Insanlari feda edebilir miydini ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Nefret tarafından oluşturulan Insanlari feda edebilir miydini ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,163 kez görüntülenmiş, 19 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Insanlari feda edebilir miydini ?
Konbuyu başlatan Nefret
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Nefret

Felsefe.net
Yeni Üye
Sorum şu:
Herhangi bir düzeni sağlamak , insanoğlunu bir adım ileri taşımak ya da herhangi bir sorunun üstesinden gelmek için sayısı farketmeden herhangi bir insan hayatını feda edebilir misiniz ?

Somut bir örnek verirsek kanser gibi bir hastalığı yenebilmek için 1 milyar insanı feda edebilir miydiniz ?

Sorduğum sorudan ayrı olarak somut soruma da cevap verirseniz sevinirim

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bu kendime sorduğum bir sorudur , Cevabı çok cüretkar olabilirdi

İnsanların feda edilmesi-insanların sayılması insanların bedenlerle sayılması ve değerlendirilmesi gibi ikilemleri aştık sanırım ya da aşıyoruz durağında beklerken
Ben kendimi feda ederdim (örm.barış için-kitlesel kalıcı barış için-tüm dünya belki de ) bunu yazmıştım daha önce de belirtmiştim-benim elimden ne gelirdi başka, canım bile işe yaramazdır
ben fedadayım o halde her neyse o amaçta uğurda ölebilecekler -gönüllü ölebilecekler -göğüsleyebilecekler listesinde olmalı, beni öldürün başlayın -bi işe yaramazız-zevk hayatı yaşadık ve kitlesel endişeler

somut soru bence yeterli bi örnek değil-kanser?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:23 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:21 ----------

kanser için öldürmezdim sebeplerim var

Nefret

Felsefe.net
Yeni Üye
Ancak her insanoğlu eşit düzeye sahip değil . Eğer sen bu kararın ortasında yaşamının diğer insanlardan daha değerli olduğunun (bu değeri toplumsal açıdan belirtiyorum . Insanogluna daha fazla yarar dokunmasi açısından ) farkına varırsan yine de yapacağın ilk şey kendini feda etmek mi olur ?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bu sorular nasıl cevaplanır bilmiyorum-belki de açık değil-belki de yeterince tartışılmalı ama
kendimi feda edebileceğim daha değerlileri_ belki de daha değerlileri de hep vardır o halde
Ben A dan daha değerli olabilirim ve B benden daha değerli olabilir-bu nasıl bir ölçümse?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 10:58 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 10:55 ----------

bu kararın ortasında -bu kararın ortasında nasıl olabilirim -bu kararın ortasında olsaydım çoktan acımadan seçimimi yapmıştım-belki de yapmışımdır

---------- Mesajlar Birleştirildi at 11:08 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 10:58 ----------

benim değil onların yaşasın diyeceğim-diyebileceğim (kendime tutacağım ve yeğleye-bile-ceğim de) insanlar ya da insan grupları ya da fikirler ve kişilik tipleri olabilir , Bunu açıklıkla belirtiyorum çünkü bunu da ifade etmiştim daha önce
Hatta durumlar -olgular ve kültürler bile olabilir bu ama gerçeklik bir yapı -içiçe geçişken karmaşık- birbiriyle ilintili ve bağlantı kuran -ve parçalar eksiltilebilen bir yapı mı ? bunu soruyoruz?
kendimden sıkıldığım olmuştur kendimden bunaldığım ve kendimi aşamadığım-yaşatamadığım ve tutamadığım; buna istinaden söylüyorum
-barış ve özgüven içinde (ya da mutlu ve yaparak) yaşayan bir insan bu dünyada neden yaşamsındı-uyumlu profil mesela , ben olayları böyle düşünmem örn.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 11:11 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:08 ----------

bu dünya kime ait insansı bir yapıya mı? nasıl bir dünya -kimler olmalı ve yaşamalı

---------- Mesajlar Birleştirildi at 11:14 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:11 ----------

doğaya bakarak bir doğa üsttürü ve -bunun uyumunu- biçimleyin biçimleyelim -hadi hep beraber -nasıl ne ve kim olurdu bu? bir barış uzay uygarlığı mı? mesela

---------- Mesajlar Birleştirildi at 11:28 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:14 ----------

biz kişilerle kendimizle ve bu doğayla/(olaylarla ve olgularla da) çatışıp (savaşıp-çarpışıp) duruyorsak (duruyoruz) belki de (bir dinamiğiz sadece ve belkide ) bu doğayı aşmışızdır bilmiyorum (ya da değiştirmeye çalışıyoruz) (bir ölçüde) belki de bilmiyorum aşamayanlar uyumlular sürdürmeli
-doğanın devinimiyiz bizler -özdevinimi-diğerleri içidne her şey içinde -diğerlerinin yükseltitlmesi adına -doğanın çırpınması/özçırpınması -kendini yükseltmesi ve devrimi için

-geriyi kim yoğuruyor -evrim/devrim bütünsel bir süreç;

belkide yaşamaya hakkı olanlar onlar tüm (bu karmaşada) bunlarla çatışmayan-lar (masumca yokolup gidenler ve masumca devinenler) olmalı, Kendi içinde uyum geliştiren/uyum içinde kalabilen, sakin doğalı ya da uyum doğalı, doğayı fazla karıştırmayan, fazla bilgi üretmeyen uyum insanlarıdır- bu da bir bakıştır

bu soruları sordum ben
kendim diye bi şey yabanıl-yabancıl kalırdım bu şeyin içinde -kendimi hiç ait hissetmedim nerdeyse -(doğaya belki ama insan bütününe bilmiyorum sınırlı belki) farklı bir benlikte özçıprınmam ve yüksek-yücel bir gelecekte ve nitelde atıyor kalbim benim -belkide eğreti otlar-ı bizleriz
bu dünyaya indirilemez bi şey belkide bindirlemez ve uyumsuz
-belki de uyumsuz olanlar bizleriz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:00 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:28 ----------

İnsan varoluşunda bir uyum bulmalı ve bir barış herşey-herşeyiyle, herşeyin içinde ve olaylar akarken sıkıcıyken ve acıyken ve zorkende bunu düşünüyoruz ama bu zor bi iş?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:06 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:00 ----------

karalama defteri kullanayım izninizle

Son düzenleme:

Nefret

Felsefe.net
Yeni Üye
Sanırım sorunun kaynağı yerine sorunun kendisine yöneldiniz bu yüzden konu evrenin düzeni ve hatta varoluş gibi konulara çekildi . Benim aslen belirtmek istediğim -bir o kadarda denemek istediğim- konu toplumun yararı için verilebilecek fedalardı(ki lider diye nitelendirebilecegimiz bir çok insan böyle riskler alarak ve feda ederek bu üne kabusmustur). Yani olayın felsefi açısindan çok yasanabilirligine değinmek istiyorum . Elbette sonsuz olasiliga sahip durumlar ile karsilasabiliriz bizden daha degerli insanlar elbette olabilir yada daha değersiz ( hangi konuda deger bictigimi ilk basta yazmıştım ) bunlarin bilinmesinden yada karar verilmesinden ziyade sormak istedigim idealler için , toplumun yarari için ne kadar ileri gidebildiginizi öğrenmekti yada ileri gitmenin dogrulugunu . Bir yandan da ütopyalariniza değinmek .

---------- Mesajlar Birleştirildi at 18:12 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 18:06 ----------

Insan olmak , insancıl olmak insani nereye götürebilir ? Dunyada iyi insanlar oldukça zalimlerde olacaktir . Peki ya siz zalimleri ortadan kaldırmak yerine kendi hayatinizi iyiler için feda etme kararini aldiginizda zalimlere ne gibi etkisi olabilir . Yani olay bir başarı elde etmek icin başkasının yada kendi hayatimizi secmek değil . Bu başarıyı elde etmek için yapabileceklerimiz olusabilecek durumlarsd insanligi bir tarafa birakip doğru kararlar (yine dogru degeri toplumsal fayda ) alabilme durumuydu

ls2

Kahin
Onursal Üye
tek bir masum bile toplum denen hayalet için feda edilemez. kötülerde ise sayının bir önemi yok.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
edebilirdim-öldürebilirdim hiçbir fedakarlık ya da minnet ya da şükran ya da pişmanlıkta hissetmeden kendi ellerimlede tek tek te öldürebilirdim
bütün dünyayı öldürebilirim hatta kendmide kimse bırakmadan da öldürebilirim
açık
kanser için yapmazdım -o örnekte
o halde açık
fayda bilmem öyle inanıyorsam uygunsa ya da mümkünse yaparım-yapardım
inanıyorsam ben-

Son düzenleme:

Nefret

Felsefe.net
Yeni Üye
Aradığım cevap buydu teşekkür ederim .

ls2

Kahin
Onursal Üye
insan bencil bir yaratıktır. ve insan bu kadar bencilken ideal toplum ütopyalarının hepsi deliliktir. hayali bir insanlık için , toplum için fedalardan bahsediyorsunuz. bu da delilik.bir delilik için hiçbir masum feda edilemez. toplumsal düzen için cezalar uygulanır sadece.
fedalara gerek yok bırakın hep beraber kaderimizi yaşayalım..

Nefret

Felsefe.net
Yeni Üye
Ancak farkında olmadan zaten bir düzenin içerisinde olduğumuzu anlamanız gerek . Zaten var olan bir düzen neden mantıklı bir ütopya ile gelişemesin ? Sizce eğitim insan bencilliğini yok etmek için yeterli bir kaynak değil mi ? Sizce bencil bir insan bile doğru , mantıklı bir toplum düzeni ile daha çok mutlu olabileceğini ve kişisel çıkarlarinin ideal toplum düzeni ile dahada artacağını düşünemez mi? Bencillik ile başkalarına duyulan kıskançlık duygusunu karıştirmamak gerek . Her insan bencildir ancak bu ideal toplum düzeninin olusamayacagi anlamina gelmez

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:06 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 13:04 ----------

Sokratesin dediği gibi ben içinde olduğum toplumdan birine zarar verdiğim zaman o zararın benide etkileyeceğini düşünemeyecek kadar salak mıyım ? (Sanirim böyleydi) Yani kişisel çıkarlar için toplum faydası gözetilmelidir

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
mümkünlük ve yapmak farklı şeyler -mükünlük kısıt gerektirmez
e bilme k ve yapmak farklı, -mümkünlükte kendimi ksıtlıyamam verdiğim örnek buna karşı ama yüzleşme de benzersiz binlerce durum

ls2

Kahin
Onursal Üye
Ancak farkında olmadan zaten bir düzenin içerisinde olduğumuzu anlamanız gerek . Zaten var olan bir düzen neden mantıklı bir ütopya ile gelişemesin ? Sizce eğitim insan bencilliğini yok etmek için yeterli bir kaynak değil mi ? Sizce bencil bir insan bile doğru , mantıklı bir toplum düzeni ile daha çok mutlu olabileceğini ve kişisel çıkarlarinin ideal toplum düzeni ile dahada artacağını düşünemez mi? Bencillik ile başkalarına duyulan kıskançlık duygusunu karıştirmamak gerek . Her insan bencildir ancak bu ideal toplum düzeninin olusamayacagi anlamina gelmez

---------- Mesajlar Birleştirildi at 13:06 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 13:04 ----------

Sokratesin dediği gibi ben içinde olduğum toplumdan birine zarar verdiğim zaman o zararın benide etkileyeceğini düşünemeyecek kadar salak mıyım ? (Sanirim böyleydi) Yani kişisel çıkarlar için toplum faydası gözetilmelidir

Şöyle bir örnek vereyim. İslam peygamberi yaşarken asrı saadet diye adlandırılan toplumsal düzeni kurdu..ancak vefatından hemen sonra kurulan düzen hemen bozulmaya başladı..din insan için en yüksek içsel bağdır (vicdanlada ilintilidir)..buna rağmen toplum hemen çözülmeye başlamıştır..

İnsan işte böyle bencil işte böyle nefs sahibidir..İslama göre insan ölünce kalbi yıkanacaktır..çünkü bu halde cennette bile herhangi bir düzen kurulamaz..buradan şöylede diyebiliriz; Allah bile kalbimizi yıkıyor arındırıyor.. varmak istediğim sonuç şu; insanın bencilliği veya nefsi akıl işi değildir. bunlar akla daima hakimdir. bu yüzden akıla ne kadar iyi sistem üretirsek üretelim sonuç hüsran olacaktır.

İnsanlar kişisel olarak düşündükleri veya inandıkları ideal insan /ideal toplum için tabiki mücadele etsinler bu yola girsinler kendilerini buna adasınlar.kişisel olarak bu başarılabilir ancak toplumsal olarak buna ütopya diyorlar işte..:)

Nefret

Felsefe.net
Yeni Üye
Bunun nedeni İslamın insan elinden çıkmış olması olamaz mi ? Bunun nedeni bütün dünyayı etkisi altına alamamış olması olamaz mi ? Islamdan örnek vermek çünkü ilahi açıyla ve ahlak açısıyla bakmak ayrı olur . Ama dinin önemini bu yüzden en azından islam toplumunda bu düzenin oturmus olmasi gerektiğini savunuyorsaniz -yani tezinizi buna dayandiriyorsaniz- o konuda da görüşlerimiz aynı değil . Çünkü islam kusursuz bir kitap değil ve toplum düzeninin oturmamasi sonucu çıkan mezheplerde kusursuz vr yeterince açık olmamasinin sonucudur . Eger kusursuz olsaydı bile tum dünyayı etkilemeyn dusunce tam anlamıyla oturamaz . Yani dediğim gibi Ütopyadan bahsediyoruz bu durumda eğer imkan olsaydi ve emin olsaydik insanlığı mi yoksa mantigimi secerdik sorusunu cevaplamak lazim

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bunun nedeni İslamın insan elinden çıkmış olması olamaz mi ? Bunun nedeni bütün dünyayı etkisi altına alamamış olması olamaz mi ? Islamdan örnek vermek çünkü ilahi açıyla ve ahlak açısıyla bakmak ayrı olur . Ama dinin önemini bu yüzden en azından islam toplumunda bu düzenin oturmus olmasi gerektiğini savunuyorsaniz -yani tezinizi buna dayandiriyorsaniz- o konuda da görüşlerimiz aynı değil . Çünkü islam kusursuz bir kitap değil ve toplum düzeninin oturmamasi sonucu çıkan mezheplerde kusursuz vr yeterince açık olmamasinin sonucudur . Eger kusursuz olsaydı bile tum dünyayı etkilemeyn dusunce tam anlamıyla oturamaz . Yani dediğim gibi Ütopyadan bahsediyoruz bu durumda eğer imkan olsaydi ve emin olsaydik insanlığı mi yoksa mantigimi secerdik sorusunu cevaplamak lazim

Mesele vahyin doğruluğu veya kusursuzluğu değildir. mesele insandır. insan böyledir. olmuş bitmiş birşey değildir insan..sürekli bir oluş halinde olandır. insan varlığı üzerine ortak düşünceler ileri sürülebilir ama bu düşünceler sürdürülemez. insan hiçbir sisteme sığdırılamaz. insanı anlamada akıl yetersizdir çünkü insanın duyguları ve psikoloji vardır.. vs vs işte siz ideal bir sistem kurup insanı bunun içine sığdırmaya,sınırlamaya,onu burada eritmeye kalkarsanız hüsrana uğrarsınız...böyle birşey yoktur..eğer olsaydı varlığımızın pek bir anlamıda kalmazdı..bizi özel yapan budur.. insanlığı mı seçeriz mantığımı sorusuna cevap verilemez..çünkü cevap verebilmeniz için önce insan varlığını tam kapsayıcı düşünceler/sistemler üretmeniz gerekir..ürettiğiniz tüm düşünceler ise yanlış olamaya mahkumdur..

ve ..Yalçın Küçüğün bir sözü geldi aklıma; S.S.C.B(sistem) çöktü çünkü sosyalist insanı yaratamadık..

Nefret

Felsefe.net
Yeni Üye
Düşüncenizi beğendim . Ancak bana kalırsa henüz eğitimin ve insan psikolojisinin gücünü bilmiyoruz . Eğer bu konularda ustalasirsak (ki imkansiz değil) ideal bir düzen yaratabiliriz diye düşünüyorum . Ideal düzen insanlarin duygularinin kisitlanacagi anlamina gelmez sadece toplumun düzene girdiğini belirtir .

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
canlı ve insan doğal seyri içerisinde yaşamalı ve yaşatılmalıdır; dolayısı ile 'feda' edilmesi anlamsızdır; eğer canlılık 'feda' edilecek olsaydı var-oluşun anlamı kalmazdı; üstelik, yaşatmak adına yok etme hakkı ve gücü neye göre belirlenir? kimdir bu üstün olan? Hiç bir canlının diğerine üstünlüğü olamaz ve diğerinin yaşamı hakkında karar verme yetkisi de...kendine dair verilmiş sanılan kararlar dahi bir öteki için verilmektedir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
sn.nefret açıklamalı düşüncelerini ama şöyle bi katkı ya da sunum yapayım ben
sanırım bu arkadaşın sorduğu soruyu hayırlamak Mustafa Kemal'i hatta Gandhyi'i yargılamaya kadar gidiyor çünkü o koşullarda verilmiş kararlar var (Başka isimlerde sayılabilri tabi-genişletilebilir)
Evet bu savaşta olabilir asker olma kararı da ve yönetme sorumluluk alma kararıda
soruyu burdan değerlendirdim-yorumladım çünkü belirli benzer iççekişmelerim ve yorumlarım düşünmelerim oldu benim -de

Ama benim yorumum/cevabım belki bunu da aştı biliyorum
hayatımın zor dönemlerinde, (sıkıştığım yerlerde belki) hayatımın zor ve insanlığa karşı umutsuz çaresiz, geleceksiz ve birlikteliksiz hissetme dönemlerinde özellikle yoğunlukla sorguladım benzer düşünüşü
Benimki, hayatımın kısılmalarında, kendi yaptığım bağımsız düşünmelerimin, kendimin çocuklarımın ya da (diğerde) insalığın geleceği için umutsuzluk, karartı ve karaltı hissetme, duyma ile birlikte benzer düşüncelere -açıkça- bakmaktı ve kendime sormak, kendimi sorgulamaktı
Yüzleşmeden bilemem ama bu önemli bir soru
(Yani Einstein olup fizik ve felsefe yazmakla bir asker ve yönetici olmak-olabilmek kararı ve farkı gibi bu -geldi bana da -Hep karışmasız bi hayat düşledik biz -kendi içinde -sessiz ve suskun kendi yerinde gözleyen ve izleyen -karışmayan)

Bir türü yok etmek, nefret, soy kırmak ve incitmek- Hitlerimisi bir tutum-durum değil bu ve bu durumda tabi ki hayır!
Ve Orwell'ın dünyası ya da 84 ünü yaratacak yaşatacak bi dünyada tabi ki hayır
ama malum bir gerçek var-içinden çıkılan ve içinde olunan-içinden çözümlenen ve düzeltilecekte, eğer düzeltilecekse tabi

Türün ve geleceğin sağaltılması,ilerleştirilmesi/iyileştirilmesi ve geliştirilmesi-ilerletilmesi adına düşünüşlerim hep oldu çünkü zor yaşadım ve kısıtlı yaşasım-Kısıtılılık ,zorunluluk ve zorluk hissetim hep ve beni boğdu bu sistem ve bu şeyler hep
Kitlesel gelceğini belirleyemeyen bir kitle? Buna baktım sordum ve güldüm hep düşündüm de ;
Bunu aşmak istedim- Bu bir yol, bir düşünce
souruyu bunlarla da yakınlaştırdım

Bir film vardı genetik belirleme içeren bir Amerkikan filmi, Yumurta dölleme yaparken dölleme yapacak olan spermi seçiyorlar (Bırakında doğa seçsin doğa kusursuzdur-Belki de değildir ama insan seçimleri de öyle?)

Toplum adına seçimler yapmak- Kişi kendi adına seçimler yapmalı kararsız kalmamalı- Bu ille de gelecek değil- toplum değil; toplumu kırmakta değil ama kişi kendi içinde kararsız olmamalı
(ve bu bir eylemin içinde olmakta değil olmayabilir tabi- kendi düşüncende tutumu olmak--belirsiz olmamak gibi bu)

bunu hissettğim için söyledim, bir beklenti değil bu bir umuttur sadece
acıyarak bi yere varamayız,
Toplumdan bazı şeyleri sökmek bazı insanları da onu taşıyıcılarınıda/tutumcularını da sökmek'i gerketirir mi bilmiyorum ama gerertirirse bu
Tabi ki bu düşünüş kadar doğal ama çeşitliliği ve iklimliliği sökemden-söndürmeden ve köreltmeden

Açıkçası bu dünayda toplum adına ya da kendi adına da farketmezinsan kitlelerini etkileyen ve biçimleyen de -insan hayatlarına kadarda etkileyen süreçlere de girişmiş güçlü ve bağımsız eylem-düşünce, hayat-kimlik üretmiş kimseleri pek yadırgamıyor ve yargılayamıyorum da bunun için söyledim yazdım

Bi şey diğerini yaşatmıyorsa ve diğerine rağmen varolamıyorsa ya da aynı tür iki yerde birbirini boğup eliyorsa

Örneğin çıkıp dışarıda birilerin ifeda etmekten de sözetmiyorum-Buna yönelik bir düşüncesi ve tutumu olmak ve açık olmak bakmak üzerine sa de ve düşünce de Düşüncemde yaptığım seçimler
Her neyse kendimi tam açıklamayamadım sanırım ama kütleler kütlelerler sayılıyorlar- İnsanlar sayılarla sayılıyorlar - Bazı şeyler ağırlıklarla felan sayılır-ölçülür
-Burda bir sorun vaR? Bu dengeyi insanlık kurmalı bizde kurmalıyız- Tabi ki doğaya ve sisteme ve (insanlığıa da) belirli şeyler güveniyoruz ama kendimize de diğer insanlara ve insanlığa da güvenmeliyiz ve bir umut ışığı ya da gelecek güveltisi ışığı geliştirecek artık bu dünya da umut solutacak bi şeyler (en azında bir kütle için) bazen insanlara ve insan hayatlarının fedasını da ve bu çoğulculuk, seçimcilik-seçimlilik gibi şeyleri dayatıyor ve düşündürtüyor- Bize düşündürttü- Düşündürtenler düşünsün

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:43 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:26 ----------

Eğer irademin/iradenin ağırlığı (ve ışığı da) yanlış bir kantara vuruluyorsa ve sayılarla sayılıyorsa (ve kantar avduruluyorsa yanlış bir tarafa kısıtlı bir tarafa da) ben bu oyunu bozarım (ya da bozmalıyım) ya da bozmak için düşünür çırpınırım/çırpınmalıyım en azından,
Bugün eylem değil suskun bir hayatta oturmadayım ama bu oyunu bozacak gelişmeler-uyaranlar olacaktır inanıyorum ,Eğer olmaycaksa ve olmazsa da
hacim ve ağırlık gibi yeni ölçümler olduğunu öğrenmeli insanlık ve bunu biz öğretmeliyiz gibi me geliyor gelecek artık

Nefret

Felsefe.net
Yeni Üye
Sanalmanik çok güzel bir anlatım . Ancak kişisel görüşlerimi belirtmem gerekirse biraz daha mantıksı bakıyorum . Insani insan yapanin insanlik diye belirte ilecegimiz ahlak bütünü - hadi hayali bir bütün diyelim - olduğunu elbette biliyorum . Ancak sizcede bazi şeyler elde etmek için acı çekmek gerekmez mi ? Sizce olumlu düşünceler insani nereye kadar götürebilir ? Neden insanoğlu en büyük buluşları savaşta yapıyor ? Yada neden suan tipin gelismesi icin bile birilerinin ölmesi gerektiginin farkina varamiyoruz ? Neden her şeyde bir iyilik umuyoruz ? Denek hayvanlarınin kullanimina kızmak bile şahsımca insanin kendine yaptığı bir ihanettir . Insan evrimlesirken bir seyleri feda eder . Bunun farkına varmamiz gerekli . Neden bu kadar iyimser olup her türlü aciya karşı cikmamiza rağmen yinede bu düzende faydalaniyoruz ? Sizcede alcakca bir davranis değil mi ? Fedalar her zaman oldu her zaman olacak ancak kökten çözüm üretmek varken neden bazı şeyleri akışına bırakıyoruz ? Bunun farkına varmamiz gerekli . Kanser örneğini bu yüzden vermiştim . Buradaki asıl ince nokta geleceği görebilmek ve kişinin kendi vicdanini rahatlatmak yerine mantikli olani secip secemeyecegiydi . Insanogluna deger vermek insanin feda edilemeyecegi anlamina gelmez . Malesef insanin doğasi budur - canlıların doğası budur- her zaman bir evrim ve eskisi geçme söz konusudur . Bu nedenle toplumun iyiliği icin insanlığı bir kenara birakmak gerekir .

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
feda eden insan? fedakar

Son düzenleme:

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Faydalı bir konu olmuş fikri olan var mı? :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar