İnsan Ne ile Yaşar?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde sümeyra tarafından oluşturulan İnsan Ne ile Yaşar? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,851 kez görüntülenmiş, 66 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı İnsan Ne ile Yaşar?
Konbuyu başlatan sümeyra
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

sümeyra

Üye
Yeni Üye
erdem,aşk,inanç,sevgi,nefret,hedef,bağlılık,sadakat,dürüstlük,onur..nedir insanı asıl yaşatan şey?ne uğruna yaşıyoruz?hangi duyguyla besleniyor ruhumuz?kalbimiz neyle büyüyor?ne olmadan susuz kalıyor,solgunlaşıyoruz?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Ynt: insan ne ile yaşar?

onur olmadan insan yaşayamaz

sümeyra

Üye
Yeni Üye
Ynt: insan ne ile yaşar?

onur nedir peki?

zuhat

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: İnsan Ne ile Yaşar?

Arkadaşlar insan ne ile yaşar diye bir soruyu ben kabul etmek istemiyorum,insan doğar ve bir şekilde ölür.

K

kuzeys

Ziyaretçi

ilkel komünal toplumda erdem,aşk,inanç,sevgi,nefret,hedef,bağlılık,sadakat,dürüstlük,onur olduğunu hiç sanmıyorum ben. Yaşamak bir kurgu ürünü eseri değil,olsa olsa irade dışı bir istem yada güdüdür.Çoğu zaman yaşadığımızın farkına dahi varmayız akar geçer her şey zamanla birlikte.Bizler bu sirkilasyonda hayatımızı bir şeylerle kutsayıp şekillendiririz;ve bu şeyler çoğu zaman bizim için hiç bir şey ifade etmemekle birlikte çoğu zaman çok şey ifade eder.

Bu yüzden diyebilirim ki insan içerisinde doğup şekil aldığı toplum ile yaşar.Varolduğu toplumun alışkanlıkları ve gelenekleri ile yaşar.Zaman zaman gurbete çıktığı zaman ilk toplumundan taşanlar ve yeni toplumdan seçtikleri ile yaşar.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

"yaratıcı aklın sentezi" ile birlikte insan türü diğer türlerden farklı olarak güdülerini denetim altına almayı başardığı için onlardan farklılaşmıştır; tarihsel belleiğn gelmiş olduğu aşama itibariyle, günümüz insanı ile ilkel komünal topluluk insanının kıyaslanması zaten yapılamaz. Bı kıyaslama Austrolopitecus Africanus'lara yapılabilecek büyük bir haksızlık olacaktır. açlık/beslenme bir güdü olarak değerlendirildiğinde açlığını/beslenmesini değerleri/onuru için sıfırlayan bireyin nasıl güdüsel davrandığı söylenebilir ki?

M

monaliza

Ziyaretçi

sümeyra ' Alıntı:
erdem,aşk,inanç,sevgi,nefret,hedef,bağlılık,sadakat,dürüstlük,onur..nedir insanı asıl yaşatan şey?ne uğruna yaşıyoruz?hangi duyguyla besleniyor ruhumuz?kalbimiz neyle büyüyor?ne olmadan susuz kalıyor,solgunlaşıyoruz?

Sadece "NEFRET"i eliyorum. Diğerlerinin hepsi yaşamımda ve ruhumda büyük anlamlar ifade eder, hepsi ruhumu besler. Hepsi çok önemli. Biri eksik olsa, parmaklarımdan birinin yokluğu gibi hissederim.

zuhat

Felsefe.net
Yeni Üye

"Yaratıcı aklın sentezi ile birlikte insan türü diğer türlerden farklı olarak güdülerini denetim altına almayı başardığı için onlardan farklılaşmıştır."

Yukarıda da yazdığın gibi :
İnsan diger türlerden farklı olarak güdülerini kontrol altına almayı başardı. Peki insan bu güdüleri kontrol altına almasaydı yasamayacak mıydı veya o zamana kadar yasamadı mı? Sorun insanın yaşarken yaşamını anlamlı kılmaya çalışmasıdır. Kimi nefretle yaşar kimi aşkla yaşar kimi iyiliklerle vs. İnsan yemek yiyerek yaşar basit mantıkla gerisi yaşamasından kaynaklanan olgulardır . Yani insan aşık oldugu icin yaşamaz, yaşadığı için aşık olur .

M

monaliza

Ziyaretçi

Önemli olan hissederek yaşamak olduğuna göre ;"YAŞAMAKTAN" , "YAŞAMAYA" fark var bence. Canlı kaldığı sürece her insan bir şekilde yaşar, ama bazıları yaşadığını bile fark etmez ne yazık ki.

"Hissederek yaşıyorum" Benim için yaşamı anlamlı kılan temel öge bu..

zuhat

Felsefe.net
Yeni Üye

İnsan yasadığını hissediyorsa güzel; ama var olus sebebini bilmeyen bir canlının var oluşundan kaynaklanan hislerinin ne kadar önemi var?

M

monaliza

Ziyaretçi

Var oluş sebebini bilmeyen bir canlının "HİSSEDEREK YAŞAMASINI" olanaklı görmüyorum ki. Zaten burada konumuz yaşamı besleyen olgular, yaşamın yada varoluşun anlamını değil. O yüzden "hissediş" ve "yaşam"ı bu şekilde özdeşleştirmeye çalıştım. :)

sümeyra

Üye
Yeni Üye

sevgili zuhat içerikli yorumların için teşekkür ederim öncelikle fakat yaşamaktan kastım nefes almak değildir, hayata değer katmak,onu anlamlandırmaktan bahsediyorum,tabi ki insan ölmediği müddetçe yaşayacaktır,bu fiziksel bir varoluştur,ben ruhun var olmasından ve gelişimindenden bahsediyorum.
Teşekkür ederim.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

sayın Zuhat arkadaşım,

bir cümleyi başından, sonundan ve ortasından kırparsan anlam farklılaşmasına neden olur ki cümlemi sonundan kırparak yaptığın değerlendirme de tümden yanıltıcı olmuş. insan türünün farklılaşmasından dolayı kıyaslanamayacağından söz etmek ile düşünseli gelişmeseydi yaşamayacak mıydı demek arasında dağ ile göl gibi fark vardır. kusura bakma da, insan güdülerini denetlediği için yaşamıyor; onları denetlediği için insan olarak değerlendiriliyor; ...

bir de, yazdıklarını okurken bayağı zorlandım anlamak için, yazım kurallarına özensizlikten dolayı; dikkat edersen sevineceğim.

zuhat

Felsefe.net
Yeni Üye

Arkadaşlar yazdıklarınızda kesinlikle haklısınız. Türkçeyi kullanma konusunda çok beceriksizim: hak veriyorum kesinlikle. Amacım boş bir şeyler yazmak değil böyle anlaşılmak istemem. İnsan ruhunun neye ihtiyacı var dediginiz zaman, benim tek algıladığım bir bedene ihtıyacı var gerisi yaşamı boyunca kendini inandırdığı nedenler bulmasıdır; yani inanmak sadece inanan ıiçin gerçek olan.. Şimdi herkes inandığını mı söylesin yoksa gerçekleri mi görmeye çalışalım?

M

monaliza

Ziyaretçi

Bazı konularda gerçekler kişilere özeldir. İnanmak yada inanmamak gibi. Herkesin arzu ettiği taktirde inandığı yada inanmadığı nüansları beyan özgürlüğü var tabii. Ancak; yineliyorum, bu form dahilinde değil.
Burada insana özgü bazı olgulardan bize hitap edenleri, dolayısıyla ruhumuzu besleyen olguları irdeliyoruz. En azından ben böyle anladım sevgili zuhat.

zuhat

Felsefe.net
Yeni Üye

Erdem,aşk,inanç,sevgi,nefret,hedef,bağlılık,sadakat,dürüstlük,onur..nedir insanı asıl yaşatan şey?ne uğruna yaşıyoruz?Hangi duyguyla besleniyor ruhumuz?Kalbimiz neyle büyüyor?Ne olmadan susuz kalıyor,solgunlaşıyoruz?

Soru yukardaki cümle ve başlık insan ne ile yaşar; ama sorunun insan ne ile yaşarla alakası yok. Ben diyorum ki:" Bunların hepsı sacma." Biz de var olan tek gerçek ruhla bedenin olması (tabi bu gercek tartışılır) İnançmıs, sevgiymiş bunların hepsı insanların kendilerini yaşamak zorunda hissettikleri bir şey( bile değil) yani kendimizi kandırmayalım dıyorum. Sorun benı anlamamanız mı yoksa anlayıpta anlamamazlıktan mı gelmeniz? Olması gereken şu mu sizce : "Ben birilerine bağlı kalmadan yaşayamam;kendimi eksik hıssederim ( bağlılık) veya ben hedefim olmadan yaşayamam ruhumu aç hissederim susuz kalırım ( hedef) "yani bu mu olay insan dunyaya gelmiş , yaşamak zorunda sabah kalktığı zaman akşama kadar bir şekilde vakit geçirip akşam uyuyup diğer sabah yine uyanmaktayız. Bağlıyacağım nokta bir şekilde zamanın bır noktasında doğuyoruz bir noktasında da ölüyoruz. Eger ki yasamda insanı illaki besleyen bir seyler arıyosanız emin olun bu sadece insandaki düşünme yeteneğidir. . (Peki daha acık konuşayım insanlar olarak bir hiç olduğumuzu görmek dehşet verici oluyor; ama bunu gorüpte: "Hayır ben hiç değilim aşk var sevgi var, su var, bu var demekse kabullenmemek oluyor eninde sonunda hiçlik var ama sanırım farklı düşünnmek sakıncalı oluyor. )

sümeyra

Üye
Yeni Üye

Zuhat ne söylemek istediğini anladım ancak benim itirazım son söylediğinle bağlantılı..yani sakıncalı bulduğun noktadan hareketle sen hiçliğin hayatın esas noktası olduğunu söylüyorsun,benim itirazım işte bu nokta da çözümleniyor,nejdetin de söylediği gibi insanı diğer varlıklardan ayıran bir yaşamsal gerçek vardır ki insan tamamen güdüsel yaşayamaz,ruhun yaşamı(burada seninle ruhun varlığını da tartışmamız gerekebilir:))sözkonusu olduğunda onu besleyen bazı unsurları farketmemek gözleri kapamak olacaktır.

zuhat

Felsefe.net
Yeni Üye

Zuhat ne söylemek istediğini anladım ancak benim itirazım son söylediğinle bağlantılı..yani sakıncalı bulduğun noktadan hareketle sen hiçliğin hayatın esas noktası olduğunu söylüyorsun,benim itirazım işte bu nokta da çözümleniyor,nejdetin de söylediği gibi insanı diğer varlıklardan ayıran bir yaşamsal gerçek vardır ki insan tamamen güdüsel yaşayamaz,ruhun yaşamı(burada seninle ruhun varlığını da tartışmamız gerekebilir:))sözkonusu olduğunda onu besleyen bazı unsurları farketmemek gözleri kapamak olacaktır.

işte bu noktada çözümlenen; emin ol hiç likle insanın güdülerini kullanıp kullanamamasını bağdaştıramayız.Hep aynı şeyi söylüyorum; insan doğar ve ölür.O zaman diliminde bu iki nokta arasında yaşaması onun birşey olduğunu göstermez( bu birşey olmayan sadece insan değil bütün varlıklar ) Eğer birşeyse yok olmaz birşeydi ;bir zamanlar vardı değil varsa her zaman vardır.Bu mantıkla şimdi yaşamımızın kimin elinde olduğunu (bir yaratıcı, tanrı, allah herkes kendine göre nasıl adlandırıyorsa )bilmeden,neden yaşadığımızı bilmeden kendimize göre düşünebildiğimiz kadarıyla hayatı anlamlandırmaya çalışıyoruz ve emin ol dünyadaki her düşünen insan farklı yorumlar hayatı.Yani bence her zamanki sorun ;temele inmek değil insanın yaşadığı bir zaman diliminde bütün gercekliğin gördükleri olması ve tabiatıyla birde bende ruh var,bak bu beden buda ruh hissediyorum işte ozaman ruhumu beslemeliyim şöyle yapmalıyım böyle düşünmeliyim vs.Yani hepsi temel sorunu çözmek için değil açıklanamayan bir olguyu açıklayamamaktan kaynaklanan,çözemiyorsam mutlu olmaya çalışırım;yani olay artık dünyada nasıl mutlu olurum ,varım ve nasıl mutlu olurum oldu ne yazıkki.( mutlu olmamalı demiyorum insanlar,sakın böyle birşey çıkarmayın:) ) yok olan birşeyin ne ile yaşadığı önemli değil,önce onu varoldugunu inanarak değil gerçekten ispatlayarak bilelim sonra oturalım bu varlığın nasıl beslenirse daha iyi olabileceğini düşünelim,ama önce ne olduğumuzu bilelim.Şimdi en başa dönüyorum insan ne ile yaşar denildiğinde;insan bir şekilde yaşayabildiği kadar yaşar ve yok olur gerisi önemli değil ( bilmediğimiz için belkide çok önemli).

sümeyra

Üye
Yeni Üye

peki zuhat,önce ne olduğumuzu bilelim sonra bu varlığın nasıl besleneceğini düşünelim..insan nedir,kimdir?diğer varlıklardan farklımıdır?farklıysa hangi yetisiyle farklıdır?

gülsüm

Felsefe.net
Yeni Üye

yaşamaktan kasıt nefes almak değilse.. insan " mutlu olma umudu ile "yaşar..umudu bitince yaşamı da biter bence tabi:)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar