Eşitlikle Adaleti karıştıranlar var..

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde biricik tarafından oluşturulan Eşitlikle Adaleti karıştıranlar var.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,350 kez görüntülenmiş, 34 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Eşitlikle Adaleti karıştıranlar var..
Konbuyu başlatan biricik
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan speech

biricik

Felsefe.net
Yeni Üye
Hala adaletle eşitliği aynı kavram olarak ele alanlar var.. Ama değiller tabiiki. Size bunu kendimce bir örnekte açıklamak istiyorum.

Üstün bir devlet adamını ele alalım .Açıklamak daha basit olacak bence.Bu devlet adamının çocuğu ile halkın çocuğunun aynı devlet okulunda okuması eşitliği ;halkın çocuğuna olduğu gibi devlet adamının çocuğuna da hakettikleri notların verilmesi ise adaleti gösterir.

speech

Felsefe.net
Yeni Üye
tumblr_mfzvwwSkAz1rpd8pko1_500.jpg

sakal

Kahin
Yeni Üye
sağdaki resim adaleti temsil edemez onun adı insanlık,vicdan vesaire..

biricik

Felsefe.net
Yeni Üye
Haklı olabilirsiniz sakal , ama bence adaletin içinde insanlık ve özelliklede vicdan da vardır şeklinde düşünüyorum..Hak edenlere cezasının verilmesi, mağdurların bi nebze olsun acısını gidermek gibi..

sakal

Kahin
Yeni Üye
doğru düşünüyorsunuz...ben resme takıldım sadece,bir kere maça bilet almayıp kenardan kaçak seyretmek hırsızlık olmuyor mu?hırsızlık üzerinden eşitlik ve adalet anlatımı...tuhaf,..bizim ülkemizdeki eşitlik anlayışı genelde bu şekildedir fakat adil değildir..

577760_346306822142803_2130958865_n.jpg

biricik

Felsefe.net
Yeni Üye
doğru düşünüyorsunuz...ben resme takıldım sadece,bir kere maça bilet almayıp kenardan kaçak seyretmek hırsızlık olmuyor mu?hırsızlık üzerinden eşitlik ve adalet anlatımı...tuhaf,..bizim ülkemizdeki eşitlik anlayışı genelde bu şekildedir fakat adil değildir..

577760_346306822142803_2130958865_n.jpg

adaletin içinde vicdanında olması gerektiğini söylüyorum , kaçak bir şekilde maç izlenmesinden değil.

Vicdansız brinden adaleti bekleyemezsiniz sonuçta. Bu resimde de (yani sizin eklediğinizde de ) ben bunu görüyorum.Yanlış anlaşıldım sanırım

sakal

Kahin
Yeni Üye
hangisinden şikayetçisiniz anlamadım..ikiside ayrı ayrı kavramlar olabilir fakat kullanıldıkları alana göre birbirinden bağımsız değiller..maddi şeylerden bahsederken eşitlik aranırken vicdan daha çok insani veya manevi değerler üzerinden konuşulur..ben yanlış anlamış ta olabilirim..

biricik

Felsefe.net
Yeni Üye
Açıkcası ben @speech 'in eklediği resimdeki olaya kaçak bir şekilde maç izleyenler olarak bakmadım. Bakış açımız farklı olmuş bu resimde. Ben sadece olan olaya baktım , orayı da sahanın bir parçası olarak düşündüm.Ama saha dışı düşünürsek iş başka boyuta kaçıyor , doğru. Saha içindekilerin hakkı yenmiş oluyor..

Böyle düşünürsek resim çelişkide de olabilir evet. Ancak dediğim gibi , olaya o yönden bakmamıştım haklı olabilirsiniz.

speech

Felsefe.net
Yeni Üye
maça kaçak girildiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. yoksa bulunuyor da ben mi bulamadım?

biricik

Felsefe.net
Yeni Üye
maça kaçak girildiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. yoksa bulunuyor da ben mi bulamadım?

Bizde onu tartışıyoruz [MENTION=3591]sakal[/MENTION] ile. O olduguna dair fikirlerini sunmuş.Bende eğer öyle bir durum söz konusu ise haklı olabilirsiniz,ama ben o yönden düşünmemiştim diyorum [MENTION=3591]sakal[/MENTION] 'a. Unutma , doğru bir fikre varabilmek için tüm ihtimallere bakılmalıdır.En azından ben böyle düşünüyorum .Bu yüzden ona da hak veriyorum.

speech

Felsefe.net
Yeni Üye
küçüktüm, ufacıktım. top oynardım, maça giderdim. ancak param olmadığı için, ya kaçak ya da birilerinin torpiliyle girerdim. resimdekiler de ya torpil ile girmişlerdir ya da maçı oradan izlemeyi tercih etmişlerdir. kaçak bir durum olsa bile bu, eşitlik ile adalet olayını etkilemez. çünkü kaçaklığın konu (eşitlik-adalet) ile bir ilgisi yok. kaçak bir durum varsa o, eşitlik-adalet olayından bağımsız değerlendirilir. robin hood iyi midir, kötü müdür? önce bir robin hood'u tanıtalım. kendileri zenginden (ç)alıp fakire verir. fakir fukara babasıdır yani. robin hood'un yaptığı gasp, gasp ettiği şeyleri fakirlere dağıtması işini iyilik olmaktan çıkarmaz. gasp olayı ayrı değerlendirilir ve kötü denir. hayır işleri de ayrı değerlendirilir ve iyi denir. bunun gibi, maça kaçak girmek ayrı değerlendirilir ve kötü denir. kaçak girilen maçta herkesin ihtiyacını giderecek şekilde kasa paylaşımı yapmak ayrı değerlendirilir ve iyi denir.

biricik

Felsefe.net
Yeni Üye
Kaçaklığın eşitlik adaletle alakası yok mu?

Bir düşünsene , sen o kadar para verip giriyorsun maça. Adamın biri para vermeden sızıyor , ne hissedersin.? Enayilik ve haksızlık ...

Ya da öğrenci misin bilmiyorum , ama bir düşün , sen hakkınla sınava giriyorsun , yüksek not alabilmek için afedersin ama kıçını yırtıyorsun , bir arkadaşın ise bir sebepten dolayı sınava giremiyor ve öğretmen ona soruları veriyor..Yarın bir bakıyorsun çocuk senden iyi bir yerde.. Ne düşünürsün ..? Ben söyleyeyim.. ''bana haksızlık yapıldı , o haketmeden sınavı kazandı '' dersin. İçin için yakınırsın , allaha havale edersin.

speech

Felsefe.net
Yeni Üye
yazdıklarım okundu mu, okunduysa vücudun neresiyle okundu? ben ne diyorum, bu ne diyor? her iki olay birbirinden bağımsız değerlendirilir dedik di mi ama? hırsızlıktan elde edilmiş para ile hayır kurumu yaptırmak iyi midir kötü müdür? hırsızlık kötüdür, ayrı. hayır kurumu yaptırmak iyidir, ayrı. anlaşılmayan?

biricik

Felsefe.net
Yeni Üye
Sen beni anlamamışsın , belli. Ben senin '' hırsızlıktan elde edilmiş para ile hayır kurumu yaptırmak iyi midir kötü müdür? '' sorunu cevaplamadım.

'''küçüktüm, ufacıktım. top oynardım, maça giderdim. ancak param olmadığı için, ya kaçak ya da birilerinin torpiliyle girerdim. resimdekiler de ya torpil ile girmişlerdir ya da maçı oradan izlemeyi tercih etmişlerdir. kaçak bir durum olsa bile bu, eşitlik ile adalet olayını etkilemez. çünkü kaçaklığın konu (eşitlik-adalet) ile bir ilgisi yok.'''

burdaki sözlerine yanıt verdim. BAŞTAN OKU ::

Kaçaklığın eşitlik adaletle alakası yok mu?

Bir düşünsene , sen o kadar para verip giriyorsun maça. Adamın biri para vermeden sızıyor , ne hissedersin.? Enayilik ve haksızlık ...

Ya da öğrenci misin bilmiyorum , ama bir düşün , sen hakkınla sınava giriyorsun , yüksek not alabilmek için afedersin ama kıçını yırtıyorsun , bir arkadaşın ise bir sebepten dolayı sınava giremiyor ve öğretmen ona soruları veriyor..Yarın bir bakıyorsun çocuk senden iyi bir yerde.. Ne düşünürsün ..? Ben söyleyeyim.. ''bana haksızlık yapıldı , o haketmeden sınavı kazandı '' dersin. İçin için yakınırsın , allaha havale edersin.

biricik

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu arada benim fikrime göre hırsızlıkla elde edilen parayla hayır falan yapılmaz. ''hırsızlık '' çünkü . adı üstünde.

flzf

Filozof
Yeni Üye
yazdıklarım okundu mu, okunduysa vücudun neresiyle okundu? ben ne diyorum, bu ne diyor? her iki olay birbirinden bağımsız değerlendirilir dedik di mi ama? hırsızlıktan elde edilmiş para ile hayır kurumu yaptırmak iyi midir kötü müdür? hırsızlık kötüdür, ayrı. hayır kurumu yaptırmak iyidir, ayrı. anlaşılmayan?

üslubun saygısız sen ne demişsin o ne demiş inceleyecek olursak zaten çokda alakasız birşey söylenmemiş yerinde bir cevap yazılmış.

speech

Felsefe.net
Yeni Üye
bu kadar düşük bir iq seviyesine inerek hata mı yapıyorum bilmiyorum ama bir kez daha deneyeyim. kaçaklık bir eşitlik-adalet meselesi olabilir ancak kaçaklık konusu ayrıdır, kasa paylaşımı ayrıdır. kaçaklık tek başına, kendi içinde adaletsizlik iken kasa paylaşımı tek başına, kendi içinde adalettir. anladı?

flzf

Filozof
Yeni Üye
Karşındakini durduk yere küçük görme , savunduğu şeyleri böbürlenircesine beğenerek yazma küstahlık ve egoistlik derecesinde bir uslup işte o derece saygısız.

speech

Felsefe.net
Yeni Üye
hırsızlıkla elde edilen parayla hayır işi yapılır, teknik açıdan bu mümkündür. bunun doğru olup olmadığı ayrı bir meseledir. ancak, hırsızlık parasıyla da yapılmış olsa, iyilik iyiliktir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar