Hayata Yansıyanlar

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde elbiss tarafından oluşturulan Hayata Yansıyanlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 466 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Hayata Yansıyanlar
Konbuyu başlatan elbiss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Hayata yansıyanlar;

23 Nisan 2014 günü; çocuklarımla birlikte, NezahatGökyiğit Botanik Bahçesine, gittik. Botanik bahçesine değişik noktalardan girişkapısı varmış. Bugüne özel bu kapıların bazılarını girişe kapatmışlar.Gireceğimiz başka bir kapıyı bulmak için epeyce dolaştık. DolaşırkenAtaşehir’in içine girdik. Sonra girilecek kapıyı bulduk, içeri girdik. Biz demüsait bir yer bulup oturduk. Aileler, öğrenciler sabahın erken saatlerindegelmişler, piknik alanını doldurmuşlar. İnsanlar zengin menüleriyle gelmiş.Kalben, kuru ekmeği bulup yiyemeyenlerden özür diledikten sonra, kahvaltımızıyaptık.

Asya’yı,Avrupa’yı, Amerika’yı gördüm. Atakent gibi bir şehre rastlamadım desem yalanolmaz. Binalar çok katlı, etraf gökdelenlerle dolu. Şehrin çoğu lüks ve akıllıkonut yapılmış. Boğaziçi köprüsü istikametine gidişte, yolun sağ tarafında,büyük alanlarda hafriyat çalışması yapılıyor. Tepeler kaldırılıyor, arazifinans merkezi yapımı için açılıyormuş. Bir etrafıma, bir de Botanik bahçesinegelen insanlara baktım. İçim yanarak şu kanaate vardım. Paylaşım o kadardengesiz ki; etrafı belli firmalar paylaşmış, gök delenler ve çok katlı,binalar yapılmış. Gelirin çoğunu kullananlar, akıllı binalarda oturuyor. Diğeryandan halk; bir elin parmaklarındaki tırnağın ucu kadarına sahip olmuş. Onunlamutlu olmaya çalışıyor. Yani kol, el, parmak ve tırnağın sahibi olanlar,tırnağın ucunu halka bırakmış. Dengeler alt üst olmuş. Bu dengesizliğe razıolanlar yine de şükür içinde. Bu insanları Allah zalimlerin zulmünden korusun,deyip devam ediyoruz.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi; İstanbul Anadoluyakası, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden gelen otoyollarla,Anadolu otoyolunun birleştiği kavşakta bulunuyor. Ali Nihat Gökyiğit; eşiNezahat Gökyiğit adına, 1995 yılında, hatıra parkı olarak yaptırmış. 2003yılında adı; Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi olarak değişmiş. Ali NihatGökyiğit (ANG) vakfı tarafından işletiliyor. 460 dönümlük arazi üzerinekurulmuş. Kavşaktaki anayollar ile bağlantılı yollar arasında sekiz adadanoluşuyor. Bahçe; Boğaziçi Köprüsünden gelen oto yolun, Ankara istikametinde,Atakent, Mimar Sinan Camisi’nin karşısında bulunuyor. Araştırma, eğitim,öğretim merkezi olması yanında aynı zamanda şehrin nefes alma ve gezinti alanıolarak kullanılan güzel bir bahçe. Otobanlar arasında, dünyada bir örneğibulunmayan tek botanik bahçesi olduğu söyleniyor. Otoyolları arasında olmasısebebiyle gürültü kirliliği olsa da ileride ona da tedbir alınabilir. Yol boylarıperde çekilerek kapatılıp gürültü önlenebilir.

Çimler üzerinde yürümek serbest. Bir adadan diğerinetünellerden geçiliyor. Her türlü bitki, çiçek, ağaç, çalı vs. kendi doğalortamında ekilmiş, dikilmiş, etiketlere isimleri yazılmış. Görmediğiniz, belkisadece ismini duyduğunuz bitkileri, çiçekleri, ağaçları orada görebiliyorsunuz.Kuş cinsinden hayvanlar var. Tavus kuşları başlıbaşına bir mucize. Erkeklerdekinatürel renkler, dişisine kur yapacağı anda açtığı kanatları, kanatlarındakibenekler ve renk uyumları, kendini titreterek gösteri yapması bir harika! İnsanonu seyre daldığında kendinden geçiyor. Müthiş bir sanat eseri olduğunu görüyor.İnsanı derin bir tefekküre sevk ediyor ve Yaratana döndürüyor. Binlerce çeşitbitki, çiçek ve ağacın seyrine doyum olmuyor. Her biri, etrafı süslü kâğıtlarayazılmış, bir mektup gibi. Rabbimiz bizim için yazıp göndermiş, okumamızı istiyor.Adeta; (ey insan oku, bu mektupları süsleyerek sana yazdım) diyor. Allahdünyamızı, hayvanlarla, çiçeklerle, ağaçlarla, meyvelerle, çayır ve çimenlerlesüslemiş ki, biz sevelim, tefekkürle O’na kulluk edelim.

Biz de Allah’ı dil ve hal lisanıyla zikrediyor, kullukyapmaya çalışıyoruz. İnsan, dil ve hal lisanıyla Rabbini zikreder. Bugün şahitoldum ki, bazı insanlar halleriyle Allah’ı zikrediyordu. Çimenler içine ekilen,dikilen çiçeklerin önünde toplanıp, pürneşe içinde, taşkın ve coşkun tavırlarlafotoğraf çektirenler, çimenlerin üzerinde büyük küçük yuvarlananlar hayataçeşni katıyordu. Benim nazarımda, farkında olmadan şükür halindeydiler. Onlaradedim ki; siz farkında olmadan Allah’a şükrediyorsunuz. Bakınız sizi bizi,hepimizi, yaratan Rabbim, dünyamızı süslemiş, güzelleştirmiş, siz ve biz bugüzelliklerin tadını çıkarıyor, mutluluk duyuyoruz, değil mi? Hepimiz böyleceRabbimize şükrediyor, kulluğumuzu gösteriyoruz deyince, hepsi evet deyip sevindiler.Mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Bazıları sırtımı sıvazlayarak; sağ ol dede,Allah razı olsun, doğru söylüyorsun deyip memnuniyetlerini ifade ettiler.

25.04. 2014

DurmuşGöktekin

Alıntıdır

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Teşekkür ediyoruz güzel bir anlatım güzel bir konu.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar