İmla hataları

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde chimera tarafından oluşturulan İmla hataları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,281 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı İmla hataları
Konbuyu başlatan chimera
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan gamze

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üye arkadaşlarımızın yazılarında sürekli imla hataları görmek bazen rahatsız edici boyutlarda oluyor. Devrik cümleler ve kelime hataları oldukça fazla. Her ne kadar bu hatayı zaman zaman hepimiz yapsakta, genede dikkat etmeye çalışmalıyız diye düşünüyorum.

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Ynt: İmla hataları

Elimizden geldiğinde düzeltmeye çalışıyoruz ama yine de bazen çok fazla görüyorum ben de. Bunun için editleme birimi kuracağız.

chimera ' Alıntı:
Üye arkadaşlarımızın yazılarında sürekli imla hataları görmek bazen rahatsız edici boyutlarda oluyor. Devrik cümleler ve kelime hataları oldukça fazla. Her ne kadar bu hatayı zaman zaman hepimiz yapsakda,g enede dikkat etmeye çalışmalıyız diye düşünüyorum.

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Kendi yazılarımdaki düzeltmeleri de ( de ayrı:) ) izlediğimde sonuç olarak en çok düzeltme benim yazılarımda yapılıyor.Editleme birimi şart sana katılıyorum mt.

Varun

Felsefe.net
Yeni Üye

chimera ' Alıntı:
Üye arkadaşlarımızın yazılarında sürekli imla hataları görmek bazen rahatsız edici boyutlarda oluyor. Devrik cümleler ve kelime hataları oldukça fazla. Her ne kadar bu hatayı zaman zaman hepimiz yapsakda,g enede dikkat etmeye çalışmalıyız diye düşünüyorum.

İmla hataları hoş gözükmeyebilir evet fakat devrik cümleler neden rahatsızlık veriyor size?
Üzerinde durulması gerekenlerin üzerinde duralım lütfen, basit mevzular bunlar...
Türkçe'ye gösterdiğiniz özene binaen tebrik ediyorum lakin görülmesi gereken daha büyük ve mühim hususlar vardır.
Dikkatinizi o yöne çekin lütfen .

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

sn.varun,
düşüncelerinizi ifade etme tarzınızı hayretle karşıladığımı belirtmek isterim.'Dikkatinizi o yöne çekin lütfen .'
'Üzerinde durulması gerekenlerin üzerinde duralım lütfen, basit mevzular bunlar...'Bahsini ettiğiniz o yön hakkında sanırım bana kişisel önerilerinizde vardır.Hatta sizin belirlediğiniz yönler doğrultusunda düşünüp yazmalıyız belkide kimbilir..
Düşüncelerimizi doğru bir yöntem ile aktardığımız takdirde etkili olur ve iletişim kurularak düşünceler tartışılabilir boyuta gelir.Sitemizde iletişim yazılı olarak yapıldığı ve düşüncelerimizi yazı dili ile aktardığımız için bu konuda hassas olmamız gerektiğini belirten küçük bir paylaşım mesajına verdiğiniz bu tepki 'basit mevzuların' ötesinde diye düşünüyorum.

Varun

Felsefe.net
Yeni Üye

Devrik cümleler ne Türkçeye zarar verir ne de söylenenlerin anlaşılamamasında etki sağlayabilir. Devrik cümlelerin anlaşılamamasının nedeni (ki sanmıyorum anlaşılamayacak devrik cümlelerin yoğun olacağını) okuyan kişinin anlayabilme kapasitesi ile sınırlıdır .

fides

Kahin
Yeni Üye

Üyelerimize yaptıkları imla ve yazım hatalarından dolayı gerekli uyarılar yapılıyor. Bazen biz düzeltiyoruz bazen de düzeltmelerini rica ediyoruz. Devrik cümleler yazıya hareket katar ama önemli olan o cümlenin anlamlı bir bütün oluşturmasıdır. "Yazım ve İmla Kuralları" hakkında farklı çalışmalar da yapılabilir zamanla gelecektir. Ama emin olun bu konuya dikkat ediliyor.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye

Yazının içeriği ne denli dolu olsa da, yazım kurallarına özensizlik yapıldığında hem okunmasını hem de anlaşılmasını zorlaştırmaktadır. Bu alandaki aktarımlar diğer site sakinlerince de dile getirildiği gibi yazın dili üzerine olduğuna göre her aktarım ve yorum yapan üyenin buna özen göstermesi anlaşılması için önemlidir.

loralynn

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben de bu siteye yeni üye olmuş biri olarak, bu konudan hemen rahatsız oldum. İşin kötü tarafı bu konunun tartışıldığı başlıkta dahi böyle hatalar olması gerçekten can sıkıcı. Dilbilgisi konusunda maalesef takıntılı biriyim ve imla hatası yapan insanları yeterince ciddiye alamıyorum; kitap, dergi okumakta eksikleri olduğunu düşüncesine kapılıyorum (doğru bir önyargı olduğunu savunmamakla birlikte). Cevap verme bölümünde Microsoft Word'de olduğu gibi hataları denetleyen bir sistem olmalı belki de...

gamze

Felsefe.net
Yeni Üye
loralynn,imla hatasız bir cümle okumak belki hoş görünebilir sana,haksızda sayılmazsın ayrıca ama hatalar herzaman heryerde olabilir bunuda cok görmemek gerek.İçerik, yani zeka ve ruhla oluşmuş bir cümle bir anlatım, bütün hataları yazı içerisinde affettirebilir bence.İnsanları kaale alma anlamında cok düşündüren şey seni bu olmalı birazda.Slmlr.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar