"Görünmezlik" Mümkün

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Güncel ve Son Dakika Haberler kategorisinde phi tarafından oluşturulan \"Görünmezlik\" Mümkün başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,134 kez görüntülenmiş, 15 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Güncel ve Son Dakika Haberler
Konu Başlığı \"Görünmezlik\" Mümkün
Konbuyu başlatan phi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Almanya'da çalışmalar sonucunda, cismin yaydığı ışını kontrol altına alarak görünmez kıldığı yönünde önemli adım atıldı.
Almanya'da yapılan çalışmalar sonucunda, cismin yaydığı ışını kontrol atına alarak görünmez hale getirilmesi yönünde önemli bir adım atıldı.

Science dergisinde yayımlanan araştırmayı yürüten ekibin başında bulunan, Karlsruhe Teknoloji Enstitüsünden Tolga Ergin, dönüşüm optiği kullanılarak görünmezliği sağladıklarını belirtti. Bu teknolojiyle, ışığın yayılımı yönlendirilebiliyor, kontrol altında tutulabiliyor.

Ergin ve meslektaşları, fotonik kristaller kullanarak bir görünmezlik perdesi elde etti. Bu perdeyle, altın bir yüzey üzerindeki küçük bir yumruyu görünmez hale getirmeyi başardılar. Bu perde, özel merceklerden oluşuyor. Perde ile, yumrudan çıkan ve görünürlüğünü sağlayan ışık demetleri yönlendirilerek cisim gizleniyor. Bu işlem, bir cismi halıyla örtüp gözden uzak hale getirmeye ve sonra halıyı da görünmez yapmaya benziyor. Buradaki mercek sistemi ile oluşturulan perde, cismi örten ancak görünmeyen halı gibi davranıyor.

Ergin Reuters'a telefonla yaptığı açıklamada, "Elde ettiğimiz sonuçlar oldukça heyecan verici, çünkü insanoğlu her zaman görünmezlik istemiş veya görünmezlik pelerinine sahip olmayı düşlemiştir. Bizim çalışmamız, bunun mümkün olabileceğine dair ilk ipucunu sağladı. Bu tekniğin işe yaradığını gösterdi" dedi.

Ergin, bir insan veya bir arabanın, uyguladıkları bu teknikle görünmez hale getirilmesi için uzun yıllar daha çalışılması gerektiğini de belirtti.

Dönüşüm optiği alanında geçmişte çeşitli teknikler önerildiğini, bunlar arasında, ışın demeti yoğunlaştırıcı, ışın demeti yönlendirici gibi tekniklerin yer aldığını, ayrıca her yönden gelen ışınları bir noktada toplayacak antenler ve daha nice teknikler önerildiğini belirten Ergin, "Geleceğin neler getireceğini henüz bilmiyoruz. Ama bu alanda olasılıklar ve imkanlar oldukça geniş" diye konuştu.

Ajanslar

telrunya

Düşünür Üye
Yeni Üye
İlginç ve etkileyici. Umalım ki kötü zihinlere hizmet etmesin.

baloooncu

Felsefe.net
Yeni Üye
şimdiden borçlanmaya başlamalı hep beraber çekinmeden

birebir

Üye
Yeni Üye
Görünmez olmak,sanırım herkesin istediği bu,icat hele bir yayılsın sakız parasına düşsün konuşacak tek adam bulunmaz sanırım,herkes şeytanlıkta.. :)

objektif

Felsefe.net
Yeni Üye
Süper bir şey. Ve imkansız gibi görünen bir şey ama olmuş şuraya baksana.

Boşuna dememişler "hiç bir şey imkansız değildir."

tribalistic

Yeni üye
Yeni Üye
Artık dokunmak istiyorum..............lütfen tanrım varsan duy beni...............

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
Ben ileride bunun tam alamıyla yapılabileceğini düşünüyorum. Çünkü olasılığı çok yüksek. Zaten açıklamada verildiği gibi madem maddenin yaydığı ışık onun görünür olmasını sağlıyor o zaman biz de onun yaydığı ışığı belli açılar çerçevesinde başka yönlere çevirirsek ve bu kısmen bir görünmezlik demekse o zaman görünmez olmak da mümkün kılınıyor.

mazruf

Üye
Yeni Üye
zaten mümkün.
her şeye herkese vatana millete sakaryaya kocatepeye,
hırsızlara namussuzlara hortumculara bölücülere bilumum öcülere
aman boşver bana ne ne halt ederlerse etsinler dediysen,
görünmez oldun gitti.

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
bu konuya çok değişik açıdan bir yaklaşım .

fides

Kahin
Yeni Üye
Küçükken(çocukken), "Görünmez olsaydın ne yaparsın?" sorusuna : "Bakkaldan bir sürü çikolata ve pasta yerdim."derdim. Sonra genç olduk : "Sınav sorularına bakardım" derdim.
Şimdi sorsalar ne derdim acaba?Gelmiyor aklıma şu an...

Siz, görünmez olsanız ne yapardınız?

mazruf

Üye
Yeni Üye
essahtan yapardım bak inaınınız lütfen

İlk iş;
Billy Gates'in yatak odasına kurulur,
bacak bacak üstüne atar, zabaha kadar
büyük bir keyifle;
"Biiliii, bak sen bunu biliii?
yarın paraları afrikada dağıtmazsaan..
başına neleer geliii !!!!

der, iplemezse, ertesi geceden itibaren
bunu heer gece pataküte dövmeye başlardım..

Katar şeyhine (aynı yöntemle) ;
"Ya El Thanii, senin müslümanlık haniii?
vallahül aziim bundan kelli cipi bırakacaksın
katıra bineceksin..

Obama.. cevizoy naa mayaa dagel dim o daa naa..

Putin'in.. potinlerini saklardım, yalınayak gezerdi..

vb. vb. yani Cüneyt Arkın'ın görünmezi olmuşum.
Dünyayı kurtarmaz mıyım? Kurtarırım tabi.

Ve her lider beyi adam ettikçe, kutlardım bunu.
Defileleri pek severim. Gider defile izlerdim.
En ön sıradan. Dinlenmek içün.

Sevindim. Gördüm ki kendim için bir şey istememişim.
Yoksa naamerdolurmuşum.

Sitemizde en sevinçli anlarımı yaşamama sebep olduğu için
sayın fidese de teşekkür etmeden sevincimin sönmesine
izin vermedim.

criminal

Felsefe.net
Yeni Üye
ben görünmez olsaydım(ki böyle bir şeye hiç inanç bağlamıyorum) sevdiğim insanları korumak için hep onlarla birlikte olurdum...ya da ...hayatımızı biçimlendirmek için çaba sarfederdim( maddi veya manevi olarak)

M

monaliza

Ziyaretçi
Görünmezlik mümkün oldu bile))))))))
Sanal alemde kim olduğunu bilmediğimiz, görmeden (tanımadan- tanıyıp sevdiğimiz) dostlarımız, arkadaşlarımız var.
Teknoloji dilerim (Türkiye'de) görünmezliği keşfederde; ülkemiz üzerinde oynanan oyunların plan ve projelerini çaktırmadan aşırabilir, ona göre savunma planları yapabiliriz.)))))))))))

mazruf

Üye
Yeni Üye
Adam evlenmiş, düğünden sonra eve gelince
bii bakmış kii.. hanım hiiç güzel değil..
O zamanlar evlendin miydi evlendin bittii..
Avukat bile yok.. Kadı'ya gitsen, sopa bile yersin,
beğenmedim bu hatunu deyince..
Neyse, ertesi sabah kadın demiş ki;
"Bey, dosttan akrabadan - o zamanlar dost, akraba varmış-
kimlere görüneyim kimlere görünmeyeyim?.. demiş..
O zamanlar kadın kocaya mahsusen hassaten tahsiis edilmiş hassas naadiide bir varlık.
Haziine.. mücevherat.. ziyynet.. emaanett..
Öyle gelişigüzel giyinip sokaklara çıkıp.. tövbeestağfirullaah..
Haa bir de o zamanlar, filört, fiyort, resif, mercan kayalığı,
çıkmak, takılmak, kavalye, klavye, bi çay içelim antin-kuntini yok..
Anangiller kızı buldu gördü beğendi aldı getirdi bitti..
Sana çocuk yapmak bir de geçinmek düşer..
Sonra o zamanlar............

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bilim İnsanları, Her Açıdan Görünmezlik Sağlamanın Yolunu Keşfettiler

Günümüzde farklı açılardan bakıldığında cisimleri görünmez kılan teknolojiler var olsalar da, Harry Potter’daki o meşhur pelerin için hala çok uzun bir yol var. Araştırmacılar ise her açıdan görünmez kılan malzemeler üretmek için bir formül keşfettiklerini açıkladılar.

Montreal Ulusal Araştırma Enstitüsü'nden (INRS) araştırmacılar, görünmezlik çalışmaları kapsamında yeni bir yaklaşım sundukları araştırmalarının sonuçlarını paylaştılar. Spektral görünmezlik pelerini olarak adlandırılan teknoloji, içine giren bir nesne ile etkileşim kurduğu anda ışık dalgalarının boylarını ve renklerini değiştirerek onu görünmez kılıyor. Bu açıdan bakıldığında, masallardaki büyüler kadar gerçekçi bir teknolojinin mümkün olduğu belirtiliyor.

Pelerinin çalışma mantığını anlatmadan önce biraz ışığı anlatalım. Elektromanyetik spektrum denilen bir kavram vardır. Bu kavram, bir enerji türü olan elektromanyetik radyasyonun bütün frekanslarını tanımlamak için kullanılır. X ışınları, gama ışınları ve radyo ışınlarının hepsi bu spektrumda yer alır.

f0c7a379ee466a26c1235cdf6dccefded3212762.png

Gözlerimiz elektromanyetik spektrumdaki çok küçük bir kısmı görebilir. Bu kısım, doğada gördüğümüz her şeyin rengini belirleyen dalga boylarının olduğu kısımdır. Bizim için görünür ışığın kaynağı değişince içerilen frekanslar da değişir. Örneğin bir ışık kaynağı olarak Güneş, birden fazla frekans içerir. Plazmaya yansıtılan beyaz ışıktan elde edilen renkli ışıkları ya da gökkuşağını düşünün. Bu kaynaklara geniş bant kaynaklar adı verilir.

Bir nesneyi mavi olarak görüyorsak, bunun nedeni o nesnenin mavi haricindeki bütün dalga boylarını emmesi ve maviyi yansıtmasıdır. İşte INRS araştırmacılarının geliştirdikleri teknoloji de tam bu noktada karşımıza çıkıyor. Yöntem az evvel mavi örneğinde bahsi geçen etkileşimden yararlanıyor.

Bir nesnenin insan gözü tarafından görülmemesi için bilim insanları, nesneye mavi renkli geniş bant spektrumundan, yeşil frekansları geçici olarak kaydırabilecekleri özel olarak tasarlanmış bir filtre kullanırlar. Sonrasında bu frekansları, nesnenin arkasında bulunan yeşili yansıtmak için bir başka filtre devreye girer. Sonuç olarak insan gözü dalga boylarının değişimiyle kamufle olan nesneyi göremez.

Şu an için cisimlerin görünmez olmaları için gereken şey, insanların ilk filtreyi kullanarak nesneye bakmaları gerekiyor. Bilim insanları, bu yöntemin geliştirilerek teorik olarak her yönden görünmezliğin anahtarı olabileceğini söylüyorlar. Şimdilik bu teknoloji telekom şirketleri tarafından ağ güvenliği için kullanılabilir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Görünmezlik bize ne tür bir avantaj sağlayabilir ki? Her zamanki gibi kötü niyetlilerin işine yarayacaktır. Görünmezlik etiği diye bir sistem kurmaları gerekir fakat bu kurallara uyulacağını hiç sanmıyorum.

Görünmez olduğumuz zaman yolda yürürken birileri bizi görmese bile, bedenen orada olacağımız için, yoldan çıkan bir araba üzerimizden de geçebilir ve böylece görünür bir ölüye dönüşebiliriz.

Astral Seyahat daha güvenli, hiç değilse beden evde bırakılıyor ve havadan ilerliyorsunuz. Bu yolculuğun dezavantajları ise; birini görmeye gittiğinizi varsayalım, o kişiye varlığınızı hissettirmek için ne yapacaksınız? Beden olmadığı için en fazla Ghost filmindeki gibi vazoyu falan kırabilirsiniz ki, bu da çok yoğun konsantrasyon gerektiren bir işlem ve doğru yapamadığınız takdirde, farkında olmadan aniden bedene geri dönebilirsiniz. Vazoyu kırsanız ne olacak? Karşı taraf yine siz olduğunuzu anlamadığı için inançlı birisi ise dua okumaya başlayacak, inançsız ise bilimsel veriler ışığında vazonun malzemesinden kaynaklı bir kırılma gerçekleştiğini düşünecek ve asla birisinin geldiğini fark etmeyecektir.

Görünmezlik keşfi yine kötü niyetlilere yarayacağı için ürkütücü buluyorum.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar