyorum çünkü eşlenmesinin bir anlamı yoktur) kölelik ile eşleyin.Bu davranış biçimi kapitalizm değildir olsa olsa köleci üretim biçimidir. Şeyleri bu kadar basitçe birbirlerine eşlemeyin. Doğada ensest (aile içi cinsel ilişki) ilişki de vardır. Birşeyin doğada örneğinin oluşu o şeyin insanlar tarafından benimsenmesini gerektirmez yahut bu şeyin benimsenmesi kaçınılmazdıra çıkmaz. İnsanlar sahip oldukları bilinçlilik düzeyi ile doğaya uymak yerine, doğayı kendilerine uydurmak kabiliyetinde olan canlılardır. Bu etkin oluş, insanı insan yapan en önemli özelliktir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar