Hayatımın amacını bir türlü bulamamam

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ÜstünKişi tarafından oluşturulan Hayatımın amacını bir türlü bulamamam başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,198 kez görüntülenmiş, 32 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Hayatımın amacını bir türlü bulamamam
Konbuyu başlatan ÜstünKişi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan odun

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Salgın ve benzer felaketler sebebi ile insanın hayat amacının, bireysellikten çok bütüne yönelik olması gerektiği kanaatindeyim yoksa tek başımıza hedefler belirleyerek pek fazla yol almamız mümkün görünmüyor.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Dünya olabildilgince kötü bir yer olsaydı ne yapardık
Dünya olabildiğince iyi bir yer olsaydı ne yapardık

muhtemelen ikinci durumda bile yaşamak istemeyen insanlar olacaktır, çünkü yaşam başlı başına anlamsızdır.

Bırakın inanılan Tanrıları şuan hayal edebileceğimiz en iyi Tanrıyı kurgulayalım onun bile yaşama vereceği anlam , anlamsız kalacaktır.

bunun en büyük nedeni zaman kavramı gibi duruyor. anda yaşıyoruz, belli bir aralıktaki geçmişi ve geleceği anlamlandırabiliyoruz.

daha fazlası nasıl anlamlandırılabilir ki...

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Dünya olabildilgince kötü bir yer olsaydı ne yapardık
Dünya olabildiğince iyi bir yer olsaydı ne yapardık
Her ikisi de oldu, her ikisinde de var olmaya çalıştık.

Bırakın inanılan Tanrıları şuan hayal edebileceğimiz en iyi Tanrıyı kurgulayalım onun bile yaşama vereceği anlam , anlamsız kalacaktır.
Tanrıya inananın inancına göre değişir. Yeterince kendini adamışsa kendince oldukça anlamlı bir hayat yaşayabilir. Bu anlamsızlık gerçeğini değiştirir mi? Hayır.

bunun en büyük nedeni zaman kavramı gibi duruyor. anda yaşıyoruz, belli bir aralıktaki geçmişi ve geleceği anlamlandırabiliyoruz.

daha fazlası nasıl anlamlandırılabilir ki...
Daha fazla yaşayarak, daha fazla hatırlayarak, daha fazla bilerek.

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
ve

algılanabilen tek tanrı gibi duran zamana ve yarattığı anlamsızlığa meydan okuyarak

ve daha fazla gülerek..

:)
Kendi hayatına "ANLAMSIZ" diye bir anlam veren sensin.

Düşün bir kere ANLAMSIZ lığın bir anlamı varmıdır ?

Varsa işte o senin hayatının anlamıdır...

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye

Hiçliğe, yokluğa bile isim yükleyerek onu var eden canlılarız biz insanlar. Anlamsızlığı anlamlandırmaya çalışmışız çok mu?

• Beğen
Tepkiler: ls2

ls2

Kahin
Onursal Üye

Evet. anlam veren benim. başka kim olabilir ki? Sanırım yaratıcı bir tanrıyı kastediyorsunuz,evet beni yaratmışsa üzerimde hakkı olabilir, peki hangi çerçevede? yaratmasaydın veya beni tekrar yok et dediğimde bu tanrı ne yapacaktır? mecburen kendi anlamını dikte edecektir. işte bu tanrı modeli ibrahimin tanrısıdır. kendisinin büyük olduğunu,alim olduğunu,güçlü olduğunu, ilim ve hikmet sahibi olduğunu vb.sürekli tekrarlayan bu tanrı belli ki hakiki değildir. insansı özellikler gösterip sonrada tanrı olduğunu iddia etmektedir.

anlamsızlık bir anlamın olmadığını ifade eder. bu ifadeden anlam çıkarmaya kalkarsak önceki mantığımız ile çelişmiş oluruz. bu din mantığı gibidir, mantıksız ve mantıklı ayrımı 'iman' a göredir. ancak bu belli edilmez ve aynıymış gibi sunulur. oysa akıl ve iman nasıl yan yana gelebilir ki?

Birde şöyle bir şey sorayım; Bir tanrının tanrı olabilmesi için ''mutlak'' olması zorunluluktur. çünkü değişen bir tanrı anlamsızdır. peki arkadaşım iste sende bu tanrısal mutlaklığa atıf yapmadan hayatın anlamını söyleyebilir misin bize? (yazılarından islam inancı taşıdığını biliyorum)

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Evet. anlam veren benim. başka kim

Bence sen hayatta hiçbir şeyin kalıcı olmadığını , yok olup gittiğini görürken yaptığın her şeyin boşa gittiğini , kimseye hiçbir şey kazandırmadığını yok olup giden bu her şeyin bir anlam taşımadığını , yani ha var ha yok olduğunu düşünüyorsun
Böylece hayat "ANLAMSIZ" laşıyor.

Bütün bunlar görünüşte doğru , ve aslında hayata biraz tepeden bakabilen herkese böyleymiş gibi gelmesi normaldir.

Peki şimdi şunu soralım :

Acaba hayat anlamlı olsa nasıl olurdu ?

Sence anlamlı bir hayat nasıl olmalıydı ?

Bunu bana açıklarsan kafandaki sorulara cevap bulabileceğimizi umuyorum...

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Acaba hayat anlamlı olsa nasıl olurdu ?

Sence anlamlı bir hayat nasıl olmalıydı ?

Bunu bana açıklarsan kafandaki sorulara cevap bulabileceğimizi umuyorum...

Hayatın anlamlı olabilmesi için öncelikle ölüm canlıların isteğine bırakılmalı. (hiçbir canlı kendi iradesi dışında ölmemeli).
Freudun güdü veya dürtü diye isimlendirdiği şeyler yok olmalı, (açlık hissi ve beslenme ihtiyacıda)
toplumsal düzen olmamalı, toplum/topluluk diye bir şey olmamalı
ekonomi diye bir şey olmamalı
din,inanc diye bir şey olmamalı. buna ihtiyaçta olmamalı her canlı evrenin tüm sırrını bilmeli
aile isteğe bağlı olmalı
duygular kısmende olsa yönetebilmeli (tam yönetirsek varoluş nasıl olur bilemedim)
Savaş,şiddet,hile,yalan yani kabaca kötülük olmamalı

Şuan aklıma gelenler bunlar.

hayat anlamlı olsa çok güzel olurdu. ama sonsuz bir anlamdan bahsediyorum, cosmosla canlılık beraber sonsuza uzanabilirdi..( ha belki gene uzanacak ama bizim anladığımız anlamda canlılık veya dünyadaki canlılarla olmayacağı belli)

Ve lütfen yukarda yazdıklarımı cennet inancı ile kıyaslamayın, benim his ve düşüncelerimle cennet tasviri örtüşüyor olabilir çünkü o cennette benim gibi insanların hayali.( not: islam inancını 8-10 yıl irdeledim ve dinle içsel bağım kapalı çok oldu. İslam insan söylencesi ve ürünüdür, ilahi bir kaynağı olma şansı yüzde 0.00 dır) (kierkegaard yüzde 1 ihtimale tüm hayatını bağlamaktır iman diyor :) ondan esinlenip yüzde verdim)

Adem

Düşünür Üye
Moderatör
Hayatın anlamlı olabilmesi için öncelikle ölüm canlıların isteğine bırakılmalı. (hiçbir canlı kendi iradesi dışında ölmemeli).
Freudun güdü veya dürtü diye isimlendirdiği şeyler yok olmalı, (açlık hissi ve beslenme ihtiyacıda)
toplumsal düzen olmamalı, toplum/topluluk diye bir şey olmamalı
ekonomi diye bir şey olmamalı
din,inanc diye bir şey olmamalı. buna ihtiyaçta olmamalı her canlı evrenin tüm sırrını bilmeli
aile isteğe bağlı olmalı
duygular kısmende olsa yönetebilmeli (tam yönetirsek varoluş nasıl olur bilemedim)
Savaş,şiddet,hile,yalan yani kabaca kötülük
Demek ilah olsaydın böyle bir HAYAT kurgulayacaktın... Ve bütün dertlerin bitecekti değilmi ...

Yani senin dertlerin sen İLAH olduğunda çözülüyor....

Bu senin derdinin İLAH olmak olduğu anlamına mı geliyor ? 🤔

ls2

Kahin
Onursal Üye
Demek ilah olsaydın böyle bir HAYAT kurgulayacaktın... Ve bütün dertlerin bitecekti değilmi ...

Yani senin dertlerin sen İLAH olduğunda çözülüyor....

Bu senin derdinin İLAH olmak olduğu anlamına mı geliyor ? 🤔

evet. şuan ki kurgu o kadar kötü ki sınav dünyası denmek zorunda kalınmış ve öte dünya ile burda olanlar dengelenmeye çalışılmış dinlerce..

Madem sonsuz güçlüdür, hiç bir şey ona zor gelmez ve tek gerçek varlık odur, tüm canlıları yarı tanrı şeklinde yaratabilirdi..

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Eĝri oturup doĝru konuşursak...
Muhtemelen hepimiz süper güçlerimiz olmasını isterdik, uçmak isterdik, herkesten güçlü olmak isterdik. Dünyadaki savaşların, kıtlıĝın, adaletsizliĝin, tecavüzün son bulması için süper güçlere sahip olmak isterdik. Evet; bir bakıma ilahvari özelliklerimizin olmasını isterdik sanırım. Çünkü içinde yaşadıĝımız doĝadaki her saniye yaşanan felaketlerin, kötülüklerin son bulmasını kim istemez ki?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar