Feminizm ve Türkiye'de feminizm

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde Thetoyman tarafından oluşturulan Feminizm ve Türkiye'de feminizm başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,069 kez görüntülenmiş, 10 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Feminizm ve Türkiye'de feminizm
Konbuyu başlatan Thetoyman
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan alpine

Thetoyman

Yeni üye
Yeni Üye
Bu başlığı açmamın sebebi Türkiye'de ki feminist örgütlerin ( ki bilmediklerim vardır. ) sadece kadına şiddetten bahsetmesi ve feminizm tarihi açısından 1930 larda felan kaldıklarını gördüm. 1930 larda kaldılar çünkü hala "kadınlar erkeklerden duygusal olarak daha üstündür " gibi cümleleri gördüm youtubeden konuşma yapan bir kişiden. Sosyalistfeminist derneğin sitesinin bir yazısına baktım. Erkekler eylemlerimize katılmasın çünkü bir karşı olduğumuz sistemin ürünleri olan failleri yanımızda istemeyiz onlar ikiyüzlüdür falan feşmekan..

Bu kişilerin ben davaları olduğuna filan inanmıyorum. Zaten temel olarak en üzüldüğüm nokta radilleşememeleri. Türk feminist yazarları pek okumadım ama akpyi eleştirmeleri ( sanki önceki yada önceki iktidar bu yönden çok farklıydı da) yada trafik lambalarında karısını pompalı tüfekle öldüren adama karşı protesto etmeler filan. Tamam pankart hazırlayalım bağıralım. Önemli. Ama simone de beauvoir'in dediğine de bakalım Judith Butler'i Metis çeviriyor alalım onlara bakalım. Lacancı psikanalist feministler var Kristeva filan. Bunlar büyük insanlar, tv de kadına şiddeten 2 saat bahset 30 dakika da bunların fikirlerinden bahset. Anlamıyorum, gerçekten.

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Türkiyede feminizm de maskülist bir baskıyı kendine şemsiye olarak seçmiş bir gösteri unsurudur sadece.Benim gibi ümmi ermişlerin savı şudur feminizmle bir yere varamazsınız anneleri eğitmediğiniz sürece.Onları doğru ve onurlu bir evlat yetiştirmesi için desteklemeyen toplum şiddet ve adaletsizliğe baştan teslim olur.Benim feminist yanım bu sonucu çıkardı :)

Thetoyman

Yeni üye
Yeni Üye
Türkiyede feminizm de maskülist bir baskıyı kendine şemsiye olarak seçmiş bir gösteri unsurudur sadece.Benim gibi ümmi ermişlerin savı şudur feminizmle bir yere varamazsınız anneleri eğitmediğiniz sürece.Onları doğru ve onurlu bir evlat yetiştirmesi için desteklemeyen toplum şiddet ve adaletsizliğe baştan teslim olur.Benim feminist yanım bu sonucu çıkardı :)

Türkiye'de feminizm bir gösteri unsuru, hem fikiriz. Feminizmle bir yere varamamak diye birşey yok. Feminizm radikal bir başkaldırıdır. Psikolojik, antropolojik, sosyolojik, siyasi, kurumsal, felsefi bir başkaldırı,
anneleri eğitmekten kastınız nedir? Birkere şurada anlaşalım. Feminizm ( tabi kendi içinde çok ayrılır ) genel olarak temel aile yapısını yıkmak ister. Baba anne çoçuk. Heteroseksüel beraberlikle oluşan, devlet tarafından meşrulaştırılması için oluşturulmuş bir kurumla onaylanan ( desteklenen ) ki bu yüzden ataerkilleşen bir aile yapısı. Eğer radikal olmak istiyorsak bunları yıkmak lazım. Evlilik kurumu nedir ? Analığın meşrulaştırılmasıdır. Neden ? Şöyle ki:
1
Bir kere, birkaç ülke hariç tüm ülkelerde sadece hetero evlilikler, devlet kurumunca meşrulaştırılır.

2
Evlenildiğinde erkeğin soy adı kadına verilir.

3
Çocuk doğduğunda çocuğun soy adı da erkeğin soyadıdır.

İşin toplumbilimsel , psikolojik, felsefi vs. durumlarını zaten 3 ciltlik kitabında simone de beauvoir varoluşçu boyuttan uzun uzun ele alır. Butler de çok iyi anlatır postmodern bakışla

ls2

Kahin
Onursal Üye
Aileyi yıkarsan herşeyi yıkarsın. aile dediğin insanlığın ilk ve en büyük sosyolojik kurumudur. fazla hızlısın Thetoyman:)

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bir daha oku ataerkil aile
Böyle aile olmasın, sağlıksız...

Ailenin ataerkilleşmesinin sebeplerini kısa geçmişsin o zaman ve bende öyle anladım. kastın ataerkil aile ise mesele yok,yanlış anlamışım:)

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Türk feminist yazarları pek okumadım ama akpyi eleştirmeleri ( sanki önceki yada önceki iktidar bu yönden çok farklıydı da) ...

Gecmiste bu toplumu, kadini ve erkegi ile yuzunu o veya bu sekilde batiya donme istegi tasiyan insanlar guduyorken, simdi 23 nisanda kiz cocuklarini getirip stadyumda milletin onunde gobek attiran Misir'a hayranlikla bakip kankasi olmaya calisan insanlar guduyor.

Dogrudur; iktidara kalsa bir yere gidemezsiniz, kendiniz cabalamak zorundasiniz.
Ama sunu unutmayin; iktirada ragmen hicbir yere gidemez ve hatta gerilersiniz, cabalasinizda...

"sanki önceki yada önceki iktidar bu yönden çok farkliydi da"

Evet, hemde cok farkliydi. Bu farki goremiyorsaniz, ya bu memlekette yasamiyorsunuz, yada toplamda bundan oncekileri gorecek kadar yasamamissiniz...

Thetoyman

Yeni üye
Yeni Üye
Gecmiste bu toplumu, kadini ve erkegi ile yuzunu o veya bu sekilde batiya donme istegi tasiyan insanlar guduyorken, simdi 23 nisanda kiz cocuklarini getirip stadyumda milletin onunde gobek attiran Misir'a hayranlikla bakip kankasi olmaya calisan insanlar guduyor.

Dogrudur; iktidara kalsa bir yere gidemezsiniz, kendiniz cabalamak zorundasiniz.
Ama sunu unutmayin; iktirada ragmen hicbir yere gidemez ve hatta gerilersiniz, cabalasinizda...

"sanki önceki yada önceki iktidar bu yönden çok farkliydi da"

Evet, hemde cok farkliydi. Bu farki goremiyorsaniz, ya bu memlekette yasamiyorsunuz, yada toplamda bundan oncekileri gorecek kadar yasamamissiniz...

Bu ülke kadın başbakan gördü. Onun döneminde de ataerkil bir toplum vardı. Bu dönemde de. Hele bu herifler tam aptal, türkiyede demokrasi yok oklokrasi var. Tamam da siz ne anlatıyorsunuz ?

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Bu ülke kadın başbakan gördü. Onun döneminde de ataerkil bir toplum vardı. Bu dönemde de. Hele bu herifler tam aptal, türkiyede demokrasi yok oklokrasi var. Tamam da siz ne anlatıyorsunuz ?

Korle yatan, sasi kalkar
Misirla yatan, dansoz kalkar

Toplum ataerkil ve bu bir sabah yataktan kalkinca degismeyecek. Toplum bir gun cikip "artik ataerkil olmayacagim" demeyecek. Bu bir etkilesim meselesi ve kiminle etkilesime girdigin onemli.

Eskiden de ataerkildi, simdide ataerkil, arada ne fark var diye soruyorsun. Bende diyorum ki; aradaki farki anlamiyor olusun, aradaki farki gormemis olmandan kaynaklaniyor muhtemelen... Zira arada daglar, ovalar, nehirler, irmaklar kadar fark var...

Thetoyman

Yeni üye
Yeni Üye
Korle yatan, sasi kalkar
Misirla yatan, dansoz kalkar

Toplum ataerkil ve bu bir sabah yataktan kalkinca degismeyecek. Toplum bir gun cikip "artik ataerkil olmayacagim" demeyecek. Bu bir etkilesim meselesi ve kiminle etkilesime girdigin onemli.

Eskiden de ataerkildi, simdide ataerkil, arada ne fark var diye soruyorsun. Bende diyorum ki; aradaki farki anlamiyor olusun, aradaki farki gormemis olmandan kaynaklaniyor muhtemelen... Zira arada daglar, ovalar, nehirler, irmaklar kadar fark var...

İyi. Tamam

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Burada bahsettigim iste tamda budur:

Bu memlekette gelmis gecmis hicbir iktidar, boyle bir kafa yapisina birakin oluk oluk "havuz" parasi vermeyi, rahat bile vermemistir.

Simdi ise; insanlarin birakin kadinliklarini bir kenara, insanliklarini sorgulayan bir kafa yapisina teslim olmustur.

Boyle bir melkette, feminizm icra edilemez. En temel insan haklarini, dincilige kurban vermis bir melekette, kadin haklarindan, feminizmden bahsetmek abesle istigaldir. Irade bizi insan yerine koymuyor ki, kadinligimizin, erkekligimizin mucadelesini verelim.

Herkes aklini basina alsin; bu memlekette kadiniyla-erkegiyle bircok kesim topyekun bir varolma savasi vermektedir, bunun otesi-berisi ise bostur...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç