Hayatın gerçekliği üzerine bir fikir...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde yekpare tarafından oluşturulan Hayatın gerçekliği üzerine bir fikir... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,675 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Hayatın gerçekliği üzerine bir fikir...
Konbuyu başlatan yekpare
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ihaveanidea

yekpare

Felsefe.net
Yeni Üye
Hayatın gerçek olduğunu, gördüğümüz, hissettiğimiz şeylerin tamamen gerçek olduğunu nereden bilebiliriz? En nihayetinde çok gelişmiş bir teknolojiyle ya da başka bir şekilde, bir beyine - vücud ile beraber ya da tek başına - yaşanabilen şeyler aktarılabilir. Hatta yaşanamayan şeyler bile aktarılabilir. Belki de şu an gerçek olduğunu zannettiğimiz şeylerden çok farklı bir gerçek vardır aslında. Belki madde olmadan olabilen şeyler vardır. Nasıl bilemiyorum ama neden olmasın? Bilmiyoruz, yapamıyoruz, anlayamıyoruz diye neden madde harici varlık olmasın? Belki de bu varlık formlarıyızdır gerçekte yine bir şekilde bu dünyayı gerçek düşündürülüyoruzdur. Ya da sadece düşüncelerizdir bi kabı olmayan. Yine bize bunları hissettirebilen, yaşadığımız yalanına inandırabilen güçler vardır. Gülüyorum bazen bu dünya falan yalan yani, gerçek değil. Canlılar, cansızlar, zaman gerçek değil. Herhangi bir şeye üzülmek ya da çok sevinmek mantıksız oluyor. Her şey geçici. (gerçi bu gerçek olsaydı da böyle) Gerçi bu düşünüş insana yaşarken güç veriyor. Daha rahat olabiliyoruz bazı şeylerde. Belki de bu yüzden böyle düşünmeye yakınımdır. Ama ne olursa olsun umarım bir mantık hatası bulunmaz düşüncemde. Böyle düşünmek güzel.

NEORACK

Felsefe.net
Yeni Üye
yekpare kardeş

Gerçek dediğin beynindeki bir anlama tekabul eden bir kavram. Burada olman ve etrafındaki olanlar bizzat senin gerçekliğin. Gerçek dediğimiz kavramda zaten bundan öteye gidemez ! Senin bir bedenin ve ruhun var. Bunlar senin gerçekliğindir. Gerçeklik kavramının yaratıcısı Yüce Allah'tır. Deriz ki o herşeyden yani zamandan ve mekandan münezzehtir !!!!! Sanırım benim bu yazımdan sonra Allah'a bir adım daha yaklaşmış olacaksın !!

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar