Gerçek Bilim -Güdümlü Bilim

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe kategorisinde tersinim tarafından oluşturulan Gerçek Bilim -Güdümlü Bilim başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,464 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe
Konu Başlığı Gerçek Bilim -Güdümlü Bilim
Konbuyu başlatan tersinim
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan alpine

tersinim

Yeni üye
Yeni Üye
Gerçek anlamda bilimi tartışabilmemiz için gerçek bilimin ne olduğunu bilmemiz gerekir.

Kendini bilim insanı zanneden kimi insanlar karşıtlarını yermeyi, sövmeyi, hor ve hakir görmeyi bilim yapma zannetmektedirler.

Bu şekilde düşünüp davranmanın karşıtlarına da aynı şekilde davranma hakkı verdiğini nedense düşünememektedirler.

Halbuki bilim kavga etme değil gerçeklerin, doğruların aranıp bulunduğu insanlığın diğer canlılardan farklılaşıp uygarlaştığı tek yoldur.

Bilimi çeşitli yol ve yöntemlerle gerçekleri, doğruları arayıp bulma çabaları olarak tarif edebiliriz.

Öğrenme, düşünme muhakeme edip sonuç çıkarabilme melekelerine sahip her insan bu çabalara ortak olabilir.

Bilim yapma hiçbir zümrenin tekelinde değildir.

İnsanlar genelde fikir ve düşünce yönünden tarafsız olamazlar.

Fikir ve düşünceler hayatlarını yol ve yön verdikleri, onlarla doldurdukları dinlerin, inançların ve de inançsızlıklarının, felsefe temellerinin… vb gibi çok çeşitli etkenlerin etkisi altında farklılaşırlar.

Bu nedenle birilerinin siyah dediğini bir başkaları beyaz diyebilir.

Bu farklılıklar tam bir zıtlık oluşturabilir. Bu son derece doğaldır.

Gerçekte bu farklılıklar düşünce-fikir ufkumuzu genişleten zenginliklerdir.

Bu nedenle bilimi yanlışların içinden doğruları, gerçekleri arayıp bulma çabaları olarak da tarif edebiliriz.

Bir insanın kendi düşüncesini bilimsel yol ve yöntemlerle ortaya konulmuş kanıtlarla desteklenmediği halde tartışmasız gerçek ya da gerçekler olarak kabul etmesi, tüm düşüncelerini, teorilerini bu sahte gerçek ya da gerçekler üzerine kurgulamaya çalışması tutuculuktur ve bilimin en büyük düşmanıdır.

Gerçek bilim insanları hiçbir zaman şu düşünceyi - fikri - teoriyi peşinen doğru kabul edelim de sonra kanıtlarını arayıp buluruz demez, diyemez.

Gerçek bilimin temeli önce kanıt sonra sonuç ilkesidir.

Gerçek bilim gözlem ve deneylerle sınanmış kanıtların işaret ettiği gerçekler ve bu gerçeklere dayalı mantıksal çıkarımların oluşturduğu basamaklarla yükselir.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Bilim bilimdir, gercegi sahtesi yoktur. Hayatin her alaninda gozlemledigimiz insan onyargilarindan cok dogal olarak nasibini almistir, almayada devam edecektir.

Ancak herseye ragmen, gunu geldiginde, hatasini kabullenmek gibi bir erdem gosterebilmektedir. Etrafimizda bu o kadar nadir ki, insan bulunca sarilasi geliyor...

F

faust

Ziyaretçi
Siz bence zırvalıyorsunuz, eğitim durumunuz nedir sorabilir miyim, hangi pozitif bilim dalında eğitim gördünüz?

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Ilk okul mezunuyum.

Sanirim tartismayi daha konu hakkinda tek kelime etmeden siz kazandiniz, sizin dusunceleriniz otomatik olarak daha degerli, daha yerinde, hic zirva degil vs vs vs...,

Oyle mi?

F

faust

Ziyaretçi
Ilk okul mezunuyum.

Sanirim tartismayi daha konu hakkinda tek kelime etmeden siz kazandiniz, sizin dusunceleriniz otomatik olarak daha degerli, daha yerinde, hic zirva degil vs vs vs...,

Oyle mi?

Sözlerim size değildi özür dilerim yanlış anlama için

tersinim

Yeni üye
Yeni Üye
Sözlerim size değildi özür dilerim yanlış anlama için

Alpine'nin alınmasına gerek yok. Söz kendisine değil TERSİNİMedir.

Tabi yaa??

Nasıl da düşünemedik?

İnsanların Düşünüp bir şeyler üretmeleri için illaki bir yerlerden mezun olması kimi unvanlara sahip olması ve de bir yabancı isme sahip olması gerekecekti.

Bilim yapmak onların babalarından kalma tapulu malı.

Biz kim düşünüp bilim yapma kim?
İsmimiz ricırt mıçırt, çarls marls,darvin marvin,davkins havkins olsa idi bu sorulara kesinlikle muhatap olmayacaktık.

Faust ne kadar da haklı...

Düşünmek, bilim yapma kim, biz kim?

Düşünmek bilim yapmak hele hele evrime karşı gelmek affedilmeyecek kadar büyük günah ve suç...

Bilim yaparak kimilerinin haklarını gasp ettik.

Hele hele evrim sahtekarlığına karşı çıkarak boynumuzun vurulmasını, gaz odalarına yada elektrikli sandalyelere gönderilmeyi çoktan hak ettik.

Benim gibi adamlar liğme liğme doğranmalı ardından kıyma makinelerin geçirilmeli

Fakat ben asla pişman olmadım ve olmayacağım.

Çünkü İNSAN olduğumu biliyorum.

Doğru yada yanlış düşünüp üretme de en doğal hakkım.Buna da bilim yapma diyorlar.

Bilim yapma kimsenin; hiç bir felsefenin, hiç bir grubun, inançlıların yada inançsızların tapulu malı değildir.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Alpine'nin alınmasına gerek yok. Söz kendisine değil TERSİNİMedir.

Tabi yaa??

Nasıl da düşünemedik?

İnsanların Düşünüp bir şeyler üretmeleri için illaki bir yerlerden mezun olması kimi unvanlara sahip olması ve de bir yabancı isme sahip olması gerekecekti.

Bilim yapmak onların babalarından kalma tapulu malı.

Biz kim düşünüp bilim yapma kim?
İsmimiz ricırt mıçırt, çarls marls,darvin marvin,davkins havkins olsa idi bu sorulara kesinlikle muhatap olmayacaktık.

Faust ne kadar da haklı...

Düşünmek, bilim yapma kim, biz kim?

Düşünmek bilim yapmak hele hele evrime karşı gelmek affedilmeyecek kadar büyük günah ve suç...

Bilim yaparak kimilerinin haklarını gasp ettik.

Hele hele evrim sahtekarlığına karşı çıkarak boynumuzun vurulmasını, gaz odalarına yada elektrikli sandalyelere gönderilmeyi çoktan hak ettik.

Benim gibi adamlar liğme liğme doğranmalı ardından kıyma makinelerin geçirilmeli

Fakat ben asla pişman olmadım ve olmayacağım.

Çünkü İNSAN olduğumu biliyorum.

Doğru yada yanlış düşünüp üretme de en doğal hakkım.Buna da bilim yapma diyorlar.

Bilim yapma kimsenin; hiç bir felsefenin, hiç bir grubun, inançlıların yada inançsızların tapulu malı değildir.

Dogru, egitim bir insanin dusuncelerini ne daha degerli, nede daha degersiz kilar.

Bir unlu bilim adami sunu soylemistir: "Hayatimin buyuk bir bolumunu calistigim alandaki bilgileri ogrenmekle harcadim, hatiri sayilir bir bolumunu de butun bunlari unutmak icin..."

Bilgi insana fayda getirdigi gibi, onu kafesleyici ve hapsedici bir ozelligede sahiptir. Iki sirti keskin bir bicak.

Amma, tersinim arkadas, bir ozanimizin bir dizesi vardir ki, bunu gormezden gelemezsin;

İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsin
Ya nice okumaktır

Sen kendini bilmezsen tersinim, o zaman ne okusan, ne dusunsen, ne anlatmaya calissan, hepsi bostur...

Sen kendini biliyormusun tersinim? Gokten zembille indigini zannederek, evrimin bize bizim hakkimizda anlattiklarini reddederek, evrimsel psikolojiyi elinin tersiyle iterek, sen kendini reddetmissin bile bence.

Dusunclerinin benim gozumde degersizligi iste bundandir.

Bilimsel metod, insanoglunun kendi kendisiyle mucadelesidir. Insanoglu ne derece onyargili ve tutucu oldugunu fark ettiginde, dunyaya bakisini daha saglam temellerde bunlardan bagimsiz insaa etmeye calisti. Ortaya cikan, bilimsel metod.

Ha cok mu matah? E degil tabi. Bir yandan ayagimizi yerden keserken bir diger yandan dunyanin ve atmosferin anasini aglatan icten yanmali motor ne kadar matah ise, bilimsel metodda o kadar matah. Bircok eksigi gedigi var, ama elimizde daha iyisi yok.

Bilimsel metod olmasaydi, biz bugun insanin hikayesini okurken tuylerimiz diken diken olur, sanki bir kahramanlik oykusu okuyormus gibi gogsumuz kabara kabara kendimizi kainatin hakimi zannederdik. Hersey bizim icin yaratilmis, hatta mandalina portakal gibi bilimum narenciye isirinca uzerimize fos diye akmamasi icin dilim dilim yaratildi diye dusunurduk.

Ama oyle degil tersinim. Insanligin hikayesini okuyunca, nasil siradan, nasil alelade, nasil triskadan birer canli oldugumuzu, ama sistemin genelinin aslinda nasil harikulade, nasil akil alici ve basit oldugunu anliyoruz. Kendi zaaflarimizi, ve bu zaaflarin nedenlerini ogreniyoruz.

Sen butun bunlari reddedersen tersinim, sen kendin bilmezsen tersinim, buraya sayfalarca yazi yazsanda hepsi bostur???

tersinim

Yeni üye
Yeni Üye
Dogru, egitim bir insanin dusuncelerini ne daha degerli, nede daha degersiz kilar.

Bir unlu bilim adami sunu soylemistir: "Hayatimin buyuk bir bolumunu calistigim alandaki bilgileri ogrenmekle harcadim, hatiri sayilir bir bolumunu de butun bunlari unutmak icin..."

Bilgi insana fayda getirdigi gibi, onu kafesleyici ve hapsedici bir ozelligede sahiptir. Iki sirti keskin bir bicak.

Amma, tersinim arkadas, bir ozanimizin bir dizesi vardir ki, bunu gormezden gelemezsin;

İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsin
Ya nice okumaktır

Sen kendini bilmezsen tersinim, o zaman ne okusan, ne dusunsen, ne anlatmaya calissan, hepsi bostur...

Sen kendini biliyormusun tersinim? Gokten zembille indigini zannederek, evrimin bize bizim hakkimizda anlattiklarini reddederek, evrimsel psikolojiyi elinin tersiyle iterek, sen kendini reddetmissin bile bence.

Dusunclerinin benim gozumde degersizligi iste bundandir.

Bilimsel metod, insanoglunun kendi kendisiyle mucadelesidir. Insanoglu ne derece onyargili ve tutucu oldugunu fark ettiginde, dunyaya bakisini daha saglam temellerde bunlardan bagimsiz insaa etmeye calisti. Ortaya cikan, bilimsel metod.

Ha cok mu matah? E degil tabi. Bir yandan ayagimizi yerden keserken bir diger yandan dunyanin ve atmosferin anasini aglatan icten yanmali motor ne kadar matah ise, bilimsel metodda o kadar matah. Bircok eksigi gedigi var, ama elimizde daha iyisi yok.

Bilimsel metod olmasaydi, biz bugun insanin hikayesini okurken tuylerimiz diken diken olur, sanki bir kahramanlik oykusu okuyormus gibi gogsumuz kabara kabara kendimizi kainatin hakimi zannederdik. Hersey bizim icin yaratilmis, hatta mandalina portakal gibi bilimum narenciye isirinca uzerimize fos diye akmamasi icin dilim dilim yaratildi diye dusunurduk.

Ama oyle degil tersinim. Insanligin hikayesini okuyunca, nasil siradan, nasil alelade, nasil triskadan birer canli oldugumuzu, ama sistemin genelinin aslinda nasil harikulade, nasil akil alici ve basit oldugunu anliyoruz. Kendi zaaflarimizi, ve bu zaaflarin nedenlerini ogreniyoruz.

Sen butun bunlari reddedersen tersinim, sen kendin bilmezsen tersinim, buraya sayfalarca yazi yazsanda hepsi bostur???

aferin

Keşke birazda tersinimin neleri yanlış onları da yazsaydın?

Yazın tipik bir karalama edebiyatı olmuş. Bu nedenle sıfır.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
aferin

Keşke birazda tersinimin neleri yanlış onları da yazsaydın?

Yazın tipik bir karalama edebiyatı olmuş. Bu nedenle sıfır.

Bir sayfa neyin yanlis oldugunu yazdim.

Daha mi acik istiyorsun tersinim?

Senden bilim adami olmaz...

Neden mi?

Sundan;

Bilim adami dedigin adam, dusunceleri, hisleri ve inanclari kendisini o yana yada bu yana cekmesin diye koca "bilimsel metod" kulliyati gelistirmis adamdir.

Sen ise; gelip inancini gozumuze gozumuze sakirdatan bir adamsin.

Neden?

Cunku kendin bilmezsin. Inancinin seni ne hale getirdiginin farkinda bile degilsin. Butun yazilarinin tek bir amaci var, inancin. Eger evrim senin inanclarina ters gelmeseydi, butun bu konulara ilgi ve merak bile duymayacaktin belkide. Bu o kadar belli ki.

Bu senin sucunda degil, cunku bunun baska turlu olmasina imkan yok. Senin allahin, sana baska bir secenek birakmamis cunku. Bak ne yazdim bir oncekinde; bilim adami diyor ki: ogrendiklerimi unutmak zorunda kaldim.

Neden hic dusunmedin bile degil mi. Cunku inanclarin, fikirlerin, hislerin seni guduler. Etrafina daha ozgur bakabilmek icin, bu gududen kurtulmaktir esas olan. Sen boyle birseyi denesen, zaten kafadan cehennemlik olacaksin. Odun patlar, korkarsin, tirsarsin, bu anlamda, parmagini bile kipirdatamazsin.

Iste bu yuzden tersinim arkadas, senden bilim adami olmaz.

Iste bu yuzden tersinim arkadas, yazdiklarin bos, bombos.

Ben senin yerinde olsam, bakarim keyfime. Birakirim bu isleri, kim ne soylerse soylesin, zaten kulaklarin tikali. Bosver gitsin, debelensin dursunlar. Sonucta goreceksin, zaten birsey cikaramayacaklar...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar