Euro 2020 Milli Takim Yorumu

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Euro 2020 Milli Takim Yorumu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 427 kez görüntülenmiş, 3 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Euro 2020 Milli Takim Yorumu
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
euro-2020-em-logo_1dog08aogr0jw1f5cblx37bidq.jpg

Aslında herşey olmuş bitmiş üzerine ne kadar konuşsak sonuc değişmeyecek ve belkide herşey turnuva adına bitmisken çok konuşmayı sevmesem de bir kaç şey yinede söylemek istiyorum

Öncelikle turnuva başlamadan evvel herkes gibi bende farklı hayaller kurmustum en azından bu grubu çıkabileceğimizi düşünüyordum

Hesaplarımda İtalya yenilgisi Galler beraberliği ve İsviçre galibiyeti ile gruptan çıkmak için yeterli 4 puan olur diye düşünüyordum ki İsviçre Galler beraberliği bize 4 puan haklılığı sunuyordu

Ama herşey istediğimiz gibi ilerlemedi bunda belirgin bariz hatalar mevcuttu aslında sözleri çok dolandırmak istemiyorum

Teknik analiz ve taktiksel detay sürecini işlemeyi çok seven biriyim birde sistem oluşturma hayranlığım olunca kendim adıma harika oluyor işte bu yapıyla olaya ve sürece baktigimda bariz net hataları yakından gorebilme fırsatım oldu

İlk olarak takımın kondisyonu bariz şekilde yoktu devamında oyuncular tatil modundan cikamamislardi devamında oyuncularda aşırı öz güven takıma fazlasıyla bireysel oyun oynatmasina neden oldu ve hatalar zinciri geldi

Bu yeterli mi degil hatalar geldi mi zincir halinde devam etmeye başladı bunla birlikte mental eksikliği yani oyun okuma bariz etkendi bununla birlikte kademe ve kademe güvenliği eksikliği

Devamında taktiksel oyun kurgu hataları bununla birlikte aynı bölge içerisinde kimi zaman 5 oyuncunun yer alması ki adamlar araya uzun yerden pas atınca bir anda 5 oyuncu oyundan düşüyor olmasi

Devam ediyor sahada ileri uçta oyun kuran maestromuz yoktu belki hakan Çalhanoğlu diyeceksiniz ki ben kendisini yeterli bulmuyorum 10 numara için uygun değil bana göre Hakan iyi bir 8 numara olur

İleri uçta oyun kuramayinca topu tehlikeli alana tasiyamadik sadece bu 10 numara eksikliğimi hayır değil ileri uçta ki oyuncular kaçmadı kademe boşluğu yaratmadı rakip defansi meşgul edip tehlikeler kanat ve ileri uç olarak oyuncular olusturamadi

Peki gerisi nasıldı geride nasıl bir defans yapacağımızı nasil bir defans çizgisi oluşturacağımızi bilemedik ve aynı anda 5 oyuncu aynı bölgede birikince araya atılan uzun toplar ile goller yedik

Etkili geriden toparlayan on liberomuz yoktu aslında sahada abilik yapan takımı atesleyen oyuna yön veren ve oyunculara moral ve enerji aşılayan bir kaptanimiz yoktu

Sahada fazlasıyla bireysel oynadık sol bek çok aksadı mert muldur yada Rıdvan basta dusunebilinirdi kaleci ugurcan hazır değildi turnuvanın büyüklüğünde eksik kaldı Altay daha iyi olabilirdi

Takım olarak rakip in zaaflarını taktiksel ve analiz olarak ne kadar inceledik bilemem ama her 3 mactada aynı kurgu içindeydik ben böyle gördüm

Bir kaç varyasyon halinde sistem aynıydı haliyle rakipler iyi çozdu

Böyle organizasyon da yerde kısa ve uzun pas yapılır geriden uzun top ise kontralar da düşünülür defanstan top çıkartırken paslasarak oyun kontrolleri elimizde tutarak yapılır

Tek maç usulü oyunda bir çok değer yapılabilirdi fakat söylediğim üzere hatalar zinciri bir çok eksikliği getirdi

Türkiye içinden 2 yada 3 oyuncu vardı geri kalanlar yurt dışında oynuyorlar di bazıları üst düzey kulüpte oynuyorlardı yani ortada. Bir ahenklik takım olma bütünlüğü yoktu

Taktiksel ve sistemsel olarak ta eksiktik adamlar 3 topla ceza sahamıza rahat geliyordu bunda aynı bölgede 5 oyuncunun kumelenmesi bu sonucu doğuruyor

Aslında analiz ve detay hakkında çok şey konuşmak isterim fakat olan olmuş herşey geride kalmış fakat son söz olarak şunu söylemek istiyorum

Ben milli takım oyuncusu olsaydım boyle bir oyun ve sonuçtan sonra ilk olarak kendimi kesinlikle sorguladım

Ayyıldız için mücadele vermek ve bu bayrak için onurla gururla top oynamak gerekirdi neyse çok soz söylenir ama bu sözü alacak oyuncu bulunmaz nede olsa oyuncular turnuvada tatil modundaydi rahatsız etmeyelim

Böyle

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bir kaç şey daha ilave etmek istiyorum ve sonrasında konuyu kapatmak istiyorum

Maçları kendi sahamizda çok kabullendik ileri uçta karşılamak ve defans çizgisini ileri çekmek gerekiyor du özellikle İtalya karşısında 3 lu savunma 2 ön libero oynamak gerekiyordu

Aslında turnuva boyunca geriden oyun kurup ileriye topu tasiyamadik ve sürekli kazandigimiz topları bonkorce harcadık

Bununla birlikte top kazanma ve isabetli paslar konusunda sıkıntılar yaşadık ozellikle kazandığımız topu yanındaki adamimiza kısa pası bile hatalı yaptık

Top ceviremedik oyun kontrolunu rakibe bıraktık rakip oynarken bizler izledik rakipler 3 topla ceza sahamıza rahat geliyordu

Önlem alamadık oyunu önde karşılayamadik oyuncu değişikliği sürekli aynı oyuncular üzerinden yapıldı hatalı olan formsuz ve yorgun oyuncular 3 maçta kadroda oldu bir nevi ödül verildi maçlardan ve yenilgiler den sonra fatura kesmedik

3 mactada aynı sistem taktik ve oyun analizi ile sahada yer aldık organize atak yada takim oyunu sergilemeyedik

Sol bek iki maçta aksarken fatura kesmedik göremedik İsviçre maçında seferovic ileride pas dağıtan oyun kuran oyuncuydu görüp önlem alamadık

Saha içerisinde sert ikili mücadele yapmadık azim hırs ve istek yoktu

Uğurcan hazir değildi pişmesi gerekiyor du görüp 3 maçta Altay ile değiştirmedik

Uğurcanin kariyerinede istemeden zarar verdik

Burak Yılmaz'ın ileri uçta ne yaptığını hiç cozemedim sürekli bağıran çağıran di Cengiz under hakan Çalhanoğlu sahada yoktu kesemedik Okan yokuşlu takım ileri cikmak üzereyken geri dönüyordu ne yapıyor kimse demedi

Şenol hocanın sahada yalnız birakildigini gördüm ve defalarca söyledim bu hocanın yardimcisi fikir ve gorus alanı yok mu dedim

Sahada bam güm oyun havadan uzun top anlayışı etkili hücumu sağlayamadık sahada her oyuncu şut attı bu takımın şut atanı belli olmasi gerekiyor du bazen süt yerine pas çıkarıp öyle sut atsaydik gol sansi yüksek olurdu

Aslında herşey taktiksel kurgu ve oyun anlayışından gerçekleşiyor fakat oyuncular sahada takım oyunundan daha çok bireysel oyun içerisindeydiler bu yüzden de takim ruhu yoktu

İlk yarıdan sonra oyuncular tünelden çıkınca birbirlerine kızıyor ve takım ahenki olmadığı gösteriyordu

Takım olabilmek ve bu ruhla Ayyildiz içerisinde mücadele vermek güzel olandı fakat bastada söyledim kondisyon ve taktik anlayışı yoktu aslında en önemlisi oyuncular tatil modundaydi o yüzden ne desek boş olurdu

Demek ki herşey yabancı kontenjanından kaynaklanmıyormus yakından gördük

Ülkemizde oynayan yabancı oyuncular ülkemizde 3 yıl kalabildiğinde milli takıma alma şansımız olursa yerli oyuncularında yerim garanti rahatlığı olmaz böylelikle milli takımda rekabet başlar

Misal ileri uçta boupendza olsa daha etkili olabilirdik milli takımlarda yerli oyuncu olma dönemi çok gerilerde kaldı bir çok ülkelerde yabancı oyuncular mevcut

Bizde günün modern şartlarına uyup ulkemizdeki kaliteli yabancı oyuncuları milli takıma taşımalıyız diye düşünüyorum

Yabancı kontenjanı diye takılmamak ve her avantaj i değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum çünkü zaman akıl çağı zamanı aklını ve zekasını kullanan her zaman başarılara aday olur

Böyle

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Milli takimi izleyince futboldan sogudum yahu..:cautious::cautious::rolleyes::unsure:
Çok haklısın abi yaaa....

Bende oyundan sogumanin ötesinde detaylara ve analizlere dikkatli bakan biri olduğum için deli oldum ...abim uyardı bir kaç kere kendine gel bu kadar kızma diye ama dayanamadım 3 mactada çıkan ve giren oyuncular hep aynı devamında takımın uzerine koyulan 3 maçta farklı birşey yok bununla birlikte takımın teknik ekip bazında eksikleri ve hataları kapatma yada analiz edip taktik üretme surecide yok

Bir keresinde analiz rakip zaaflarini gorerek yapılır sonrasında oyun sistemleri incelenerek buna göre taktiksel varyasyon yapılır

Zaten böylesi önemli turnuvada 3 yada 5 taktık varyasyonla idman ve çalışma yapman gerekiyor herneyse abim

O kadar kızgınım ki çıkacağımız gruptan sonuncu olduk Galler ve İsviçreyi iyi bir taktik ve sistemle iddia ediyorum yenebilecegimiz ülke takımları diyebilirim

Şenol hocaya saygim sonsuz ama yardımcıları hiç mi uyarmaz hocam sen ne yapıyorsun diye bence Şenol hoca düşünüp kendini değerlendirmesi gerekir birşeyler yanlış gidiyor olmuyor Şenol hoca hatalı olduğu kadar yardimcilarida oldukça hataliydi fakat sadece teknik heyet değil oyuncularda hataliydi tatil modundaydilar o yüzden rakipler iyi tatiller dilediler

Böyle

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç