insanlık manifestosu

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ____morfin tarafından oluşturulan insanlık manifestosu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,180 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı insanlık manifestosu
Konbuyu başlatan ____morfin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

____morfin

Felsefe.net
Yeni Üye
İnsanat Manifestosu

1.İnsan olmak büyük bir sorumluluk gerektirir. Eğer bu sorumluluğu taşıyamayacaksan şimdi bu manifestofuyu okumayı bırakıp teleyizyon izleyebilir, internette "surf" yapabilir ya da faydasız va amaçsız birçok başka şeyle ilgilenebilirsin. Sorumluluğa razıysan okumayı sürdürebilirsin.
Başlıca sorumluluğun kendini canlıların en gelişmişi saymaktan vazgeçip, bunu gerçekten başarabilmek için çalışmaktır. İnsan ırkına dahil birçok gelişmiş canlı olması senin de onlarla aynı seviyede olduğun anlamına gelmez. Zira hayatında hiç kitap okumamış, güzel bir filmin tadına varmamış, dünyayı gördüğü kadarıyla tanıyan bin insanın gelişmişliği şüphe götürür bir olgudur. Sana kalan miraslarla övünmek istiyorsan eğer bunu para konusunda yapabilirsin ancak insan olma yolunda bu sana hiç bir fayda sağlamayacaktır. O yüzden manifestomuzun ilk maddesi "oku, izle, öğren ve anlat" olacaktır.

2. İnsan olmak adına yaptığım her şey siyasetten arınmıştır. Sistemlerden azade bir yolda yürümekteyim,ister beni takip eder ve insanlığa ulaşırsın istersen siyasete bulaşır ve asla nereye varacağından emin olamazsın. Okuduğum kitapların, izlediğim filmlerin yazar ve yönetmenin siyasi duruşlarıyla ilgilenmiyor değilim ama benim için yapılan işin sanatsal kalitesi önemlidir. O yüzden bu manifestonun ikinci maddesi "Sanatla siyaseti birbirine karıştırma" olacaktır.

3. İnsan olmak; zor bin zanaattır. Bunun bilincindeyim, eğer beni takip edeceksen sen de bunu aklında tutacaksın. Ben Nazım Hikmet Peyami Safa kavgasında taraf olmaktansa "Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşim" ve "Biz İnsanlar"ı okumayı tercih ederim. Roman Polanski'yi savunanları da aşağılayanları da anlarım ama bu Piyanist filminden zevk almamı engellemez. Attila İlhan, Garip Akımı için ne derse desin, benim için "An Gelir"le "Telgrafhane" arasında niteliksel bir fark yoktur. O yüzden bu manifestonun üçüncü maddesi " tarafsız kal" olacaktır.

4. İnsan olmak olağana boyun eğmemektir. Bu yüzden popüler kültürün boyunduruğuna girmeye reddediyorum. Benim için önemli olan Oscar değil Altın Palmiye, Nobel değil Pulitzer'dir, şimdilik. Çok satan yazarları okumaktansa kıyı da köşede kalmış büyük yazarlarla tanışmayı tercih ederim. Orhan Pamuk Türkiye'nin çok büyük bir yazarı değildir ama İhsan Oktay Anar için aynı şeyi söyleyemem. Tarantino'dan daha etkileyici olan Buster Keaton'dır. O yüzden bu manifestonun dördüncü maddesi "sana sunulanla yetinme" olacaktır.

5.İnsan olmak düşünceyi kalıplar dışına taşımakla mümkündür. Eleştiri yapmaktan kaçınma, sana verilen bilgileri kurcalamaktan çekinme, hele ki benim de içinde bulunduğum internet aleminin sanal sözlüklerinde, söylenenler yalan olabilir ve büyük bir ihtimalle yalandır. Kitap karıştırmaktan vazgeçme, kendi fikirlerini oluştururken birinci sıradaki yardımcın ya da duruma göre yol göstericin kitaplar olacaktır. O yüzden bu manifestonun beşinci maddesi " şüphe et " olacaktır.

6. İnsan olmak düşünürken dogmalardan arınmaktır. Bence "önce söz vardı" ve "Oku"nmalıydı. Ama bunlar düşünme tarzımı ve hızımı olumsuz etkilememedir. Ben Salman Rüştü ile de Sadık Yalsızuçanlar'la da birlikteyim, ama zekası bir elbise askısı kadar olan fason yazarlardan çok uzaklardayım, tevazuya gerek duymuyorum, onlardan çok ilerdeyim. Jose Saramago gibi kiliseye karşı durabilirm ama Tolstoy kadar ilgimi çeker kilise de. O yüzden bu manifestonun altıncı maddesi "fikrini serbest bırak" olacaktır.

7. İnsan olmak adına benimle aynı yolda yürümek isteyenler zaten gerekli bilinç ve sorumluluğa sahiptir, yürümek istemeyenlerinse bu manifestoya ihtiyacı yoktur. O yüzden bu manifesto tüm iyi niyetine rağmen hükümsüzdür...

İnsan Olun Biraz...

bir mailden alıntıdır....

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Konu hakkında farklı düşüncesi olan var mı?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar