etik ikilemlerden sandal ikilemi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde tazmanyayahnisi tarafından oluşturulan etik ikilemlerden sandal ikilemi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,519 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı etik ikilemlerden sandal ikilemi
Konbuyu başlatan tazmanyayahnisi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbiss

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Cankurtaran sandalı ikilemi: 1842’de bir buzdağına çarpan bir gemi batar.
Batan gemiden kurtulan 30 kişi, sadece 7 kişiyi alabilen bir cankurtaran
sandalına doluşur. Fırtına yakındır, ve sandal bu kalabalıkla, bu fırtınada
kesinlikle batacak 30 kişinin hepsi ölecektir. Bazılarının kurtulması için
sandalın hafifletilmesi gerekmektedir. Kaptan şöyle düşünür: doğru olanı
yapmam gerekir! Bu da nedir: Sandalın kıyısındakileri denize iterek onlardan
kurtulmak! Bunu yapmakla o boğulacak olan insanlara adaletsiz davrandığını
düşünmez, çünkü onlar zaten, her halde boğulacaktır. Hiçbir şey yapmazsa,
belki bir şey yaparak kurtarabileceği birkaç insanın ölümünden de sorumlu
olacaktır. Sandaldaki insanlardan bazıları kaptanın bu düşüncesine karşıdır:
Hiçbir şey yapmadan fırtınada herkes ölürse bu ölümlerden kimse sorumlu
olmaz. Diğer taraftan, kaptan birkaç kişinin hayatını kurtarmak için pek
çok insanı öldürmüş olacaktır. Bu hiçbir şey yapmadan herkesin ölmesini
beklemekten daha kötüdür. Kaptan bu uslamlamaya karşı çıkar. Ona göre,
fırtınadan hızlı bir biçimde kaçabilmek için güçlü kürek çekebilecek olanların
sandalda kalması, diğer zayıf olanların denize atılması gerekmektedir. Bu
durumda, atılmak için kura çekmek gereksizdir. Böyle yapılır. Güçlü 7-8
kişi kurtulur. Bu arada kaptan mahkemeye verilir. Siz de o mahkemenin
jürisinde üyesiniz. Kaptan suçlu mu suçsuz mudur? NEDEN? hayatboyu yasar unıversitesi notlarından alınmıstır

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Cezasız kalamaz tabii ki fakat hafifletici sebepler ile değerlendirilecektir. Organ nakli bekleyen ve ölmek üzere olan birisini yaşatmak için başka birini zorla ameliyat edemeyeceğimiz gibi ya da suçluları bir takım deneylerde kullanmaya zorlamamızın etik olmayacağı gibi düşünmek gerekiyor.
Can korkusu ile bu karar verilmiş olabilir fakat savaşta bile yaralı insanlar taşınmaya çalışılır, yaralı zaten bizi de riske atıyor, bırakalım da ölsün denmez. Her türlü koşulda vicdani taraf ağır basmalıdır. Kısacası tüm olumsuz koşullar dikkate alınarak mutlaka bir ceza almalıdır.

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Siz de o mahkemenin
jürisinde üyesiniz. Kaptan suçlu mu suçsuz mudur? NEDEN?

Şartlar ve koşullar oldukça zorlu ve çetin bu tarz durumlarda LİDER bir karar mekanizması işlemesi gerekir ki KAPTAN o sandalın lideri olmakta aslında lider KAPTAN gemisini en son terkeden olması gerektigidir...Çünkü kaptan gemisi batarsa kendiside BATAR durumu vardır bunu TITANIC de görebiliriz...

Lakin kaptan bir karar mekanizmasında oldugu için güçlüleri seçmekle bir karar vermiş ....Oysa ki kurtuluş hakkı önce çocukların ve gençlerindir böyle durumdan bahsedilmediği için 30 kişiden 7 kişinin kurtulması düşünüldüğünde 7 kişinin kurtulması hepsinin ölmesinden daha iyidir diyebiliriz..

Lakin mahkemede karşıma gelseydi kaptanın hayatını digerleri gibi geride bırakmasını kendisini kurtarmamasını dilerdim çünkü kaptan sandalda 8 kişi kalınca herşeyi güvene aldıktan sonra 8 ci kişiyle yer degiştirmesi gerektigini düşünmekteyim....

Böylelikle kaptanı suçlamalarda AĞIR KUSURLU olarak görürüm ve yaptıgının etik oldugunu lakin dogru bir karar olmadıgını söylemek isterim....çünkü kaptan gemiyi en son terketmesi gerekir...

Bugünlerin dünyasında G7 ve G8 ülkeleri yer almaktadır...burada güçlü olanlar yer alır lakin güçsüz olanlar güçlü olduktan sonra diger güçlü ile yer degiştirir....

Adil bir mekanizma değildir belki ama bir çok seslilikten iyi gözükür......Dünyaya yön vermek şekillendirmek esasen güçlülerin meydan savaşı haline dönüşür...

Sandalda seçim yapmak ve her seçimde kararı uygulamak önemli olsada güçlü ile zayıfın birer konum savaşıdır diyebilirim...

Bu çerçevede kapatana kesinlikle ceza uygulardım çünkü geride kaybedilen 23 yaşam oldugunu ve kaptan gemiyi en son terkeder demeyi kendisine isterdim ve bununda bir cezası oldugunu yüzüne karşı söylerdim Çünkü esas ADALET uygulandıgında ADALET olur diyebilirim....TERAZI herdaim dengede olmak durumunda ki ADALET VE ÖZGÜRLÜK adil ve eşit dagıtılabilsin demeyide unutmazdım..

Böyle.

tazmanyayahnisi

Üye
Yeni Üye
Peki niye denizin dalgaları suçlu olmuyor efendim niye kaptan suçlu herkez rolunu oynuyor eğer bir yargılama varsa ölümden sonra ki bence var o zaman kaptanın yerinde olmak istemezdim...

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Denızın dalgaları suçlu olmuyor çunku dogal bır afet ansızın kader de ortaya çıkan bır durum...

Kaptanın hukmu gemısı batınca bıtmıstır sandala gelınce orada herkes kaptandır bir rolde aktordur...Lakın sandalda da bır lıder olarak atanan kaptan kararları tek basına almıştır ortak bır secım ve adıl bır oylama yapmamıstır ....

Durum ve şartlar ne olursa olsun ...

Sandaldan ayrılacaklar ı secerken oncelıkle yaslılar ayırt edılır sonrasında ıse orta yaş derecesı....devamında ılk kurtarılacaklar bayanlar ve cocuklar olur sandalı cekmek ıcın 3 guclu ınsanın olması yeterlıdır devamında kaptanında yaşamını feda edıp kendını kurtararmaması gerekırdı cunku kaptan gemıyı en son terkeder...

Lıderde oyledır bır savas meydanında lıder ınsan savas sahnesını en son terkeder...

Suçlu kaptanın kendısıdır eğer gemısını dogru ve guzel kullansaydı daha guclu ve dıkkatlı olabılseydı bu olayların hıcbırı yaşanmamış olacaktı....

Lakın kaderde yaşanılan bu olaydan sonra kaptanın seçımlerının gucluden yana kullanmasına anlam veremedım 3 guclu 4 zayıf ıle durum kurtarılabılırdı lakın secımlerde zor sartlarda sandalda ısyan olması aslında kaçınılmazdır ama bu durum yazılarda ıfade edılmedıgı ıcın bence suçlu kaptandır yetkıyı vermeden yetkı almış bırde ustune seçım kararı vermış bırde ustune gemıyı batıran bırıncıl suçludur bınlerce ınsanın faılı suçlusudur ona odul vermek buyuk bır abest olurdu

Ben hakım olsaydım kaptan kesınlıkle ceza alırdı..

Öyle.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar