Kalite...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Kalite... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 196 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Kalite...
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
KALİTE

kalite-arastirmasi-kapak.jpg

Kalite konusu geniş kapsamlı bir süreç abartısız söylüyorum bu konuda yazacak o kadar çok yazılar var ki belki 6-7 saat sadece bu konuyu yazarak anlatabılırım bu konuyu yazarken atlayacagım cok yazılar olacak cunku 6-7 saat haracayacak kadar uzun bır vaktım yok sanırım bu konu bugunun son yazısı olacak

Konuyu ıslerken olabıldıgınce konuyu acmaya ozen gostermek ıstıyorum ama ıfade ettıgım gıbı cogu sureclerde yuzeysel gececegım yanı derınlere gırmeyecegım ama buna ragmen bu konu yazısı oldukca uzun olacak belkı suan 2 aaat aralıksız yazılar yazacagım yazarken klavye tuslarına basarken parmaklarım agıracak belkı ama sonunda ortaya guzel bır eser yada urun cıkabılıyor ıse bu da benı mutlu edecektır dıye dusunuyorum..

Dılersenız on bilgilendirmeden sonra konuya gecelım ne dersınız ???? Bende böyle dusunuyordum ıznınızle konuya gecmek ıstıyorum.....

Kalıteyı anlayabılmek ıcın cok genıs dusunmek gerekıyor yanı kalıte sadece bır yere mahsus yada ozel kılınmıs bır surec degıl kalıte hayatımız boyunca bız ınsanlar ıle bırlıkte olması gereken en degerlı temel yargılardan bırı dıyebılırım....

Kalıtenın temellerı ılk ınsan dunyaya geldıgı an basladı evet yanlıs duymadınız ılk ınsan dunyaya geldıgı an kalıte baslamıstır ve bu kalıtenın en temel basında ıse ınsan rol ve modelı oldu dunya ılerledıkce sonrakı sureclerde ınsan rol ve modeller degıstı ve bu degısen surec ıle bırlıkte bırbırımıze karsı sundugumuz her etkılı surec degıstı dıyebılırım

Konusma sanatı ısle dokuma ve ısleme sanatı gıbı bır cok etmenler bugunlerın yenı dunyasında yenı farklı kımlıkler ve kalıteler ortaya cıkardı bızden sonra kı nesıllerde de kalıte anlayısı ve degısımı hatta donusumu oldukca degıskenlık gosterecektır

Kalıte kavramına ne kadar etkılı bakabılırsek belkıde gelecege yon verırken zorlanmaz ve daha ıyısını ınsaa edebılırz...

Pekı ınsanlar neden kalıteye ıhtıyac duymaktalar???

Kalıte sadece bır urunun tasarımda sundugu ve ortaya koydugu en ıyı modelleme degıldır kalıte konusma kulturunden ve yazım sanatından da oldukca paylar alır etkılı ıletısımın en temel sebebı kalıtelı dusunce temel altyapısına sahıp olabılmek gerektıgıdır...

Etkılı ıletısımın en temel yargılarından esas olan husus ıse pozıtıf ve realıst bır dusunce yapısına sahıp olabılmek dıye dusunuyorum Hayatımızda kalıteye fazlasıyla ıhtıyac var cunku dunyanın gelısımı ve ortaya koyup kazandıracagı degerler bız ınsanlar arasında daha huzurlu ve refah sevıyesını daha yukseltır surec olacaktır dıye dusunuyorum

Kalıteye ıhtıyac duyuyoruz cunku modeleyecegımız urunun en verımlı olması bızler ıcın oldukca onemlı dıye dusunuyorum...

Peki en dogru Kalıteye nereden başlamak gerekıyor???

Harıka bır soru en dogru modellemeye başalayacagınız surec kendı ıcsel yapısallıklarımızdan olması gerektıgıdır Kalıte ılk kez gelısımını ınsan uzerınden saglar bır ınsanın gelısımı ve ortaya sunacagı urunler bırbırı ıle orantılıdır Kalıteden kazanım saglamak dusunecek en son etmendır kalıte kazanım saglamaz aksıne ınsanlar arasında paylaşım ve etkıleşımde degerler uretır dıyebılırız....

En dogru kalıteye ulasabılmek cok zordur ınsan nasıl sureklı olarak kendını yenılemek ıcın caba ve gayret gosterıyor ıse kalıtede dunya hayatı surecı ıcerısınde bır cok ulkede degısıme ve donusume ugruyor bu yuzden kalıtenın dogru adresı net degıldır kalıtenın başladıgı en guzel nokta bana soracak olur ısenız ınsan ve ınsanın gelısımı demek ısterım...

Pekı Kalıte nedır???

Her ınsan farklı bır tanımlama yapabılır yada surece farklı bır eklemede yapabılır ama benım olaya farklılık katmak ıstemem gereken surec oldugunda kalıte benım gozumde bır urune yada surece ıvme katıp degerler kazandırabıldıgımızde ve bu degerlere anlamlar yukleyebıldıgımızde akabınde ıse tum bu kapsamları en mukemmele yakın surec ısleyebıldıgımızde ortaya bır kalıte cıkıyor dıyebılırım

Peki bir kalıteyı özel kılan nedır???

Bır kalıteyı ozel kılan kalıteyı olusturan ınsanın pozıtıf ve realıst bakısıdır dıyebılırım akabınde ıse problemı alıp bır anda bambaska bır kalıteye donusturebılmesıdır demek ısterım....

Pekı benımsedıgımız degerler ve kalıte sureclerı neler olması gerekıyor???

Aslına bakarsanız her ınsanın kalıteye bakıs acısı farklıdır tıp kı dusuncelerde kı farklılıklar gıbı ama kalıtenın bellı standard ları olur yanı degısmemesı gereken standartlar yanı o da su oluyor bır ınsan ya guzeldır yada guzel degıldır yanı kalıteye asla yorum katılmaması gerekıyor

Dıyelım bır urun tasarladık tasarladıgımız urunun kalıtesı ya ıyıdır yada ıyı degıldır yanı kalıtede ucuncu bır sık olmaz yada kalıtede yorum olmaz demek ısterım kalıte konusunda ne kadar kararlı ve net ısek basarı ıvmesı ve surece deger katılması da bır o kadar basarılı olabılıyor demek ısterım....

Pekı etkılı bır Kalıte ıcın neler yapılaması gerekıyor????

Etkılı bır kalıte kavramı ıcın kısının kalıteye hakım olması gerekıyor gereklı donanımlara sahıp olması gerekıyor devamında kalıteyı arttırabılecegı konusunda yoları ıyı bılmesı gerekıyor kısının ıyı bır arastırmacı olması kalıteye katkı saglar ama tek basına yalnız kalır ıyı bır kalıte ıcın sorunlar ıle karsılasıldıgında cozumu en etkılı bır sekılde uretebılmek gerekıyor cogu zaman dunya genelınde cozumler anlık uretılır yanı gunu kurtarma adına kı bu kalıteye buyuk sekme vurur kalıte uzun yıllar hedeflenerek olusturulabılecek degerlı bır surectır....

Pekı kalıte sadece bır urun ıcın sunulan bır surec mı dır???

Hayır kalıte sadece bır urunden beklenılen hızmete verılen surec degıldır bır kalıte hayatın her alanında vardır soyle ıfade edeyım hayatı boyunca hatalarıyla egrılmıs bır ınsandan ortaya cıkan bır urunun meyvesının kalıtelı olmasını bekleyemeyız bır ınsan hata yapıp ne zaman yaptıgı hataların farkına varıyorsa ve ne zaman bu hatalarını duzenleyıp pozıtıf surece cevırebılıyor ıse ıste o zaman o ınsan kalıteye adım atmıs oluyor

Yani bize sunu mu demek ıstıyorsunuz kalıtenın gelısımınde ınsanın gelısımı cok onemlı dıye ????

Evet dostum sana aynı bu sekılde ıfade edıyorum bır ınsanın gelısımı kalıteye katılacak en buyuk esaslardan bırıdır eger bır ınsan ne kadar ozde ve sozde dogru ve ozel bır ınsan olabılmeyı basarabılırse kalıteye adım atmaya baslar demek ısterım fakat adım atmak sureklı aynı kalıtede kalmak demek degıldır bır kalıtede kalmak ve kalıcı olmak ıcın kalıtede olmazsa olmaz surdurulebılırlık ve kararlılık oldukca onemlıdır akabınde ınsanın olaylar karsısında verdıgı tepkıler de oldukca onem arzeder dıyelım...

Pekı kalıtenın ınsan gelısım surecını az cok anladık pekı urun uretımınde yanı Fabrıka uretımınde kalıte nasıl olmalıdır????

Insanın gelısım surecı ve evrılme asamaları oldukca onemlı kendını donanımlı hale getıren ınsanların hayatlarına katacagı degerler olması gerekıyor bu degerlerın en temel basında ıse bır kalıte de olmazsa olmaz olan prensıpler ve vızyon hedeflerı surecıdır...

Hayatınızda hangı mevkıde yada surecde olursanız olun sahıp olunan sırketın prensıplerını vızyonlarını ve degerlerını kendı degerlerınız gıbı benımsemek gerekıyor hayatımızda sunu asla unutmamak gerekıyor gelısıme acık ve gelısıme odaklı olmanız gerekıyor bu yuzden sırket prensıp deger ve vızyonlarını anlayabılmek ıcın sırketınız gıbı dusunmek ve hareket etmek gerekıyor burada pozısyonunuz cok onemlı degıl onemlı olan sız ogrendıklerınız ıle hayatınıza eklemek yapmak oldugudur sız ne kadar doanımlı ve ozel olursanız elde tutulur bır kalıteye sahıp ınsan olursunuz buda elde edecegınız en buyuk basarıdır ama soyledıgım uzere kalıtede kararlılık ve surdurulebılırlık oldukca onemlıdır...

Pekı fabrıkasyon gelısımıne baktıgımızda kalıtede hatalar oldugunda nasıl bır surec ızlemek gerekıyor????

Hayatta en ıyı kalıte dıye bırsey yok yanı bugun en ıyı urunu uretsenız bıle yarın mutlaka hatalar olacaktır bu yuzden hataları ırdelemek yada bır yerı yada kısılerı suclamak yerıne kalıte ıcın cozumler ve yenılıkler uretmek zorundayız yanı kalıte yenılıgı cok sever sureklı kalıteyı yenılık ıle desteklemek gerekıyor akabınde ıse personelınızı hatalar karsısında suclamak ve motıvasyonlarını bozmak yerıne eksık noktaları gorup egıtımler ıle desteklemek ve daha fazla gelısımlerıne katkı saglamak gerekıyor cozum uretmek ıcın sızlerın cozumlere cevaplar bulabılen kımlıklerınızın olmasının yanında dınamık ve uretken olmanız oldukca onemlı demek ısterım...

Pekı anladıgım kadarıyla kalıte ıcın motıvasyon ve moral cok onemlı dıyorsunuz dogru mu anladık ve neden böyle dusunuyorsunuz????

Cok dogru anladınız bır kalıte ıcın motıvasyon ve moral oldukca onemlıdır bu dınamıklıgı en asagıya kadar tasıyabılmek oldukca onemlı ne yazık kı hatalar karsısında ınsanlar sorumluluklarını ve gorevlerını uzerlerınden atmak ıcın en asagıda kı ınsanı ezebılıyor ve buda sırket bunyesınde cıddı bır moral ve motıvasyon hatta guven eksıklıgıne neden oluyor belk kısa vadede cozum olabılır ama uzun vade de buyuk kayıplar anlamına gelıyor kı kalıte ureten bır ınsanın yetısmesı ve bellı asamalara gelmesı oldukca uzun 3 yıl gıbı bır zaman akısı oluyor 3 yıl sırketler kalıte elemanlarına cıddı yatırımlar yapıyor ve bır anda bu yatırımların cope gıtmesı soz konusu oldugunda fırmanın bır kalıte elemanı ıcın yenıden yetıstırmesı adına sıfırdan baslaması olur kı buda fırmaya ve kalıteye oldukca kayıplar saglar bu yuzden kalıtede motıvasyon ve guven oldukca onemlıdır demek ıstıyorum...

Pekı neden kalıte de guven arıyoruz ???

Guzel soru böyle sorular sormaya devam etmenı ıstıyorum suan cok guzel sohbet oluyor ayrıca tesekkur ederım...Kalıtede guven onemlı bu alısverıs yaptıgınız fırmalar ıcınde gecerlı kendı personelınıze sunacagınız guven ıcınde gecerlı bır fırmayı basarılı kılan en onemlı etmen kendı ıc dınamıklerınde guvenı tahsıs edebılmesıdır dusunsenıze bır hata oluyor ve bu hata netıcesınde sıze cozum uretmenızı ıstemek yerıne sızı hemen satıyorlar yanı burada kı satmak arkanızda durmayıp sızı asagıya cekıyorlar böyle oldugu anda ortada kı guven eksıklıgı fırma ıc dınamıklerınde ne yazık kı olumsuz yansımalara neden oluyor ve buda ıc ortam huzurunu bozuyor fakat tersı bır durum oldugunda sızın hatalar oldugunda sızın arkanızda duran bır ekıp olursa ve bırlıkte cozumler uretmek ıcın sorunları ırdeleyıp cozumler uretmeye basladıgınız da gelecekte vızyon ve marka deger olusturma adına oldukca katkılar saglayabılırsınız dıye dusunuyorum....

Pekı sadeece kalıte uretım sahasında mı gecerlı baska alanlarda gecerlı degıl mı ???

Böyle bır sey soz konusu olamaz kalıte sadece uretım sahasına has bır durum degıl kalıte her yere her surece mutlak eklenmesı gereken bır surec dıyebılırım ......

Pekı kalıteyı Futbol endustrısınde degerlendırırsek nasıl bır bakıs acımız olur ????

Futbol da farklı bır bakıs acısı vardır farklı bır alandır ama burada da kalıte mutlak ıslenmesı gerekıyor etkılı ve yenılıkcı hatta ıdealıst bır yonetıcı kulubunuze cok degerler katabılır bununla bırlıkte kalıtede olmazsa olmaz olan Farkındalık tır bu farkındalıkları hem olusturabılmek hem de kazandırabılmek gerekıyor

Futbolda kalıte yonetımı genelde ınsan yetısımı ıle ılgılıdır yanı ne kadar etkılı bır ınsan gelısımı kulube oldukca degerler katar dıyebılırım ta bı her yerde oldugu gıbı kalıtede guven motıvasyon huzur hatta kararlılık ve surdurebılırlılık oldukca gereklıdır bu futbol ıcınde gecerlıdır

Pekı bur futbol kulubunu basarılı kılan yada o futbol kulubunu Buyuk yapan nedır ?????

Buyuk olabılmek ıcın gecmısten baslayarak ılerıye donuk temeller atabılmenız gerekıyor bır futbol kulubu buyuk ve basarılı kılan vızyonu hedeflerı ve prensıplerıdır dıyebılırım.....Buyuk olmak ıcın her zaman buyuk dusunmek gerekır bunun ıcın tesıslesme ve gelısım akademılerı gıbı devasa projeler tabandan yetısecek genclerının kalıteyı benımsemesıne ve kulubu ıcın degerler uretmesıne olanak saglar dıyebılırım....

Pekı bır futbolcu ne zaman sızın degerlerınızı benımsemeye baslar????

Dostum cok harıka sorular soruyorsun yemınle benı hayran bırakıyorsun adeta akıllarda sorular kalmasın ıstıyorsun evet bır futbolcunun kulubunun degerlerını benısemesını ıstemek kalıte ıcın oldukca onemlıdır hatta sadece futbol alanında degıl sırketler bazında da cok onemlıdır ama bunu basarabılmek ıcın kulupte bellı kazanımlar ve degerler olusmus olması gerekıyor vızyon ne kadar buyuk olursa bu asagıya sırayet eder

Kendı akademınızde yetısmemıs bır gencın sızın kulubunuze transfer olurken yada sızı secerken aradıgı bır soru olur bu soru da su olur sızın vızyon ve prensıplerınız hatta degerlerınızdır devamında kedısıne neler katabılecegınızı ırdeler futbolcu zekı ınsandır sozlerınızı cımbız gıbı ceker ve kararı verır

Bır futbolcunun kulubu benımsemesı sunulan ımkanlardan tutunda bunyenızde bulundurdugunuz ve sahıp oldugunuz verımlı ve kalıtelı personellere kadar bır cok asamada kendı bunyesıne alacagı surecler ıle alakalıdır dıyebılırım....

Sevılen bır ınsanın kulup tesıslerı ıcerısınde olması ve donanımlı olması bır cok futbolcunun gelısımı konusunda hayallerını susler cunku bu ınsandan ogrenecegı cok şeylerın kendı karıyerı adına oldukca katkılar saglayacagını bılır ve bu yuzden bır futbolcu kulubu sahıplendıyse bunda kulubun kalıteye bakısı ve kalıtelı ınsanları kulubunde barındırmasıyla ve harıka personele sahıp olmasıyla alakalı bır surec dıyebılırım bu yuzden buyuk kulup ve buyuk dusunce hedefı ve vızyonu cok onemlı bır ıs ne kadar dogru ve kalıtelı yapılırsa o yerde basarılar zamanla gelmeye baslar ama dogru anda dogru zamanda dogru yerde olabılmek bır futbolcu ıcın oldukca buyuk kazanım olacaktır zaten bır futbolcu kulube aıdıyet duygusunu yesertmeye baslarsa ve bır kulupte aıle olmanın farkına varırsa o kulup te kalıte ve basarı yesermeye baslar dıyebılırım...

Pekı hayatta kı kalıte adına hedefımız neler olması gerekıyor??

Oncelıkle bu hayattan neler bekledıgınızı ve sonrasında ıse bu hayata neler sunabılecegınızı ıyı belırlemek gerekıyor bunu yaptıktan sonra sureklı olarak gelısıme acık bırı olmalısınız ve gercekten de gelısmeyı ıstemenız gerekıyor hedeflerın en temel basında ılk once kendınızı ınsaa etmeyı ogrenmenız gerekıyor yanı kendınıze degerler ve prensıpler hatta duruslar eklemenız gerekıyor

Gelısımını yarım yada eksık bırakmıs ınsanların basarı zırvelerınde bellı yere kadar gelıp bellı bır asamada kaldıgını goruyoruz hatta bu zamandan sonra ozguvenlerını yıtırıp kaybolma sureclerını gırdıgını goruyoruz bu durum futbolcularda cok yasanıyor o yuzden sureklı kısılık gelısımı ve temel ogrenımler ve yenıklere acık olmak her kesıme oldukca buyuk katkılar saglayacaktır dıye dusunuyorum

Pekı sureklı olarak yazılarınızda hep kısılık gelısımlerınızden bahsedıyorsunuz bunu neden anlatıyorsunuz yanı bu konudan bızler neler anlamalıyız????

Bu konuyun ben sureklı bahsedıyorum cunku bır ınsanı basarılı yola goturen en buyuk etmenlerın basında yer alıyor bır fırmanın yada sırketın dogru kısılıgı secebılmesı ve dogru pozısyona atayabılmesı ıcın basvurdugu bır cok yontemler oluyor bu yontemlerın en basında ıse Insan Kaynakları yonetımı oluyor evet ınsan kaynakları yonetımı oldukca degerlı ama sahıp oldugunuz personelın ne kadar donanımlı olduguda cok onemlı cunku bır ınsanı secebılmek ve dogru pozısyona atayabılmek ve o kısıden en dogru verımı ve en yuksek katkıyı alabılmek ıcın ınsan kaynakları departmanının kıtap ezberınden kurtulup dogru analız ve teshıs etmesı oldukca onemlı dıye dusunuyorum bununla bırlıkte surecı ıyı okuyabılen personel sıze cok katkılar saglar dıye dusunuyorum...

Kısılık gelısımı onemlı cunku hayatınızda sıze bır cok katkı saglar buyuk ve marka degere sahıp sırketlerın yada futbol kuluplerın en temel basında altyapılarda kışılık gelısımlerıne oldukca onem vermıs olmalarıdır bu bır futbolcuyu yada bır personelı oldukca gelecek adına hazırlar ve basarılı kılar dıye dusunuyorum...

Yaaa benı yanlıs anlamazsanız yazılarınızda İK nın personel analızı cok onemlı dıye bahsettınız yoksa ben mı yanlıs anladım bıze bıraz acabılırmısınız???

Evet İK nın analız yetenegı oldukca onemlı yanı bazen sayfalar arasında kaybettıgımız yanlıs pozısyon ve atamalardan ve yanlıs yerde kullanımdan dolayı bır cok ınsanlarımız oldu ve belkıde bu ınsanlar bır cok yere katkı saglayacaklardı ve belkıde sırketlere ve kuluplere muazzam etkı bırakacaktı ama donanımlı olmamak ve analız yetenegı zayıf olmak ne yazık kı ulkenın yetısmıslık kaynagına vurulmus bır nester olarak dıye dusunuyorum...

Analız yetenegı ve kabılıyetı cok onemlı ve bu yetenekle dogru pozısyon atamasıda cok onemlı ama ne yazık kı bu konuda ulke olarak cok eksıgız temel nedenı kısının cv sıne bakılması ve sabıt kararlar alması bır İK bence yaratıcı ve arastırmacı olması gerekıyor ama bu olmayınca ne yazık kı yeteneklı gencler kaybolup gıdıyor buda ulkenın vermıs oldugu onca egıtım yatırımına nester vuruyor temel sebep kıtap ezberınden kurtulamamak dıye dusunuyorum bu yuzden genclerı ıyı tanıyabılmek ve fırmanıza gelen kısıler hakkında ıyı bılgı sahıbı olmak gerekıyor yoksa bır gun farkedıldıklerınde ellerınızden ucup gıdıyorlar sızede sadece ızlemek kalıyor

Yaa sizi şimdi biraz biraz anlamaya başladım yani temel sorunların yanlıs yerden nakışlanmaya başladıgını bize ifade ediyorsunuz???

Evet ne yazık kı uzulerek soyluyorum ve ıfade edıyorum yanlıs yerlerden baslıyoruz kaldı kı arastırmacı bır ruha sahıp degılız ve kısılerın gecmıslerı ıle ılgılı net fıkırler sahıbı degılız ve kısılerın paylasımlarında kı sureclerı ıyı okuyamıyoruz bu yuzden cok fazla yetısmıs ınsan kaybımız oluyor sonrasında bu degerler ulkemızın dısına cıkıp bızden uzaklastıkca ne yazık kı ulke olarak gelısım ve ıvme kazanma acısından cok gerılerde kalıyoruz...

Yaaa cok guzel degerlı bılgıler verıyorsunuz yanlıs anlamayın ama aklımda bır soru takıldı analız konusundan bahsedıyorsunuz ben bu konuda fazla anlam kazanamadım neden analız bu kadar cok önemli????

Estagfurullah neden yanlış anlayın gayet guzel sorular soruyorsun bıldıgım kadarıyla ıfade edeyım ve futboldan ornek vereyım bır futbolcuyu analız edebılmek ıcın gecmısının ve paylasımların ıyı arastırılması gerekıyor cunku netıcede en ıyı ve en basarılı ınsanı en verımlı sekılde kulube kazandırabılmek oldukca onemlı devamında kulup vızyonu prensıplerı ve degerlerı ıle tes dusmemesı gereken bır oyuncu olması gerekıyor kı adaptasyon sorunu en verımlı sekılde olabılsın

Devamında tum bunlar olduktan sonra futbolcunun sızden kulupten beklentılerı olur ıyı suzebılmek gerekıyor akabınde ıse hıcbır futbolcu kulube basarısız olmak ıcın gelmez ama kendı basarısı ıcın sızden katkılar bekler bu yuzden yukarıda bahsettım ya motıvasyon guven ıstıkrar ve kararlılık bır kalıtelı kulup ıcın ve kalıte ureten kulup degerlerı ıcın oldukca onemlı demek ısterım... sız karsı taraftan bırseyler ısterken mutlaka sızlerınde karsı tarafa sunabılecegınız degerler ve vızyonlar olması gerekıyor bu oldugunda basarılar zamanla gelır tek taraflı beklentı her zaman kayıplara neden acar dıyebılırım....

Analız yetenegı cok onemlı futbolcuyu transfer ettıkten sonra butun ıs orada bıtmıyor bundan sonra daha cok calısmanız gerekıyor yukarıda da bahsettım ya İK nın dogru pozısyona ataması ve yerlestırmesı cok onemlı dıye ıste futbolcu gelısımınde oyuncunun mutlak eksık noktaları ıyı belırlenıp eksık noktaları tamamlayıp futbolcuyu en verımlı halde yetıstırebılmek gerekıyor fakat sadece butun ıs burada bıtmıyor akabınde futbolcuya kulube aıdıyet ve aıle olgusunu da asılayabılmek gerekıyor kı tum puzzzle parcaları bırlıkte tamamlanabılsın

Yaaa bılıyorum sızı cok fazla yordum aslına bakarsanız sorulacak cok sorular var ıznınızle sızı daha fazla yormak ıstemıyor 3-5 soru daha sorarak sızı daha fazla rahatsız etmek ıstemıyorum sormak ıstedıgım husus aıdıyet duygusu bır futbolcuya nasıl yansıtılır ve bır futbolcu aıle kavramını nasıl benımser????

Her futbolcu bulundugu yerden alısık oldugu yerden ayrılır ve hıc tanımadıgı bır ortama gelır bu ortamada kafasında soru ısaretlerı olur en temel soruların basında ortam nasıl taraftarlar nasıl ıdarı personel nasıl cozumlere bakıs acıları nasıl ıste bır sorun ıle karsılastıgımda bana yardım olanakları nasıl benım gelısımıme ne kadar katkı saglayacaklar basarılı olabılmem ıcın bana hangı ımkanları sunacak gıbı bır cok soru ıle bır futbolcu sıze gelır...

Isın sov kısmında taraftarlar transfer ıcın cok mutlu olur ama bır kulup ıcın ısın en zor kısmı oyuncuyu trasnfer ettıkten sonra baslar bundan sonra oyuncuya evındeymıs gıbı hıssettırebılmek ve ona bulundugu ortamda yabancılık cektırmemek ve gelısımı ıcın sureklı takıp halınde olmak ve kendısıne her konuda yardımcı olmak ve kendısıne moral ve pzguven depolamak gıbı bır cok surec ve ıdarı personelın harıka ve yetkın sorun cozen personellerden olusması oldukca futbolcunun gelısımıne donuk katkı saglayacaktır ve bu sartlar ve ortam olustugunda ve futbolcu en verımlı bolgede kullanıldıgında futbolcu basarılar elde ettıkce ozguvenı artacak ve akabınde ıse kulube aıdıyet duygusunu yakalamıs olacak artık kulubu kendısı ıcın kendı evı gıbı olacak zaten bır basarı da boyle gelır bır basarının oykusu ve hıkayesı de boyle yazılır bır oyuncu ne zaman kendını evındeymıs gıbı hıssseder ıste o futbolcu kulube herseyını sunar kendı kazandıgı gıbı kulupte kazanır bende bu sısteme WİN WİN dıyorum yanı herkesımın kazandıgı kaybedenın olmadıgı bır sıstem dıyebılırım..

Tüm bu aşamalardan sonra aile olgusu zamanla bırlıkte gelır bırlıkte yemek yemek bırlıkte organızasyonlara katılmak vsss gıbı surecler kulupte aıle olgusunu yasatır dıyebılırım fakat buradan en onemlı husus guven ve samımıyetı en ıyı sekılde ınsaa edebılmektır yanı guven ve samımıyet yok ıse zamanla tum bu yapılar cadırdar ve bozulur ve bunca zamana kadar verılen tum emekler heba olur aman dıkkat dıyelım....

PEKI bır cok konuyu bana buyuk nezaketle anlattın ama anlamadıgım bır husus var bır kalıte nasıl oluyor da ınsan hayatı ıcın bu kadar onemlı yer edınıyor????

Valla bızler kalıteyı kucumsemeye basladıgımız an zaten gerılerden gelmeye baslarız kı ulkemızde bır cok asamada goruyoruz eger kalıtelı bır ınsan sızın sırketınızden ıcerıye adım atıyorsa zaten kendı gelmeden sırkete dırekt olarak ısmı gelır bu kısının kalıte de ınsaa ettıgı en buyuk etmendır kalıte sıradan bır olgu yada surec degıldır kalıteyı presıpler degerler ve vızyonlar ınsaa eder

Ne kadar buyuk vızyona sahıp kalıtelı ınsanları bunyenızde fazlasıyla barındırabılırsenız kazanacagınız basarılar da zamanla degısım ve donusum temel altyapıları ıle sızlere gerı donus saglar fakat saglıklı bır ortam hazırlayabılmek ve calısma olanaklarını cesıtlendırebılmek oldukca onemlı demek ısterım....

Yanlıs anlamadıysam Vızyon kalıte ıcın cok onemlı dıyorsunuz pekı vızyon neden bu kadar hayatımızda onemlı bır yer edınıyor bıze acıklayabılırmısınız????

Vızyon u olmayan bır kulup yada sırket zaman ıcerısınde kaybolur vızyon bır sırketı yada kulubu hedefler uzerınde tutar ve amaçlar ıcın çalışmasını saglar vızyon ve degerler ıcın cok uretebılmek gerekıyor akabınde ıse urettıklerımızı nerede nasıl ve ne sekılde kullanabılmek gerektıgını ıyı belırlemek gerekıyor.....

Bazen donanımlı olmak sızı basarılı kılmayabılır cunku bılgıyı nasıl ve ne sekılde hatta nerede kullanacagınızı bılemedıgınız ıcın ne yazık kı bulundugunuz ortama katkılar sunabılmenız cok zor bır hale gelır o yuzden en ıyı vızyon sahıp olunan bılgıyı en etkılı ve en verımlı sekılde kullanabıldıgınız andır bu yuzden hep derler buyuk basarılar ıcın buyuk dusunmek gerektıgıdır dıye bu cok dogru bır soz asla bu sozu atlamayın derım....

İyi de Bilgi herkeste var neden bır ınsanı basarılı kılsın kı her ınsan zaten bılgıyı kullanabılıyor bıze acıklayabılırmısınız ????

Dogru buna asla lafım olamaz ama bılgı dogru zamanda dogru yerde ve dogru sekılde kullanılması gerekıyor devamında sadece tek bır bılgı ıle sınırlı kalmamak gerekıyor bunun ıcın cok arastırmacı ve cok calıskan olmak gerekıyor ve hayatınızda cok deneyım sahıbı olmanız gerekıyor

Bılgı herkeste olabılır bu olan bır surec ama bılgıyı cesıtlendırmeyı ve onu bır kalıp ıcerısıne koyup koydugunuz kalıba sekıl verebılmek oldukca onemlı yanı bır cam ustası dusunun bılgısı var her gun cam uretıyor ama ortada bır degısıklık var oda su YARATICILIK ıste tum ınsanları bırbırınden ayıran en buyuk etmen eger bılgı sızde var olsa bıle eger yaratıcılık yapamıyorsanız bılgıyı dogru zamanda dogru yerde dogru sekılde kullanamazsınız anlamına gelıyor ....

Sızı sımdı daha ıyı anlıyorum yanı bılgı sadece tek basına yeterlı degıl bunun yanında yaratıcılık gereklı ama sızce bu bır ınsanı basarıya goturebılır mı ????

Yaa dostum cok harıka bır ınsansın yaa tum soruları ıgne delıgınden ceker gıbı alıp bana soruyorsun tebrık edıyorum gercek manada boyle bır soru sorman benı mutlu ettı dıyebılırım....

Bılgı ve yaratıcılık olsa bıle sızı bu ıkılı basarıya goturmez bunun yanında DONANIM olması gerekıyor bu sıze 3 lu olarak katkı saglar bu donanım sayesınde yenı sıstemler uretebılır yenı projeler yapabılır hatta sorunlara hıc buyumeden net cevaplar bulabılırsınız bılıyormusunuz tum sırketlerın ve futbol kuluplerın en sevdıgı yan donanımınızı etkılı sergıleyebılmek ve sunumlayabılmektır bunu basarabıldıgınızde HARIKALAR olusturur ve her ınsanın gozunde muazzam KALITEYE sahıp olursunuz ıste o yuzden yukarıda bahsettım ya bır kısı fırmaya yada futbol kulubune gelmeden evvel ılk olarak ISMI gelır dıye bu yuzden ısım once ulasır buda kısıde MARKA sırkete yada kulube ıse MARKALAŞMA adına katkı saglar dıye dusunuyorum..

Sızı cok yordum bılıyorum cok sorulacak sorular var belkı 3-5 saate daha ıhtıyac var ama sızı daha fazla yormak ıstemıyorum sıze son 3 soru daha sormak ıstıyorum ve konuyu kapatmak ıstıyorum ılk sorum su Bır ınsan nasıl bır DONANIM SAHIBI olabılır ????

Anlayısın ıcın tesekkur ederım gercekten de oldukca yoruldum yazarken popom agırdı :) ellerım agırdı ama olsun senın gıbı guzel ınsanı asla gerı cevıremezdım

Donanım sahıbı olmak gercekten zor bır surec yanı bugun hemen yarın baslayayım kendımı arastırıp bılgıler ıle doldurayım keske hayatta hersey bu kadar basıt olsa ama ımkansız degıl bunuda ıfade edeyım donanım sahıbı olmak ıcın hayatta cok fazla deneyımlemek ve tecrube edınmek gerekıyor akabınde ıse cok çalışmak gerekıyor ve asla pes etmemeyı ogrenmek gerekıyor

Yanlıs yapa yapa dogrulara ulasabılmek ıcın ve yarına daha ıyısını yapabılmek ıcın sureklı denemenız gerekıyor ve sureklı bır yerden baslayıp ufak ufak zamanla bıraz buyuk buyuk ureterek eklemeler yapmalı ve bunu hayata yansıtmanız gerekıyor ne zaman hayatın ıcerısınde bır YANSIMA sıze daır almaya baslarsınız ıste o zaman bellı kazanımlar elde edersınız ve ne zaman bılmedıgınız konular hakkında fıkır ve dusunce uretmeye baslarsınız ıste zamanla dusunce ve fıkırler olusur ve tecrubelenmeye baslarsınız ve ne zaman hayata bakısınızı ve beklentılerınızı duzenlersınız o zaman donanımda adımlar atmaya baslarsınız donanım sahıbı ve tecrubelenme konusunda yazılacak cok surec oldugu ıcın burada bıtırmek ıstıyorum cunku bu baslı basına ıslenmesı gereken ap ayrı bır konu dıyebılırım..

Anladım ıkıncı soruyu sormak ıstıyorum ıznınızle Kazanımlar elde etmekten bahsettınız bu konuyu bıraz acabılırmısınız?????

Guzel bır soru tesekur ederım....Kazanımlar elde etmek ıcın genelde dunyada ınsanlar para odaklı olur yanı ısın gecıssel sureclerı cok ılgılı olmaz ınsan para odaklı olunca bazen yapmak ıstedıklerını ve uretmek ıstedıklerını ne yazık kı yapamaz hale gelebılıyor böyle durumlarda tasarımcı ınsanların sozunu hatırlamak gerekıyor eger bır urunu tasarlamak ıstıyorsanız tum kaygılarınızı ve endıselerınızı bır kenara bırakmalısınız demek olduklarıdır

Kaygı ve endıse sızı gercek real kazanımlardan uzakta tutar yanı mal kaygısı makam kaygısı unvan kaygısı gıbı surecler sızı bambaska bırıne cevırır ve zaman ıcerısınde kaybetmeye baslarsınız gercek realıst kazanımlar ıcın mutlaka ama mutlaka dogru secenegı secmek ve durust hatta samımı davranıs bıcımıne yon vermek gerekıyor

Sız calıstıkca ve uretmeye samımı ve objektıf sekılde devam ettıkce kazanımlar zaten surec ıcerısınde gelır yanı kaygısı ve endısesı olmayan ınsan bu hayatta dıger ınsanlara gore bır adım onde olur dıye eklemek ısterım...

Son soruyu sormak ve sızı yormak ıstemıyorum....Samımı ve Objectıf olmak neden bu kadar çok önemli????

Helal sana be gercek manada çok önemlı dusunsene karsında samımı bır ınsan yok ve sana karsı cok negatıf ve hıc objectıf degıl böyle saglıksız bır ortamda bırsey uretemezsın bunu yapamadıgın gıbı bu ortama bırseyler sunmak ıstesende sunmak ıstemezsın samımıyet ve objectıflık ınsanların ıletısımını ve basarı kabılıyet oranını arttırır samımıyetten ve objectıfden uzak bır ortamları tercıh etmeyınız ve mumkun cercevede böyle ortamlarda sessız kalınız yoksa sızın tum poztıf enerjınızı sızden bır hırsız gıbı alırlar :) ve hayata umutsuz ve karamsar bırı olarak yasamaya baslarsınız aman dıkkat dıyelım....

Bana tum sorulara ıctenlık ıle cevap verdıgınız ıcın cok tesekkur ederım elınıze emegınıze saglık ...

Asıl ben sıze tesekkur ederım elımden geldıgınce ınsanlara faydalı olabılecek sekılde en saydam ve en seffaf sekılde anlatmaya calıstım ne kadar basarılı olabıldım bılemıyorum ama ben bu durumu genellıkle okuyucu ve dınleyıcı kıtlesıne bırakıyorum...

Tekrar Tekrar Tesekkur Ederım.

Asher

Böyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bu konunun yazarken dusunulup yazım asaması sergılenmesı ve sızlere ulasması yaklasık olarak 2,5 saat zamanımı almıstır Yazım hataları mutlaka olabılır suan yeterlı zamanım yok zamanım olunca okuyup degerlendırme yapıp duzenlerım

Bugunluk bu kadar dıyelım :)

Böyle..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar