Işık hızı geçildi mi? - Sn. Ferdinand ve Sn. Birazdahaderinmavi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Objectivity tarafından oluşturulan Işık hızı geçildi mi? - Sn. Ferdinand ve Sn. Birazdahaderinmavi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,784 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Işık hızı geçildi mi? - Sn. Ferdinand ve Sn. Birazdahaderinmavi
Konbuyu başlatan Objectivity
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ferdinand ve Birazdahaderinmavi,

Foruma ilk üye olduğum günlerde hatırlarsanız böyle bir tartışmanın içine girmiştik. Işık hızı geçildi fakat açıklanamıyor dediğim zaman benimle dalga geçmiş ve market raflarındaki kitaplardan uzak durmamı tavsiye etmiştiniz. :)

Oysa ki ben bu bilgileri çok güvenilir kişilerden almıştım fakat tüm fizik dünyası alt üst olacağı için şimdilik gizli tutulduğunu sizlere tüm iyi niyetimle anlatmaya çabalamıştım. Dalga geçerek beni o gün çok üzmüştünüz.:)

Neyseki şu an değerli bir bilim insanın ağzından bu lafları duyacaksınız ve bana bir özür borçlusunuz gibi düşünüyorum fakat dilemeseniz de olur :)

Videonun 1 saat 18 dakikalık süreden sonrasını izleyin lütfen, ışık hızı hakkında yapılan açıklamalar size tanıdık gelecek mi acaba? Bahanelerinizi merakla bekliyorum:)

[video=youtube;s6kgxYD4HrI]http://www.youtube.com/watch?v=s6kgxYD4HrI[/video]

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Cevap: Işık hızı geçildi mi? - Sn. Ferdinand ve Sn. Birazdahaderi

Söyleyeceğim şeyleri baştan bahane olarak nitelemek abes olmuş.Şimdi konuşulan konu fiziğin konusu, oysa konuklardan biri tıp doktoru, diğeri edebiyat fakültesi mezunu.Neden bir fizikçinin "ışık hızı aşıldı" gibi bir söylemini paylaşamıyorsunuz? Paylaşın ve utanalım. Bu kadar kolayken bunu neden yapamıyorsunuz? Bu zatın söylediği tek şey, "CERN'de ışık hızı aşıldı,ancak açıklarlarsa fizik çöker" gibi bir komplo teorisidir. Madem aşıldı ve saklandı da bu adam nereden biliyor? Siz böyle temelsiz bir iddiayı/dedikoduyu/spekülasyonu öne sürüyor, bir de özür bekliyorsunuz.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Söyleyeceğim şeyleri baştan bahane olarak nitelemek abes olmuş.Şimdi konuşulan konu fiziğin konusu, oysa konuklardan biri tıp doktoru, diğeri edebiyat fakültesi mezunu.Neden bir fizikçinin "ışık hızı aşıldı" gibi bir söylemini paylaşamıyorsunuz? Paylaşın ve utanalım. Bu kadar kolayken bunu neden yapamıyorsunuz? Bu zatın söylediği tek şey, "CERN'de ışık hızı aşıldı,ancak açıklarlarsa fizik çöker" gibi bir komplo teorisidir. Madem aşıldı ve saklandı da bu adam nereden biliyor? Siz böyle temelsiz bir iddiayı/dedikoduyu/spekülasyonu öne sürüyor, bir de özür bekliyorsunuz.

Dedikodu değil bilim insanlarının herşeyi halka açıkladıklarını mı sanıyorsunuz? Birçok gizli bilgi var bu konu da bunlardan biri 2 gün önce tv de bu programı izlerken dikkatimi çekti bu kişinin branşı değil olay kendisi bir üniversitenin rektörü zaten böyle dayanaksız bir açıklama yapmayacak kadar da dikkatli biridir merak etmeyin.

Açıklamayı yapmaya cesaret edecek bilim insanları çıktıkça paylaşacağım merak etmeyin sadece uydurmadığımı bilmenizi istedim. Özür işin şakasıydı yazım dilim biraz mizahiydi fakat siz yine inandıklarınızı alt üst edecek biri çıktığı zamanki agresif kişiliğinize bürünmüşsünüz:) Sorun yok benim açımdan:)

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

Evet gerçekten dayanaklarınıza hayran kaldım.

a)Bilim insanları birşeyleri saklayabilir
b)Bu adam delikanlı adamdır

Asıl mizahı burda yapmışsınız. İzninizle gülme hakkımı şimdi kullanmak isterim.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Evet gerçekten dayanaklarınıza hayran kaldım.

a)Bilim insanları birşeyleri saklayabilir
b)Bu adam delikanlı adamdır

Asıl mizahı burda yapmışsınız. İzninizle gülme hakkımı şimdi kullanmak isterim.

Gülün sizi çok iyi anlıyorum. Wikipedia ile bu kadar olur ancak bilim canlıdır Sn. Ferdinand an ve an takip etmek gerekir. Daha başka açıklamaları da cesaret edip paylaşan bilim insanı olursa mutlaka aktaracağım merak etmeyin:)

Aydın

Yeni üye
Yeni Üye

Videonun ismi "Sıradışı Akıl Oyunları-Aklı Olan Mutlaka İzlesin" şeklinde eklenmiş ama açıkçası ben bu iki adama itibar edenlerin akılları olduğundan şüpheliyim.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

Videonun ismi "Sıradışı Akıl Oyunları-Aklı Olan Mutlaka İzlesin" şeklinde eklenmiş ama açıkçası ben bu iki adama itibar edenlerin akılları olduğundan şüpheliyim.

Ben itibar ediyorum, aklım da yerinde :)

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

sn. konuşmacıların fizikle ilgili bir yetkinlikleri olmadığı gibi, yayını yapan kanal da ''mümkün olsa da fiziği, maddeyi tümden yok edebilsek de; bütün varlığın manadan, ruhtan ibaret olduğunu ilan etmenin bir yolunu bulsak'' diye; yanıp tutuşan bir kanal gibi duruyor... sunucunun yerinde olsaydım, böyle bir konuyu, kendini tümden maneviyata vermiş bir hoca ve ilahiyatçılığa özenen bir edebiyat fakültesi mezunuyla tartışıyormuş gibi yapmaya utanırdım... fen fakültelerinin fizik bölümlerinin hocaları yok mudur... şimdi diyelim, şehir plancılığı sorunlarını ya da imar yasası değişikliklerini, futbolcularla mı tartışmalıyız... ama ne yazık ki ülke bu hale getirildi... ışık hızı geçilemez; dedim, nedeni çok basitti, siz anlamaya çalışmadınız; aslında ışık hızına kütlesi olan parçacıklar açısından ulaşılamaz da... ışık hızına ulaşılması kütlenin sıfır olmasını ve bu hızın geçilmesi de, kütlenin negatif olmasını ön varsaydığı ( ön koşul olarak gerektirdiği) için; ama bu durum da 'OLANAKSIZ' olduğu için, bu çabalar boşunadır... kabaca yüz yıldır fizikçiler einstein'in hatasını ortaya çıkararak, ünlü olmak ve nobel almak için kıvrandıklarından, bu yönde bir gelişmenin gizlenebilmesi olanaklı değildir...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

:) Bahanelerinizi merakla bekliyorum demiştim yorumlar beni hiç şaşırtmadı zaten tüm bu yazacaklarınızı hesap ederek bu başlığı açtım.

Işık hızı ile ilgili Sn.Tarhan'ın açıkladığı bilgiyi bilen o kadar çok bilim insanı var ki öyle kolay değil bu işler açıklamak için zaman gerekli nobel ödülü falan değil konu başka sebepler var.

Zamanı gelince herkesle beraber öğrenirsiniz ben önceden iletmiş oldum. Fizik de bir bilimdir ve herkes yanılabilir. Einstein çok büyük katkılar sağlamış bir bilim insanıdır fakat elindeki imkanlar yetersizdi bugün herşey farklı olabilirdi şayet yaşasaydı.

İdealist bilim insanı çok az bu sebeple araştırmalarınızı yurtdışına yönelndirirseniz nelerle karşılaştığınıza çok şaşırabilirsiniz.

Araştırmalarımı ve edindiğim yeni bilgileri dar görüşlü bakış açılarınıza rağmen paylaşmaya devam edeceğim. :)

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

:) Bahanelerinizi merakla bekliyorum demiştim yorumlar beni hiç şaşırtmadı zaten tüm bu yazacaklarınızı hesap ederek bu başlığı açtım.

Işık hızı ile ilgili Sn.Tarhan'ın açıkladığı bilgiyi bilen o kadar çok bilim insanı var ki öyle kolay değil bu işler açıklamak için zaman gerekli nobel ödülü falan değil konu başka sebepler var.

Zamanı gelince herkesle beraber öğrenirsiniz ben önceden iletmiş oldum. Fizik de bir bilimdir ve herkes yanılabilir. Einstein çok büyük katkılar sağlamış bir bilim insanıdır fakat elindeki imkanlar yetersizdi bugün herşey farklı olabilirdi şayet yaşasaydı.

İdealist bilim insanı çok az bu sebeple araştırmalarınızı yurtdışına yönelndirirseniz nelerle karşılaştığınıza çok şaşırabilirsiniz.

Araştırmalarımı ve edindiğim yeni bilgileri dar görüşlü bakış açılarınıza rağmen paylaşmaya devam edeceğim. :)

doğada var olan sınır değerlerin farkında olmak, bakış açımı neden 'dar' hale getirsin ki... olayı bir başka açıdan bir daha ele almayı denesek mi... duran bir cismi iterek hızlandırmak ve böylece ışık hızını geçmek istediğimizi düşünelim. cismi iterken ona bir miktar enerji aktarırız. sadece hareketinden dolayı, cismin sahip olduğu bu enerjiye biz ”kinetik enerji” diyoruz. einstein’ın ünlü enerjinin kütleye özdeşliği bağıntısı (E=mc²) uyarınca, bu kinetik enerji aynı zamanda kütle işlevi görecektir. yani cismi iterek, toplam kütlesinin artmasına neden oluyoruz. bu gerçek bir etki. eğer tartabilseydik, cismin daha ağır olduğunu görebilirdik. fakat, kütle artması etkisini, cismi iten kişi hisseder. daha kütleli olduğu için, cisim artık daha zor hızlanacaktır. böylece hızını aynı miktar artırmak için cisme daha fazla enerji aktarmamız gerekir. bu da, kütlesinin daha da fazla artmasına neden olacaktır. bu şekilde devam ettiğimizde, cisim ışık hızına yakın hızlara yaklaştığında, kütlesi inanılmaz boyutlara ulaşır. özellikle cisim, tam olarak ışık hızına erişirse, sonsuz kütlesi, yani sonsuz enerjisi olması gerekir. görebildiğimiz evrende bile ancak sonlu miktarda enerji olduğu için, cisme bu enerjiyi verebilmek dolayısıyla ışık hızına erişmek imkansızdır. dolayısıyla bütün cisimler, ışıktan yavaş hareket etmeli. Cisimlerin ışık hızında veya daha hızlı gitme olasılıkları yok.

Kaynak :

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye

doğada var olan sınır değerlerin farkında olmak, bakış açımı neden 'dar' hale getirsin ki...

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye

Bu kadar zayıf argümanlarla--ki argüman denemez-- bu başlığın açılması talihsizlik olmuş.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Teşekkür ediyoruz güzel bir anlatım güzel bir konu.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar