İnziva

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde sherlockholmes tarafından oluşturulan İnziva başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,389 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı İnziva
Konbuyu başlatan sherlockholmes
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan sherlockholmes

sherlockholmes

Yeni üye
Yeni Üye
Şimdi diyeceksiniz nerden çıktı bu diye ama merak ettim bazı dinlerde İslamiyetde

mesela bir odaya kapanıp dünya işlerinden el ayak çekip ibadet okumalarda bulunma gibi

etkinlikler var acaba felsefe de böyle bir durum var mı veya başka dinlerde?

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Ne kadar gereksiz bir şey.Dünyadan elini eteğini çekeceksen vur bıçağı karnına komple çekil,git.Dünya yaşanmak için var,ikinci plana atılmak için değil.Belli bir süre yaşadıktan sonra zaten inanan Tanrısına,inanmayan boşluğuna(!) kavuşacak.

Ayrıca böyle bir şey islamiyette yok.Varsa da sonradan eklenmiştir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Var tabii ki peygamber vahiy alırken günlerce mağaraya çekilir, kendini hazırladı. İçe dönüş ve ruhun dinginliği ancak bu şekilde sağlanabilir. Hz. İsa da hep inzivaya çekilmiştir hatta Hz. Musa da. Rab planı ile bağlantı için sessizlik ve içe dönüş yani aklından düşünce geçmeyecek bir sakinlik sağlayabilirse insan çok büyük bir farkındalık kazanır.Dua da sessizlik içinde edilirse kabul olasılığı yükselir tabi hayat amacına ters değil ve kadere uygunsa. Meditasyon da sessizlikte yapılırsa sonuç daha başarılıdır. Her dinde vardır hatta tüm eski öğretilerde de.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Şimdi diyeceksiniz nerden çıktı bu diye ama merak ettim bazı dinlerde İslamiyetde
mesela bir odaya kapanıp dünya işlerinden el ayak çekip ibadet okumalarda bulunma gibi
etkinlikler var acaba felsefe de böyle bir durum var mı veya başka dinlerde?

bu inziva ancak bir diyet, oruç mahremlenme ile gelişen temizlik/sıyrılma_arınma ve (nekahate bağımlı iyileşme-dinlence tatil vb yakın) kavram/kavrama tanımı içinde anlamlı olabilirdi
ve bu anlamda yorumlanabilirdi ve işe yarayabilirdi
diğer türlü; gerçekten kaçış tepesine ve bayırına bir tırmanış ise zor varılır oraya sanıyoruz...

Katarsis/dönüşüm vb.

Felsefe de bir kavramın olmasına gerek yok .felsefeye bir kavram kazandırılabilir sanıyorum

Örneğin yedi ay haberlerden inzivaya çekilirseniz? sorusunu öneriyoruz

--
eğer gidip bir tepeye yaşasacak olsak
ve tüm işimiz artık, doğaya karşı, kendini beslemek vb. olsa ve orda avcı toplayıcı ya da kısmen tarımla (ekimle-dikimle) uğraşıp yaşamak olsa ,?

şimdi, yaşama karşı, modern toplum ya da içtenliğe ve bilgi yönelimine karşı, böylesi bir soyutlanmayı ve içtenlenmeyi derinden gerçekleştiremiyorsak biz ve doğuramıyorsak bunu, düşünsel temellerde bunları oluşturamıyorsak
, inziva bunu itmek olur .ya da çekmek

modern dünyanın inzivası gözlememektir ya da unutmaktır ya da başka bir bakış içinden diğerleri umursamamak

-
doğru grupla sosyal etkileşimlerden kaçmak, bunu bloke etmek sizi çıldırtır-sosyallik enerjidir

doğru insanlara, doğru yerlere, doğru fikirlere karşı inziva/anti inziva (maruz kalmama ve ayrıştırma) ve kaçınım geliştirebilirsiniz ve bloke edebilirsiniz
yapabilirsiniz; tümden soyutlamak/soyutlanmak (eğer ne arayacağınızı ya da düşüneceğinizi orada ne olacağını ummuyorsanız) sizi soyutlar -böler

örneğin akşama kadar kendinizi haber sanılan ve sayılan üçüncü sayfa dinamiklerine hapsediyorsanız ve modern dünyanın külli masallarını dinliyorsanız ve apokaliptik asosyal bağımlılık mecralarına/alanlarına gebeysek evet inziva-sosyal inziva
- başka bir sosyaliğin ve gelişimin içine yönelim gösteren bir karşı inziva....

Örneğin yedi ay haberlerden inzivaya çekilirseniz? sorusunu öneriyoruz
bu gerçekten işe yarar

Son düzenleme:

epoché

Üye
Yeni Üye
Zihinsel konsantrasyon sağlayabilmek için duyuların kontrollü olarak tahdit edilmesi gerekiyor. İnziva, bedenen sakinleşmek, mental dinginlik, bunun bir getirisi olarak da -berrak düşünce- için mühim bir pratik. Felsefenin kendisinde inziva diye bir şey yok ancak duyusal algıyı kısıtlayan, iç sesini dinleyen her zaman için kendi öznesi/metabolizması hakkında daha fazla farkındalığa sahip olur, doğal olarak dışsala yönelik daha sağlıklı felsefe yapar.

ls2

Kahin
Onursal Üye
çok eski bir yöntem. buda'da var. belki daha önceside vardır. bu kendini bil öğretisi burdan mı geliyor acaba, var mı kendini bil'den bişi anlayan:) anlayan varsa anlatsın bizde anlayalım..

sherlockholmes

Yeni üye
Yeni Üye
Mesela haberlerde okuyorum ama bir türlü inanamıyorum adam komaya giriyor kalkıyor hiç bil-

mediği bir dil fransızca konuşuyor sonra hafızası yerine geldikçe fransızcayı unutuyor ve ana dili

ingilizceye geri dönüyor bu bir bu da bir inziva mıdır?

ikincisi inzivaya girdik ama bunu haftalarca aylarca yapmanın manasında söylemiyorum günün belirli

saatlerinde meditasyon kendini dinleme namaz kılmak vs. yaptık geri hayata döndüğümüzde

neleri değiştirebiliriz mesela nasıl bir birey olmalıyız ...

üçüncüsü iç huzur ile inzivanın meditasyonun bir ilişkisi var mıdır?

bu arada epoche tekrar görmek güzel ve ıs2 yide digitalide sevgiler..

inziva ve empati bunlar felsefenin konularına mı girer yoksa parapsikolojiye mi?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 17:10 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 17:09 ----------

Zihinsel konsantrasyon sağlayabilmek için duyuların kontrollü olarak tahdit edilmesi gerekiyor. İnziva, bedenen sakinleşmek, mental dinginlik, bunun bir getirisi olarak da -berrak düşünce- için mühim bir pratik. Felsefenin kendisinde inziva diye bir şey yok ancak duyusal algıyı kısıtlayan, iç sesini dinleyen her zaman için kendi öznesi/metabolizması hakkında daha fazla farkındalığa sahip olur, doğal olarak dışsala yönelik daha sağlıklı felsefe yapar.

İç ses her zaman mantıklımıdır?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 17:14 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 17:10 ----------

Bence şöyle insanoğlunda hem iyi yan hem kötü yan var sezgiler dışsal istençler var ahlaki duygu var

Mills,Söpenhaur bunlardan bahsediyor inziva ile meditasyonla bunları geliştirebilirmiyiz...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 17:16 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 17:14 ----------

O yüzden hem kötü hem iyi yanımız olduğundan her zaman iç ses dinlenmez...bence

---------- Mesajlar Birleştirildi at 17:22 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 17:16 ----------

İç ses vicdan mıdır? VİCDANI GELİŞTİRMEK SAĞILTMAK İÇİN FELSEFE KAYNAKLARINDAN NELER

OKUNMALI...

epoché

Üye
Yeni Üye
İç ses her zaman mantıklımıdır?

Benim iç-ses dediğim, düşüncenin konusu değil sevgili sherlock. Yani mantıksal bir çaba ya da epistemolojik bir temelden bahsetmiyorum. Daha çok "sessizlik", dışsal-algının etkisinde biçimlenen metabolizmanın içsel uyarısızlığa dönüşü, boşluğa düşüşü, özne fonksiyonunun kendinden taşmasının yarattığı bedensel farkındalık, ve öznelliğin her bir zerresine etki edebilen bu farkındalığın, dışsala temasında üretebildiği zihinsel konsantrasyon.

Bence şöyle insanoğlunda hem iyi yan hem kötü yan var sezgiler dışsal istençler var ahlaki duygu var

Mills,Söpenhaur bunlardan bahsediyor inziva ile meditasyonla bunları geliştirebilirmiyiz...

Hayır. Meditasyonla hiç bir şey gelişmez, o daha çok bir bozum_metodu olarak düşünülmeli, — hali hazırda gelişmiş olanları çözmek için.

O yüzden hem kötü hem iyi yanımız olduğundan her zaman iç ses dinlenmez...bence

İç-ses yansız, niteliksiz olan taraf, yanlarımızı taşıyan dinamik özne-kurgularını ise dışta(n)-yüzeyde olarak tanımlıyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Başka dilde konuşmak eski yaşam hatırasıdır ve ölüme yakın deneyim yaşayan kişilerde sık rastlanan bir durumdur. Ölüme yakın deneyimlerde parapsikolojik yetenekler çoğu zaman su yüzüne çıkar.

İnziva ise kişinin hem zihnen hem bedenen tüm dış dünyaya kendini kapatmasıdır. Oruç tutmak sureti ile bedenin dinlenmesi ve zihnen de olumsuz düşüncelerin atılması gerekir. Zikir de enerji alanı değiştirir fakat şimdiki şekli ile değil eskiden zikir, konun ehli kişilerce hazırlanırdı. Meditasyon yaparken de aynı şekilde olumsuz tüm enerjilerden arınma hedeflenir. Süreden çok önemli olan konsantrasyondur. Bir duanın 100 kere tekrarı değildir önemli olan, o duayı içten ve konsantrasyon içinde okuyabilmek çok daha önemlidir.

Empati ise psikolojinin konusudur fakat ahlak başlığında da belirttiğim gibi empati kurmak doğuştan var olan bir özelliktir.

tran

Felsefe.net
Yeni Üye
İç ses yanıltıcı olamaz gibi geliyor. Ben iç sesim ile hareket ettim hep ve yanılmadım. İçime sinmiyorsa o işi asla yapmam.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Vicdan ile iç sesin aynı şeyler olduğunu düşünmüyorum. Vicdan olumsuz bir eyleme karşı önlem ya da fren gibi bir mekanizmadır. Hep deriz ya "Vicdanım el vermedi." Bu cümleyi sarf ettiren eyleme bakarsak genelde kişi iyiyi amaçlamıştır fakat vicdan bazen yanıltıcı da olabilir. Örneğin bir arkadaşın yanlışına dostum olduğu için sessiz kalmam o arkadaş için pek de hayırlı olmayacağı gibi ben de hata yapmış olacağım. Kusur örtmek güzeldir fakat karşı taraf kendine ve çevresine zarar verecekse bu noktada vicdan yapmamak gerekiyor. İşte bu ayrımları yapabilmek en zoru galiba.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar