felsefe dersleri

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde kombawa tarafından oluşturulan felsefe dersleri başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,508 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı felsefe dersleri
Konbuyu başlatan kombawa
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Objectivity

kombawa

Felsefe.net
Yeni Üye
trt4 yayınlanan felsefe dersleri videolarını koyarsak yeni başlayanlariçin iyiolur

kombawa

Felsefe.net
Yeni Üye
elinde olan varsa ekleyebilir mi

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
elinde olan varsa ekleyebilir mi

Size mi gerekiyor, aşağıdaki linkin başına www. ekleyerek videolara ulaşabilirsiniz. Trt4 ü bilmiyorum. Başka sitenin linki eklenemiyormuş o sebeple böyle yazdım.

dersizlesene.com/Felsefe-Konu-Anlatimi-11.html

*Felsefeye Giriş
*Ahlak Felsefesi
*Bilim Felsefesi
*Siyaset Felsefesi
*Varlık Felsefesi

ile ilgili videoalar var. İşinize yarar mı bilemiyorum.

flzf

Filozof
Yeni Üye
felsefe öğretmek diye birşey varmı yoksa doğuştan mı gelir :)

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
elbette, diğer bilgi türleri gibi, felsefi bilgi de öğrenilebilir / öğretilebilirdir... ancak, düşünsel-felsefi etkinliğin ( felsefe yapmanın) öğretilebilirliğinin, diğer konulardan daha büyük ölçüde ilgi ve yeteneğe bağlı olduğunu düşünüyorum...

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
felsefe öğretmek diye birşey varmı yoksa doğuştan mı gelir :)

Geçmişten günümüze bir çok meslek grubundan filozoflar çıktığına göre ilgi ve bilgi birikimi ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Doğuştan yetenek değil de ilgi olabilir. İlgi ile beraber araştırma, sorgulama v.s.

Benden felsefeci olmaz mesela:)

Ferdinand Bardamu

Kahin
Yeni Üye
Felsefi akımlar öğrenilerek, o felsefi düşünceye dahil olunmaz. Bizde genelde böyle olur. Örneğin Anarşizm yahut Nietzsche cazip gelir, okunur, kısmen öğrenilir, benimsenmiş gibi yapılır. Bu şekilde, ait olma ihtiyacı giderilmiş olur.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Felsefi akımlar öğrenilerek, o felsefi düşünceye dahil olunmaz. Bizde genelde böyle olur. Örneğin Anarşizm yahut Nietzsche cazip gelir, okunur, kısmen öğrenilir, benimsenmiş gibi yapılır. Bu şekilde, ait olma ihtiyacı giderilmiş olur.

Felsefi Düşünce üretmek için belli bir akımın doğrultusunda görüş bildirmek kopyacılıktır zaten.
Gerçek filozof ya da felsefeci bana göre yeni görüşler sunabilen, farklı noktalara dikkat çekebilen kişilerdir.
Gelmiş geçmiş filozofları taklit etmekle Felsefe yapılmaz. İyi bir felsefeci olabilmek için onlardan öğrenilenler ile beraber kaldıkları noktadan daha ilerisine ulaşmaya çabalamak gerekiyor.

Felsefe'ye ilgi duyan biri tabi ki belli temel bilgileri öğrenip, adım adım ilerlemek zorundadır. Bu öğrendikleri onu felsefeci yapar mı bilinmez, yeni olarak ne ürettiğine bağlı fakat Ferdinand'a şu konuda katılıyorum birkaç felsefeciyi okuyup, onların cümleleri ile bir adım ilerisine gidemeyen sözde felsefeciler çok sayıda mevcuttur.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar