İyi Bir Yönetici NASIL olunur??

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan İyi Bir Yönetici NASIL olunur?? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 283 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı İyi Bir Yönetici NASIL olunur??
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
g0sfpHUiI-V4woCs3tFrNBy5lLCXCeV_Y18nCgpLfHYlWGZEAOii7pBvPU-Ub2sI3BB2UazmZOIEEVu0kNtBl5Iofy4EDE1AhyZTNy-DnqywD-rbamXf-Xg9pwEFOQ

Aslında iyi bir yönetici kontolü ele alan baskıcı ve yönetme becerileri yüksek biri olmalı dediğinizi duyar gibiyim hayır böyle bir algıyı ben rafa kaldırıyorum....Yöneticilik meziyet ve beceri ister bununla birlikte ise envanterde yetkinlik ister...

İyi bir yönetici ilk başta kendini yönetebilen olması gerektigidir bununla birlikte yönetici daha adımını işletmeye atar atmaz işte geldi dedikleri saygınlık duyulan arkasından sövülmeyen olabildiğidir..

Bunlar yetkinlik sahası alanı içerisinde çok şeyler ifade etmiş olsada aslında eksik kalır iyi bir yöneticinin süreci yönetirken problemleri çözebilmesi ve şirkete var olan değerlerden daha fazla degerler ekleyebilmesi aslında şirket büyürken yöneticininde gelişim göstererek şirket ile birlikte büyüyebilmesidir

Sadece bu yeterli değildir Yöneticinin kişiliği iş ahlakı ve iş disiplinide oldukça önemlidir bu etmen bile başlı başına yetmiyor yöneticinin insan ilişkilerinde ki kabiliyet ve beceriside oldukça önemlidir..

Yöneticilik alanında insan ilişkileri ve portföy havuzunu yönetmeye oldukça önem verilir süreç işletilirken kurallar ve şirket hedefleri bununla birlikte vizyon değerlerinin de yaşatılması oldukça önem arzeder...

Yönetici insanın personel ile ilişkisi ast ust ilişkisinden öte arkadaş nidasında olması ama belli seviyelerinde korunarak gözetilmesi şirket içi güven degerlerini ve idare yönetim mekanızmalarınıda oldukça koruyacaktır...

Yöneticilerin güvenilir oldugu kadarıyla sözleri ve davranısları ile birbirine uyumlu olabilmesi oldukça önem arzetmektedir..Yöneticilik sürecinde kişinin geçmiş deneyim profili olmuş olsada esas ana deger kendi prensip ve degerlerini şirket prensipleriyle uyumlu hale getirebilmesidir..

Bazen öyle anlar olur ki sürecin yönetilmesi ve idame edilmesi istenir böyle durumlarda yukarıda saydıgımız bir çok unsurların yanında disiplin ve çalışkanlık bununla birlikte üretkenlik oldukça önem aarzetmektedir diyebilirim...

Öncelikle yöneticinin işinin kendi işiymiş gibi sahiplenmesi ve bununla eş pararel olarak karar etmenlerinde şirket prensip degerlerinin üstüne çıkmaması oldukça önem arzetmektedir..

Başarılı bir sürece giden yol uzun bir yoldur bu yolda bir çok yönetim unsurları olacaktır bu unsurların en temel başlangıcı gelişim ve degerler uretebılmektır Yönetici insan yada kişi değerler üretebilmesi gerekir işinde çalışkan ama degerlerde ise paylaşan olabilmesi gerekmektedir..

Bugün sizlere neden sizi yönetici seçelim dediklerinde aslında var oldugunuzu neden bu işi istediğinizi oldukça iyi açıklayabilmeniz oldukça önemlidir..Şirketin hayalleri sizlerin hayalleri haline gelmesi ve eklenen taşın altında sizinde katkınızın olabilmesi oldukça önemlidir..

Yöneticide karakterin önemi oldugu kadarıyla alt ve ust ılışkılerde de oldukça samımı ve guvenılır olabilmesi oldukça önemli....Yönetici basamakları yukselırken geldıgı yerı ve gıdecegı yerı konumlandırmalı ama asla ılışkılerı zedeleyecı davranışlara gırmemesı gerektıgıdır...

Bazen öyle anlar olur kı ben bunu hayatımda yaşadım gördüm en ummadıgınız ınsan sıze çözüm sunabilir işte bu bağlamda yöneticinin fikirlere ve düşüncelere açık görüşlü olmasının yanı sıra kendını sureklı yenıleyen uretken bır fabrıka halıne getırebılmesı oldukça önemlı dıyebılırım..

Yönetici insan sürekli düşünmeli ve sürekli yeniyi aramalı böyle oldugunda kendini ve etrafını geliştirmeye açık tutar ekip etkenliğini ve degerini iyi bilebilmek oldukça önemli diyebilirim...

Yönetici bakışlarını düz bir tahtaya bakar şekilde değil tam aksine idealist fikirler eşliğinde geniş düşünen ve baktıgında tum çehreyı algılayabılen olması oldukça önemli diyebilirim...

Hayatımda gördüğüm örneklemede şu izlenimi aktarmak isterim...

X bir şirkette kalıp arızası olmuştu ve bu arıza 3 gundur yapılamıyordu yıne arıza ıle ugrasırken temızlıkçı ılkokul mezunu ınsanın gelıp arıza konusunda fıkır vermesıyle arızanın cozulmuş olmasıydı

Bu örnekten baz alacagımız husus yonetıcının fıkırlere hangı yerden gelırse gelsın açık olması bununla bırlıkte ınsanları sınıflarına gore ayırmaması bazen en buyuk fıkırler en beklenmedık yerlerden gelebılır..

Insanları sınıf yada etmen dıye ayırdıgımız anda hatalar yapmaya başlarız o gun temızlıkçı olan bırı fırmaya altın degerınde maddı kazanç saglamıştı cunku bırıken sıparışler bununla bırlıkte arıza ıcın ıstanbuldan ekıbın gelmesı bıle dusunulurken sorun beklenmedık anda çözulmuş olmasıydı...

Orada o gun 5 yonetıcı vardı ama bu sorun cozulememışken bır anda mucıze oldu halen aklımda cozum oldugunda temızlıkcı abımızın gogsunu gerıp yuruyusu ve sonrasında ısıne olan sadakatı ve ısıne devam etmesı şımarmaması oldukça degerlıydı ...

Bu konuda şöyle değerler çıkarabılırız

Hayattan bır çok konuda dersler ve ödevler alırız bazen bu dersler ve ödevler okullarda ögretılmez egeer ıyı bır yonetıcıysenız çözüm size bir şekilde geliyor...

Bu yüzden yönetici için izlenim ve sunum çok önemli devamında topluluga hitap ederken seçilen ve konuşulan dil oldukça önemli diyebilirim Emin olun sözlerinizde yapmacık oldugunuzda vucut dılınız bunu oldukça acıga çıkarabılıyor bu yuzden söylem ıle anlatım uyumlu olması sızı sergıleyen olması oldukça onemlı dıyebılırım..

Bır yerı yönetırken yada ışletırken bıle etkılı hıtap şeklı oldukça önemli diyebilirim aslında yöneticilik anlamında bir çok şeyler yazılabilir ve eklenebilir ama bu haliyle az çok birşeyler canlanabildiyse ne güzel diyebilirim...

Son olarak şunu söylemek isterim maskeniz altında gözüken kırmızı renk olmamalısınız maskeye ihtiyac duymadan tamamıyle mavı renk olan kendı ozgun kışılıgınız olsun böyle daha iyi kazanımlar olur buna ben kazan kazan dıyorum ..

Devamında ıkı elınızı basınıza koyup etrafınıza bakmayın ellerınızı ındırın ve gordugunuz sekılde surece bakın bu bakış açısı etrafı ve prensıp degerlerı daha ıyı tanımanıza bununla bırlıkte daha fazla uretken olmanıza neden olacaktır dıyebılırım...

Yöneticinin düzenli ve sistematik ahenk uyumu içerisinde olabilmesi ve projeler üretip şirkete değerler katabilmeside oldukça önem arzeder bununla eş pararel olarak mantıklı eşit ve adil olabilmeside oldukça önemli diyebilirim..

Asher

Böyle.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç