Hissi mi Yoksa Akli mi Davranış Daha Önemli?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde hacker tarafından oluşturulan Hissi mi Yoksa Akli mi Davranış Daha Önemli? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,001 kez görüntülenmiş, 25 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Hissi mi Yoksa Akli mi Davranış Daha Önemli?
Konbuyu başlatan hacker
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

hacker

Felsefe.net
Yeni Üye
Yaşantımızda akli mi yoksa hissi mi davranmak daha önemli?

Fairy

Üye
Yeni Üye
Ynt: Hissi mi Akli mi

İkisini de sentezleyip özgünce uyarlamak en güzeli olsa gerek .)

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Aslında daha fazla seçenek olmalı sanırım.Çünkü; eğer hepimiz sadece akli ve hissi olarak davranırsak insanlar arasında fazla sayalabilecek bir fark kalmamış olurdu.İnsanlar sadece akli davrananlar ve sadece hissi davrananlardiye iki kısımda toplanırlardı.Ve bana soracak olursanız sevgili fairy'nin de dediği gibi ikisini sentezleyerek kullanmak en doğru olanı derim.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Boyle bir ayrim oldugunu dusunmuyorum. Insanin ekonomik gercekler karsisinda dahi saf akilci olarak gorulen davranis orneklerini sergilemekte zorlandigini bize gostermis olan bilim, insanin davranislarinda tahmin edilenden cok daha farkli ve basit bir yontem kullandigini ortaya cikariyor. Bu acidan insanin davranis bicimi etkenler dahilinde tektir, benim okudugum ve ogrendigim kadariyla.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Fairy ' Alıntı:
İkisini de sentezleyip özgünce uyarlamak en güzeli olsa gerek .)

Güzel doğru,fakat bunu yaşamda uygulamak zor ise veya başaramıyorsak doğruyu bilmemizin ne anlamı var.Bir kadını bir erkeğe veya tam tersinde akıl ne kadar işe yarar,veya bunu aşkınızı yaşadıktan sonra geleceğiniz ile ilgili karar verirken bitmiş duygular aklın yanında ne kadar vardır.Sadece örnek veriyorum.Yaşamsal kıstaslarımızı belirlerken toplum, çevre, sosyal,ekonomikdurumetkileri bunu belirlemezmi?Yanlış yapmadan doğruyu nasıl kabullenemezsek, gerçeğe de bedelini ödemeden sahip olamayız diye düşünüyorum.Yerine göre his zamanına görede akıl diyorum.

M

monaliza

Ziyaretçi

hacker ' Alıntı:

Yaşam hep ne hissiyatla ne de sürekli aşırı mantık arama yoluyla sürdürülemez ki. Yerine göre hissiyatıyla da davranır insan. Ama hissiyatın içinde de her zaman mantık olmalı. Yani aklımızı en öne almanın yeri, zamanı vs. farklıdır. İkisinde de vazgeçemeyiz.

Simerenya11

Yeni üye
Yeni Üye

Akıl bir gramer sunar; biz zamanla bu gramere alışırız; ardından bıkarız ondan; yeni gramerin de ne olduğunu bilmiyoruzdur; bilinmeyene arzumuz bizi duygusallaştırır(Kant); sonra bilinmeyen kendini belli etmeye başlar; biz yeni bir gramer bulmuş olmanın gayretiyle yeniden aklileşiriz... böyle gider işte.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye

hacker ' Alıntı:
Hissi davranmak yani duyguların yönettiği biri olmak asla istemem çünkü duygular akılla kontrol edilmediğinde bir facia ortaya çıkıyor.Bu yüzden duyguların beni yönettiği değil benim duygularımı aklımla yönettiğim bir ben.

qokce

Felsefe.net
Yeni Üye

İkisini bir arada kullanmak en dorusu olsa gerek...Çünkü his olmadan duygularımız olmadan net karar veremeyiz,tabi bunun yanında aklımızı da kullanırsak kararlarımız o denli netleşir...;)

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye

qokce ' Alıntı:
ikisini bir arada kullanmak en dorusu olsa gerek...çünkü his olmadan duygularımız olmadan net karar veremeyz tabi bunun yanında aklımızı da kullnırsak kararlarımız o denli netleşir...;)
Renkli yazmasaydın daha iyi olurdu!

chimera

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Aksiyom ' Alıntı:
qokce ' Alıntı:
ikisini bir arada kullanmak en dorusu olsa gerek...çünkü his olmadan duygularımız olmadan net karar veremeyz tabi bunun yanında aklımızı da kullnırsak kararlarımız o denli netleşir...;)
Renkli yazmasaydın daha iyi olurdu!

Okumayı ve anlamayı zorlaştırıcı yazı karakterleri kullanmayalım lütfen..

köle

Üye
Yeni Üye
Hislere yeterince güvenilemediği ya da onların götüreceği yola güvenilemediği için ortaya akli ya da mantıklı davranmak gibi birşey çıkmıştır. Hisler ile mantık sanki bölünmüştür.

Hisler sizi aklın götürdüğü yer kadar mantıklı biryere götürmeli, aynı şekilde akıl da hislerinizi tatmin etmeli.

Ya da aklın da sadece hislerin farklı bir şekli, farklı bir işleyişi olduğu kabul edilmeli.

nirvana

Yeni üye
Yeni Üye
akil ve aynı zamanda hisli davranmak diye birşey olduğunu sanmıyorum.her durum ikisini kapsamıyor haliyle.insan yada daha doğrusu ben (diyerek öznelleştireyim ki alınma olmasın)aklıma uydurduğum,aklın kılıfına bir şekilde sığdırdığım şeyleri birtakım insani vasıflarla örtüşsün diye değişik adlar verir amalar ekler kendi doğrum ve çıkarım amaçlı kullanır uygular ve akli* hale getiririm...

Nietzsche

Yeni üye
Yeni Üye
davranışın uygun zamanını yakaladıktan sonra duygusallığı, aklı, mantığı, hissi, sezisi aranmaz çünkü insan davranışlarının temel direkleridir bunlar ama desteklediğim su cümlede var
''duygular at gibidir, dizginleri sağlam tutmayıp onları kontrol edemezsen, seni bir uçurumdan atabilir''

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
insan farklı yapı elemanlarından oluşmaz. insan bir toplam değildir. insana parçaların bütünü olarak bakarsak yani ruh+beden+akıl+his+kişilik+... karşımızda taş kadar ölü bir kütle görürüz gibi geliyor bana... yani ortada bir davranış varsa bu iyi-kötü, doğru-yanlış,... insancıldır.

Nietzsche

Yeni üye
Yeni Üye
aksine insan tamamiyle tabirinizle toplamdır. zaten insanları birbirinden bu toplamların farklılığından ötürü ayırırız ki bunlarda insanların ayırt edici özellikleridir.

şehrin yabancısı

Sorgucu Üye
Yeni Üye
insanı oluşturan yapıdaki his veya akıl,kendiliğindenmi süreç içerisinde gelişiyor ve kendi yargılarını yaratıyor. yoksa çevresel faktörler ne kadar önemli bu konuda koşulları oluşturan nesnel durum değilmidir his veya akıl. kendini bulmak ikişilik oluşumu olgunlaşıp bakış açısı oluşuncaya kadar herşey bir brey değil çevrenin yarattığı koşullaın tamamladığı bir canlı türü. araştırmayan kendini bulamamış bir bakışın ne kadar önemi olabilrki his veya akıldan yana.düşünülen adı altında davranışlarındaki his veya akıl ne kadar önemlidirki kendinde buladığında bir başkasında arayan. hepsi bir çelişkidir.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
insana; iki bacak+İki kol+bir kafa+iki böbrek+... diye bakmakla,,, çok akıl+ az his+ kuvvetli kişilik+zayıf irade+... diye bakmanın arasında bir fark yoktur herhalde.
yani bunların toplamı bir insan eder diyerek bakarsak o zaman bacakları olmayan bir insanı: "tam insan eksi iki bacak" olarak görürüz. ya da zekası düşük olanı "insan eksi 15 puan zeka" olarak mı görürüz...
ama biliyoruz ki, bir çok parçası olmayan sakat bir insan da insandır. ben mi karıştırıyorum bilmem ama soyut ve somut olarak da insan insandır. mantık olarak toplamları ve özellikleri aynı olmayan iki şey eşit olamaz. ama biz olduruyoruz :) ... burada hissi ve akli bir durum var ki bu zaten insanın ta kendisi değil midir. yani tamamıyla akli davranmak (bir an bile) insana özgü değildir ve aynı şekilde hissi davranmak da öyle. karbon farklıdır demir de farklı karışınca çelik olur ve çelik her zaman çelik gibi davranır. asla karbon ve demir gibi davranmaz.

Bilinmez

Felsefe.net
Yeni Üye
Ben davranislarin hicbirinin akli olduguna inanmam. Hep duygu ve mantigi karsilastirirlar buda bana sacma gelir. Bana göre mantigin temelindede duygu yatar. Bnece mantik kendisi bir duygu olmasada onun bir askeridir. Sen güzel duygular yasamak icin mantigini kullanirsin. Birseyi istersin, istemek bir duygudur, onu elde etmek icin mantigini (bazen duygularinida) kullanirsin.

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Bana göre insanlara hissi, olaylara akli davranılmalı.

İnsanları seçerken hislerimi kullanıyorum dememin sebebi. Hiç bir zaman o insanın nasıl ve neden öyle olacağını bilemem. Kim kimin hakkında ne kadar şey biliyor.

Bu yüzden böyle yaklaşıyorum bu olaya...

Olaylara akli yaklaşmamın sebebi daima alına bilecek en doğru kararlar almak gerektiği için.

Saygılar, Sevgiler Ve Diğerlerinden...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar