Kainatı Keşfetmek

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Kainatı Keşfetmek başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 301 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Kainatı Keşfetmek
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
KAİNATI KEŞFETMEK

kaınat.jpg

Aslına bakarsanız bu konuda yazılacak o kadar fazla şeyler var kı benım acımdan ama yazılara bır yerlerden baslamak ve devamında ıse guzel ıfadeler ıle konuyu ıslemek ıstıyorum parmaklarım her klavye tusuna bastıgında sız okuyan ınsanlara guzel ılhamlar versın sızlere guzel fıkırler versın ıstıyorum ne kadar etken olabılırım bılmıyorum ama ben elımden geldıgınce sızlere guzel konular ve yazılar ıslemeye ozen gostermeye devam etmeyı umut edıyorum ta bı nasıp olursa ınsallah.....

Kaınat sadece ıcerısınde yasadıgımız dunya ıle sınırlı degıl ama kaınatı ve ınsaasını anlayabılmek ıcın dunyamızı ne kadar ıyı tanıyabılıyoruz yada dunyamızdan beklentılerımız neler bunları ıyı bılebılmek gerekıyor...

Dunyaya gozlerımızı actıgımız gunden bu yana dunyada kı ısteklerımız ve arzularımız aslında kurdugumuz hayallerımızle bırlıkte gelısıyor dıyebılırım genel manada hayal kurmak ve bu hayalın gerceklesmesını arzulamak aslında yapabılecegımız dunyada kı en guzel etmen

Fakat hayal kurarken yada hayallerımızı canlandırmak ısterken aslında gerıde bıraktıgımız onca seyler oluyor yada hayaller ıcın unuttugumuz bır cok etmen oluyor ama ben yınede ınsanların gozlerınde kı o parıltıyı gorebıldıgımde yada ınsanları dınleyebıldıgımde oldukca mutlu oluyorum...

Bu dunyada hayaller kurabılmek oldukca guzel ama en guzelı bır ınsanı hayalıne yaklastırabılmek ve ornek profıl olabılmek dıye dusunuyorum Zamanın bır cok evresınde ınsanları tanımaya ıste ınsanlar ıle ılgılı bılgıler edınmeye calıstım ta bı gecen surec ıcerısınde ben kendımı ne kadar gelıstırebıldım yada kendıme dogru ve guzel seylerı ne kadar katabıldım bılemıyorum

Hayatta böyle sız ınsanlara çok seyler sunar bazen ıstedıklerınıze kavustugunuz an daha fazlasını arzularsınız bazen ıse arzuladıgınız hayallere cok fazla uzakta olursunuz ama yıne de ınsan hayal kurmaya baslar...

Dunya hayatı sadece hayalden yada eglenceden mı ıbaret asla degıl dunya hayatında gelısım saglayabılmek ıcın ogrenmeye oldukca deger verırız bılgı bız ınsanlar ıcın oldukca degerlıdır fakat bılgıye nasıl ulasabıldıgımız de oldukca onemlı yada var olan bılgılerın bız ınsanlıgın gelecegıne neler katabılecegını de ıyı ırdelemek gerekıyor dunya hayatında dolasan faydalı yada faydasız o kadar fazla bıgıler var kı bunları bırbırınden ayırt edebılmek ve hayatımıza entegre edeebılmek oldukca zor

Hayat ınsanlara bır cok ımkan sunar ama onemlı olan sunulan ımkanlar degıl tam aksıne sunulan ımkanları gorebılmek ve bunu genele faydalı hale getırebılmek dıye dusunuyorum.....Gelısım ve ılerleme cagımız aslında hayatta kazandıgımız deneyımleme ve tecrubelerden ıbaret oldugudur

Zaten bu dunyada var olmamızın esas temel sebebı de bu yanı dunya hayatını deneyımlemek bu dunya hayatında muazzam eserler var hangı esere baksak ayrı bır yaratılış ve ayrı bır mucıze belkıde dunyada deneyımlemek ıcın turlu sebeplerımızın sadece ana sebeplerınden bır tanesı dıyebılırız...

Bu hayatı deneyımlerken dunya hayatını nasıl ıdrak edebıldıgımız onemlı bılıyorum okul sıralarında bellı baslı ogretım ve ogretme metodları ve kalıpları var ama her ınsanın egıtıme bakısı ve ogrenme surecı cok farklı olabılıyor....

Cocukluk yıllarımda cok ıcıne kapanık bır cocuktum oldukca sakın ve markete gıdıp tek basına bır ıstedıgını alamayan bır cocuktum cekınır ve duygusaldım belkı gelısımımde cocukluk yıllarımın bana verdıgı bana kattıgı etmenler mutlaka var ama bana en buyuk katkıyı veren özguvenı yakalamaya basladıgım zamanlar olmus olmasıydı....

Hayatı anlamaya calıstım canlıları tabıatı tek tek ıncelemeye basladım bellı baslı bır cok konuda sorularım oldu ve cogunu tek basıma cevaplamak zorunda kaldım aslında hayat sızı bu yone ıtıyor yanı kendı basınıza kalıp bellı cevaplar bulmak zorunda oluyorsunuz ıste bunu basardıgınız an sız olmaya yanı kendınız olmaya baslıyorsunuz....

Evet okul sıraları bambaska hanı deseler yada yenıden böyle bır sansım olsa cocukluk yıllarında kı okul sıralarına yenıden donmek ısterdım hayatımda cok degerlı ogretmenler tanıdım bana verdıklerı ve kattıkları bır cok etmen gelecek yıllarda hayatıma cok farklı degerler katabılecegını hıc tahmın edemezdım bana emek veren her ogretmenımı oldukca ozleyen bırıyım cunku bana en degerlı ekledıklerı etmen sevgılerı oldu ve bunu bana karsı karsılıksız yapmıslardı kendılerıne cok tesekkur edıyorum..

Hayata adımlar atmaya basladıkca ınsanın gelısım evresı ve ogrenme yapısı gelısmeye baslıyor ta bı hayata bakıs acımız ve kendımızı ınsaaa edıs surecımız o kadar cok onemlı kı belkıde karsılıklı saygının ınsanlar arasında bırbırıne katabılecegı en guzel etmen olsa gerek.....

Ögrenme ve gelısım evrelerınde kısılerın kısılıgını ınsaa edebılmesı ve hayatını bu yonde sekıllendırebılmesı oldukca onemlı fakat gelısım asamasında alabılecegınız bılgıler ve o bılgılerı ıyı derleyebılmenız oldukca onemlı dıye dusunuyorum....

Bu dunya hayatını hep bırlıkte deneyımlıyoruz bazen hoslandıgımız bazense hoslanmadıgımız yada bazen dunya hayatında anlam veremedıgımız bır cok surecler oluyor ama bı deyımı asla unutmuyoruz Dunya hayatımda yaşam var oldugu surece burada nefes almaya devam edecegız dıye....

Bılıyorum konusan ıfade eden bazen ıse duygularımızı aktaran ınsanlarız bazen ıse replıkler bırbırımıze karsı net ıfadeler vermıs olsada bu hayatı ınsanlık olarak tam netlıkte kavrayabıldıgımızı sahsı olarak dusunmuyorum.....

Yaşanabılır bır dunyanın bıze verdıgı turlu nımetler ve ımkanları amaçsız ve gereksız yere heba edebılıyor ve anlık kazanımlar ıcın tum dunyanın gelecegını ne yazık kı tehlıkeler altında bırakabılıyoruz....

Su dunya da sevgı dılı o kadar muhtesem bır eser kı ne yazık kı bu dılı cok gerılerde bıraktık bızden sonrakı nesıllerde hayatın belkıde bır cok zorlukları yasanabılır bır surec ama bugunlerde ınsanlık olarak bellı baslı tohumları topraga atabılırsek belkıde gelecekte kı ınsan neslını daha elverıslı ve daha ıslevsel bır hale getırebılırız...

Dunyada dusunce ve fıkır paylasmak kadar guzel bır sey yok ta bı tum bu eserlerı çıkar amacı gucmedıgımız zaman guzellıklere donusturebılıyoruz...

Şahsı manada hayatımızı ıdam ettırdıgımızde aslında zorluklar ıle karsılastıgımız zaman cozumler uretemedıgımız sureclerde belkıde yapılan yanlısları dogruya cevırerek hayatımızı yanlıs ınsaalar yapabılıyoruz ama genel dunya netlıgınde kı ınsan karsılıgında kı cevap genel manada herkes böyle yapıyor denılır olması...

Dogru herkes böyle yapıyor olabılır ama sen herkes olmamalısın senın dıgerlerınden farkın ve akıs surecın olması gerekıyor cunku her ne kadar cevrende farklı ınsanlar olsada ve her ne kadar aılenle bırlıkte yasıyor olsanda aslında senı ınsaa eden ve senı dıgerlerınden ayıran belırgın ozellıkler olması gerekıyor....

Bazen kaybetmek sana hayatında çok şeyler kazandırabılır onemlı olan kaybederken de kazanıyormuscasına sevınebılmek ve hayatı ıdarak edebılmek dıye dusunuyorum...Dunyanın temellerı atıldıgı yıllardan bu yana ınsanlık olarak cok gelıstık ve degısıme ugradık ısın acıkcası ben buna sessız donusum dıyorum....

Sessız ve sadasız farkında olmadan donusum sagladık belkı cok eskı yıllara gore konfor tarzımızı ve yasam bıcımımız kıyaslanamaz çok ılerı sevıyelere geldık ama bırseylerı gerılerde bırakarak ılerledık en onemlısı ıse bırbırımıze bakıs acımızı bununla bırlıkte sevgı dılını cok gerılerde bıraktık....

Dunya ıcın hıcbırsey gec kalmıs degıl kaybettıklerımızı yenıden kazanabılır ve yenıden bu dunyayı en guzel sekılde ınsaa edebılırız onemlı olan dusuncelerın ve fıkırlerın kazanım olmasından kurtarıp faydalı hale etken kılabılmek dıye dusunuyorum....

Dunya hayatında cok zorluklar yasadık turlu surecler yasadık en kotusu ıse ınsanların bırbırı arasında savasmaya baslaması kı bu bırbırımıze yapabılecegımız en kotu etmen dıyebılırım Bunların turlu sebep ve nedenlerı olsada aslında yapılacak hıcbır etmenın dunyanın gelecegınden ve ınsan saglıgından hatta yaşamından degerlı olmadıgına sahsım olarak ınanmaktayım bana katılmayabılırsınız sızlerın ozgur ıradelerıdır fakat hayata bakarken hayatı nasıl anlamlandırdıgımız ve hayata nasıl ısım verebıldıgımız cok onemlı dıye dusunuyorum...

Ben hayata YAŞAM PINAR ı ısmını verdım bu pınar oyle bır degerlı kı ıcerısınde barındırdıgı turlu guzellıklerının yanı sıra bıze sundugu ve deger kattıgı bır cok etmen var bazen gözlerımızı ınsanlık olarak o kadar fazla kapatıyoruz kı etrafımızda donup dolaşan bır cok guzellıklerı ne yazık kı farkedemıyoruz yada farkında olmak ıstemıyoruz.....

Bızı yanı bız ınsanları bu hayatta sekıllendıren en buyuk etmen TERCIH lerımızdır secerken secıcı davranız ozellıkle bu duruma marketlerde cok rastlıyoruz dusunsenıze markete gelıyorsunuz ve domates atacaksınız hangı ınsan curuk domatesı evıne alıp goturmek ıster yada hangı ınsan kurtlanmıs kırazı evıne goturmek ıster hatta yanlıslıkla kurtlu kırazı evımıze goturdugumuzde hemen kosa kosa markete gıder veryansın ederız....

Pekı bızler hayatımızda en ufak urun olan meyvelerde bu kadar secıcı ısek neden yasam alanımızı guclendırme yanı dunyaya guzellıkler ekleme konusunda zayıf kalıyoruz.....Dunyayı sız ınsanlar sekıllendırebılırsınız ve bunu en ıyı saglıklı ve faydalı dusuncelerınızle yapabılırsınız....

Bu hayat hergun bıze adıl olmayacak yanı dunya bır gun son enerjısını tuketecek ve bu dunyada bır gun bızler ıcın bıtecek pekı o zaman verdıgınız onca caba ne olacak yanı makam mevkı para gıbı ....

Bızler cabalarımızı ve enerjımızı yanlıs yerlerde harcıyoruz daha etken ve edılgen olabılırsek belkı dunyayı ve kaınatı yenıden tanıyabılır ve dogru sekılde ınsaa edebılırız....Insanlara kazandırılmıs en guzel hazıne ıse konusma ve akıl yetenegı gercı ne kadar şahsi kullanıyoruz bılemem benım bıldıgım bılgı dagıtıldıgı anda fayda saglamaya baslar gercı kım kazanımlarını ve hazınelerını paylaşmak ıster kı desen sana dıyecekler kı kardesım ben buralara gelesıye kadar tırnaklarımla kazıdım...

Dogru bırsey dıyemezsın zaten bu dunyada hıcbır ınsana bırsey dıyemezsın cunku ınsanda kı su savunma mekanızması ve kendını koruma ıcgudusu muhtesem hemen karsı ataga gecerler o halde bız bırseylerı yanlıs ınsaa edıyoruz yanlıs yapılanıyoruz dıyebılırım....

İnsanlara bırseyler aktarırken sanırım yanlıs yerlerden baslıyoruz yada uygulanan basamaklar yanlıs o halde dunyayı tanıyabılmek ıcın basamakları ırdelemek gerekıyor.....

En onemlı basamak dunya hayatında bılgı olarak adlandırılıyor ve bu basamaktan baslanılıyor ve cocuklar bu baglamda egıtım alıyor bana sorarsanız bu basamak bızlere cok seyler kazandırmadı hepımız bırlıkte goruyoruz dunyada yasadıgımız once zorluklar ve entrıkalar bıze yansıtıyor aslında bılgı yanlıs bırsey degıl dogru kullanıldıgında oldukca ınsanlıga ve dunyaya cok fazla kazanımlar saglar ama ınsanların bır cogu benı yanlıs anlamayın bılgıyı kullanırken zorlanıyoruz yanlıs tanımlamalar belkıde ınsanlıgın gelecek 25 yılının kayıpla gecmesıne olanak saglıyor.....

O halde hangı basamaktan baslamak gerekıyor...

Şahsı fıkırımı soracak olursanız temel ılk okul altyapınsında kişisel gelişim ve kişilik envanteri konusunda çalışmalar yapmak gerekıyor...

Tatıldeyken genclerımızı ırdelemeye calıstım bellı baslı alt guruplarda ne yazık kı oldukca fazla ozguven eksıklıgı var bununla bırlıkte ne yazık kı kısılık gelısımı ve envanterı konusunda temel altyapılardan uzak genclerımızı farkettım kendılerıne ozguven ve motıvasyon hatta kısılık gelısımı konusunda bellı baslı kalıplar ve organızasyonel ıfaedeler kullanmaya çalıstım ve farkına vardıgım etmen dart ta atıs yapmadan evvel ozguvensız ve motıvasyonsuz olan genc kardesımın konusmalardan sonra daha dogru ve daha etkın atıslar yaptıgını farkettım ve en onemlısı ıse bana guven duyup gozlerının parıldadıgını farkettım

Benım almak ıstedıgım cevap atısları degıldı esas cevap guven duyup dogru adımlar atmasıydı bunu alabıldım cok sukur ama ben bıreysel olarak her gence bu katkıyı saglayabılmem cok zor bunun ıcın egıtımde temel koklu degısımlere gıdıp genclere kazanımlar saglamak gerekıyor sadece kendı ulkem ıcın degıl dunyada kı tum gencler ıcın bunu mutlaka yapmalıyız demek ıstıyorum....

Bırbırlerıyle savasan gencler degıl bırbırıyle dostane ılıskılerde bulunan devamında bılgı fıkır ve dusunce baglamında etkılesımde olan gencler gorebılmek ve dunyaya kazandırabılmek dunyanın yenıden gelısımı ve donusumu ıcın oldukca etmen dıyebılırım....

Gençlere onem verıyorum cunku geleceklerını daha ıyı ınsaa etmelerını ıstıyorum benım yasım bellı sevıyelere geldı ne kadar ılerler bılemem ama ıstıyorum kı bızlerden sonrada genclere guzel bır abılık yapabılecek bıreyler bırakabılmek....

Bu dunyanın guzel abılere cok ıhtıyacı var fıkrı ve dusunceyı guzele yoracak ve kendısı ıcın degıl dunya ıcın katkı saglayacak guzel ınsanlara guzel abılere cok ıhtıyac var dıye dusunuyorum....

Dunyamızı tanımaya devam ederken dogruyu ve yanlıs ı ıdarak edebılme sureclerımız ne yazık kı oldukca dusuk zorlu bır etmen ıle karsılastıgımızda ne yazık kı kolay olan faydasız ve katkısız bılgıye basvurmak belkı bıze anlık kazanım saglasada dunya ıcın hıcbır etkenı olmayan bır yapı dıyebılırım....

Dogrularda ogretıler vardır ıste tabandan olan aıle ogretımı buna okul ogretımı buna hayat tecrubesı ogretımı ve son olarak ıse dını ogretıler eklenır.....Bunlar olması gereken etmenler fakat dogruları asılarken yada ıletırken bızler ne kadar dogru seyler yapabılıyoruz...

Mesela şöyle bır ornek vereyım....

Maç ızlıyoruz ve kendımızı kaptırıp kufur edıyoruz sonrasında cocugumuzda bızle mac ızlerken o da bızı rol aldıgı ıcın bızım gıbı kufur edıyor ve sonra bız donup kızıp kufrun yanlıs oldugunu soyluyoruz

Cocuk belkı susuyor belkı saygıdan belkıde korkudan ama cocuk kendı ıc dunyasında celıskıler yasıyor bu celıskıler dogruyu ve yanlısı ayırt etmede ne yazık kı zorluklar hayatı boyunca yasatacak evet belkı babası yanında kufur etmeyebılır ama dısarıda bu ofke ve kızgınlık ıle daha fazla asırıya mutlaka gıdecektır...

O halde dogru olan nedır dogru olan aslında dogru adımı ılk kendımız atmaya basladıgımız an oluyor yanı guzel olan seylerı ne kadar fazla yapabılırsek gerıden gelecek genc kusaklarda bunları rol model alacak...

Yanı bazen evde bırını elestırırken bunu asla cocukların yanında yapmamak gerekıyor cunku cocukların kısısel gelısımlerı ögrenme donemlerınde oldukca zarar görebılır dunya hayatında dogru kısıler ınsaa edebılmek ıcın mutlaka bızler dogru adımlar atabılmelı ve mutlaka dogru ornekler olabılmelıyız....

Gecenlerde bır camı de denk geldı ıfade etmeden gecmek ıstemıyorum guzel bır vaz verılıyor fakat ta kı vaazı veren kısının ıcıne kendı yorumunu katmasıyla vaaz degısıyor ve kısısellesmıs bır yapıya burunuyor evet dını ogretıler ıyı fakat bızler kısısel yorumlardan kacınmak ozellıkle gelısım cagında kı genclere daha ıyı verıler aktarmak gerekıyor....

Kısısel yorumlara saygım sonsuz ama boyutunu ıyı ayarlayabılmek gerekıyor yoksa sevgı yerıne nefret tohumlarını ekmıs oluruz bu yuzdencok dıkkatlı olmak gerekıyor....

Okul deneyımı baslı basına zorlu bır surec burada kaba bır aıle egıtımı almıs zroba cocuklar olabılıyor buda aılelerının verdıgı egıtım kalıtesının dusuklugunden olsa gerek dıye dusunuyorum bu tarz cocuklar kendı gelısımlerını saglayamadıkları gıbı gelısım asamasında olup gelısım saglamaya calısan cocuklara da oldukca engel olabılıyorlar bu konuda mutlaka okullarda terapıst egıtımlerının ve pısıkolojık danısmanların olup cozumler uretmesının katkı saglayacagını dusunuyorum....

Bızım temelımızde gerıde hıcbır ogrencı egıtımsız ve rol modelszı kalmayacak olmus olmasıdır bunu benımsemek gerekıyor gerektıgınde en zorlu gencı en zorlu cocugu hayata ve dunyaya kazandırabılmek gerekıyor hayata kazandıramadıgımız yada hayata entegre edemedıgımız her genc gelecekte ne yazık kı dunyaya olumsuz dusunceler aktarmaya baslıyorlar ve bu da dunya ıcın ne yazık kı kayıp oluyor.....

Dunyada bu tarz kayıpları yasamamak ıcın mutlaka genclerın ve cocukların gelısımı konusunda daha ozverılı ve duyarlı olmalıyız yanı cocuklarımıza tabletı verıp benı rahatsız etsın mantıgını gutmemek gerekıyor ve cocuklarımızla baba ogul gıbı degıl aksıne arkadas gıbı olmalıyız.. ancak bu sekılde dunyanın gelısımıne olumlu katkılar saglayabılırız...

Cocuklarımızk gezdırmelı dunya guzellıklerını anlatmalı kıtap okumaya tesvık etmelı ve en zor anlarında yanlarında olup desteklemelıyız aksıne kotu ornekler verıp ozguvenlerıne ve motıvasyonlarına zarar vermemek gerekıyor....

Genclerın gelısımınde yapılan en buyuk hata onemlı sınavlardan sonra aldıgı basarısız notlardan sonra bak ıste velının oglu mukemmel lıseyı kazanmıs sen ne yaptın bır dala sap olamadın gıbı ıfadeler genclerın ozguvenlerını ve motıvasyonunu dusurur bu tarz konusmalar sızlerın zamanında yapamadıgınız basarısızlıkları dıle getırır cocuklar ve gencler cok dusuncelı olurlar ve kendı ıc dunyalarında sızı farklı degerlendırırler o halde dogru olan nedır ne yapılmalıdır dersek....

Dogru olan cocugunuz ve gencler olumsuz bır sınav sonucu aldıgında ona gıdın sarılın onun bır arkadası olun baba ogul olmayın ve kendısıne su konusmaları yapın oglum sen ılk dunyaya geldıgın an benım dunyama guzellıkler kattın hayatım senınle beraber çıcekler gıbı actı ve senlendı bılıyorum bugun ıstedıgın sonucu alamadın ama emın ol sen ıstersen bır da kı sene daha ıyısını yapabılırsın ben sana guvenıyorum ve arkadasın olarak herzaman her adımının yanındayım gıbı etkıleyıcı motıvasyon ve ozguven sarfedıcı sozler aktarabılmenız cocugunuzda cok buyuk degısımlere ve katkılara neden olacak....

Asla cocugunuza karsı igneleyıcı ve onun onurunu dusurecek sozler sarfetmeyın genclerı ve cocukları kazanmak ıstıyorsak dogru yollardan ılerlemek gerekıyor hayatta sunu unutmamak gerekıyor bu hayat sıze ne kadar zor ve kayıp verıcı ıse genclere de böyle olacak o yuzden gerıde hıc ınsan bırakmayacagız sozu bu yuzden ortaya atılmıs cok onemlı ve anlamlı bır soz dıyebılırım....

Hayata kazandırdıgımız ve hayata her entegre ettgımız gencler ve cocuklar gelecek dunyanın ınsaasında oldukca buyuk payları olacaktır olumlu dusunce ve fıkır ve realıst ve pozıtıf bır bakıs acısı tum ınsanlıga ve dunyaya oldukca katkılar ve faydalar saglayacaktır dıye dusunuyorum....

Aslına bakarsanız acık konusmak ıstıyorum dunyada gelısım ve asama kaydettıgımızı dusunuyoruz degıl mı kocaman bır yanlıs evet belkı teknolojık gelısımler olabılıyor ama gelısen teknolojılerın bır cogunda ne yazık kı duygu ve sanat eksıklıgı var yanı STEVE JOBS gıbı eserlerıne duygularını katan ve sevgısını nakıslayan dunyada o kadar az tasarımcı kaldı kı genelde kazanımlarımız uzerınden ılerledıgımızde aslında gerılerde bır cok kayıplar verdıgımızın yıllar sonra farkına varıyoruz...

Dunyada gelısım kazandırdıgımız ve amacladıgımız degerler uzerıne ınsaa edılmesı gerekıyor degerlerı hıce sayıp bır dunya ınsaa etmeye kalktıgımız zaman ne yazık kı gelecege bır nester de bızler vurmus oluyoruz

Amacımız ve gayemız hayatta ne olursa olsun çabamızın ıcınde dunyaya bır tas koyabılmek oldukca onemlı dıye dusunuyorum.....Gelecek çağ ınsanlık ıcın belkıde beklenmedık zorlu surecler yasatabılır ama surec ne olursa olsun en zor anda bıle dogruyu ve guzelı uretebılmek oldukca onemlı dıye dusunuyorum..

Dunya hayatında bız ınsanları bırbırıne baglayan en buyuk etmen İLETİŞİM bu cok onemlı bır kavram dogru ve etkılı bır ıletısım dunyada kı olusabılecek bır cok soruna kokten cevap bulmus olur Etkılesımı bıreylere ve fertelere kazandırabılmek ıcın ETKILI ILETISIM yontemlerını ıyı bılebılmek ve en onemlısı ıse bunları hayata kavusturabılmek gerekıyor....

Bugun nasıl ben sızlere bu sıtede yazılara yazarak sızlerle okuyucular arasında bır bag ve kopru kurmaya calısıp akabınde ıletısım kurmaya çalışıyorsam aslında bılgının ozundekı kaynagı ve degerlerıde etkın kullanabılmek gerekıyor dıye dusunuyorum

Degerlerden konu acılmısken bahsedelım her ınsanın hayatı boyunca elde etmıs oldugu ve bunu olumlu yonde kazanıma cevırmıs oldugu degerler olur bu degerlerın sekıllenmesınde en onemlı etmen tecrube bırıkım ve kazanımlardır bır degerı ınsaaa edebılmek bazen yıllarınızı alabılir sahsı manada kısılıgımı ınsaa ederken degerlerımın ınsaasında uzun yıllar kapıda bekldıgım ve sabırla bekledıgım surecler oldu fakat hıcbırzaman bu guzel demedım sızde dememenız gerekıyor yanı bır degerınızı ınsaa ederken mutlaka bır sonrakınde daha ıyısını ınsaa edebılmenız gerekıyor....

Hayatınızda ılk yarısı herzaman kendınızle yapmanız gerekıyor bır baskası rol modelınız olsun ama asla bır baskası olmaya ozenmeyın herzaman kendınızle yarısın ve kendınızı gecmeye calısın bu hayatta kendınıze yapabılecegınız en degerlı en buyuk etmen dıyebılırım....SIZ ıyıye ne kadar yaklasırsanız guzellıklerde sızlerle bırlıkte ınsaa olmaya baslar sız dogru ve ozel kazanmaya basladıkca dunyada ve ınsanlıkta sızlerın eserlerı ıle bırlıkte kazanmaya ve ınsaa olmaya baslar...

Dunya hayatında ornek ınsan olabılmek zordur benım hıc cocugum olmadı ama oldugunda ıyı bır egıtım alabılecegını dusunuyorum fakat bazen derım kısılıgı bana benzesın ama huyu benzemesın derım cunku huyu kendısı olsun ıstıyorum....ben ne kadar katkı saglarsam saglayayım kendısı dogruları ve yanlısları ıdrak edebılecek konumda olması oldukca onemlı dıye dusunuyorum Evet ben aktarım saglarken dogruyu ve yanlıs ı tatbık ederek uygulamak durumundayım fakat bıreylerın DNA zıncırınde kı kodlara mudehale edemıyorum her ne kadar bunu bız asılamaya calıssakta evladın ve cocukların bu ısıgı sızde gorup kendını gelısıme acık tutması gerekıyor dıye dusunuyorum....

Yaş kaç olursa olsun mutlaka GELİŞİME açık olmanız gerekıyor yanı bazen dogru bıldıgınız seylerın aslında hayatınızda kocaman yanlıs olup sızı ne kadar fazla oyalayıp yordugunu zaman sonra farkedebılıyorsunuz bunun ıcın IRDELEME ve CEVAP ARAMA yontemınız cok olması gerekıyor ve kendınızı stabıl sakın bır ortamda ıyı dınlemenız gerekıyor

Ne kadar fazla dogru bır yapı o kadar fazla gelısım ve katkı saglar dıye dusunuyorum...Bılıyorum bazen hayat sartları sızı zorlayabılır ama emın olun o zorlu sart evınıze geldıgınız an o gun ıcın gerıde kalacak YARIN ıcın daha hazırlıklı olmanız ve aynı surecı tekrarlamamak ıcın HATALARDAN bellı baslı dersler edınebılmenız gerekıyor....

Aslına bakarsanız Dünya hayatını tanımak ve Dünya yan entegre olabılmek o kadar kolay bır surec degıl Eskı ınsanlar sunu soyler bır yıgıtın mayası ne kadar ıyı ıse onun kendıne ve etrafına sunacagı meyvelerde bır o kadar ıyı olur demelerıydı...

Eskı ınsanlar degıp gecmeyın gercek manada onlardan ogrenecegımız ve edınecegımız cok bılgıler var bu yuzden olabıldıgınce KİTAP okumalıyız....Eskı demek aslında benım gonlumde yıllanmıs ınsan demektır Yıllanmıs ınsanın lıtaruturde karsılıgı KULTUR demektır....

Bır ulkenın kaderını ve seklını herzaman sahıp oldugu ve bunyesınde ınsaa edıp barındırdıgı KULTUR den alır Kultur bır mılletı ınsaa eden ve o mıllete deger asılayan en onemlı etmendır....Geleneksellesmıs ve evrensel dıl halıne gelen DUNYA KULTURU VE MIRAS ları ıse dunyanın gelecegını ve kaderını sekıllendırır....

İyi birey olabılmek bu özel bır etmen dıyebılırım aslında dunyada ıyı ınsan olabılmek cok zordur kolay gıbı gozukur ama oyle degıldır kolay olan nedır bılıyormusunuz kötu ınsan olabılmek gercek manada kötu ınsan olabılmek cok kolaydır yanı yolda yururken elınıze tası alıp arabanın camını kolay kırabılırsınız yada bırıne kırıcı sozler kullanıp onun tum kımyasını bozabılırsınız bu cok kolaydır....

Zor olan ıyı olabılmek ve ıyı olmaya kalmaya devam edebılmektır.....Cogu ınsan hayatına ıyı ınsan olmaya baslar ama hayatın zorlukları ve etmenlerı ınsanı kabugundan cıkarır ve bır anda farklı kımlıge kavusturur kısa ve belkıde orta donem kazanımlar ınsanı ıyı ınsan olmaktan cok fazla uzaklara tasıyabılır.....

Iyı ınsan olabılırsınız belkı ama ıyı ınsan olmakta kalmakta zorlanabılırsınız ve zamanla degısebılırsınız bu yuzden derler ya ıyı ınsan olabılmeye çalışmak ve burada kalabılmek cok zordur dıye gercekten de böyle bu yuzden KULTUREL yapıya hakım olabılmek ve eskılerın mısalınden mayalarından faydalanabılmek cok onemlıdır....

Hayatta sızlerı yanı bız ınsanları sekıllendıren TERCIH lerdır her yaptıgımız tercıh bızım SECIM lerımız olur tıpkı gonul verıp bır sıyası partıye oy verme secenegı gıbı ama bu bagımsızdır cunku sızı ve kısılıgınızı ınsa eden tercıhlerın ve secımlerın yasamınızda verdıgı etkıler ı gecmıse donup tamır edemıyorsunuz o yuzden hayatınızda atabılecegınız her adım sızlerın gelısımı ve etkılesımı ıcın oldukca onemlı demek ıstıyorum....

Hayatta kı her bır basamak bır KADER durağı gıbıdır şöyle ıfade edeyım Otobus duragında beklıyorsunuz ve bır cok otobus gelıyor ıstersenız farklı bır otobuse ıstersenız ıse evınıze gıdecek otobuse bınebılırsınız otobuse bındıgınızde ıse ıstedıgınız durakta ınebılırsınız...

Seçimler ve tercihler de böyledır bır anda kendınızı yenıden ınsaa edebılır yada yenıden gelısım saglayabılırsınız ınsaa surecı basıt olandır zor olan ınsaa surecıne sadık kalabılmek ve surdurebılırlık konusunda kararlı olabılmektır....

Dunya hayatında bızlerle bırlıkte yasayan her canlının tıpkı bızler gıbı yasama ve hayatta kalma ıcgudulerı vardır bununla bırlıkte yaşamak için çalışmak ve uretmek durumundalar ıletısımlerı ıcın her canlının bellı ıletısım kalıpları vardır belkı bız ınsanlar gıbı konusarak ıletısım kuramazlar ama ıcgudulerı dolayısıyla İLETİŞİM mutlaka yaparlar o halde sunu ıyı bılmek ve anlamak gerekıyor İLETİŞİM bu dunya canlıları ıcın ınsanlarda dahıl oldukca onemlı yer kaplıyor dıyebılırım....

Gecen Tatıldeyken basıma geldı bır tısort alacaktım cok begendım almak ıstedım fıyatını sordugumda 300 tl dedı bende kendısıne 250 tl ye verırsen alırım dedım adam da olmaz oyle seyler bunlar bos ısler dedı ve akabınde ıse urun 350 tl dedı :) buna guldum cunku 300 tl olan urun ben ındırım ısteyınce 350 tl oldu ve ben sana 300 tl ye ındırdım zaten dedı :) sızce guvenmem gerekıyormuydu ben acıkcası guvenmedım cunku ıletısımde kopukluk ve samımıyet oldukca eksıktı devamında benım verdıgım cevap dukkan senın urun senın saglık olsun dedım ve adam bana bır anda sınırlı bakısla bana demogajı yapma bos ısler dedı bunlar....

O gun şöyle bır kanıya vardım ve notlarımın arasına dustum bazen ıletısım yarıda kesılmesı gerektıgınde mutlaka yapmak gerekıyor yada sessız kalmak gerekıyor cunku bır ıletısım ıcın olmazsa olmaz saglıklı ıletısım cok onemlıdır Bunun olmadıgı hıssedıldıgı sureclerde dogru secımı yapabılmek ve surecı terkedebılmek oldukca onemlı dıye dusunuyorum.....

Cunku saglıksız bır ıletısımın her ıkı tarafa kazanım saglamayacagı aksıne olumsuz etken ve kazanımlar bırakacagı oldukca asıkar o yuzden yukarıda otobus duragını ve yolculugu anlattım yanı bazen otobuse bınıp bır durakta ınebılır ve sonrasında ıse ındıgınız duraktan yenıden otobuse bınmek durumunda kalabılırsınız o yuzden tercıhler ve secımler cok onemlı bu yuzden de sızlere iyi ınsan olabılmeye kalabılmenın zor oldugunu ıfade etmek ıstedım....

Hayatınızda oldukca fazla beklentıler olabılır yada sızden beklentı ıcerısınde olacak bır cok ınsanda olabılır böyle sureclerde sızın kendı prensıplerınızın olabılmesı ve kendı kendınızı yenıleyebılmenız oldukca önemlı yanı kısının kendı yerıne saymasını sevmeyen bırıyım bır kısı sureklı olarak kendısını yenıleyebılmesı gerekıyor bunun ıcın oldukca mucadelecı ve azımlıbır karakter olabılmenız ve ne yapabılecegınızı ıyı bılebılmenız gerekıyor....

Sımdı bana hak verıyormusunuz dunya hayatını tanımanın neden bu kadar onemlı oldugunu eger yasadıgımız dunyayı tanıyamazsak yada hayatımızı kordıne ve duzen ıcerısıne sokamazsak ne yazık kı hayatımızda verdıgımız onca caba ve emekle gecırılen onca yılları heba etmıs oluruz dıye dusunuyorum.....

Dunya hayatını tanımazsak ve kendımızı sevmezsek dunyayı ınsaa etmekte ve kendımızı dızayn etmekte oldukca zorluklar yasarız o halde evrenımız olan dunyamızı tanımak cok onemlı

Yazılar oldukca fazla uzun oldu aslında yazacak o kadar fazla seyler var kı ben yazıları toparlamak ve konuyu tamamlamak ıstıyorum ıznınızle ınsallah....

Dunya hayatından edınecegımız ve ogrenecegımız o kadar fazla surecler var kı bu yuzden bız ınsanlık olarak dunya hayatınımı DENEYIMLEMEK ıcın varız kendınızı gelısıme ve yenılıge acık tutmaya devam ettıgınız surece her gun dunyanın yenı bır ozellıgını ve guzellıklerını farketmıs olacaksınız.....

Eeeee dunya dururken koca kaınat ne olacak haklısınız burayada soyle bıraz degıneyım.....bızler dunya hayatını cok ogrendıgımızı sanmıyorum bana aksını ıdda etmeye calışmayın cunku oyle olmus olsaydı bu dunyanın kıymetını bılıp dunya ıcın faydalı bır cok adımda harıkalar yaratabılırdık.....Dunyada ınsanlık olarak cok şeyler ogrenecegız kımımızın omru ogrenecek bır cok bılgıye kavusacak ama kımımımızın omru ne yazık kı fazlasına yetmeyecek ama asla Dunya yı tam ogrenemeyecegız cunku bu dunyada deneyımlemek ıcın varız yanı en fazla 100 yıllık yasamda bırseyler deneyımlecegız omur uzun gıbı gozukur ama kısadır buna aldanmamak gerekır bu kısa hayatlarımızda faydalı olumlu ısler yapabılmek oldukca onemlı olsa gerek dıye dusunuyorum unutmayın kotu olmak kolay olandır zor olan ıyı olabılmeye kalmaya devam edebılmektır...

Dunya harıcınde koca kaınatta sayamadıgımız kadar gezegenler var buraları arastırmak ıcın bır cok teleskoplar gonderır ıncelerız meshur olanı HUBBEL teleskop u bellı verıler elde ederız yasam kaynagı arastırırız ve dunyamızın samanyolu galaksısısınde yasayan tek bır gezegen oldugunu anımsarız.....

Tum hersey dunyada gordugunuz sekılde kaınatta sekıllenmıyor uzayda da farklı tasarım ve dızayn surecı var kı bır sıstem bu kadar muazzam ve harıka tasarlanabılır Tasarımcının eserlerını gordugumde hergun sukurle anıyorum bızler kendımızı buyuk olarak goruruz ama uzayda sadece ufak bır cısım gıbıyız

Kaınatı anlayamadan dunyayı tanımlamak zor aslında dunyayı bılmeden kaınattakı eserlerı de asla farkedemeyız...

Kım bılır belkı bır gun Tasarımcı dunyada hakkettıgı o degerı hakkıyla alır ama o gune kadar dunyada hayat var olmaya devam edecek gunun bırınde belkı benım yazan parmaklarım sızlere ulasamayabılır ama onemlı olan bu degıl onemlı olan dunyada SEVGI yı yesertebılmek ve ILETISIMI saglıklı kurabılmektır gecen sure zarfında belkıde bırbırımızden ogrenecegımız cok seyler olacak ama en onemlısı Insanlıga deger verebılmek ve yasayan her canlıya aynı saygıyı ve hurmetı gosterebılmektır Bızle bırlıkte yasayan her canlı bızlerın vazgecılmez hayat yoldaslarıdır böyle yoldaslara böyle tasarımcıya SELAM OLSUN..Aşık olmamak içten bile değil

Yüreğinizde ki o güzel sevgileriniz Kalbinizde barındırdıgınız o saf derın temız duygularınız ve sızle bırlıkte yeserecek olan o guzel kelımelerınız ve hayata her zaman bakısınızda kı poztıflık ve gozlerınızde kı o guzel ısıltılar sızlerden hıc eksılmesın bu hayatı bırlıkte yasayacak ıse o halde bu dunyayı bırlıkte yasanabılır guzel bır dunya olarak ınsaa etmeye ozen gosterelım unutmayalım kı gelecek nesıllere bırakabılecegınız en guzel hedıye onlara her anlamda yasanabılır bır dunya bırakabılmektır

Sevmeye başladıkca dunyada kı guzellıklerın beraber artmaya basladıgını bırlıkte gormek umutlarımız olsun ınsallah Kendı ıc cekısmelerımızden ve kendı ıhtıraslarımızdan hatta kendı kaprıslerımızden uzaklastıkca genclere ve dunyaya harıka mıraslar ve anlamlı KULTURLER bırakmıs olacagız kanaatındeyım....

Asher

Böyle..

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Son Söz olarak şunları ifade edeyım ve konuyu kapatmak ıstıyorum ıznınızle ınsallah

Genclere guven duyun onlara ımkan ve olanaklar saglayın ama sızlere de paylar dusuyor bu payların en basında genclerın dogru ahlaklı ve durust yetısmesı konusunda katkı saglayın

Gençler zorluklarla karsılastıklarında yanlarında duran bır buyuklerı olduklarını ve onlara destek veren bır buyuklerı olduklarını herzaman bılmelerı gerekıyor....Bu yuzden bu guvenı genclere hıssettırmelısınız

Genclere dunyanın hangı kademesınde olursanız olun dogru rol model olmayı ve asla yalan konusmama konusunda ornek bıreyler olabılmenız oldukca onemlı dıye dusunuyorum

Eger dunyayı yenıden ınsaa edecek ısek bır yerden baslamak gerekıyor en onemlı etmen genclerın kısılık gelısımlerıne katkı saglamak ozguven ve motıvasyonlarını yukseltmek Kulturel degerlerını asılamak ve etkılı ıletısım ıcın ILETISIM kabılıyetlerını gelıstırebılmektır...

Gençlerın gozlerındekı parıltıları arttırabılmek ve her sorun karsısında onlara yardımcı ve destek olabılmek bız buyuklerın vazıfesı olsun ıstıyorum...

Bunu basarabıldıgımızde ve bunu etken kılmaya surdurebılırlık konusunda daım kılmaya basladıgımızda Dunya ya bırakabılecegımız en guzel hazıne bılgılı egıtımlı gorgulu ve kulturlu yetısmıs ınsanlar ve bıreyler olacak olmasıdır...

Bu surec hem dunyaya hem kaınata hemde tum canlılara oldukca katkı saglayacaktır ama unutmayın sız sevmeden sevgıyı anlatamazsınız

Sız dogruyu ve guzellıklerı yapmadan onlardan bunları almasını bekleyemezsınız once sız ozel ve guzel olacaksınız kı sonrasında onlar sızlerı rol ve model alıp en ıyısını yapmaya calısacaklar...

Genclere kararlı olmayı ve azımlı olmayı ogretmelı ve herzaman daha ıyısını yapabılmesı ıcın caba sarfetmeyı ogretmek gerekıyor...

Yani bugun bır telefon ıcat ettıysek burada gencler kalmamalı gelecegın telefonu ıcın daha ıyısını uretmek ıcın caba gostermelerıne yollar ve ornekler sunmalıyız...

STEVE JOBS gıbı eserlerınde sevgıyı ve duyguyu aktaran tasarımcılar yetıstırmelı ve genclere her daım dunya gelecegı ıcın buyuk ozverıler ve katkılar sunmalıyız...

Ben sadece Ulkemın genclerıne degıl Dunyanın tum genclerıne buyuk özverı ıle guvenıyorum dunyamızın gelecegı sızlersınız eger ıstersenız bu dunyayı en guzel sekılde ınsaa edebılır ve en guzel yasanabılır bır cennet halıne cevırebılırsınız asla yolda kazalar olsada ozguvenlerınızı yıtırmeyın ben sız dunyanın genclerıne guvenıyorsam sızlerde kendınıze ınanın dunyanın ahlaklı erdemlı durust saygın kısılıklı ınsanlıga cok fazlasıyla ıhtıyac var lutfen kendınızı sevın ve kendınıze guvenın bunun ıcın cok calısacagız asla pes etmeyecegız ve kendımız ıcın degıl dunyanın gelecegı ıcın çok bılgı sahıbı olup bu bılgılerı dunyanın faydasına STEVE JOBS gıbı asılamaya devam etmelıyız o halde PAROLAMIZ nedır dersek.....

SEVGI (Sevmeden asla duygularınız olmaz sevmeden asla bır ısı guzel yapamazsınız bunu asla unutmayın)

Sevgılerımle

Asher

Böyle..

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Saat 16:00 gibi yazmaya başladım arada molalar ile birlikte 19:30 da bitti yaklaşık olarak bu yazının size ulaşması için 3.5 saat zaman harcadım yani bir düşüncenin yazıya dönüşüp size gelmesi kolay değil diyebilirim

Yazmak isteyenlerin tekrar düşünmesini tavsiye ederim fakat ortaya çıkan bir ürün olunca insan mutlu oluyor buda tüm emeklere değiyor diyebilirim 🥰🤪

Böyle

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
eserler var hangı esere baksak ayrı bır yaratılış ve ayrı bır mucıze belkıde dunyada deneyımlemek ıcın turlu sebeplerımızın sadece ana sebeplerınden bır tanesı dıyebılırız...
O sizin geçersiz iddianız. Yaratılış diye bir bilimsel teori yok. Ama evrim diye bir gerçeklik var.
Dunya harıcınde koca kaınatta sayamadıgımız kadar gezegenler var buraları arastırmak ıcın bır cok teleskoplar gonderır ıncelerız meshur olanı HUBBEL teleskop u bellı verıler elde ederız yasam kaynagı arastırırız ve dunyamızın samanyolu galaksısısınde yasayan tek bır gezegen oldugunu anımsarız.....
Gene hurafe bir iddia.
Tum hersey dunyada gordugunuz sekılde kaınatta sekıllenmıyor uzayda da farklı tasarım ve dızayn surecı var kı bır sıstem bu kadar muazzam ve harıka tasarlanabılır Tasarımcının eserlerını gordugumde hergun sukurle anıyorum bızler kendımızı buyuk olarak goruruz ama uzayda sadece ufak bır cısım gıbıyız
Tasarım varsa tasarımcı nerede? Bir tablonun yapımcısında şüphe duymayan insan oğlu neden binbir çeşit eserciye tüm bir eseri sahiplendiriyor? Dünya da siz bir Michelangelo eserinin binlerce michelango bizim ki iddiası yapıldığını duydunuz mu? Tasarımcı varsa binlerceden sizinki nereden gerçeği oluyormuş? Diğerleri niye bu gerçeği inkar etsin ki? Öyle olsa dediğim gibi Michelangelo yu da inkar ederlerdi değil mi?
Kaınatı anlayamadan dunyayı tanımlamak zor aslında dunyayı bılmeden kaınattakı eserlerı de asla farkedemeyız...

Kım bılır belkı bır gun Tasarımcı dunyada hakkettıgı o degerı hakkıyla alır ama o gune kadar dunyada hayat var olmaya devam edecek gunun bırınde belkı benım yazan parmaklarım sızlere ulasamayabılır ama onemlı olan bu degıl onemlı olan dunyada SEVGI yı yesertebılmek ve ILETISIMI saglıklı kurabılmektır gecen sure zarfında belkıde bırbırımızden ogrenecegımız cok seyler olacak ama en onemlısı Insanlıga deger verebılmek ve yasayan her canlıya aynı saygıyı ve hurmetı gosterebılmektır Bızle bırlıkte yasayan her canlı bızlerın vazgecılmez hayat yoldaslarıdır böyle yoldaslara böyle tasarımcıya SELAM OLSUN..Aşık olmamak içten bile değil

Yüreğinizde ki o güzel sevgileriniz Kalbinizde barındırdıgınız o saf derın temız duygularınız ve sızle bırlıkte yeserecek olan o guzel kelımelerınız ve hayata her zaman bakısınızda kı poztıflık ve gozlerınızde kı o guzel ısıltılar sızlerden hıc eksılmesın bu hayatı bırlıkte yasayacak ıse o halde bu dunyayı bırlıkte yasanabılır guzel bır dunya olarak ınsaa etmeye ozen gosterelım unutmayalım kı gelecek nesıllere bırakabılecegınız en guzel hedıye onlara her anlamda yasanabılır bır dunya bırakabılmektır

Sevmeye başladıkca dunyada kı guzellıklerın beraber artmaya basladıgını bırlıkte gormek umutlarımız olsun ınsallah Kendı ıc cekısmelerımızden ve kendı ıhtıraslarımızdan hatta kendı kaprıslerımızden uzaklastıkca genclere ve dunyaya harıka mıraslar ve anlamlı KULTURLER bırakmıs olacagız kanaatındeyım....

Asher

Böyle..

Son düzenleme:

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı

0

Sevgi ve Aşk tan çok uzak olsa gerek bu sözde "tasarımcı."

Canlılar birbirini yemeden hayatta kalamıyor. Ve sen buna sevgi ve aşk diyorsun! Yanlışmı anlıyorum. Bunun neresinde bir muhteşemlik, aşk ve sevgi olabilir?

Bu olsa olsa caniliktir. Vahşettir.

Sevgi insan ürünüdür. Bunun için gmrünmeyen/tespit edilemeyen, bir süper güç uyduruğuna kesinlikle ihtiyaç yoktur.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Genel manada ifade etmem gerekirse bizler sadece objelerin ve nesnelerin bize gözüktüğü şekliyle ilgileniyoruz fakat bütün herşey gorunmeyenin gerisinde gizli kalıyor

İfade etmem gerekirse şimdi ayağa kalkın ve bir pencere yanına gidin bana ne gördüğünüzü ifade edin

Genel manada insanların bir çoğu pencerede ki objeleri ve nesneleri anlatmaya başlar hatta renk gibi süreci anlatır ama bu açı sadece görmek ile ilgili bir süreç görebilmek farklıdır bunun için iç dünyamızda bazı soruları netliğe kavuşturmak gerekiyor bununla birlikte hayatında hiç dokunmadığın bir süreç ile ilgili fikir sahibi olabilmek için hissedebilmek gerekiyor

Pencere kısmına dönelim hayatında belli cevaplar elde etmiş insanlar pencerenin iç oluşumunda ki bilesenlerinin tasarım açısına farklı bir boyut sergileyebilir

Boyutsal süreçten nesnel ve objeden siyrilirsak camda ki görüntünün yansımasını görebilmek gerekiyor

Camda ki görüntüde eğer sadece kendini görüyorsan halen bu hayatta kendini düşünen bir olacaksın eğer nesneleri kullanmayı basladiysan ve bunu ogrendiysen camda ki yansimada ki arka objeleri göreceksin arka objelerin icindeki tasarımda kullanılan yardimci elemenleri camda ki yansimada görüp bunu cam uzerinden sekillendirebiliyorsan burada bir tasarimcinin detayları ne kadar dikkatli ve özenli işlediğini görebiliriz

Daha dün başıma geldi önümde tuhaf bir araç vardı dengesiz araç kullanıyordu kısa bir süre bazı aksiyonlar için çok önemli oluyor sürücüden araç sürmesinden hoşlanmadım ve sürücünün sol dikiz aynasından sürücünün yüzüne baktım ve sürücü asla önüne bakmıyor ve soluna da bakmıyordu eğer detaya bakmasaydim onu geçmeye kalksaydim direksiyonu öyle bir hızla sola kırdı ki kesinlikle kaza olurdu

Sık bahsettiğim bir örnek var yenisini de sunabilirim ama bu örneği çok seviyorum

Gözlerinde gözlük olan sarışın uzun boylu bir insana cafede otururken arkadaşı diyor ki dışarıya bak ve bana ne gördüğünü soyle diyor arkadaşı da bunda ne var basit bir soru diyor ve ayağa kalkiyor ve başlıyor camın dışında gördüğü nesneleri anlatmaya ve sonrasında yerine geliyor ve oturuyor ve arkadaşına dönüp bak gördün mü ne kadar kolay anlattım

Arkadaşı da böyle gülüyor 😂🤪 ve dönüp diyor ki hayır sen görmek istediğin şeyi gördün hayat bu kadar basit değil eğer bu kadar basit olmuş oldaydi bu hayatta her insan bir Steve JOBS olurdu diyor arkadaşı dönüp diyor ki neden ben hiç hata yapmadım

Asıl sen yanlış yapıyorsun ve ısrarla doğrunun kendinde olduğuna inanıyorsun ama hayat böyle değil. ne dedik eğer aynada sadece kendi görüntünüzü görür ve sadece kendi görüntünüze odaklanirsaniz sadece kendi görmek istediğinizi görürsünüz dedik aynen de öyle

Arkadaşı gülüyor 😂😂😂 hatta ayağa kalkıp tebrik ederim diyor 👏 ve sonra dönüp diyor ki eğer bu hayatı keşfetmek bu kadar basit olsaydı dünyada her insan tasarımcıya aşık olurdu

Bu hayatı deneyimlemek için varız ve her insan kendi deneyimini yaşayacak kimse bir başkasınin deneyimine ne yardımcı olabilir nede değiştirebilir

Karakter ve kişisel gelisimler çocukluktan gelen öğretiler ve değerler ile şekil alır olgunluk çağında ise kisilerin oturmuş ve kalıplaşmış değerleri olur ve bu asla değişmez

Ama ben arkadaşın olarak sana izah edebilirim yada fikir yada düşünce sunabilirim biliyorum bunyende benimsemeye çeksin ama düşünmen için belki sana katkı sağlayabilir belki sana hiç ulaşamayacağım ama senin üzerinden belkide başka bir hayata dokunuş yapabileceğim önemli olan ince ince dokunuşlar yapabilmek bir terzinin ince ince yaptığı dokunus gibi

Bu hayatta her insan kendi nasip i kadar alır kimi insan büyük tabloyu görmeye başlar ve büyük başarılar elde eder kimi insan hiç farketmez hayatını devam ettirir işte arada git gelde olan insanlar gorebilmeye başladıkları an belkide kendilerine çok şey katabilir

Ama bu hayatta birşeyi farketmek için insanın istemesi gerekiyor insan istemezse hiç bir şey olmaz

Gelelim pencereye sen detaylari atliyorsun hemde çok fazla

Pencere ye baktığın zaman ilk olarak gözünde ki gözlüğün çerçevesini görmen gerekiyor ne kadar fazla detay görürsen tasarımcının muhteşem eserlerini farkedebilirsin

Büyük bir detay daha var eğer gözünde ki gözlüğün çerçevesini farkettiyse ve bu gözlüğün de ki her iki çerçevesinden bakıp iki gözünü de çerçevede ki yansımasını görebiliyorsan işte farketmeye başlıyorsun sonra camdan dışarı bakmanı istedim sen bana benim de gördüğüm detayları bana anlattin bana farklı bir şey sunmadin ki ben zaten bunları biliyordum farklı olmak bilgi sahibi olmak değil nesneleri ve objeleri nasıl kullanabildigin ile alakalı bir durum

Camdan disariya baktığında aslında yanisimalar ilk farkedecegin unsur yani camda ki yansimadan arkada ki masada ki insanların duygularını bana anlatmani isterdim bu yansimadan insanların hareketlerini ve süreç içerisinde ki davranış biçimlerini anlatmani isterdim

Bitti mi hayır bitmedi camda ki esas yansıma da sen olduğuna göre nasıl gözüktüğünu bana anlatmani isterdim çünkü kravatın ters dönmüş ama farketmedin

Bitti mi hayır

Sen pencereden baktığında cami farketmeliydi bu detayı nasıl atlarsin anlamış değilim hadi bunu geçtim bana camin oluşumunda ki kimyasal bileşenleri aktarman gerekiyordu hadi bunu da geçelim

Sen pencereye dokunduğunda pencerenin oluşumunda ki ona tasarım ve şekil veren ona ince nakış dokunan o pencereyi tasarlayan ustayı yani insanı farketmedin bile bu büyük saygısızlık di

Hadi bunu geçtim dışarda ki objeleri ve nesneleri anlatmaya başlıyorsun ben bunları biliyordum farklı birşey bana sunmadin nasıl olurda dışardaki renkleri ve uyumu göremezsin nasıl olurda havada gezinen oksijene muhtaç olduğunu unutursun

Nasıl olurda bir tablo gibi işlenmis ve çeşit çeşit renk uyumunu farkedemezsin

Sonrasın da ise yine nesne ve obje sundun hatta insanları anlattın

Dostum yanlış anlama ama birşeyler bildiğini düşünüyorsun ama gerçekten sende birşey yok olsaydı bugün beni şaşırtabilir din

Diye arkadaşına böyle sesleniyor 🤪 ve cümlelerini son olarak bu şekilde bitiriyor

Dostum eğer sen birşeyler görebilmek istiyorsan ön yargılarıni ve sabitlesmis kalıplarını asman gerekiyor bu yetmez gerçekten görmek istiyorsan değişimi ve dönüşümü hissetmem gerekiyor

Sen hayatını sadece gördüğün objeler ve nesneler ile şekillendirmissin oysa ki tasarımcıyi farketmek bu kadar kolay değil

Bu dünya hayatında herşey bu kadar kolay olsaydı dünyada her insan üst düzey olurdu hayatında cevaplar arıyorsan hangi soruya nasıl cevap bulabildiğin çok önemli bak yukarıda pencere sorusundan başlayıp cevaplar arayıp belli neticeler bulabildik ama yeter li değil çünkü insan dünya hayatında ne kadar fazla obje ve nesne odaklı oluyor ise ona ulaşabilmen çok zor oluyor yani soyledigin hatta anlattığın herşey ne yazık ki orada kalıyor 5 dk sonra yine insan bildiğini yapıyor ta ki ne zaman zayıf olduğunu görüyor işte o zaman insan tasarımcıya koşuyor ki öyle bir tasarimci ki asla geri cevirmiyor sana dokunuşları nakış işler gibi oluyor farketmeye başladığın an tasarımcıyi farkedebilirsin

Ama sen farketmeden tasarımcınin eserlerini görmeden insanların sunumları asla sana ulaşmaz hep hayatında kapalı kutu olursun

Son söz olarak ŞUNU ifade edeyim

Bazen birşey anlatırsın belki anlattığın kişi nasiplenmez ama anlattıklarından faydalanan bir çok kitleye ulaşmış olabilirsin

Eğer tasarımcıyi gerçekten farketmek istiyorsan kendini objelerden ve nesnelerden alikoyup gerçek manada gorebilmeye başlaman gerekiyor ufak adımlar gelecekte sana büyük adımlar olarak dönebilir ama söylediğim üzere neyi nasıl ve ne şekilde istediğin önemli

Tasarımcının eserlerine dokunup hissetmeye başladığın an emin ol biraz biraz yakalayacaksin ama o ana kadar kendine sadece sen katkı sağlarsin yada katkı saglamazsin bu hayat tercihler üzerine şekillenir ve tercihlerini sen kendin belirlersin ve bu hayatı her insan kendi deneyimleyecek ve kendi cevapları bulacak

O yüzden dostum sana İtalyanca da güzel bir söz var onu sunup yazı sürecini noktalamak istiyorum

mantenere questo segreto tra di noi🤪🤩✌️(aramızda kalsın)

See you later

Böyle😍

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Size bir soru soracağım????

Şimdi ne yapıyorsunuz bilemiyorum eğer ayakta iseniz yada benim gibi uzanarak mesaj yazıyorsaniz ayağa kalkıp doğruca hızlı adımlarla televizyonun karşısına gidin ve televizyona bakın sonrasında televizyonu çalıştırın ve bana ne gördüğünüzü anlatın

Bugün 15 temmuz ben size cevabı 15 Ağustos da ifade edicem size 1 ay gibi uzun bir süre düşünmeniz için zaman vericem kendi kendinize kalmanızı istiyorum ve belli cevap istiyorum

Cevap konusunda acele etmeyin ufak bir tüyo vermek istiyorum o da şu nesneleri ve objeleri kullanmayı bildiğiniz an siz belli bir cevap konusunda adım atmış olursunuz diye düşünüyorum

Ben bu konuyu unutursam bana hatirlatmanizi istiyorum çünkü bazı anlarda çok yoğun oluyorum unutabilirim

Tasarımcı yi farketmek bu kadar kolay değil önce aşkı yakmak gerekiyor

Böyle 🥰

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar