Gercek Uzerine/ Gercek Karmasasi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe'ye Giriş kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Gercek Uzerine\/ Gercek Karmasasi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,458 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe'ye Giriş
Konu Başlığı Gercek Uzerine\/ Gercek Karmasasi
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Hepimizin dilinden dusmeyen, gercek kavrami, bilincli ve farkinda olarak kullanilan bir kavram degildir.

Herseyden once bu kavramin, neler icerdigi ve farkli algilari ortaya koymak gerekir.

Neyin gercek oldugu (truth) ile, gercekte var olan (reality) farkli seylerdir.
Neyin gercek oldugu (truth) neyin gercek olmadigina (falsity) baglidir. Buradaki gercek olmayan (false) ile, gercekte var olmayan (unreal) ayni seyler degildir. Ayni,

gercek olan (true) ile gercekte var olan (real) in ayni seyler olmadigi gibi.

Gerceklik (reality), sadece gercekte var olan konusudur. Yani gercek olan (true) ve gercek olmayan ( false), gercegin ne oldugu (truth) konusunu icermez.

Gerceklik (reality) konusu, metafizigin ontolojisinin (varlik) konusu iken, neyin gercek oldugu (truth) epistemolojinin (bilgi) konusudur.

Bu temelde, olgu (fact) ile, kurgu (fiction) da bilimselligin konusudur.

Bu temelde de gerceklik, varliksal (ontological) ve bilgisel/bilimsel/epistemolojik (epistemological) gerceklik olarak farklilasir.

Bilindigi gibi, varliksal gercekligin, ontolojik ideolojileri olarak uc tane ideolojisi vardir.

Bunlar gercekte var olan gercekligin nesnel oldugunu ve gercek olan varligin madde oldugunu soyleyen-materyalizm

Gercekte var olan gercekligin oznel oldugunu ve gercek olan varligin dusunce oldugunu soyleyen-idealizm

Gercekte var olan gercekligin isim oldugunu ve gercek olan varligin olmadigini soyleyen-pozitivizm

Realizm ise gercekcilik demektir. Yani, realist olan bir kisi, konuya gercekte var olan uzerinden bakan kisidir. Realizmin ve realistin, yani gercekcinin neyin gercek oldugu (truth) konusundaki yanasimi, ontolojik ve/veya epistemolojik olabilir. Ontolojik ise, materyalist, idealist veya pozitivist olabilir.

Ben, gercege ontolojik ve metafizik olarak bakmadigim icin, bu konuyu burada noktaliyorum. Benim, gerceklige ve gercekcilige bakis acim, epistemolojiktir ve bilindigi gibi, constructivist, yani yapilandirmaci epistemolojidir.

Herseyden once epistemoloji gercegin ne oldugu(truth), dogrulamasi (justification) ve inanc (belief) uzerinedir.

Iste bu temelde, bilimsellik ve inancsallik farklilasir. Bilimsellik olgu (fact) uzerine kurulurken, inancsallik kurgu (fiction) uzerine kurulur.

Herseyden once, bir yapilandirmaci; gercekligin ontolojik degil, yapilandirilmislik (constructed) uzerine kuruldugunu dile getirir. Bu farklilik, constructivizmi, ontolojiden (varlik) epistemolojiye (bilgi) tasir.

Yapilandirmacilik temelinde, bilimsel ve bilissel bilginin tabiatini dile getirir. Buna gore, bilimsel bilginin, bilim kisilerince yapilandirildigi ve dunyadan kesfedilmedigi gorusune sahiptir.

Duyusal deneyimi aciklamak icin,bilimin kavramlarinin onerilmis birer zihinsel yapilandirilmislik oldugunu soyler.

Bilebilecegimiz tek gercekligin, insanoglu dusuncesinin sundugu/temsil ettigi gerceklik oldugunu soyler.

Gercekligin insan dusuncesinden bagimsiz oldugunu, fakat anlaminin, iceriginin ve bilgisinin herzaman bir insanoglu yapilandirmisligi oldugunu soyler.

Irkin, cinsiyetin ve cinselligin ayni masanin, sandalyenin ve atomun da oldugu gibi, fiziksel ve biyolojik gercekligin sunumunun/temsil edilmesinin bir insanoglu yapilandirmasi oldugunu soyler.

Mesela, sosyal bir yapilandirmacilik olan, iyi ve kotu terimlerinin neyi icerip, neyi icermedigi, toplum olarak ne ifade ettigi, ne anlam ve icerikte oldugu disarida dunyada yoktur, fakat, sadece sosyal yapilandirilmisligin kulturu icinde verdigi anlamin icinde ve yoluyla belirlenir. Temeli bu yapilandirilmis sosyal bilgi ve onun ogrenimine dayanir.

Bu temelde, neyin gercek oldugu (truth) yapilandirilmis gercekliktir.

Epistemolojik gercekligin, yapilandirilmisliginin evrensel kullanim sembolleri olan ve yapi ve isleyisini ortaya koyan x ve y, evrensel-insan zihniyetinin konusudur.

Ontolojik (varliksal) gerceklik, hem bilimin konusu degildir, hem de bilimsel degildir. Cunku bilim ve bilimsellik metod olarak, gozlemi, gozlemin teorisini, bu teorinin test edilip, olgulasmasini ve gozlem ile yanlislanabilirliginin baki kaldigi metodunu kullanir.

Ontolojik ve teolojik gerceklik, felsefenin metafiziginin insanoglunca yuzyillardir neyin gercek olduguna dair tartistigi materyalist ve idealist ideolojileridir. Bu temelde ontolojik(varliksal) ve teolojik(tanrisal) gercegin ne oldugu (truth) tartismasi, surer gider. Bu da hic bir zaman sonuclanamayan ontolojik gerceklik tartismasidir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Hepimizin dilinden dusmeyen, gercek kavrami, bilincli ve farkinda olarak kullanilan bir kavram degildir.

Herseyden once bu kavramin, neler icerdigi ve farkli algilari ortaya koymak gerekir.

Neyin gercek oldugu (truth) ile, gercekte var olan (reality) farkli seylerdir.
Neyin gercek oldugu (truth) neyin gercek olmadigina (falsity) baglidir. Buradaki gercek olmayan (false) ile, gercekte var olmayan (unreal) ayni seyler degildir. Ayni,

gercek olan (true) ile gercekte var olan (real) in ayni seyler olmadigi gibi.

Gerceklik (reality), sadece gercekte var olan konusudur. Yani gercek olan (true) ve gercek olmayan ( false), gercegin ne oldugu (truth) konusunu icermez.

Gerceklik (reality) konusu, metafizigin ontolojisinin (varlik) konusu iken, neyin gercek oldugu (truth) epistemolojinin (bilgi) konusudur.

Bu temelde, olgu (fact) ile, kurgu (fiction) da bilimselligin konusudur.

İşi yokuşa sürmek için binlerce cümle kurmanıza gerek yok; "Gerçek" derken "gerçekte var olan"dan bahsediyorum. Sizin sıraladıklarınız gerçeğin algısı bu sebeple değişkendir ama "gerçekte var olan" değişmez.

Siz gerçeği aramıyorsanız neyin peşindesiniz? Aşağıdaki cümle mi tek amacınız?

Ben bilimsel ve bilgisel olarak herkesin tartismasiz gozledigi olguyu yine bilimsell bilissel olarak ortaya koyuyorum.

Hangi gercege ve kime/neye gore yakin?

Ben gercegi aramiyorum ki.
Ben bilimsel ve bilgisel olarak herkesin tartismasiz gozledigi olguyu yine bilimsell bilissel olarak ortaya koyuyorum.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
İşi yokuşa sürmek için binlerce cümle kurmanıza gerek yok; "Gerçek" derken "gerçekte var olan"dan bahsediyorum. Sizin sıraladıklarınız gerçeğin algısı bu sebeple değişkendir ama "gerçekte var olan" değişmez.

Siz gerçeği aramıyorsanız neyin peşindesiniz? Aşağıdaki cümle mi tek amacınız?

Neymis gercekte var olan ve hangi metafizik/ontolojik varlioksaltabana gore.

Idealist tabansa- gercek varlik ozneldir.

Materyalist tabansa, gercek varlik nesneldir.

Positivist tabansa da gercek varlik isimseldir.

Evet bu ucluden hangisi ve neden?

Evet cunku gercegin tartismasiz sekilde ortaya koyumu yoktur.

Ayrica mantiksalolalar- olabilirlik olanagi olmus ve tartismasiz gozlem veren ve olabilirlik olanagi bilimsel olabilme temeli olan yani gozleme tasinabilecek olan.

"Neyin pesindesiniz?" darken daha once soyledim. Zihinsel insanlasma devrimi ve degisimi, bilimsel, bilissel, bilgisel, bireysel, insansal, evrensel, ve kavramsal nitelikli olarak.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç