Kadın Erkek İliskilerinde Gerilim ve Düşmanlık

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Adem tarafından oluşturulan Kadın Erkek İliskilerinde Gerilim ve Düşmanlık başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 569 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Kadın Erkek İliskilerinde Gerilim ve Düşmanlık
Konbuyu başlatan Adem
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Üye silindi 3937

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Kadın erkek ilişkilerinde gerilim ve düşmanlığın sebebi ne olabilir ?

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Kadın erkek ikişkileri özelinden önce meseleye genel olarak insan ilişkileri üzerinden bakalım. İnsanlar arasındaki ilişkilerde gerilim her zaman bir tarafın diğeri üzerine güç kullanarak hakimiyet kurma çabası ile başlar. Peki neden insan diğeri üzerinde hakimiyet kurmak ister ki ? Çok basit.Sebep kendisini üstün görmek.... Peki bir insan diğerinden üstün olabilir mi ?

.......

durustluk

Felsefe.net
Moderatör
Kadın erkek ilişkilerinde gerilim ve düşmanlığın sebebi ne olabilir ?
MATTA (MATTHEW) BÖLÜM 10

34 «Yeryüzüne barış getirmeye geldiğimi sanmayın! Ben barış değil, kılıç getirmeye geldim. LUKA (LUKE) BÖLÜM 12
49 «Ben dünyaya ateş yağdırmaya geldim. Keşke bu ateş daha şimdiden alevlenmiş olsaydı!
50 Katlanmam gereken bir vaftiz var. Bu vaftiz gerçekleşinceye dek nasıl da sıkıntı çekiyorum!
51 Yeryüzüne barış getirmeye mi geldiğimi sanıyorsunuz? Size hayır diyorum, ben ayrılık getirmeye geldim.
52 Bundan böyle bir evde beş kişi, ikiye karşı üç, üçe karşı iki bölünmüş olacak.
53 Baba oğluna karşı, oğul babasına karşı, anne kızına karşı, kız annesine karşı, kaynana gelinine karşı, gelin kaynanasına karşı olacaktır. LUKA (LUKE) BÖLÜM 19
27 `Beni kral olarak istemeyen o düşmanlarıma gelince, onları buraya getirin ve gözümün önünde kılıçtan geçirin!'

BÖLÜM 11

Yar.11: 1 Başlangıçta dünyadaki bütün insanlar aynı dili konuşur, aynısözleri kullanırlardı.
Yar.11: 2 Doğuya göçerlerken Şinar bölgesinde bir ova bulup orayayerleştiler.
Yar.11: 3 Birbirlerine, “Gelin, tuğla yapıp iyice pişirelim” dediler.Taş yerine tuğla, harç yerine zift kullandılar.
Yar.11: 4 Sonra, “Kendimize bir kent kuralım” dediler, “Göklere erişecek bir kule dikip ün salalım. Böylece yeryüzüne dağılmayız.”
Yar.11: 5 RAB insanların yaptığı kentle kuleyi görmek için aşağıya indi.
Yar.11: 6 “Tek bir halk olup aynı dili konuşarak bunu yapmaya başladıklarına göre, düşündüklerini gerçekleştirecek, hiçbir engel tanımayacaklar” dedi,
Yar.11: 7 “Gelin, aşağı inip dillerini karıştıralım ki, birbirlerini anlamasınlar.”
Yar.11: 8 Böylece RAB onları yeryüzüne dağıtarak kentin yapımını durdurdu.
Yar.11: 9 Bu nedenle kente Babil adı verildi. Çünkü RAB bütün insanların dilini orada karıştırmış ve onları yeryüzünün dört bucağına dağıtmıştı.
D Not 11:9 “Babil”: İbranice “Kargaşa” sözcüğünü çağrıştırır.

DEUTERONOMY BÖLÜM 20

"Bir kente saldırmadan önce, kent halkına barış önerin.
Barış önerinizi benimser, kapılarını size açarlarsa, kentte yaşayanların tümü sizin için angaryasına çalışacak, size hizmet edecekler.
Ama barış önerinizi geri çevirir, sizinle savaşmak isterlerse, kenti kuşatın.
Tanrınız RAB kenti elinize teslim edince, orada yaşayan bütün erkekleri kılıçtan geçirin.

Kadınları, çocukları, hayvanları ve kentteki her şeyi yağmalayabilirsiniz. Tanrınız RAB’bin size verdiği düşman malını kullanabilirsiniz."

“İşte Rab’bin acımasız günü geliyor.” (İşaya: 13/9)
"Yakalananın bedeni delik deşik edilecek. Ele geçen kılıçtan geçirilecek. YAVRULARI GÖZLERİNİN ÖNÜNDE PARÇALANACAK. Evleri yağmalanacak, KADINLARIN IRZINA GEÇİLECEK."
(İşaya: 15-16)
“Hem yiğidi, hem kızı. Emzikteki cocuklari aksakalli adami, Dışarıdan kılıç,ve içeriden dehşet telef edecek. Hasımlarından öç alacağım, Ve benden nefret edenlere ödeyeceğim.” (Tesniye, 32/25)
“Onları tamamen yok edeceksin, onlarla ahdetmeyeceksin, onlara acımayacaksın.” (Tesniye: 7/1-3)
“Ve yayları gençleri yere çalacak ve rahmin semeresine acımayacaklar, gözleri çocukları esirgemeyecek.” (İşaya: 13/15-1)
“Mülklerini alacağımız milletlerin yüksek dağlar üzerinde, ve tepeler üzerinde, ve her yeşil ağaç altında ilahlarına ibadet ettikleri bütün yerleri mutlaka harap edeceksiniz.” (Tesniye: 11/23-25)

aynı merkez....

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
@Adem @durustluk yazilarinizi tek bir post halinde paylasirsaniz sevinirim.

Kadin erkek iliskilerindeki gerilim ve dusmanlik sonradan ogrenilen ve gorulen anlasilan fikir, kultur, tavir, hal, hareket, eylemlerin catismasi yada ortak paydada bulusmamasindan ibarettir. Birbirine ustunluk taslamaktan vs degil. Eski dunya yok artik kadin da erkekte ekonomik ozurlugune sahip. Daha onceki dunyada erkek ekonomik gucu elinde tutup kadina ustunluk tasliyordu fakat yeni dunyada bu mumkun degil.

Dedigim gibi sebebi sadece ve sadece arzu edilen, beklenilen seylerin, gercekte giderek azalmasi yitirilmesi catismasi yada ortak paydada bulusmamasindan ibarettir.

Ü

Üye silindi 3937

Ziyaretçi
Tartışma yaratacak, tartışma yaratmaya yarayacak KONU/KONULAR normadir. Ama Karşınızdaki bir insan olduğunu unutmayıp, sarf ettiğimiz cümlelere dikkat edersek daha güzel bir ortam olur.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç