İslamı çürütmenin en etkili! yolu ayetlerdir..

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ignostik üye tarafından oluşturulan İslamı çürütmenin en etkili! yolu ayetlerdir.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,292 kez görüntülenmiş, 49 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı İslamı çürütmenin en etkili! yolu ayetlerdir..
Konbuyu başlatan ignostik üye
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ignostik üye

PeterPan_Eternal

Felsefe.net
Yeni Üye
Ontoloji başsızdır.

Tanrı uydurulduğunu görüyoruz ya apaçık çırçıplak görüyoruz. Birilerinin tabiriyle müşahede ediyoruz. Bu dil neye yarıyor. Şu meramı anlatmıyor.
Bura sözde felsefe sitesi. Bana gçre 8 yıllık demagog ben.

Burda 2013-2023-43 neye varacak. Bilgi problematiği ne? Kurgul başlayamaz. Ne yoka ne hiçe yaslanamaz. Gözlem müşahade bilgi. Siz kimi neyi arıyorsunuz. Adam bana tarihten sözde ilim alim topluyor. Göze sokuyor gözüne soktum gör. Daha da görmüyorsan gözün göz değil yolun yol değil. Tanrıymış inançmış safsata. Farkındayız. Daha nasıl yazılıyor bu.
Uçan insanlar gelip anlatmayacak...

Dine ve inanca saygı denen yalana kusura bakılmasın ama yalana göz yumma ve ortak olma. Gerçeğe maruz kalmak istemeyenin felsefe sitesinde işi ne?

Dine beklenen saygı sözde inanca saygı bana bize göre senin ve onun uyutulmasına ses çıkarmama.. Bunu anladıktan sonra bu çerçeve de saygı.

Din masalı kozmolojik göksel erk/güç kazanmış insanla temas etmiş ileri varlıkları simgeliyor. Nasıl hayvanın insan teması var bunun gibi. Aynen. Bundan ötesi değil.
Bilgi arayışı başka bir yere çıkmayacak.
Burada aranmışı var. Hazır.
Heba edilmiş bir ömre nazır. Haphazır çorba gibi hazır bilgi/biliş.

Tanrı hakikat felan değil.
Tanrı olmayışı ve olmadığı belgin açık hakikat. İspat felan gerektirmez çünkü açık.
çünkü var başlayamaz çünkü ortaya konamaz çünkü yok değildi çünkü meydana gelemez.

Bunu demezsek
Gözünüzün içine bakıp bakıp yalan dolan yazacağız bunu yazmazsak politik demagoji ve suratına baka baka yalan yazacağız. Bu felsefe olmayacak bana göre.
Seni kandıracağız seni.

Sen inancına saygı gösteriliyor san, değil. Yalanla uyutulmana saygı. Gerçeğe direncine saygı.
Henüz öğrenemeyecek kadar yeniyetmeliğine saygı.

8 yıllık yalan izleyicisiyim.
Felsefe değil demagoji sitesi. Yazıların yarısı yalan rüzgarı ve demagoji yumağı..

Ontoloji bu kadar zor değil.

Ontoloji hiç bir başlatıcıya yaslanamaz. Kaynak felan bulunamaz. Biz aradık bunu bulduk böyle söyledik. Siz kime neye inanıyorsanız inanın.

Taptığınız güçten başkası değil.
Kedinin köpeğin insana taptığını düşünün bundan başkası değil. İnsan dini bundan öteye gitmez ontolojik aşkın yok.
Sizin din dediğiniz bzna göre toplumsal yalan zehirlenmesi.
Senin saygı dediğin benim susturulmam ve yalana ortak olma.

Benim masala ihtiyacım yok kendine anlat ve inandıklarınla mutluysan öyle de kal.

Kişisel gerçeğim.

İgnostik arkdaşım kusura bakma...
İçimden gelenleri yazdım...
Bu en güzeli değil mi?

Felsefe , düşünme sanatıdır . Düşünüyorum diye gerçeği neden reddedeyim ? Siz düşünüp de yanlış bir şeyler buluyorsanız bu inanılan ya da inanılması gereken gerçeği değiştirebilir mi? Veya yanlış düşünüyorsanız? Filozofların bir türlü görüş birliğine varmadıkları binlerce konu varken, gerçeğe kimin ulaştığını nasıl anlayacaksınız? Hani delil olarak neyiniz var? iddianız olan Allah'ın tek ilah olmadığına ve peygamberler göndermeyip kitaplar indirmediğine ? Mantığını nedir iddianızın? ..Açıkça beyan etmeyip sadece yalanlıyorsunuz..Peki ey düşünürler hangi düşünce ile yalanlıyorsunuz söyleyin açıkça da er meydanında kapışalım mantıklarımızla, düşünce ve sözlerimizle..yok eğer bir düşünceniz olmadan yalanlıyorsanız aklınıza eseni, ne işiniz var düşüncenin olduğu yerde.?

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Gençler ve genç kalanlar ve yaşlıyım ben diyecek olanlar, Selam,

İnsan düşünen bir varlık ve düşünmesini devam ettirdiği sürece en doğru yolu bulacağına inanıyorum.Ama hatasını gördüğü halde kabul etmeyen kişiler gerçekten hiçbir zaman en doğru yolu bulamayacaklar ve körlerin düştüğü uçuruma düşeceklerdir.

Geleyim başlığın açan, ignostik üye ye olan cevabıma, aşağıdaki kendi satırlarının altına yorumumu yazdım :

"şimdi burada belirtilen allah kavramını irdelersek,
1: 1 arş yılı 1000 insan yılına sahip bir allah görürüz. demekkı allah tıpkı insanlar gibi gecte olsa yaşlanıyor varoluşte birşey yaşlanıyorsa o şey er yada geç olür özellıklede kuranda allah canlı yaratma özellılliğine sahip bir canlıymış gibi lanse edilmiş.

YORUMUM --> Arş yılı Allah'ın yılı değil Allah'ın katına çıkma yılı..Yani kendisinin ne kadar arşın yukarısında olduğunu belirtmekte..Allah katına işler yükselir..Allah bir yere gitmiyor Allah zamandan bağımsız, ezelden geldi ve ebede gidiyor..Yani sonsuzdan beri var olmuş ve sonsuz giden bir Tanrı için zaman yoktur. Bu yüzden Allah yaşlanmaz.

2: evren 6 günde yaratılmış bu ayet açıkça allahın tıpkı insanlar gibi yaratılış özellıklerını zaman ve arş mekanı içinde kullanarak yaratan bir canlı sıfatını almış bir tür varlıktır.

YORUMUM --> Evrenin yaratılması insanın zamanına göre 6 günde olmuş, Yaratan ise Ol dediğinde Olur. Ama Evrende zamanı da yarattığı için, Evreni yaratmasına da bir zaman tayin etmiş.Kısaca insanı yaratan insanın mekanını da zamanını da yaratmıştır. Bunu yapması insan özelliğine sahip olduğunu göstermez.

3: bu özellıklere sahip bir varlık er yada geç yaşlanır ve ölür. 70 yılda ölmez 7000 yılda ölür. ama sonuçta ölmek zorunda çünkü zaman kavramını kullanıyor. zaman ve mekandan bagımsız değil.

YORUMUM--> Üstteki iki yorumunun doğru olmadığını bildirdiğimde, Allah ın yaşlanmayacağı da ortaya çıkmakta.

Gökleri ve yeri altı günde yaratıp sonra da arşa istiva eden O’dur. Yere giren, ondan çıkan, gökten inen ve ona çıkan her şeyi bilir. Nerede olursanız O, sizinle beraberdir. Allah, yaptıklarınızı görendir. (57/Hadîd 4)

işte bu ayet açıkça allahın ne oldugunu ispatlıyor!!
basit sıradan zamanı kullanan ol deyince olmuyan 6 güne ihtiyacı olan zavallı bir arap putu.

YORUMUM --> Üstteki yorumlarımla seni tekrar düşünmeye davet ediyorum.
sen zamandan ve mekandan bagımsız isen evrenı 6 günde değil anında yaratırsın. çünkü akıl ve mantık bunu emreder. "

YORUMUM--> Üstte de belirttiğim gibi Zamanın da yaratıcısı olan Allah bırak da, insanlar ve evren de zamanı da yaratmak için işlere zaman tayin etsin ve 6 gün de olması için OL desin. Yani 6 günde Ol dedi yaptı diye anında Ol deyip yapamayacağını nereden çıkardın? Sen arabanın maksimum hızı 300 km / saat iken 10 km hızla gitmek istemezmisin yani? ya da 10 km / saat hızla giden bir porschenin 300 km/saatlik hız yapamayacağını nerden biliyorsun??
rica ederim bende hemen cevap verim. :giggle:
1: arş kat değil allahın yaşadıgı boyuttur. yani allah günlerini bu boyutta geçirmiştir evrenı yaratmadan önce biliyorsun yanlış bilmek ayıp değil bilmemek ayıptır. ;)
2:vikipedia diye birşey var insan bana yorum yapmadan önce bi bakar sonra rezil olmuyalım abimize..
arş1

ad
  1. İslam inanışına göre göklerin en yükseği, dokuzuncu gök, Tanrı’nın katı.

2. 2: hahaha iyice zıçmıssın , bez getirim mi? 2. yorumunu anlıyarak okumayı dene çok fena çelişkiler oldugunu görüceksin.(nasıl oluyo lan? hem anında hemde 6 günde yaratılış? :ROFLMAO: :ROFLMAO:
  3. hadii ama kendi yorumunu anlıyamıyorsun daha,benimle nasıl tartışmayı düşünüyorsun ki?
  4. yorumlarını ciddi anlamda convert etmek istemiyorum. evlere şenlik..moralın bozulmasın.
2: evren 6 günde yaratılmış bu ayet açıkça allahın tıpkı insanlar gibi yaratılış özellıklerını zaman ve arş mekanı içinde kullanarak yaratan bir canlı sıfatını almış bir tür varlıktır.

allaha varlık diyorsun daha ne diyim ben sana felsefenin içine ettin katlettin güzelim felsefeyi! :p :giggle:;) varlık nedir? işte ignostisizm burda devreye giriyor.
varlık nedir bunu öğrenmeden benimle tartışmak, acıtır insanı..

varlık

ad
  1. 1.
    var olma, evrende ya da düşüncede yer alma durumu, varoluş.
    "Çocuk, varlığını ana babaya borçludur"

2. 2.
    evrende var olan her şey.
    "Ağaç, kuş, insan birer varlıktır"

3. gelelim ignostisizme nediyordu.
  4. varlık için.
    İgnostisizm, tanrının varlığına dair bir argümanda, belirsizlik veya kanıtlanamazlık olduğu sürece, bahsedilen tanrının varlığı üzerine tartışmanın veya kafa yormanın anlamsız olduğunu düşünür.

Mesela "Tanrı evrendir ve bizi sever." gibi bir argüman üzerine tartışmanın bir anlamı yoktur, çünkü tanrının tanımı belirsizce yapılmıştır, ve bahsedilen tanrının varlığı veya yokluğu hiçbir şeyi değiştirmez.

Ancak, "Tanrı vardır ve evreni toplam 9 gigametre büyüklüğünde yaratmıştır." üstüne tartışılması daha anlamlı bir argümandır, çünkü iddia edilen şeyin tersi kanıtlanabilmektedir.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Felsefe , düşünme sanatıdır .
Anladım
Ben reddetim mi? ya da felsefe nedir?

bu bir tanım.
sadece bir tanımı.. binlerce tanımı yapılabilirdi

Düşünüyorum diye gerçeği neden reddedeyim ?
Düşünüyorsun diye gerçeği reddediyorsun mu dedim/demişim. Ne yazdım bilmiyorum hala neden alıntılandığımı anlamaya çalışıyorum

Orda duygusal bir şeyler yazmış olmalıyım. Ne dediğimi yazdığımı hatırlamıyorum
Siz düşünüp de yanlış bir şeyler buluyorsanız bu inanılan ya da inanılması gereken gerçeği değiştirebilir mi?
Ben? düşünüp!te!
Ne demek istiyorsun?

Veya yanlış düşünüyorsanız?
Yanlış göl de yıkanamazsın. Neyi?
Kirli su adamı temizlemez.
İyi düşünceyi takip et. Farkı anlayacaksın. Bir gün anlarsın. Eğri doğru değildir ; yalak ve yarım tam değildir.
Ben bir şey (oradaki anlamda su/veri) bırakayım, başkaları başka şeyler bıraksın sonra insanlar karar versin, bunları denesin, elesin, tartışsın, ve dediğim anlamda kullansın.

Hani delil olarak neyiniz var?
Şimdi bu tartışmaları daha önce yaptın mı?

Bak.

.ÖNERMELER
Tanrı belirsizdir
ya vardır ya yoktur
A-Vardır
B-Yoktur

Ben varolduğunu (mu öne sürüyorum?) öne sürmüyorum. Neyin delili?

iddianız olan Allah'ın tek ilah olmadığına ve peygamberler göndermeyip kitaplar indirmediğine ?
İddiam ney?
Açıp şimdi tekrar okumadım ta olarak benim cümlelerimi kullanın lütfen

Senin iddiaların var ortada...
İddia ediyorsun. tek Allah var(mış-ta) peygamber gönder(miş-te)..
gibi

Açıkça beyan etmeyip sadece yalanlıyorsunuz..
???
Saçma
Peki ey düşünürler hangi düşünce ile yalanlıyorsunuz söyleyin açıkça da er meydanında kapışalım mantıklarımızla, düşünce ve sözlerimizle..yok eğer bir düşünceniz olmadan yalanlıyorsanız aklınıza eseni, ne işiniz var düşüncenin olduğu yerde.?
Sen inanç karşıtı bilgilendirme daha önce aldın mı?
Sen önce o yalanlama ifadesini ortadan kaldırmayı öğren, dürüstçe tartışmayı.... sonra bakarız; tamam..
Dürüstçe sorular sor dürüstçe tartışırız.
Benim yalanladığım gibi bir yargıyı önce ortadan kaldırmalısın

ÖNERME/SORGU
(Tanımlı) Tanrı
A-Vardır
B-Yoktur

Bana göre B. Hepsi bu..

Ama sana göre A ise ve ben öyle düşünmüyorsam ve neden öyle düşünmediği öğrenmek istiyorsan bununla ilgiliysen bununla ilgilen. Bunun dışındaki tartışmalarla ben ilgili değilim. Öyle bir tartışma istersen öyle türden bir ilgili ara.
Ben neden ona karar verdim.?
Bununla ilgili misin?

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Şimdi gönderi de ne yazdım bilmiyorum. Baştan alıyorum. Bunlar her defasında yazdıklarım.
Ontoloji, filozofi, felsefe ve episteme vb. ilgilisi (her kimse farketmez) tanrı gibi bir sorgulamanın yürütülmesi süreci için ayet gibi bir alana -bana göre bataklığa girmemeli- kendi dürüst düşünsel sorgusunu yürütmelidir.
Ayet gibi bir alan teolojinin kendi zemini. Orada bataklığı dedim... Bu ifadeyi bilerek kullandım..
Bir kere sonsuz dinin sonsuz ayeti olabilir. Sonsuz ayetin sonsuz peygamberi vs. süreç her anlamda saçma.

Varlığı baştan ya da yoktan başlatan bir ilk varlık olmayacağını akıl süzgecinden geçirmek ve tanıtlamak hatta bilmek için bir toplum ve topluluğun ayet dediği ortalama tarihsel bir verinin kontrolü ya da doğrulanması gerekmiyor. Bu çok saçma..
Bu durumun kendi, bataklığı. Bir kere kurumsal olarak kimine göre o tabu.

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Ateistlerin "peygamberler hiç yaşamamıştır" iddiası saçmalık.
İsa ve Muhammed yaşadığı çok iyi belgelenmiş tarihi kişiliklerdir.
Sezar, Büyük İskender, Atilla ve hatta Atatürk kadar gerçek bu insanlar. Yani yaşadılar.
Geldiler.
İndiler.
Tevrat yazıyor. Sihirli kutular bahşettiler. İnsanın gözü önünde 4 metrelik dev getirdiler. İnsanla melezlemeye çalıştılar. Tarih yazıyor. Sümer Tevrat bunu yazıyor. Sodom ve Gomorayı yaktılar. En az 3 kaynak bunu yazıyor. Doğruluyor. Bunun nesi inanç.Ne inancı. Deli miyim ben?
Olan bitene baksana?
Tevrat din kitabı olduğu kadar tarih kitabıdır da. Bu dediğin doğru ama "sürüngenimsi uzaylılar geldi, insanlara din öğretti" düşüncesi mantıklı değil. Söz konusu uzaylılar bugün niye dünyaya inmiyor?
Din masalı kozmolojik göksel erk/güç kazanmış insanla temas etmiş ileri varlıkları simgeliyor. Nasıl hayvanın insan teması var bunun gibi.
Yapma be...
Dini uzaylılar gönderdi diyorsun yani?
İslam'ı Allah gönderdi düşüncesi uzaylılardan bin kat daha mantıklı.
Senin gibi zeki birinin uzaylı masalına inanması gerçekten çok garip geldi.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ateistlerin "peygamberler hiç yaşamamıştır" iddiası saçmalık.
İsa ve Muhammed yaşadığı çok iyi belgelenmiş tarihi kişiliklerdir.
Sezar, Büyük İskender, Atilla ve hatta Atatürk kadar gerçek bu insanlar. Yani yaşadılar.

Youtube da Sezar'ın İsa olduğunu iddia eden bir adam var yani İsa öyküsünün Sezar'ın yaşamında derlendiği. Caretta.

Tevrat din kitabı olduğu kadar tarih kitabıdır da. Bu dediğin doğru ama "sürüngenimsi uzaylılar geldi, insanlara din öğretti" düşüncesi mantıklı değil.

Neden?

Tek soru tek cevap
Söz konusu uzaylılar bugün niye dünyaya inmiyor?

Bin tane cevap. Cevap hakkım saklı kalsın, kafanı karıştıracak.

Yapma be...

Ben demiyorum
Ben yapmıyorum
İslam'ı Allah gönderdi düşüncesi uzaylılardan bin kat daha mantıklı.

Bir şeyin mantıklı olduğuna ney karar veriyor? Ben mantığımı yedim çöpe attım o zaman bir siz mantıklısınız. Bana mantığa dair bir ölçüt getirin ölçelim. Mantığımı sına.

Senin gibi zeki birinin uzaylı masalına inanması gerçekten çok garip geldi.

Dur bi dakka. Ben öyle bir şey demedim. İnanç senin çarpıtman. Şimdilik çarpıtmaya devam et.

Bunun inanç olduğunu kim söylüyor?

Bu resmi tarih. Bu açık objektif ifşa. Bilgi farkındalığı. Geçmişin tarihin farkında olma. Olanın bitenin farkındalığı bilgisi.

Benim sınıflamam açıklamam öyle kalacak. İstediğiniz yere çekin .

Uzaylılar din gönderdi de yanlış, tarihte bunlar oldu. Yazıldı. Zaman aralığı açıldıkça yazıldıkça biçimi çarpıtıldı. Hepsi bu..

Bunun bakana lamı cimi yok, tersi mümkün değil, sıfır ihtimal, uyuyorsunuz, kendinizi kandırmayın. Düpedüz uyuyorsunuz hayal dünyasında yaşıyor olmalısınız

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
@ignostik üye çok dağınık yazmışssın, daha kısa anlamlı parçalar halinde parça parça konu açsaydın konuşmamız daha mümkün olurdu,
mesela zaman varsa ölüm de vardır diyorsun bu yanlış,
mesela Tanrı'da da zaman var, ilk var ediciden farklı olarak Tanrı'nın başlangıcı var, ama Tanrı'da sonsuz,
herşeyin kendinden neşet ettiği ilk var edici de bile zaman vardır, o var etmeye başladığı andan itibaren onun için de zaman başlamıştır, var etmeye başlamadan önce tanımlı bir başlangıç yoktur, var etmesi ile kendini bulmuştur, ilk var edici, başlangıcı ve sonu olmaması itibariyle ezeli ve ebedidir, ama ilk var edicinin var etmeye başlaması onun için zamanı başlatmıştır, dolayısıyla mevcudatta zamanın olmadığı bir unsur yoktur.
ben demiyorum kuran diyor. zaman varsa ölümde vardır.sen kuranı anlıyarak okuduguna emin misin?
sevgili true sana bir sır vericem bilmsel bir sır!
bir yerde zaman varsa mutlaka orada bilmsel olarakta görecelı kanıtlar vardır. bu yüzden evrenı işleyisini kanıtlıyan dinciler değil bilmciler dir umarım zekan bu kısa ama çok etkili yorumu anlamaya yeter. saygılar eskı dostum. tekrar görüşelim.
:ROFLMAO:

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
düşünsenize evrenı yaratmak içn zamanı yaratmak zorundasınız eee dolayısıylede zamanı yaratan bir tanrısınız demektir bunu ben demiyorum kuran diyor. burdan ne anlamamızı bekliyorsun? :ROFLMAO:
ol deyince olmuyan bir evren var değil mi? 6 günde oluyor.. hahaha.
hadiii amaaaaa yaaaa:
bu teistler kadar benı güldüren bir betım sınsuza dek gelmez .

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
İlk olarak zaman kavramını iyice açıklamanız ,anlamlandırmanız ,irdelemeniz gerekirdi. Ayetleri çürütmek için gittiginiz yolda ,zaman kavramında kalmış olmanız bile Kuran ayetlerinin ne denli mükemmel olduğunu göstermiş.

Sizlerle zaman konusunda yazdığım şiirim ve kısa yazımı paylaşmak istiyorum.

Zaman
_
Sırrına vakıf olana
ne yazar mesafeler
Bir gün desem ,
ne ifade eder senin için?
Bir ay, bir yıl , asırlar.....
24 saat desem
belki an-lıktır yaşanan ,
belki de yıl.
bir ömür desem.?!
kaç yıl sürer sence?
Bence?
Koştur.
Dur !
Sırrına vakıf olana
güzeldir zaman.

____

Yorma küçük aklını dedi şair. Hayatı anlayamazsın. Bir bakmışsın güneş sana göz kırpmış ve sen o güneşin parıldayan çevresine kapılıp derin hülyalara dalmışsın . Ama ya sonra çehresine kapılıp hülyalar gördüğün güneş yerini karanlığa bırakmış. Şimdi sıra ay ve yıldızlarda. Nasıl mükemmel olabilir gökyüzü. Gündüz başka ,gece başka. Her haliyle ,ayetleri okur. Gün,ay,yıl....akıp gider. Bir bakmışsın gündüz, bir bakmışsın gece. Hayat ,senin anlayamayacağın kadar çok uzun ve çok kısa . Aynı geceyi ya da aynı gündüzü yaşamak değildir mesele. Kimine Birgün gelir ömür ,kimine bin yıl
Sevgili kardeşim sen yanlış meslek seçmişsin, felsefeci değil şair olmalıymışsın.
çok güzel şiirler di: tebrik ediyorum:ROFLMAO:

ignostik üye

Filozof
Uzaklaştırılmış
Üniversite Bölümü
felsefe
Peter pan adli uye;
Ars Kat ne demek? Bu kavramlar evrenden bagimsiz degil.
Bahsedilen allah acik ve net olarak panteist bir ilah.muhammedin zavalli akliyla ucagi bu.
Felsefe yapicaksak goreceli kavramlara tanri betimini sokmamalisin;
Aksi halde tazdigin her kelimenin
Ciddi anlamda. Mantik hatalariyla dolu oldugunu anlatmak zorunda kalicam
Gercek bir felsefeci asla ve asla ontolojiyle tanriyi savunmaz cok amatorce olur bu parazit denklem.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç