Günde 10 Bardak Kola İçmeyin!

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilimsel Makaleler kategorisinde MorteFlore tarafından oluşturulan Günde 10 Bardak Kola İçmeyin! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,990 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilimsel Makaleler
Konu Başlığı Günde 10 Bardak Kola İçmeyin!
Konbuyu başlatan MorteFlore
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

MorteFlore

Yeni üye
Yeni Üye

Başlığa bakıp "E heralde yani, deli misin?" diyebilirsiniz. Haklısınız da... Fakat merak ettiniz mi, her gün 330 mililitrelik kolalardan 10 adet içecek olsanız, ne olurdu? 50 yaşındaki George Prior bunu deneyip görmek istedi, bize de aktarmak düşer.

Morgan Spurlock'ın 1 ay boyunca her gün 3 öğün McDonald's'tan başka hiçbir şey yemediği "Şişmanlat Beni"(Supersize Me) belgeselinden ilham alan Prior, 30 gün boyunca her gün 330 mililitrelik kolalardan 10 adet tüketti. 10Cokesaday.com isimli sitesi üzerinden, bu yaptığı çalışma sayesinde insanların her gün ne kadar şeker tükettiklerini onlara göstermek istediğini açıkladı. Merak ediyorsanız, 1 adet 330 mL'lik kutu kolada (ve benzeri meşrubatta) 39 gram şeker bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, her gün 25 gram şeker alınmasını tavsiye etmektedir. Amerikan Kalp Derneği ise erkekler için günde 37.5 gram, dişiler içinse günde 25 gram şekerin aşılmamasını tavsiye etmektedir. Anlayacağınız, 10 kutu koladan gelen 390 gram şeker, günlük tavsiye edilen ortalamanın kabaca 12.5 katıdır!

Eh, hemen gelecek tepki, "İyi de kim 10 kutu kola içer ki?" olacaktır. Türkiye şartlarında bu itiraz büyük oranda geçerli olabilir. Çünkü ABD veya bazı Avrupa ülkelerinde olanın aksine, Türkiye'de genellikle büyük bardaklardan gazlı içecek tüketme alışkanlığı bulunmamaktadır. Fakat eğer ki günde birkaç kutu kola üzerine Starbucks gibi firmalardan birkaç kutu kahve içiyor, üzerine birkaç tane çikolata atıştırıyor, Ice Tea gibi çay türlerinden içiyorsanız, her gün rahatlıkla 10 kutu kolaya denk şeker alıyorsunuz demektir. Dolayısıyla burada 10 kutu kola sadece temsilidir. Ayrıca kalori karşılığını merak edenler için, 10 kutu kola 1400 kaloriye denk gelmektedir!

Peki George Prior'a 30 gün sonunda ne oldu? Prior deneye 76.2 kilogram ve %9 oranında vücut yağı ile başladı. 30 gün ve 300 kutu kola sonundaysa 86.6 kilograma ve %16 vücut yağ oranına ulaştı! Bu süreçte aynı zamanda mide ağrıları, kıyafetlerin uymamaya başlaması ve eğilmekte sıkıntı çekme gibi problemlerle de karşılaştı.
Elbette uyarmakta fayda var: genellikle YouTube üzerinden yapılan bu tür deneyler kontrolsüz olduğu için her zaman güvenilir sonuçlar vermeyebilir. Fakat günde 1400 kalori sadece kutu koladan almanın bu tür sonuçlar yaratacağı oldukça öngörülürdür. Dahası, bu tür kimyasalların kısa dönem ve uzun dönem etkileri birbirinden farklı olabilmektedir. Kısa dönemde sadece kilo olarak görünen bir durum, uzun vadede kalp ve damar hastalıkları gibi çok daha ciddi şekillerde ortaya çıkabilir. Gazlı içeceklerin faydaları ve zararlarıyla ilgili buradaki makalemize göz atarak, kısa ve uzun dönem etkileriyle ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Hazırlayan: ÇMB (Evrim Ağacı)
Kaynak:

Neo

Yeni üye
Yeni Üye
Kim içer mi diye soranlar mutlaka olacaktır. Ben yıllarca günde 2.5 litreyi hergün içiyordum, tabi daha sonra olduk duba gibi kolayı bıraktım 28 kilo birden verdim. ;)

Tecrübeyle sabit sakın çok içmeyin... :)

X

FAdmin
Onursal Üye
Kola yuzunden 15 yildir mide agrisi cekiyorum. Safra kesesinden ve mideden ameliyat oldum. PISMANLIKTIR :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ben de kolayı severim, yazın ortalama günde 3 bardak tüketiyorum kışın daha az fakat tamamen bırakamıyorum maalesef...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç