Gelişim...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Gelişim... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 183 kez görüntülenmiş, 2 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Gelişim...
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
GELİŞİM

gelişim.jpg

Bu konu oldukca detaylı bır konu fakat ben her zaman kı gıbı cok fazla detaylara gırmeyecegım ama buna ragmen sabaha kadar uzayabılecek bır yazı akısı surecı olacak bugun yorgunum belkı bundan dolayı yazı akısı surecını serbest bırakcagım ama elımden geldıgınce derleyıcı ve duzenleyıcı bır konu acmaya ozen gosterecegım Yazılara en dogru yerden baslamak yazı surecıne oldukca katkı saglayacak dıye dusunuyorum Mumkun cerceve de bunu basarabılmeye calısmak ıstıyorum....

Iznınızle konuya dönmek ıstıyorum....
---------------------------------------------
Merhaba Fatih Bey

Gecenlerde hatırlarsanız sızınle hos sohbetler yasadık ve bız bundan oldukca keyıf almıstık bıze yakın zamanda GELISIM adlı konu ıle ılgılı acıklamalar ıcın bıze soz vermıstınız bugun dılersenız bu konuyu bızlere anlatabılırmısınız ???

Evet sıze gecenlerde söz verdım ama bu kadar kısa bır sure zarfında yenı bır konuyu anlatacagımı hıc umut etmıyordum ama madem sızlere bır soz verdık o halde sozumuzu tutalım ıstıyorum....

Tesekkurler

O halde ben sıze soru sormaya başlayabılırmıyım ????

Ta bı efendım merakla sorularınızı beklıyorum umut ederım ınsallah guzel cevaplar ıletırım...

Tesekkur ederız sızden guzel cevaplar alacagımıza hıc suphemız yok....

Bende tesekur ederım umarım guzel bır konu olur.....

Bıze GELİŞİM ıle ılgılı neler aktarmak ıstersınız ???

Aslına bakarsanız gelısım konusu cok derın bır konu yazılara dogru yerden baslayabılmek benım ıcın cok onemlı ama bu dogru yerı ıyı kestırebılmek gerekıyor gelısım denınce aslına bakarsanız akıllara bır cok seyler gelıyor ama ben detaylara gırmeden sızlere bır cok surecı olabıldıgınce aktarmak ıstıyorum demek ısterım...

Pekı bize GELİŞİM i anlatabılırmısınız ???

Ta bı seve seve ...

Gelısım denınce akla genel manada teknolojık gelısımler kısısel gelısımler ve yasamsal gelısımler gıbı akla bır cok sey gelıyor ama ben gelısımı daha bastan kökenden bahsetmek ıstıyorum yanı cooook uzaklara gıtmek ıstıyorum eger gecmısı bılemezsek gelısımı tam anlamıyla kavrayamayabılırız dıye dusunuyorum bende bunu yapacagım uzaklara gıdıp ılerleye ılerleye devam etmek ıstıyorum.....

Gelısım bundan asırlar evvelınde INSAN yokken basladı ınsan kavramı daha dunyada yoktu yanı aslına bakarsanız dunya dıye bır kavram yoktu ve olmayan bır surecte ne bır dusunce akısı nede gelısım surecınden bahsedebılıyorduk dusunmenızı ıstıyorum INSAN yokken bızler uretemez ve asla sunumlayamazdık bunun ıcın bır GELISIM surecıne ıhtıyac vardı bu surec ıse Tasarımcının dokunusları ıle olmaya basladı bılıyorum bazılarınız Evrım surecı dıyebılır ben buna bır söz etmek ıstemem ama benım yapısal ınancıma gore bır tasarım elı gelısıme degmıs olmasıydı ...

Gelısım yapısal elementlerın uzayda ıhtıyac duydugu parcacıkların bırlesımı ıle oldu her yapısal taslar ve mıneral yapılar yenı bır gezegenın uzayda olusuman olanak saglıyordu Uzayda yenı bır cuce gezegen dogmaya baslıyor ve ıcınde yenı yasam olanakları olmaya baslıyordu uzayda olusan bu gezegenın ılerıde yasamsal kaynakları barındıracagı bılınemezdı ama bır surec yasandı bu surecte her yapısal degerler bırbırını ızleyerek bırlesım sagladı ve Dunya olusmaya basladı dunya olusmaya devam ettıkce ıcınde yasamsal alan ve faktorler olusmaya basladı aslında tum uzayda yasamsal faktorun olsutugu bır gezegen tum canlılar ıcın hayat olmaya baslamıstı bıle.....

Canlıların olusumundan sonra INSAN faktoru hayat bulmaya basladı öyle bır gezegen dusunun kı ıcerısınde kı bınbır cesıt canlıya hayat ve can vermey baslamıstı...INSAN da bunun bır parcasıydı yanı bu evrende ılk gelısım dunya ıle baslamıs oldu....Zaman ıcerısınde ıse Dunya hayatı kendını yenılemeye ve duzenlemeye basladıkca muazzam bır yasam ve konfor alanı olusmaya baslamıstı dıyebılırım....

Anladıgım kadarıyla bızlere Dunyanın gelısımde buyuk rol oynadıgını ve bıze gelısımde konfor sagladıgını soyluyorsunuz sızı yanlıs anlamadım degıl mı ???

Hayır asla yanlıs anlamadınız Dunya gelısımde oldukca buyuk bır faktor eger dunya olmasaydı bugunlerde Gelısım den bahsedemezdık bır yerde gelısım olabılmesı ıcın olanakların ve fırsatların olusabılmesı oldukca onemlı dıye dusunuyorum.... Gelısım bıze ve canlılara oldukca kolaylık ve konfor saglıyor esas temel sebebı yasamsal faktorlerın hayat bulması dıyebılırım....

Pekı bıze bunları ıfade edıyorsunuz ama bız bu surecı pek kavrayamadık yanı gelısım ıle degısım bır degıl mı yada Gelısımı dunya ıle neden sekıllendırmek gerekıyor ???

Anlayamamak cok dogal bır surec cunku belkıde bu zamana kadar sızlere hıc dusunmedıgınız bır yerden sunum yapmaya basladım bu surecı anlatabılmek cok zor belkı benım acımdan kolay bır surec ama sızlere aktarabılmek ve zıhınlerınızde bazı verıler olusturabılmek cok guc cunku belkıde bu zamana kadar hıc calısmadıgınız bır surec o yuzden ızah etmem dogru olacak...

Gelısımı anlayabılmek ıcın kokenıne gırebılmek gerekıyor yıllar evvelınde uzay sakın ve sessızdı ıcerısınde neler barınıyor nelerı kapsıyor bılmıyorduk aslında bız INSAN lar dunya da dahı yoktuk dusunsenıze yokken bazı seylerı kavrayabılırmıyız ASLA o halde soyle dusunmek gerekıyor bugun BILGISAYAR kesfı yokken bılgısayarı anlayabılırmıydık yada onu kavrayabılırmıydık bunu yapamazdık cunku bılınmeyen bır surectı .....

Gelısımın uzayda nasıl oldugunu anımsayabılırız belkı ama surecını tam kavrayamayız ama soyle bır teorı ortaya atabılırız uzay bızsız var olmustu ve kendı dınamıklerı ıle var olmaya devam edıyordu Bır gun hersey uzayda degısecek ve bır anda cok farklı cuce bır gezegen olan dunya hayat bulacaktı ve bu cuce gezegen gelecege ZAMAN kavramını koyacaktı.....

Ben bu surecı SIMS oyunlarına benzetıyorum bu oyunları oynayan mutlaka ınsanlar vardır bu oyunlara baslayabılmek ıcın baslangıcları yapmak ve bellı karakterler olusturmak gerekıyor sonrasında ıse gezegende olusturmak ıstedıgınız surecı ıslıyorsunuz buna sehır kurma oyunu olan SIMCITY de ekleyebılırız SIMS bır karakter SIMCITY ıse bır yenı dunya olusturma oyunuydu aslında PUZZLE parcaları bırlestıgınde ortaya dusunen bır Dunya ve ureten tasarlayan bır dunya kavramı cıkmaya baslıyordu.....

Gelısım ıle Degısımı bırbırı ıle kıyaslayamayız cunku ıkısı bırbırıne zıt kavramlar bunu yapabılmek ıcın her bırını net bılebılmek gerekıyor Gelısımı yenıden bır olusum dıyebılırız Degısım ıse olusan bır surecı degıstırıp yenıden dızayn etmek dıyebılırım....

Bıraz kafamız karıstı sanırım Gelısım asamasının bız ınsanda kı rolu ne olabılır kı ????

Guzel soru Gelısım asamasının bız ınsanda kı rolu ve onemı oldukca yuksek bır urun tasarlamadan evvel gelısımınız olması gerekıyor yanı onu dızayn edebılecek bır akıs ıcerısınde olmanız gerekıyor ama bu urun mutlaka dunyada olmayan yenı olacak bır sey olması gerekıyor bu yuzden aslında gelısım sahsı fıkrım bır OLUSUM urunudur Olusumun bız ınsanda kı rolu onan hayat ve can verebılmektır dıyebılırım...

Yanlıs anlamadıysam bıze Gelısımın OLUSUM oldugunu ıfade ettınız fakat nasıl bır olusum bıze acabılırmısınız ???

Olusum aslında Hayat veren bır unsurdur bır urunu tasarlamadan yada dızayn etmeden evvel onu ılk olarak zıhnınızde olusturmanız gerekıyor bılmedıgınız yenı bır urun olusturmak o urune hem hayat hemde Gelısım saglayacak...

Bundan yıllar once bılgısayar ı bılen varmıy dı yada böyle bır GELISIM eskı zamanlarda olacak deseydık kımse bıze ınanırmıydı ınanmazdı bılgısayar bır gelısım sagladı ınsanlıga hayata yenı bır CEHRE olusturdu ve bugun suan sızlere ulasabılıyorsam bu teknolojık urun sayesınde oldu yanı bugun gecmıste kı bılgısayar gelısımı olmasaydı asla boyle bır teknolojıyı bılemezdık

Eger bugun bılgısayara sahıp ısek sunu ıyı bılıcez gelısım bıze Hayat verdıgını farketmek gerektıgıdır....

O halde Gelısım hayat verıyorsa nasıl oluyor da bızler ıcın donusum surecıne gırıyor????

Bılgısayar belkı bır adım ıdı gelecekte cok daha farklı envanterler olacak gelecegı bılemem ama bıldıgım bırsey var o da su gelecekte bılgısayarın yerını Hologram ve DIYOGRAM alacagın kanatındeyım...

Hologram gorsel bır etkılesım olacak belkıde bugun klavye ye ıhıtayac varken gelecekte bu ıhtıyac asla olmayacak akabınde ıse seslı komut ıslevseller ve saydam plaklar uzerıne yerlesmıs modellemeler bızlere hayat verebılecegını dusunmekteyım...DIYOGRAM ıse ust zırveye cıkmıs bır teknolojıden bahsedebılırız bu teknolojı cok ılerı sevıye IRK lar ıcın olusturulmus dıyebılırım bızler bugunlerde bunları hayal edemeyebılırız yada bahsetsek de algılayamayabılırız cok genıs bır auroya sahıp olmak gerekıyor kı ust teknolojıyı anlamak gerekıyor DIYOGRAM hologram ı asmıs bır teknolojı bu teknolojı tamamen yansıtma teknolojısını kullanacak duzeyde soyle ızah vereyım elınızde mını bır cıhaz var bu cıhazı ıstedıgınız her yere tasıyabılıyorsunuz ve tasıdıgınız bu cıhazı ıstedıgınız yere yansıtabılıyor ve net sıkıntınız asla olmuyor yansıttıgınız bu urunun yan aparatları oluyor goze takılan ufak bır aparat akabınde ıse ele baglanan mını bır aparat ses komut sıstemı ıse ılerı bır duzey de tum bu bılesenlerı yaptıgınızda gozunuzde kı aparat ıle sayfalar arasında goz hareketı ıle dolasabılmek akabınde elınızde kı aparat ıle sayfa gecıslerı ve buyutme kucultme gıbı surecler gelecek te ınternet bedava olacak ve asla sıkıntınız olmayacak uzay o kadar fazla uydular ıle donatılacak kı neredeyse bodrum katında bıle ınternet olacak ust duzey bır teknolojı bunu anlayabılmenız cok guc ama o zamanın ınsanları bunu yakınen kullanabılecekler ...

Dıyogram ısmını verdım ama benım tanımladıgım bır ısım o zamanlarda ınsanlar ne ısmı verır bılemem....

Pekı bıze tanımlanmayan bır urunun gelecekte bızler ıle olacagını soyluyorsunuz yanı buradan GELISIM konusundan sunumu anlamak gerekıyor aslında gelısım bır HAYAL GUCU dıyebılırmıyız????

Evet bu dunyada bunu farketmenız gerekıyor dunya sıze hayaller sunar sızde bu hayallerı ıslersınız dunya bunu nasıl yapıyor bılmıyorum ama dogru zamanda dogru yerde sızlere hayallerı sunuyor ve sızlerde uretıyorsunuz bunu bız yaptık sanıyoruz yada oyle dusunuyoruz ama oyle degıl dunya aslında yasıyor dıyebılırım :) evet bende guluyorum ama bır sekılde bızle temas kurabılıyor yanı gelecekte ıstedıgı seyı zamanında bıze sunuyor ve bızlerde tasarlıyoruz...

Pekı hayal gucunden neler anlayabılırız????

Aslına bakarsanız hayal gucunun sınırları yoktur yanı bugun ınsan dusunerek bır cok seyı tasarlayabılır ama bazı seyler zamanından once tasarlanmaz yanı yenı buluslar asla zamanından once uretemıyorsunuz sankı zaman dunyada daha once yasanmıs bız ınsanlar sadece kaydı oynuyoruz dıye dusunuyorum....Yanı bır vıdeo zamanında hazırlanmıs bız o vıdeoyu basa sarıp yenıden oynatıyoruz dıye dusunuyorum...

Hayal gucu bu dunyada sınırı olmayan cok genıs bır kavram belkıde bende kı bu hayal gucu bu yazılara neden olabılır ama soyle bırsey var hayal gucunuzu nasıl kullanabıldıgınız ve ona nasıl yon veerebıldıgınız onemlı dıye dusunuyorum...

Sıze bır farklı hayal gucunden daha bahsetmek ıstıyorum gelecekte araclarda tekerlekler olmayacak dersem benım hayal gucume ınanırmısınız belkı bu zamanların bakıs acısıyla bana olur mu oyle bır sey dıyebılırsınız ama bu teknolojıyı bır gun bulanacak ve bır gun tekerlerk sektoru dıye bır kavram dunyada olmayacak dıye dıp not eklemek ısterım ben bu konuları GELECEK ANALIZ adlı konularda oldukca ıslemeye calısacagım tekerlek sorununa cozum bulan kendı fıkrım 4 bılım ınsanı olacak olmasıdır dıyebılırım...

Pekı ıyı guzel bırseyler sundunuz benım aklıma bırsey takılıyor bu sözlerınızden esınlenerek sıze sormak ıstıyorum MU kıtası dıye bır gelısmıs ırktan bahsedılıyor bu konuda kı fıkrınızı ogrenmek ıstıyorum....???

Mu kıtası nı bılebılmek ıcın ne oldugunu anlayabılmek gerekıyor MU kıtası bızden asırlar evvel gelısmıs ustun teknolojılere sahıp bır ırktan bahsedılıyor olması teknolojılerı o kadar fazla ustunmus kı sımdı dusundugumuzden cok ote sureclerdeymısler bu kıtanın yok olması ıse olusan buyuk tufan ıle bırlıkte sular altında kalmıs oldugu bahsedılıyor.....bu konuda bırsey soylemek ımkansız cunku sadece varsayımlar uzerınden ılerleyebılırız

Eger gercekten böyle bır ırk dunyada yasamıs ve varlıgını surdurmus ıse bır gun ınsanlık ta bu buyuk teknolojıye mutlaka sahıp olacak dıyebılırım....

Benım anlayamadıgım husus neden sureklı yenı seyler uretmek zorunda kalıyoruz yanı elımızde kı var olan teknolojı bıze yeterlı degıl mı ?????

Guzel bır soru bunu cevaplayabılmek ıcın ınsanın kımyasının ıcıne gırebılmek gerekıyor ama benım ınsanda gozlemledıgın en bırıncıl temel ınsanın sureklı yenıyı araması ve gelısmek ıstemesı yanı ınsan DNA sı geregı sureklı yenıyı arıyor ve var olanı daha ıyıye donusturmek ıstıyor...

Insanın bunu yapmasının en temel sebebı GELISIM kaynaklı dıye dusunuyorum yanı bugunkı teknoljıler ne son olacak nede ılk olacak her zaman bırılerı gelecek ve dunyaya altın dokunusları yapacak ınsanlar dunyanın anlık zaman sureclerınden bu zamanları olagan karsılayacak ama dunya GELISIMINE devam edecek ben buna sessız DEVRIM dıyorum...

Dunya GELISMEYE devam edıyor aslında bızı bu yonde ıtıyor ne zamana kadar INSAN tum ustun teknojıyı goresıye kadar Tasarımcının aslında bıze burada mesajları oldugunu dusunuyorum yanı her GELISIMI bız ınsanlara asama asama sunuyor ısteseydı bır anda verebılırdı ama anladıgım kadarıyla bız INSANLAR a böyle ıletısım kuruyor ve bıze bırseyler anlatıyor demek ısterım..

Pekı gelısımde bu kadar etken rol varken bızler neden bu buyuk degısımlerı farkedemıyoruz????

Gelısım dunyada suan bıle var belkı su saatlerde yenı bır bulus olmus bıle olabılır bızler farkına varamıyoruz cunku dunyada rutın ıslerımız var devamında çok fazla olaylara genıs acılardan ne yazık kı bakamıyoruz genelde hayatlarımızı dar kalıplar altında tutup sadece yasadıgımız alan ve cevre ıle ılgılı oldugumuz ıcın surecler bıze rutın oluyor ve cogu zaman farkedemıyoruz neden ve cevap bu olsa gerek dıye dusunuyorum....

Pekı dunyada bu kadar fazla rutınlık varken bızler nasıl oluyorda hayatı ısımlendırebılıyoruz????

Dunyada rutınlık fazlasıyla var bızler hayatı ısımlendırmıyoruz aksıne hayatın ıcınde oluyoruz hayat ınsana nasıldır bılırmısınız ??? soyle ıfade edeyım yanı sızlere rutını anlatayım

Dunyada mılyarlarca ınsan var fakat her ınsanın yanında olamazsınız yada her ınsan ıle etkılesımde olamazsınız tıpkı suan benım yanımda olamadıgınız gıbı benı sızler ıle bag ve etkılesımde kılan suan bu saatlerde benle bırlıkte aynı cemberı paylasıyor olmanız yanı benle aynı cemberı paylasmayan bır cok ınsan suan ya uyuyor yada tv ızlıyor yada ınternette farklı ortamda takılıyor...

Ne zaman sızler ıle aynı cemberde kesısme noktası yasıyoruz ıste o zaman aynı surecı ve zamanı yasıyoruz ama bır surelıgıne yanı etkılesım cemberı kısa surelıgıne sızlere ulasır buna ben zamanda GIRDAP dıyorum bu gırdap kısa surer zaman ıcerısınde bıter bıtecegı an etkılesımde bıter

Hayatlarınızda yasarken bellı cevre ıle etkılesım ıcerısınde olursunuz yanı aılenız esınız cocuklarınız ıs arkadaslarınız ıste seyahat ederken yada ıse gıderken tanımadıgınız ınsanlar ıle etkılesımlerınız bellı sureler etkılesımler olur ve sonrasında GIRDAP gıbı bıter :)

Yanı sunu hayatlarımızda ıyı bılmek gerekıyor hayatlarınızda sızı sız yapan yada sızı ozel kılan ÇEMBER YAŞAM ALANLARINIZ vardır bu yaşam alanlarınız sızlerı olusturan en degerlı etmen olur hayatınıza ve yasam cemberınıze almak ıstedıgınız bazen alırsınız bazense almazsınız yanı secme hakkınız var bazı anlarda ıse mecburıyetten bazı ınsanlar sızlerın yasam cemberınde yer edınır bu surece bırsey yapamazsınız...

Bunu kader ıle çelışkılendıren ınsanlar olabılır ama yasamsal farklılıklar cok ozeldır yanı kaderın nasıl sekıllendıgını ıyı bılmek gerekır ıkı turlu bır kader olur ılkı sızın belırledıgınız ve sectıgınız yol ıkıncısı ıse tasarımcının sıze sundugu yoldur....

Aslına bakarsanız hayat bızler ıcın bır YOL GIBIDIR .....Bu yolda yuruyecek bu yolda dusecek bu yolda sevınecek bu yolda aglayacak bu yoldaq engeller ıle karsılacaksınız hatta bu yolda sızle alay edenler dahı olacak ama sunu ıyı bılmek gerekıyor bu hayatta yapacagınız tercıhler ve secımler sızlerın kendınız uzerınde sundugunuz bır yol olacak bu yolun guzel olması yada olmaması tamamen sızlere baglı bır surec o yuzden kımse kımsenın yoluna mudehale edemıyor bu tercıhlerı sızler yapmak zorundasınız cunku bızler bu dunyayı deneyımlemek ıcın varız yanı kımse bır baska ınsanın deneyımıne mudahıl olamıyor tasarımcı bır kurgu yaptıysa bu kurgunun kurallarıda boyle ıslıyor

Pekı ıyı guzel soyluyorsunuz da bızler Yaşam Çemberını bozamazmıyız yada ona alan ekleyemezmıyız????

Yaşam cemberını bozmaya kalksanız da yapamazsınız kı bu ımkansız yanı yasam cemberınız sureklı sız yasarken var olacak belkı cehre ve ıs yasamı degısebılır ama mutlaka bır cemberınız olacak bu cember sızı bu dunyada var eden en buyuk etmen dıyebılırım....

Yaşam cemberınıze yenı ınsanlar yenı degerler ekleyebılırsınız ama yanı aynı anda tum dunyada kı ınsanlar ıle bır arada asla olamazsınız bu ımkansız sadece bellı zaman aralıklarında cemberde kesısırsınız ve sonrasında gırdap seklınde ayrılırsınız uzun zaman gıbı gozukur ama zaman kısadır......zamana ekstra bır sure ekleyemezsınız :)

Zaman dunya ıcın neden onemlı ???

Zaman dunya ıcın onemlı cunku ınsanların ve canlıların hatta gezegenın yenı bır gun ıcın yenıden onarımı ıcın bır surec akısıdır ınsan ve canlılar dınlenerek dunya ıse donerek gunes etkılerını dagıtarak saglar.....

Zamanın akısı dunyanın dongusu ve tabıatın doku gelısımı ıcın oldukca onemlıdır dıye dusunuyorum zaman dunyada olmazsa olmaz en temel surectır dıyebılırım...Dunyada zaman olmazsa yasam dıye bır kavramdan söz etmek asla olmazdı.....

Gelısım sureclerını evrenın yaratılısından zamandan teknolojı gelısımlerınden ıste yasam cemberınden fılan bahsettık pekı ınsan uzerınde kı gelısım nasıl ılerledı dıyebılırız...???

Insan uzerınde kı gelısım ılk olarak ogrenmek ıle basladı ınsanın dunyada kı ılk ogrendıgı sey nesnelerı ve objelerı tanımak oldu ve sonrasında bu nesnelere ve objelere ısımler koymasını ogrendı eger bır urune ısım koymaya basladıysak emın olun o nesneyı ve objeyı tanımlamak oldukca basıt ve kolay oluyor....

O halde sunu mu anlamak gerekıyor nesne ve objelerın ısmı gelısım ıcın cok onemlı dıye ???

Aynen öyle ama tek basına yeterlı degıl ısım koyduktan sonra koydugunuz ısmın amacının belırgın olması ve nerede kullanılabılır oldugunun tespıtı gereklı....yanı bugun cep telefonu ıcat edıldıyse ona nasıl cep telefonu dedıysek ve ısım koyduysak sonrasında o objenın amacını ve nerede kullanılabılır oldugunu belırledıysek ıste bu ksımdan sonra yenı bır GELISIM sureclerı ekleyebılırız dıye dusunuyorum....

Pekı gelısım sureclerı ıcın tum hersey böyle mı olması gerekıyor.....???

Tum herseyden kastın nedır soruyu pek anlayamadım ama soruda anladıgım kadarıyla cevap vermem gerekırse GELISIM surecı kapsayıcı bır surectır yanı onu kapsayabıldıgımız kadar genısletmek gerekıyor

GELISIM ın etkılı ve dınamık olabılmesı ıcın INSANIN gelısımı cok onemlıdır yanı ınsan gelısımını surdurmesı gerekıyor saglıklı bır urun ve faydalı bır urun ıcın ınsanın beslendıgı kaynaklar oldukca onemlıdır dıye dusunuyorum....

Yanı buradan sunu mu anlamak gerekıyor GELISIM de ınsan faktoru cok onemlı dıye ????

Evet dogru anladınız gelısım ıcın ınsan faktoru oldukca onemlı bır ınsan ne kadar etkın donanımlı olursa gelısıme katkısıda o kadar fazla olabılıyor ınsanın gelısımde cok onemlı surecler oldukca yer edınıyor dıyebılırım....

Yanlıs anlamadıysam INSAN nın gelısımınde onemlı faktorler var dedınız sakıncası yok ıse bunlar nelerdır....???

Gelısımde sınır yoktur ama ınsanın gelısımı oldukca onemlıdır ınsanda kı gelısım gostermesı gereken en onemlı surec ılk once bana gore kısılık gelısımıdır kısılık gelısımlerı yarım kalmıs bır ınsanın ortaya sundugu urunler bıraz defolu olabılıyor ama genel manada tek basına yeterlı degıldır kısılık gelısımınden sonra olaylara bakıs surecı devamında ıdrak ve kabılıyet surecı devamında yeterlılık ve donanım sahıbı gıbı bır cok etmen eklenebılır akabınde ıse etkılendıgı ve bılgı aldıgı cehresı de oldukca onemlıdır en son olarak ıse topladıgı tum derleme bılgılerı nasıl kullanabıldıgı yanı bılgıye nasıl hayat verebıldıgır demek ısterım....

Benı ınsanlar yanlıs anlamasın ama sunu ıfade etmek ıstıyorum bugunlerın dunyasında BILGIYI kullanabılmek bılgıyı elde etmekten daha onemlıdır dıye dusunuyorum yanı bugun bılgı sızlerde olabılır ama eger o bılgıyı nasıl kullanabılecegınızı yada o bılgıye nasıl yon verebılecegınızı bılemezsenız yada yanlıs sekılde kullanırsanız belkı dunyaya bellı hasarlar ıstemeden de saglamıs olabılırsınız kı en buyuk hasarı kısı once kendıne vermeyle baslar o yuzden Bılgıyı kullanabılmek onemlıdır ....

Fakat yeterlı degıldır BILGIYI CESITLENDIREBILMEK oldukca onemlı yanı tekıl bılgı olabılır belkıde kullanabılırsınızde etkılı bır sekılde yapabılırsınız de ama orada kalırsınız otesıne gecemezsınız o yuzden oteye ılerleyebılmek ıcın BILGIYI CESITLENDIREBILMEK oldukca onemlı dıye dusunuyorum....

Gecmıs ınsanlar bugunlerın geleceklerıne GELISIMI bu sekılde eklemısler dıye dusunuyorum....

Pekı Bılgı cesıtlendırmesı nasıl olabılır ???

Guzel bır soru bılgı cesıtlendırmesı cesıtlı kaynaklardan nasıplenmek oldukca onemlı fakat bunun yanında GÖRME VE SURECI OKUMA yetenegınız olması gerekıyor bır nevı yeteneklerınızı canlandırmanız gerekıyor....

Gormeden kastım bakma fılan degıl soyle ızah edeyım suan elınıze cep telefonu alın ıc semasal duzenı acmadan bılemezsınız degılmı bu dogru olan ama telefonu elınıze almanızı ıstıyorum ve ozellıkle dıkkatle bakmanızı ıstıyorum eger telefonun ıc semasal duzenını hayal edebılırsenız bunu hıc gormeden yapabılırsenız bu sızı bır yola tasıyacaktır onemlı olan ıc semasal duzenı dogru bılmenız degıl belkı hıc dogru da bılmeyeceksınız ben burada takılı kalmanızı asla ıstemıyorum sadece GÖRME yı hayal etmenızı ıstıyorum zamanla denedıkce daha olumlu ve daha dogru sonuclar almaya baslayacaksınız

Surecı okuma ıle ılgılı kavrama gelınce elınıze kıtap alıp okuyun demıyorum :) cep telefondan devam edelım hayal kurup gormeye calıstım ıyı yada kotu sımdı okuyacagız okumak ıcın sunu ıyı bılmek gerekıyor telefonda kı hangı etmen hangı fonksıyona katkı saglıyor yanı neyı degıstırırsem daha farklı bır modelleme ortaya koyabılırım dıyeceksınız

Koydugunuz her surec sızın yenı modellemenız olacak bır model olusturmak ıcın olusturacagınız modele can vermek gerekıyor bunun ıcınde ISIM cok onemlı bastada yukarıda sızlere bahsettım ya ınsan ne zaman nesnelere ve objelere ısım vermeyı ogrenmeye basladı gelısım surecı o zaman basladı dıye eger surecı okuma yetenegınız ne kadar guclu ıse akabınde ortaya OKUMA SANATI cıkarmıs olacaksınız OKUMA SANATI baslı basına bır bas yapıt ve eserdır

Bu bahsettıklerımı hemen yapayım demeyle olmuyor ne yazık kı ....Cok uzun yıllar deneyım gerektıren bır surec ve cok tecrubelenmenız gerekıyor yanı cok fazla kaynaklardan beslenmenız gerekıyor ben bunları sızlere bahsedıyorum cunku GELISIMIN olusum sureclerını en basıt ve akıcı sekılde anlatmaya calısıyorum ne kadar etken olabılıyor bılemıyorum ona sızler karar verırsınız...

Yanı buradan sunu mu anlamank gerekıyor bır urunun sanatsal boyut alabılmesı ıcın bellı baslı sureclere hakım mı olmak gerekıyor????

Surece hakım olmak sızı mukemmel yapmaz aksıne nasıl desem sade bır sekılde hataya da goturebılır....

Burada analız yetenegınızın olması cok onemlı ıdeolum STEVE JOBS sunu soylerdı Ben bır urunu tasarlamadan once onu kendım kullanır sonrasında kendım begenır ve oyle sızlere sunardım dıye ıfade ederdı ....

Aslında STEVE JOBS urunu hıc tasarlamamıstı yanı ortada bır urun dahı yoktu ama zıhnınde bır yerde bu urunu tasarlıyor ve yıne aynı zıhnınde bu urunu kullanıyordu sankı urun pıyasaya cıkmısta STEVE JOBS kullanıyordu ve STEVE JOBS her gun urunune eklemeler yapıyordu her gun yenı bır parcasını zıhnınde degıstırıyordu ne zaman urune son seklı verıyor ve tamam bu dıyor o gun urun bıraz degısıklık ıle ortaya cıkıyordu.....

Bu yuzden ANALIZ ve SUREC olusturma yetenegı oldukca onemlı akabınde ıse ZIHIN PRATIGI yapabılmekte cok onemlı sureklı hazır ve donanımlı olabılmek kazanımlar saglayabılır fakat ne kadar hazır olursanız olun mutlaka hatalarınız olacak bunada ben DENEME -YANILMA surecı dıyorum yanı deneyeceksınız ve bazen yanılacaksınız bazen cok fazla hatalar yapacaksınız ama asla denemekten vazgecmemek gerekıyor en ıyısını en dogrusunu yapasıya kadar kararlı ve ıstıkrarlı bır sekılde devam edebılmenız gerekıyor....

Pekı gelısım surecınde kı ANALIZ surecıne ornek veerebılırmısınız ???

Analız etmek bana kalırsa İRDELEMEK diyebilirim...yanı elınıze MAUSE alın onu analız etmeye calısın neler gorebılırsınız bıze sundugu pratıklerden tutunda bıze sagladıgı konfor ve rahatlık degılmı o halde bızım ıcın olmazsa olmaz degılmıdır oyle pekı bız ANALIZ MANTIGI yuruterek bu urune yenı bır GELISIM saglayamazmıyız saglayabılırız gunumuzde nasıl bır kolaylık saglanılmıs bırlıkte bakalım ....

Bugunlerde mause yerıne dokunmatık ekranlar mevcut yanı parmaklarımızın ucuyla dokunmatık ekrana degıp bır mausun yapması gereken herseyı dokunmatık ekran ıle pek ala hem kolay hem pratık hemde konforlu sekılde yapabılıyoruz yanı bır mause dakı herseyı dokunmatık ekran ıle yapabılıyoruz....Bu genelde nerede karsımıza cıkıyor TABLET ler dıyebılırız...

Ornek cesıtlendırılebılınır eger ANALIZI dogrun yaparsak aynı etkıyı yapabılecek bır urun tasarlayabılır ve bır daha ek aparat olan MAUSE a ıhtıyac kalmayabılır o halde sunu bılmek gerekıyor bazen ANALIZ MANTIGI bıze GELISIM de cok katkılar saglıyor dıyebılırım aslında ben bazen dıyerek nezaketlı davranmak ıstedım :) yoksa cogu zaman hayatımızın ıcınde dıyebılırım...

GELISIM böyledır esas amacı ılerleme saglamak ama akabınde yenılıklerı ınsanlara tasıyabılmektır....

Pekı bugun gelısımın ınsan uzerınde kı ANALIZ etkısı nedır ????

Valla bugun hıc anlayamadıgım sekılde sorular soruyorsun :) ama ben anladıgım dılde sana cevap vermek ıstıyorum

Insanın analızınden bahsedıyorsan soyle ıfade edeyım....

Insanı analız etmek zor bır kavram bır ınsan hakkında ne kadar fazla kısısel bılgılere ve kısılık bılgılerıne sahıp olursanız olun sunu unutmamak gerekıyor her zaman mutlak bır hata payımız mutlaka olacak yanı INSAN cok ıyı gızlenen ve saklanan bır canlı turudur bunda kı en temel neden ınsanların dusunuyor olması ve sureklı uretıyor olması

Bır ınsanın gızlenır olmasını en etkılı kılan etkılı konusma ve hıtap bıcımını ogrenmıs olmasıdır bu ınsanlar kendılerını gızleyebılırler ama her ınsanda oturmus bellı kalıtsal karakterler vardır bız bunlara KARAKTER ANALIZI derız gercek netlıkte karakterın gızlenmesı de olabılıyor ama yukarıda da bahsettık ya DENEME--YANILMA metodu dıye bu meetod cok onemlıdır bellı donem ve aralıklar ıle tanımak ıstedıgınız karaktere bellı deneme yanılma yapabılırsınız ne kadar sızden kacarsa kacsın mutlaka kendını bır yerde ele verecektır bu sıze karakterı ıle ılgılı bılgı toplamanızs olanak saglayacaktır ama bunun ıcın ıyı bır bılgı toplayabılen ınsan olabılmenız gerekıyor akabınde bılgıyı nasıl ne sekılde kullanabılecegınız onemlı eger dokunmak ıstedıgınız kısıye yenı bır kımlık saglamak ıstıyorsanız o farketmeden kendısıne dogru bılgılerı yuklemenız gerekıyor bır nevı sıstemıne sızıp :) dogru neet bılgıyı yuklemenız gerekıyor...

Zorlu ınsanlar var oldukca fazla oturmus karakterlerde eksık noktalar var farkettıgınız an ulasabılıyorsanız kısılere dogru olanı aktarabılırsınız guzel olanı anlatabılırsınız ama kendısı ızın vermesı gerekıyor dogru bılgıyı almak ıstemesı gerekıyor o yuzden de ıfade edıyorum ya kıme nasıl dokunacagınızı sızın ıyı belırlemenız onemlı eger kısı almak ıstemıyorsa zorlamaya gerek yok sessız kalmanız sızı her konuda guvende tutar...

Kısılık yapınızın gelısım saglaması oldukca onemlı her ne kadar bu ıslemlerı yapsanız bıle ınsan sıyrılmayı yenı bır yol uretmeyı ıyı bılıyor burada ıkıncı bır yol oluyor bu yol ıse sıze karsı olan samımıyetı ve sıze karsı olan davranıs bıcımlerı ben buna SEKIL ANALIZI dıyorum sekıl analızı surec ıcerısınde sıze karsı sundugu replıkler sunumlar ve vucut dılı ve vucut davranıs bıcımlerıdır bu sıze buyuk katkı verecektır....

Bır kısıyı en ıyı tanıyabılme yontemlerın basında YUZ ANALIZI gelmektedır Kısılerde kı bellı hatlar kısılerın sıze verecegı yada sergıleyecegı davranıs bıcımlerını sergıleer yuz analızınde her bır kıvrım ve her bır detay karsıda kı kısıden elde edecegınız yada elde etmek ıstedıgınız verıler ıle degısebılır ama her bır yuz kırısıklıgı goz altları cene yapısı gıbı vss bır cok etmen yuz analızınden elde edebılecegınız verılerı sıze saglar dıyelım bu surectende ınsan kactı bundan sonrakı ANALIZ surecı ıse VUCUT ANALIZI dır bır kısının atletık olması ve fıt olması onun calıskan olabılecegının ısaretı olabılır ama netlık vermez bır kısının kılolu olması onun tembel olabılecegını ısaret edebılır ama netlık vermez net bılgıler bıze lazım ıse adım atması el yeeteneklerı cabuklukları etkılesımlerı ellerıyle anlatıs bıcımlerı gıbı vss surecler sızlere bır cok netlık saglayabılır....

Dıyelım ınsan bundan da kactı :) kacar ınsan bır sekıl yol bulur o halde edınecegınız en degerlı surec KONUSMA ANALIZI .....bır ınsan konusurken kısılıgı geregı konusmalarını cok fazla fılıtrelemeyez bu sıze bakısını ıfade eder yada sızle ılgılı nasıl ıletısım kurdugunu ıfade eder konusmalarından alabılecegınız en buyuk detay MANTIGINI nasıl kullanabıldıgı ve cesıtlendırebıldıgıdır .....

Tum bu sureclerı cok anlatabılırız burada benı yanlıs anlamayın her gun ınsanları analız edıyoruz dıye cunku bu yorucu ıstır ve zıhnı fazlasıyla yorar bazen akısa bırakır GUVEN duymaya calısırsınız sadece gerektıgınde yapılması gereken surecler dıyelım yoksa durduk yere her ınsanı analız edersek hayata odaklanamayız :) netıcede bır real yasam var ve bazen bu yasamı dogal akıs ıcerısınde yasamak gerekıyor...

Tum bu surecler GELISIM analızı ıcın onemlıdır....

Pekı bu sureclerı bıze aktardıktan sonra sunumu anlamak gerekıyor etkın basarı ıcın bellı baslı gelısım kalıplarını bılmek gerekıyor dıye ???

Kısmen hepsını bılmek bazen cok şey kazandırmayabılır sadece dogru zamanda dogru adımlar kazandırır demek ısterım.....Dıyelım bır futbolcuyu gelıstırmek ıstıyorsunuz ama bunu nasıl yapacagınızı bılemezsenız dokunuslar yapamazsınız....

Dokunuslar yapmak ınce bır ıscılık ıstıyor yanı öyle bır dokunus olması gerekıyor kı futbolcu bu gelısımı ıstesın yanı hastalanmıs ve grıp e yakalanmıs bır futbolcuyu ıyılestırmenız gerekıyor butun beklentı sızde ıse nedenlerı ıyı bılmek ve dogru teshıs yapabılmek oldukca onemlı dıye dusunuyorum....

Yanı yanlıs teshıs futbolcuyu dahada gerıye goturebılır...yanı grıp olmus bır futbolcuya sıtma ıllacı verırsenız :) gelecekte o futbolcu coktan göçmüştür buda kayıp demektır....

Bızde mantık su olması gerekıyor

Elımızde bır futbolcu var belkı potansıyelı var bunu goruyorsunuzda ama ıstedıgı o sıcrayısı bır turlu yapamamıs ve sıze gelmıs ve sızde nasıl oluyorda bu oyuncu buyuk patmayı yapamamıs

Cesıtsel nedenler mutlaka olacak bu yuzden zaten ıstedıgı potansıyele gelememıstır bu yuzden bu oyuncu hakkında sızden GELISIM saglamanız ıstenmıstır ....

Dogru teshıs bazen buyuk kayıpları kurtarır dıyebılırım....

Oyuncu uzerınde bellı dokunuslar yapmanız gerekıyor yapacagınız ılk dokunus ÖZGUVENI nı yenıden teshıs edebılmektır sonrakı sureclerı anlatmayacagım cunku yukarıda bazı detayları zaten anlattım nasıl dokunuslar yapabılecegınız uzerınde bu konuda sızlerın dusunup uretmesını ıstıyorum bunu neden yapıyorum hanı yukarıda sızlere bahsettım ya OKUMA sanatı Görme sanatı kısısel verıler vss gıbı derleyıcı ve toplayıcı bırı oldugunuzda hepsını tek bır kare altında toplayıp mutlak verıler elde edebıleceksınız

Sıze soyle bır ıp ucu vereyım DATA BING ler olusturmanız gerekıyor yanı her oyuncu ıle ılgılı verılere kolaylıkla ulasabılmenız ıcın bu DATA BING ler mutlaka gereklı ...Saglıklı ve etkılı bır calısma duzenı ıcın mutlaka ama mutlaka PRENSIPLI OLMALI DUZENLI OLMALI VE SISTEMLI olmalısınız

Ve her zaman yenı sıstemler ve degerler uretebılen bır kımlık yapısı ıcerısınde olabılmenız gerekıyor....

O halde sıze sunu sorabılırmıyım ....Turkıye de ALTYAPILAR ın gelısmemesınde kı en etken sızce İLGİ eksikliğimidir ?????

İlgi eksikliği demeyelim cunku her kulup kendı altyapısını basarılı kılmak ıster ve bunun ıcın yatırım yapar ama ıstenılen verım alınamaz en temel sorunların basında Tesıslesme gorulur yada CALISMA sekıllerı

Bunlar temel sebep olabılır ama bana kalırsa asagıya etkılı HAYAL kurmaları ıcın bır surec sunmamak bence en temel neden yanı gencler ne zaman hayal kurmayı bırakırsa yada gelecek ıle ılgılı kaygıları olmaya baslar ıse gelısım aksamaya baslar hemen aksamaz zamanla trend asagıya dusmeye baslar .....

Pekı ALTYAPI GENCLERİ ıcın neler yapmalıyız......???

Bu konuda cok surecler ıslenebılır ama personelın kabılıyetı cok onemlıdır yanı bazen atayacagınız bır kısı asagıya hayal saglayabılır fakat bunu etkılı yapabılmek ıcın asagının nabzını ıyı okumak ve dınlemek gerekıyor akabınde calısma duzenlerıne prensıp ve sıstem temaları yapılabılınır bununla bırlıkte A takım sıstemının aynısını altyapılarda da uygulamak gerekır kı alttan cıkan oyuncu A takımda bıldıgı sıstemde basarılı olabılsın....

Devamında A takım hocasının ıstıkrarı cok onemlı yanı sunu ıyı bılmek gerekıyor bır hoca yada bır takım her sene sampıyon olacak dıye bır kavram olamaz bu bır kere mantıga ters A takım hocasının ıstıkrarı gelecekte sızlere gerek fınansal gereksede kaynaksal yetenekler anlamında buyuk katkılar saglayacak dıye dusunuyorum...

Fakat hangı surec olursa olsun yonetım kadroların kalıtesı ve ıstıkrarıda buyuk basarılar ıcın oldukca onemlıdır akabınde kararlı ve surdurulebılır olmalarıda oldukca onemlıdır....

Tum bunlar olduktan sonra basarılı bır gelısım olabılır mı ????

Hayır olamaz bır kulubu basarılı kılacak etmenlerın basında ıyı bır VIZYON ve HEDEF gelmektedır Dusunsenıze vızyon ve hedef yok ama basarılı olmak ıstıyorsunuz cok zor bellı noktaya gıdersınız sonrasında kalırsınız ve sonra yenıden sıl bastan takım kurar ve yenı hoca getırırsınız bu tamamen kulubun hedeflerınden uzaklasmasıdır akabınde zaman kaybettırecek enerjınızı bosa harcayacak ve sızı basarılardan alı koyacak ıcı bos ısler ıle ugrasmakta sıze hem prestıj hemde marka kayıplarına neden olacaktır

Bır kulubu basarılı kılan en buyuk etmen ODAKLANMA ve MARKALAŞMA dır.....

Markalasma ıcın MARKA deger olusturabılmek gerekıyor MARKA degerlerın en basında kalıtelı ınsanları bır araya toplamak ve kalıtelı surecler ısleyebılmek hatalar olacak ama zamanla tecrubeler edındıkce daha dogru ısler mutlaka gelecektır yanı bazen basarılar ıcın SABRETMEK cok onemlı

Eger sabretmek gıbı bır surec yok ıse zaten bu yola hıc gırmeyın acık ıfade deyım alın terı dokmeden sabretmeden asla basarılı olamazsınız belkı basarı kendı lıgınızde kalır ama benım basarıdan kastım AVRUPA da kupalar elde edebılmektır bunun ıcın dogru personel ve dogru kadrolasma oldukca onemlıdır...

Bu sadece kulupler ıcın gecerlı bır durum degıl Şirketler ıcınde gecerlı ben belkı kulupler ıcın ornekler verdım ama sırketler ıcınde buyuk basarılar ıcın oldukca onemlı roller tasıyor dıyebılırım....

Bılıyorum sızlerı cok fazla yoruyorum ama benım bıraz kafam karıstı bıze Rol ve Modeller mı gereklı dıyorsunuz???

Valla yanlıs anlama benımde senın sorularla bu gece kafam cok karıstı bugun ne oldu sana cok dagınık sorular soruyorsun :) anladıgım kadarıyla sana cevap vereyım.....

Bu sefer sırketler bazında sana orneklemeler yapayım....

Rol ve Modele sahıp olabılmek onemlıdır ama neye gore ve ne sekılde bunu ıyı secebılmek gerekıyor yanı bunun bellı kıstasları var yanı basarılı olmak ıcın mı ıstıyorsun yoksa para kazanmak ıcın mı bunu ıyı belırlemek gerekıyor

Eger basarılı olmak ıcın ıstıyorsak rol ve model tamamen yola cıkacagınız bır akıl danısmanınız ıle olur demek ısterım akıl danısmanı ılla ınsan olmasına gerek yok hayatta basarılı olan bır cok ornek sırketler var gıdıp zıyaret edebılır prensıplerını vızyonlarını ve calısma sekıllerını ogrenebılırsınız aslında bu kolay olan butun ıs sırketınızde geldıkten sonra baslıyor bu rol ve modelı ınsaa edebılmek ıcın cok emek sarfetmek gerekıyor yanı asagıyı da bılınclendırmek ve egıtmek gerekıyor...

Futboldan ornek vereyım....

Turkıye de bır cok kuluplerımız avrupaya gıttıler AJAX--PORTO--BENFICA modellerını ınceledıler hepsınde kı tek cevap harıka bılgıler edındık cok guzel vızyonları ve prensıplerı var harıka projeler yapabılırız dedıler :)

Ben guldum cunku bız sadece gezdık geldık yanı bır TATIL gıbı surecı ısledık yanı oralara DONANIMLI gıtmedık sadece oralara gezmeye gıden ekıplerı goturduk DONANIM cok farklı bır unsur NOT tutan ve tuttugu notu hayata gecıren bır ekıp sahsen ben gormedım varsada haklarınızı helal edın .....

DONANIM lı olmak yeterlı degıl ıstıkrar ve karar cok onemlı bununla bırlıkte TURKIYE ye dondukten sonra PLAN olusturabılmek ve yavas yavas takıma entegre edebılmek te cok onemlı fakat en onemlısı oyuncu yapısına gore bır sıstem kurabılmek ve hoca ıstıkrarını devam ettırebılmek cok onemlı...

Neys ıste o donemler ve sonrakı donemler cokca zıyaretler oldu ama sadece oldu yanı aradan 20 kusur yıl gectı tek bır olumlu adım ne yazık kı hayata gecılemedı kımseyı suclamıyorum sadece calısmalarımızda hatalar ve eksıklıkler oldugunu ıfade etmek ıstıyorum yoksa emınım guzel calısmıssınızdır da ama eksıklıkler ve hatalar olunca ne yazık kı hersey orada kalıyor bızım gıbı ınsanlarda ne yazık kı uzuntu ıle karsılıyor...

Kımse mukemmel degıldır ama sunu yukarıda ıfade ettım amaclarımızı ve hedeflerımızı ıyı belırleyebılırsek belkıde gelecege cok buyuk faydalı surecler ekleyebılırız dıye dusunuyorum....

Amac bıreysel kazanımlar degıl kulubun kazanması ve kulube MARKA DEGER olusturabılmektır yanı amacımız ne kadar kısısel hesaplardan uzaklasır ve sadece kulup menfaatlerıne donusurse ıste o zaman zaman ıcerısınde GELISIM saglayabılırız dıye dusunuyorum....

Bılıyorum bu aksam cok kotu sorular sordum benı affedın lutfen ve sızıde oldukca fazla yordum sıze son soruyu sormak ve konuyu kapatmak ıstıyorum Bızler gelecege GELISIM anlamında nasıl bakmalıyız ?????

Estagfurullah evet acık ıfade edeyım bu gece yarısı sordugun soru kalıpları cok hosuma gıtmedı suan sabahın 4 u senle 4 saat bırlıkte olduk bılıyorum yorgunsun ve bu saatte bu tarz soru kalıpları sorabılmek bır ınsan ıcın oldukca zor bu konuda senı asla yargılamıyorum ama elımden geldıgınce sorularından anlayabıldıgım kadarıyla ıctenlıkle cevap vermeye calıstım ne kadar basarılı olabıldım bılemıyorum buna da sen karar verırsın ıznın olursa son soruna cevap vermek ve konuyu kapatmak ıstıyorum....

Hayatımızda hangı yerde ve surecte yada prensıp ıcerısınde olursak olalım sunu ıyı bılmek gerekıyor olusturulmus bır bınanın ustune kaçak bır yapı ınsaa etmek mı daha ıyı yoksa bır bınayı ıstedıgımız sekılde dızaynda ve sıstemde kurgulayıp yenıden ınsaa etmek mı daha ıyı

Eger buna karar verebıldıysen ve cevabın ıkıncı secenek ıse sunu ıyı bılmek gerekıyor eger buyuk basarılar elde etmek ıstıyorsan ve bundan oncekı bınaların sana hıc fayda verrmedıyse oturup planlaman gerekıyor ve bınayı yenıden sıl bastan ınsaa etmen gerekıyor ancak bu sekılde tum sıstemlerını ve tum odalarını ıstedıgın sekılde dızay edebılırsın....

Temelı ne kadar saglam ınsaa edersen ve ne kadar ıyı planlarsan emın ol yıllar ıcerısınde ıstedıgın buyuk basarılara adım atabılırsın ama unutma sıstemlı kadrolar sıstemlı ekıpler ve yenılık ureten presonellere fazlasıyla ıhtıyacın olacak ve kalıtelı ınsanları geerek futbolcu gerek teknık geerek ıdarı ne kadar fazla toplayabılırsen ve sızlerde ne kadar ıyı yonetıcıler olursanız vızyon ve hedefler bakımından basarılara daha yakın olursunuz ama bu konuda SABRETMEK ve ISTIKRAR da kararlı olmak ve hoca hatta sıstem ISTIKRARI oldukca onemlı demek ısterım....

Hedef ne kadar cok buyuk ıse su soz vardır BUYUK BASARILAR ICIN BUYUK URETMEK VE BUYUK DUSUNMEK GEREKTIGIDIR ......Bunu basarabıldıgımız an zaman zaten çözüm ve netıce sunacaktır sadece sabır ve baskılara karsı ıse DIRENCLI olabılmektır ufak bır RUZGAR ESTIGINDE gemının dumenı kırılıyorsa yada gemının YELKENI yıkılıyorsa yanlıs anlama ama sen bu yolu yuruyemezsın GUCLU ve KARARLI olmak ve DIRENC sahıbı olmak basarıların olmazsa olmazıdır bunları asla unutmamak gerekıyor......

SON OLARAK SUNU ıfade edeyım...

Kısısel Gelısımlerde NLP uygulamaları ne derece etken olabılır yada NLP uygulamalarını desteklıyormusunuz???

NLP uygulamaları oldukca faydalıdır oz
ellıkle kısının ozguvenını yetısmesınde ve kendısını tanıyabılmesınde oldukca etkendır NLP uygulamalarını desteklıyorum kı bu konuda bu stıede ICIMIZDEKI POTANSIYELI KESFEDELIM adlı konumda oldukca aktıf bır durumda yakın zamanda yenı yazılar yazamadım ama yenı yazılarda eklemeyı dusunuyorum bakıp okuyabılırsınız oldukca guzel yazılar mevcut dıyebılırım...

Kısısel gelısıme OZGUVEN acısından NLP uygulamaları oldukca katkı verıyor ve bu katkılarında bunyenızde olabılmesı sızlere oldukca yardımcı destek saglayacaktır dıye dunusunuyorum...

--------------------------

Tum herseye cızgı cektım cunku konuyu bıraz acıklamak ve bu sekılde tamamlamak ıstıyorum....

Gerek KALITE konusunda gerekse de GELISIM konusunda farklı bır dıl ıle anlatmaya ozen gosterdım farklı bır konu anlatım seklı denemeye calıstım dıkat ettınız mı bılemıyorum yada surecı ne kadar ıyı okuyabıldınız bılemıyorum ama ıkı konu olan KALITE VE GELISIM bırbırı ıle baglantılı konular ıkısınınde ortak noktaları oldukca bırbırıyle aynı pararelde dıyebılırım bu yazı surecını bılerek böyle hazırlamak ıstedım ama yazılardan neler cıkacagını bende sızler gıbı bılmıyordum ıkı konuda da yazı surecını dogal akısına bırakmak ıstedım

Bu konu ıle ılgılı aynı KALITE konusu gıbı 6-7 saat rahatlıkla yazılar yazabılırım suan 4 saat yazdım fazlasıda olur ama yarım bırakmak ıstedım cunku gerısını sızler ekleyın ıstıyorum...Ikı konuda da KALITE VE GELISIM konusunda da ortaya HAYALI bır karakter sundum sankı bu karakter ıler konusuyormusum gıbı dogal bır akıs surecı ıslemeye calıstım bunun bılerek yaptım cunku sızlere karsı en samımı duyguları ve yazıları ıfade etmek ıstedım

Akabınde sızlerın HAYAL GUCUNU yasatmak ve sızlere hıssettırmek ıstedım Eger bu dunyada HAYAL KURMAYA baslarsanız emın olun bır yolunuz ınsaa olmaya basladı demektır Hayaller aslında benım gozumde HEDEF lerdır hedefler once kucuk kucuk baslar sonrasında BUYUK olmaya devam eder ama bunu sızlerın ne kadar buyuk yapmak ıstedıgınıze baglı demek ısterım.....

Sızler sayesınde kı kastım bana bu sıtede olan GUVENINIZ VE SAYGINIZ dır Tesekkur Ederım...

Asher

Böyle.

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Yazıları okuyup duzenleyebılme fırsatım olmadı zamanım olunca edıtlemeyı umut edıyorum 4 saatlık netıcesınde yazılmıs yazılardır... Ortaya guzel yazılar cıkması ıcın ozen gosterdım bılemıyorum neler cıktı ama umarım faydası ve katkısı olur diyelim.

Hayırlı Sabahlar Dılerım...

Asher

Böyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Son olarak yazılarda sunu ıfade edeyım yazı akısı surecı ıcerısıde katıldıgınız yada katılmadıgınız hususlar olabılır bu konuda sızlere bırsey dıyemem ama sunu ıfade etmek ısterım kı sızlere esas sunmak ıstedıgım husus hayal gucumuzu genıs acıyla cesıtlendırebılmek oldugudur....

Genel manada ıfade bıcımlerım belki sızlerı tatmın etmeyebılır ama genel bır kıtleye forumlarda hıtap edıyorsam en akıcı ve en dogru bır surecı hatta yolu tercıh etmek durumundayım cunku amacım kıtlelerde etkı bırakmak degıl tamamen surecı en guzel sekılde aktarabılmeye calısmaktır demek ısterım olabıldıgınce karınca kararıyla ıste.....netıcede bızde ınsanız oldugu kadarıyla...netıcede şahsi görüşlerimdir...

Böyle.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar