Iki farkli Tasvir

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Iki farkli Tasvir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,758 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Iki farkli Tasvir
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bir tunelde ilerliyorsunuz. Tunelin boyu, basi ve sonu, ne kadar zamandir tunel icinde oldugunuz, tunelin yapisi, ne zaman tunele girdiginiz, ya da tunelden cikacaginiz, tunelin ebati, tunelin neresinde oldugunuz, tunele neden girdiginiz v.s. sizi ilgilendirmiyor, sadece tunelde ilerliyorsunuz ve bunun bilincinde ve farkindasiniz.

Bir suya bakiyorsunuz ve baktikca su berraklasiyor, suyun miktari, ne zaman bakmaya basladiginiz, ne zaman bakmayi sonlandiracaginiz, suyun debisi, nerede oldugu, neden baktiginiz, ne kadar berraklastigi, tamamen ne zaman berraklasacagi, berraklasmama olanagi olup olmadigi v.s. sizi ilgilendirmiyor. Siz sadece bilincli ve farkinda olarak suya bakiyorsunuz ve siz baktikca su berraklasiyor.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Bir Tanim ve Bir Vecize

INSANLIK;Dunyevi temelde insan ve birey ikileminin; kisisel ve evrensel karsitliginda; bireyin kisisel saygisi (farkin farkina varmak; ne farki ayirmak nede farki"yok"saymak) ve insanin evrensel vicdani (ne kendine, nede baskasina fiziksel ve dusunsel zarar vermeme) insansal; duygu, dusunce ve davranis temelinde birlestirip, yasam da yansitmak.

"Baskalariyla anlasmazliga dusmek, isin bir yonu; dusuncelerinizin baskalarinin dusuncelerinden farkli oldugunu anlatabilmek ve yapisal tartismaya temel ve dayanak yaratabilmek, isin baska bir yonudur.

Eger ikinciye odaklanirsaniz; hicbir zaman uyum saglayabileceginizi dusunemeyeceginiz konularda nasil o konulari uyumlastirmaya yoneldiginize sasirip kalacaksiniz"

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Bir tunelde ilerliyorsunuz. Tunelin boyu, basi ve sonu, ne kadar zamandir tunel icinde oldugunuz, tunelin yapisi, ne zaman tunele girdiginiz, ya da tunelden cikacaginiz, tunelin ebati, tunelin neresinde oldugunuz, tunele neden girdiginiz v.s. sizi ilgilendirmiyor, sadece tunelde ilerliyorsunuz ve bunun bilincinde ve farkindasiniz.

Bir suya bakiyorsunuz ve baktikca su berraklasiyor, suyun miktari, ne zaman bakmaya basladiginiz, ne zaman bakmayi sonlandiracaginiz, suyun debisi, nerede oldugu, neden baktiginiz, ne kadar berraklastigi, tamamen ne zaman berraklasacagi, berraklasmama olanagi olup olmadigi v.s. sizi ilgilendirmiyor. Siz sadece bilincli ve farkinda olarak suya bakiyorsunuz ve siz baktikca su berraklasiyor.
Su yeterince berraklaştığında, kendinize bakmaya başlarsınız...

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye

Boy, baş, son, zaman, yapı... hiç birşeyi bilmiyorum ama tünelde olduğumu biliyorum. Onun tünel olduğunu nereden biliyorum? Belki de karanlık bir hücredeyim... Ama bunun bilincinde ve farkındaysam, bana bunu bildiren ve farkettiren unsur muhakkak olmalıdır.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Boy, baş, son, zaman, yapı... hiç birşeyi bilmiyorum ama tünelde olduğumu biliyorum. Onun tünel olduğunu nereden biliyorum? Belki de karanlık bir hücredeyim... Ama bunun bilincinde ve farkındaysam, bana bunu bildiren ve farkettiren unsur muhakkak olmalıdır.

Buradaki tuneli, mekan olarak (ana rahmi, hastahane, aile evi, okul, mahalle, sehir, bolge, ulke, kita, dunya ve en son evren) alabilirsin.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Aciklarsan, site okur kitlesine bir bilgi olur.

glsezinrs adına açıklamak istiyorum (izin almadım ama)

Narkissos (mitoloji)

Kendine âşık olanlara aldırmayıp, onları karşılıksız bırakan ve çok güzel bir peri kızı olan Ekho, bir gün avlanan bir avcı görür. Narkissos adındaki bu avcı çok yakışıklıdır. Ekho bu genç avcıya ilk görüşte âşık olur. Ancak Narkissos bu sevgiye karşılık vermeyerek, peri kızının yanından uzaklaşır. Ekho bu durum karşısında günden güne eriyerek, kara sevda ile içine kapanarak ölür. Bütün vücudundan arta kalan kemikleri kayalara, sesi ise bu kayalarda 'eko' dediğimiz yankılara dönüşür.

Olimpos dağında yaşayan tanrılar bu duruma çok kızar ve Narkissos'u cezalandırmaya karar verirler. Günlerden bir gün av izindeki Narkissos susamış ve bitkin bir şekilde bir nehir kenarına gelir. Buradan su içmek için eğildiğinde, sudan yansıyan kendi yüzü ve vücudunun güzelliğini görür. O da daha önce fark edemediği bu güzellik karşısında adeta büyülenir. Yerinden kalkamaz, kendine âşık olmuştur. O ana dek kimseyi sevmediği kadar, sevmiştir kendi görüntüsünü . O şekilde orada ne su içebilir, ne de yemek yiyebilir, aynı Ekho gibi Narkissos da günden güne erimeye başlar ve orada sadece kendini seyrederek ömrünü tüketir. Öldükten sonra da vücudu nergis çiçeklerine dönüşür.

Kaynak: )

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Buradaki "tanrilarin cezasi" Narkissos'a kendini gormesini saglamak mi,oluyor?

Peki nerden biliyorlar, Narkissos'un "kendi guzelligine" hayran olacagini ve yemeden, icmeden "kesilecegini?"

Narsistik kişilik bozukluğu kendini mükemmel görmek, başkalarını düşünmemek ve başkaları tarafından yargılanmaya aşırı hassasiyet olarak tanımlanabilir. Sadece kendini düşünmek ve davranışlarının başkalarına olan etkisini umursamamak bu kişilerin en temel özellikleridir.

Belirtiler

1. Kritize edilmeye karşı öfke, utanç ve aşağılanma hissi duyar
2. Kendi çıkarları için başkalarını kullanır
3. Sadece kendini düşünmek
4. Yeteneklerini ve başarılarını abartır
5. Başarı, güç, güzellik, zeka yada ideal aşk ile ilgili fantaziler kurar
6. Başkalarının kendisine farklı davranması gerektiğine dair beklentiler
7. Sürekli insanların dikkatinin ve beğenisinin üzerinde olmasını beklemek
8. Başkalarını kıskanmak ve haset etmek
9. Aşırı gurur ve mükemmel olduklarına dair inanç
10. Suçunu kabul etmez yada eleştiriyi kaldıramaz
11. Fedakarlık yada iyilik yapmaz ama gösteriş amacı ile küçük davranışlarda bulunabilir
12. Empati yapamaz
13. Herşeye hakkı olduğuna inanır
14. Yüzeysellik
15. Sürekli şöhret, zenginlik ve başarı hayalleri kurar
16. Dikkat çekmek, ilgi odağı olmak ve övülmek arzusu

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Sende birseyler ekleseydin, bari. Ben,mesajimda Narkissos ile Narsizmi ozdeslestirdim, "iyi mi" yapmisim?
Ben de ona vurgu yapmaya çalışmıştım..İnsan kendi içine yolculuk yaparken bazan ipin ucunu kaçırabilir, "kendi" ni tüm varoluşun merkezi sanabilir.Bu zaten narsisizm denilen psikolojik rahatsızlığı doğuruyor..Aynaya/suya (kendimize) bakalım ama içine düşmeyelim demek istedim..

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Ben de ona vurgu yapmaya çalışmıştım..İnsan kendi içine yolculuk yaparken bazan ipin ucunu kaçırabilir, "kendi" ni tüm varoluşun merkezi sanabilir.Bu zaten narsisizm denilen psikolojik rahatsızlığı doğuruyor..Aynaya/suya (kendimize) bakalım ama içine düşmeyelim demek istedim..

Iste benim uzerinde israrla durdugum dogal zihniyetin bireyci akilciligi ile, evrensel-insan zihniyetinin tursel bilincli ve farkindalikli birey bilinci farki da bu.

Sonucta bu fark algilanmazsa, bencilligin, bananeciligin, bireyciligin, egoizmin ve bireyin "canavarlasip" herseyi kendi cxikari icin mubah kilan ve kendi disinda(buradaki kendi bireyin bir algisidir, her duzey icin farklidir, kimi ailesini, toplumunu dindasini, vatandasini buna katar; kimi politik ideoloji dasini, ekonomik cikar dasini bu ise katar, bugun emperyalist zihniyeti yasatan temel ve koken ben ve bireyci akilciliktir) baska herkesi bir kullanim araci olarak goren bireyci akilciligin ve onun emperyalist zihniyetinin insanoglu turune verdigi her turlu zararin onu alinamaz

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar