Ermeni ve Kürt Açılımına Gerek Var mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Siyaset Meydanı kategorisinde funda tarafından oluşturulan Ermeni ve Kürt Açılımına Gerek Var mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,229 kez görüntülenmiş, 36 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Siyaset Meydanı
Konu Başlığı Ermeni ve Kürt Açılımına Gerek Var mı?
Konbuyu başlatan funda
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan rainbow64

funda

Felsefe.net
Yeni Üye
Yıllar önce bu topraklarda,ermeniler ve kürtler yaşamıştır. Hala da azınlık olarak yaşamaktadır. Ama bir farkla, kanlarla sulanan tarihin en kanlı savaşlarını görmüş bu topraklarda bağımsızlık çığlıkları atılırken, ermeni ve kürtler de kendi çıkarları için ayaklanmaları başlatana kadar. Sonuç, ermeni ve kürtler çıkardıkları bu huzursuzluk ve katliamlardan dolayı sürülmüştür. Kardeş gibi yaşabilirdik ki osmanlı zamanında her dinden her kökenden insan bir arada yaşamıştır. Sorunlar olmuştur elbet ama açılım boyutuna gelecek kadar değil. Osmanlı tavizini vermemiştir ama bu hükümet o kadar zayıf ki, çoğunluğun bu açılım neticesinde nasıl bır tavıra bürüneceğini akıl bile edemiyor. Ben bu açılımlara sonuna kadar karşıyım. Bunca yıl kürtçe konuşuldu bu ülkede yasağa rağmen. Kimse kimseye karışmadı. Şimdi sen açılımı yapsan ne değişecek? Ben söyleyeyim, sen bu açılımla devletleşmelerinin önünü açıyorsun. Bu ülkeyi bölüyorsun. Çünkü senin derdin değil bu. Dış güçlerin esiri olup,bu toprakları istismara açıyorsun. Ben atalarımı katleden insanları topraklarımla görmek istemiyorum...Bu konuda referandum istiyorum.

fides

Kahin
Yeni Üye
Yazdığın yazı da Kürt vatandaşlarımıza karşı saygısızlık var umarım tavrını düzeltirsin.

Merak ettim sen hangi ülkede yaşıyorsun? Böyle üstün tarihi ve siyasi bilginle nelere de yorum yapmışsın...
Sen bilmiyorsun galiba bu ülkede Kürtçe Türkülerden dolayı cezaevinde yatanları işkence görenleri. Kim kime karışmamış peki? Dilleri baskı altına alınmamış mıdır?
Bu ülkede Kürtler de Aleviler de ezilmiştir. Kültürleri yaşayışları dominant bir otorite altına alınmıştır. Bu ülke hala bu sorunlardan bahsediyorsa demek ki ortada yanlış giden bir şeyler var!
Ermeniler ve Kürtlerin çıkardığı huzursuzluğu neye dayandırıyorsun? Tarihi bir olay ver!
Ayrıca siyasi tespitlerin yok mu nokta atışı yapmışsın(!)

Şimdi sen açılımı yapsan ne değişecek? Ben söyleyeyim, sen bu açılımla devletleşmelerinin önünü açıyorsun. Bu ülkeyi bölüyorsun. Çünkü senin derdin değil bu. Dış güçlerin esiri olup,bu toprakları istismara açıyorsun. Ben atalarımı katleden insanları topraklarımla görmek istemiyorum...Bu konuda referandum istiyorum.

Referandumu ne için istiyorsun bir kaç şoven için mi yoksa 30milyon Kürt için mi? Neyi öğreneceksin peki bunda?

funda

Felsefe.net
Yeni Üye
Yazdığın yazı da Kürt vatandaşlarımıza karşı saygısızlık var umarım tavrını düzeltirsin.

Birincisi sen benım düşüncelerımı sorgulayacak ve yargılayacak otorıteye sahıp değilsin.İkincisi kürt vatandaşı diye birşey yok.Türk vatandaşı var.Bence sen bilgini sına.Artı onun bunun yazdığı kitaplardan kendı çıkarını gözetenı alıp kaynak gösterme.Kendı fikrini söle.kendi inandığını.Sen kımın ne olduğunu asla bilemezsın.Bir kaç sovalye dediğin kımdır söler misin?Türkler mi?30 milyon kürt rakamı verdiğine göre evet türkler.Sakın sakın bizi ve benım gibi düşünen insanları küçümsemeye kalkma.Bayan kürt yandaşı...
Türküymüş...sen türkülerınde abın dağdan iner bir gün bu rejım yıkılır bırgun dersen,kürtçe köy isimleri söyleyıp harıtadan silindi bir sabah dersen alkış mı tutmak gerekırdı.?Sen türkülerını kendi yarattığın gayrı resmi bir bayrağın önünde sölersen ben n anlarım?Sen benım mehmedımı katledersen ben n anlarım?(burda sen dıye bahsettığım pkk yandaşı kürtlerdır.senı tenzi ederim)Herkez yaptığını yapmaya devam edıyor.Onlar kendı kökenlerınden olan kürtlerı ve mehmedimizi katletmeye devam edıyor.Çünkü onlar bu kadarlık insansılar.

fides

Kahin
Yeni Üye
Funda, cevap veremeyince hakarete mi kalktın? Benim ne yandaşı olup olmadığım sana mı kaldı? Bir şeyler zoruna gidince etiketleme yaparak konu hakkında bilgisizliğini mi kapatacağını zannediyorsun? Senin bilgin benim bilgimi mi tartışacağız şimdi?:D Senin bilgin benim bilgimi döver mi acaba?
Merak etme genelde yazım/imla ve noktalamaya dikkat ettiğim için şovenle şovalyenin nasıl yazıldığını biliyorum. Yalnız sen "şoven"in anlamını bilmiyorsun. :D Bilmiyorum deseydin direkt açıklardım ben sana böyle panik yapıp ortalığı velveleye vermenin anlamı yok.Ben sana tarihi olay ver dedim kendi kafandan sallama Kürtler böyle yaptı Ermeniler böyle yaptı diye yoksa başkaları da Türkler böyle yaptı diye senin gibi fütursuzca atar. Ben kişisel görüş belirtme mi dedim? Tarihten bahsetmezsen gerçeklerden bahsetmezsen cümlelerin böyle 5 kuruş etmez!Ayrıca nerde kendi çıkarımı gözeten kitaplardan bahsetmişim? :D İnsan ortaya bir veri koyar.
Destekli salla ya :D

funda

Felsefe.net
Yeni Üye
sana son kez cevap yazıyorum. sen kımın ne olduğu ne bildiğini asla bilemezsın.sana kalkıp ne bildiğimi ne olduğumu da anlatacak kadar değilim.benı bilgisizlikle suçlayan bir insanın erdeminden süphe ederim.konuyu kişiselleştırmeye kalkman senın bunları çürütecek tezın olmadığındandır.bildiklerınle yaşa.bana da cevap yazma.bu konu hakkında senın o olağan üstü ve otorıte görüşlerıne ihtiyacım yok.güle güle

funda

Felsefe.net
Yeni Üye
Bizde Türk Açılımı İstiyoruz Arkadaş...

Bizde TÜRK açılımı istiyoruz arkadaş...

-Güneydoğuda herif 30 çocuk sahibi olacak...Çalışmayıp yan gelip yatacak...Benim maaşımdan veya küçük esnaftan %30 vergi alacaksın...

SSK primim bir emekli maaşı kadar olacak...Ben bu herifin kürt bebelerine bakacağım...TÜRK AÇILIMI İSTİYORUZ...!!!
-Ben bir çocuğa bakmak için deli gibi çalışacağım...Kürt yan gelip yatacak...30 tane palesi için devlet ona çocuk yardımı yapacak...TÜRK AÇILIMI İSTİYORUZ...!!!
-Ben Bu kadar SSK primi ödeyeceğim...Hastanelerden zar zor faydalanacağım...Kürt bir yeşil kartla 30 tane palesine baktıracak...TÜRK AÇILIMI İSTİYORUZ...!!!
-Ben sesimi yükseltsem...Eylem yapsam...Düşüncemi ifade etsem...İşçi memur yürüyüş yapıp hak arasa polisten cop ve gaz yiyeceğim...Kürt çıkıp bayrak yakacak...Bölünme isteyecek...Etrafı yakıp yıkacak...Daha fazla demokrasi ve özgürlük isteyecek...Polis efendi bırak saldırmayı bu itler karşısında copunu saklayıp, kuyruğunu kıstıracak...TÜRK AÇILIMI İSTİYORUZ...!
-Elektrik, su ve d.gaz borcunu geciktirsen hemen kesilen ve bir dünya faiz faiz ödeyen...Devlet arazisine bir gecede çöküp oraya ev yapmayan... Zar zor borç harç ev alıp birde bunun takır takır vergisini ödeyen biz...Elektriğe, suya , gaza para vermeyip bedava arazide ev kurup oturan kürt...TÜRK AÇILIMI İSTİYORUZ...!!!

AYRIMCILIK YAPILIYOR DİYORSUNUZ...EN KRAL AYRIMCILIK VE ASİMİLASYON BU ÜLKEDE BİZLERE YANİ TÜRKLERE YAPILIYOR...İTİLİP KAKILAN...DÜŞÜNCESİNİ İFADE EDEMEYEN...EDERSE HAİN İLAN EDİLEN...İŞSİZLİK VE KRİZLE BOĞUŞAN...HER BORCUNU DEVLETE TIKIR TIKIR ÖDEYEN...VATANININ TEHLİKEDE OLDUĞUNU HİSSEDİP EYLEME GEÇERSE TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ DAMGASI YİYEN... SİSTEMİ ELEŞTİRDİĞİNDE ŞEREFSİZLİK VE NAMUSSUZLUK PAYESİ YİYEN...TÜRKLÜĞÜ SAVUNDUĞUNDA FAŞİST DAMGASI YİYEN SİZMİSİNİZ YOKSA BİZ TÜRKLER Mİ...ANLAMADIM BU İŞİ...BİZ Mİ BASKI GÖRÜYORUZ... SİZ Mİ...!!! SONRADA BAŞBAKAN ÇIKIYOR AÇILIM İSTİYOR...EVET İSTİYORUZ ...

AMA TÜRK AÇILIMI İSTİYORUZ...!!!

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
funda yakın tarihi araştırman gerekiyor..

Ermeni ve Kürt isyanları nasıl nerede başladı?

Kürt isyanlarından daha önce Kürtler'den hangi haklar alındı..

Hele ki sağcı hükümetlerin Kürt adına bile tahammül edemeyip "siz Kürt değil dağda gezen Türk'sünüz" e kadar giden aptal saptal uydurma teorileriyle ve de milliyetçilik naralarının arkasından ırkçı sloganalrını da gösteren kimi Türkçü insanların dışlayıcı politikalarıyla bu Kürtler bugün ne devlet güvenir, ne de Türklere..

Ankara'ya bir gel eylemlerde kimler neler yapıyor bir izle.. Zamanında Sivas'ta Maraş'ta ülkenin aydınları Kürt yada Alevi ldukları için faşistlerce kundaklanıp yakılırken bu devletin ne itfaiyesi ne polisi ne de askeri müdahelede bulundu.. Bugün herhangi bir hak mücadelesinde polisin faşist müdaheleleriyle kaç tane solcu işkence gördü ve hatta öldürüldü.. Sokaklarda dökülen ve hak mücadelesi veren insanlar solcu bir örgütlenme içindeyse hemen sert müdahele görürler.. Fakat ülkücüler, faşistler, gericiler, islamcılar nerde eylem yapsa polis alkış tutar.. Bu ülke her zaman böyle olmuştur..

O insanlara kimlikleri, isimlerii, kültürleri, kökleri unutturulmaya çalışıldı bırak da 3 5 çocuğuna devlet baksın.. Sen bir düşün hele Kürdistan diye bir ülkede büyük bir halk olarak yaşıyorsun ve sana diyorlar ki "Kürt'sünüz oğlum siz.. ne hakkınızı vemredik cumhurbaşkanı bile oldunuz.. tutturdunuz bir TÜrk'lük.. öyle bir millet bile yok.. Türk demek dağda gezen Kürt demek.." böyle bir baskı altında acaba senin bu devlete ve hükümetlere güvenin inancın kalır mıydı??

funda

Felsefe.net
Yeni Üye
Bizde TÜRK açılımı istiyoruz arkadaş...

-Güneydoğuda herif 30 çocuk sahibi olacak...Çalışmayıp yan gelip yatacak...Benim maaşımdan veya küçük esnaftan %30 vergi alacaksın...

SSK primim bir emekli maaşı kadar olacak...Ben bu herifin kürt bebelerine bakacağım...TÜRK AÇILIMI İSTİYORUZ...!!!
-Ben bir çocuğa bakmak için deli gibi çalışacağım...Kürt yan gelip yatacak...30 tane palesi için devlet ona çocuk yardımı yapacak...TÜRK AÇILIMI İSTİYORUZ...!!!
-Ben Bu kadar SSK primi ödeyeceğim...Hastanelerden zar zor faydalanacağım...Kürt bir yeşil kartla 30 tane palesine baktıracak...TÜRK AÇILIMI İSTİYORUZ...!!!
-Ben sesimi yükseltsem...Eylem yapsam...Düşüncemi ifade etsem...İşçi memur yürüyüş yapıp hak arasa polisten cop ve gaz yiyeceğim...Kürt çıkıp bayrak yakacak...Bölünme isteyecek...Etrafı yakıp yıkacak...Daha fazla demokrasi ve özgürlük isteyecek...Polis efendi bırak saldırmayı kürtler karşısında copunu saklayıp, kuyruğunu kıstıracak...TÜRK AÇILIMI İSTİYORUZ...!
-Elektrik, su ve d.gaz borcunu geciktirsen hemen kesilen ve bir dünya faiz faiz ödeyen...Devlet arazisine bir gecede çöküp oraya ev yapmayan... Zar zor borç harç ev alıp birde bunun takır takır vergisini ödeyen biz...Elektriğe, suya , gaza para vermeyip bedava arazide ev kurup oturan kürt...TÜRK AÇILIMI İSTİYORUZ...!!!

AYRIMCILIK YAPILIYOR DİYORSUNUZ...EN KRAL AYRIMCILIK VE ASİMİLASYON BU ÜLKEDE BİZLERE YANİ TÜRKLERE YAPILIYOR...İTİLİP KAKILAN...DÜŞÜNCESİNİ İFADE EDEMEYEN...EDERSE HAİN İLAN EDİLEN...İŞSİZLİK VE KRİZLE BOĞUŞAN...HER BORCUNU DEVLETE TIKIR TIKIR ÖDEYEN...VATANININ TEHLİKEDE OLDUĞUNU HİSSEDİP EYLEME GEÇERSE TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ DAMGASI YİYEN... SİSTEMİ ELEŞTİRDİĞİNDE ŞEREFSİZLİK VE NAMUSSUZLUK PAYESİ YİYEN...TÜRKLÜĞÜ SAVUNDUĞUNDA FAŞİST DAMGASI YİYEN SİZMİSİNİZ YOKSA BİZ TÜRKLER Mİ...ANLAMADIM BU İŞİ...BİZ Mİ BASKI GÖRÜYORUZ... SİZ Mİ...!!! SONRADA BAŞBAKAN ÇIKIYOR AÇILIM İSTİYOR...EVET İSTİYORUZ ...

AMA TÜRK AÇILIMI İSTİYORUZ...!!!

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
funda yakın tarihi araştırman gerekiyor..

Ermeni ve Kürt isyanları nasıl nerede başladı?

Kürt isyanlarından daha önce Kürtler'den hangi haklar alındı..

Hele ki sağcı hükümetlerin Kürt adına bile tahammül edemeyip "siz Kürt değil dağda gezen Türk'sünüz" e kadar giden aptal saptal uydurma teorileriyle ve de milliyetçilik naralarının arkasından ırkçı sloganalrını da gösteren kimi Türkçü insanların dışlayıcı politikalarıyla bu Kürtler bugün ne devlet güvenir, ne de Türklere..

Ankara'ya bir gel eylemlerde kimler neler yapıyor bir izle.. Zamanında Sivas'ta Maraş'ta ülkenin aydınları Kürt yada Alevi ldukları için faşistlerce kundaklanıp yakılırken bu devletin ne itfaiyesi ne polisi ne de askeri müdahelede bulundu.. Bugün herhangi bir hak mücadelesinde polisin faşist müdaheleleriyle kaç tane solcu işkence gördü ve hatta öldürüldü.. Sokaklarda dökülen ve hak mücadelesi veren insanlar solcu bir örgütlenme içindeyse hemen sert müdahele görürler.. Fakat ülkücüler, faşistler, gericiler, islamcılar nerde eylem yapsa polis alkış tutar.. Bu ülke her zaman böyle olmuştur..

O insanlara kimlikleri, isimlerii, kültürleri, kökleri unutturulmaya çalışıldı bırak da 3 5 çocuğuna devlet baksın.. Sen bir düşün hele Kürdistan diye bir ülkede büyük bir halk olarak yaşıyorsun ve sana diyorlar ki "Kürt'sünüz oğlum siz.. ne hakkınızı vemredik cumhurbaşkanı bile oldunuz.. tutturdunuz bir TÜrk'lük.. öyle bir millet bile yok.. Türk demek dağda gezen Kürt demek.." böyle bir baskı altında acaba senin bu devlete ve hükümetlere güvenin inancın kalır mıydı??

funda

Felsefe.net
Yeni Üye
Arkadaşım,

Belki haklısın,belkı değil.Ama ben şuna inanıyorum.Hiçbirşey sebebsiz olamaz.Benım kürt arkadaşlarım yok.Ama etrafımda kürt var.İçlerınde ne yaşarlar az çok biliyoruz.Onlarda biliyor biz ne yaşarız.Hala açılım konuşulurken yanı istedikleri olmaya başlamışken hala katliam peşindeler.Geçmişi silmek mümkün değil.Ama şimdiyi konuşuyoruz ve geleceği.10 yaşında dağa çıkmış,eğtimin e' sini almamış insanlarla konuşmaktan bahsediyoruz.Anlarlar mı sence?Onların anladığı adam öldürmek...Yakın tarih o tarih bu tarih.Ben önüme bakıyorum ve yaşayacağım şeyler benı korkutuyor.Ben türk vatandaşıyım.Bu ülkede kimsenin kimliğinde kürt yazmıyor.Yazmayacakta.Bunu savunuyorum.Tek bayrak tek dil.

funda

Felsefe.net
Yeni Üye
Artı ben ülkücüyüm.Faşist deniyor o zaman faşistim.Ama polisin alkış tuttuğunu görmedim.En son madımak olayının yıl dönümünde boynumda üç hilal taşıyorum diye polis beni apar topar taksiye bindirdi.Onları susturmak için birşey yapmadı.Benı korumak için yaptı.Polisin zihniyetı de yapısı da çok değişti artık.

nil sarı

Felsefe.net
Yeni Üye
karşımızda temelinde hiçbir araştırma ve sorgulama olmadan öfkeye ve kine dayalı politik(!) bir yaklaşım görüyoruz ve bu yaklaşım Türkiye'nin acı gerçeklerinden biri olan faşizmin açık bir örneğidir,her cümlesi incelenmeye değer doğrusu:pçünkü ben bir akademisyen olarak etnisiteyle ilgili bir makale yazacak olsam funda arkadaşımızın bu yazısını örnek göstererek derin bir analize tabi tutardım,dolayısıyla sosyal bir sorun nasıl inatla yaşatılır bunun çözümlemesini yapmış olurdum..
fena fikir değil,doğrusu denemek gerek :p

Virtù

Felsefe.net
Yeni Üye
Aslında cevap yazmaya bile gerek yok ama gundem şuan bu konu ile ilgili ben de nacizane fikirlerimi sitedeki ilk mesajımda dile getireyim..

İlk olarak Funda'nın tutumu çok yanlış bir tutum..Şöyle ki; bende, "at gözlüğümü takayım, lafımı söyleyeyim (hatta bağırayım), karşı çıkanı hakaretle susturayım, susturamazsamda "bidaha yazmayacağım" diyerek gideyim.." gibi bir izlenim uyandırdı..Bu tavırla sağlıklı düşünmek-tartışmak imkansız, hatta kutuplaşma nedeni..

Tabiiki Kürtler bu ülkede ezildiler, hor görüldüler, adaletsiz tutumlara maruz kaldılar.En basit örneği altta verilmiş; Kürtçe şarkı mevzuusu.Sözleri "sen türkülerınde abın dağdan iner bir gün bu rejım yıkılır bırgun dersen,kürtçe köy isimleri söyleyıp harıtadan silindi bir sabah" olmayan şarkılar da yasaktı.İçeri atıldılar hatta devlet eliyle işlenen fail-i mechul cinayetler oldu."Başörtüsüne özgürlük", "alevilere özgürlük", "düşünceye özgürlük" vs. vs. sloganları atarken bence aslolan bütün sloganları birlikte atabilmektir..

Sinan Çetin'in Kağıt filminin teaser'ı yayınlanmıştı geçenlerde.Orda "Zeytin yemek bir sabah yasaklansa, zeytin severler dağa çıksa, zeytini yasaklayan devlet mi suçludur dağa çıkanlar mı?" gibisinden bir değerlendirme vardı.Dağa çıkılmasının herhangi bir hoş gerekçesi olamaz ancak devlete düşen görevler var bu konuda ve bende bu açılım çalışmalarıyla devletten o adımları bekliyorum..Bakalım bekleyip göreceğiz neler olacak..

Ayrıca "Bir kaç sovalye dediğin kımdır söler misin" kopardı beni, ilahi funda :D

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Kürt olmamakla beraber cümlelerime başlıyorum;
Aynı ülkenin vatandaşlarıyız.
Aynı topraklarda yaşıyoruz.
Peki hepimiz eşit miyiz?
Daha net soralım.
Türkler ile kürtler eşit mi?
Akla gelen ilk cevap evet...
Ne kadar eşit kürtler ile türkler?
Kürtler kürtçe konuşuyor, türkler tükçe.
Devletin resmi dili? Türkçe.
Demek ki dilde eşitlik yok.
Ülke eğitim hangi dilde yapıyor? Türkçe.
Peki kürtçe eğitim yapan okul var mı? Yok.
İngilizce fransızca eğitim yapan okullar var ama kürtçe yok.
Demek ki eğitimde de eşit değiliz.
Anayasaya göre bu ülkenin vatandaşlarına ne deniyor? Türk
Kürtlere ne deniyor? Türk.
Kürtler Türk mü? Değil.
Ee niye türk diyoruz? Çünkü anayasa öyle emrediyor.
Dilde eşit değiliz, eğitimde eşit değiliz, anayasada eşit değiliz.
Peki nerde eşitiz?
Askere giderken eşitiz.
Vergi verirken eşitiz.
Demek ki devlete karşı sorumluluklarımızda eşitiz.
Ama devletten aldıklarımız eşit değil.
Bu hakkaniyet doğru mu?
Adamı askere al, vergisini al ama dilini, eğitimini, anayasal eşitliğini kabul etme.
Sonra da sorun ne?
Sen neden mesele çıkartıyorsun diye kızıyoruz.
Adamları öldürüp kuyulara at, sokaklarda vur, hapisanelerde işkenceler yap.
Peki bu tabloya baktığımızda sizce kürt sorununun temeli ne?
Eşitsizlik.
Bir halkın diğerini esir gibi görmesi.
Benim ırkımı, benim dilimi, benim üstünlüğümü kabul edeceksin demesi.
Peki eşit olursak ne olur?
Ülke bölünür.
Kimin ülkesi bölünecek?
Bizim ülkemiz.
Biz kimiz?
Türkler.
Kürtler kim peki?
Burası onların ülkesi değil mi?
Cevap elbette onların da ülkesi.
Peki burası hepimizin ülkesi ise neden ülkeyle ilgili korkularımız var ve eşit değil?
Biz bölünürüz diye korkuyoruz kürtlerden. Kürtler neden bölünürüz diye korkmuyor?
Aynı ülkenin ortak sahiplerinin o ülkeyle ilgili ortak korkuları olması gerekmez mi?
Sorun belli.
Eşit olmak istemiyoruz.
Neden kürtler ile eşit olmak istemiyoruz?
Türkleri onlardan üstün kılan ne?
Daha kalabalık olmaları mı?
Ordu mu?
Peki bu yazılanları bir kenara bırakalım...
Hangimiz gerçek türküz?
Türk mini etek mi giyer?
Türk discoya mı gider?
Türk ana-baba saygı edep ifrat tefrit bilmez mi?
Türk muhacır mıdır?
Türk laz mıdır?
Türk çerkez midir?
Azeriler türk mü?
Türkiyede yaşayan kim türk?
1071 in 26 ağustosu... Malazgirti hatırla..
Anadoluya girişin karşılayanlar davul ve zurnalarla kürtlerdi..
1919-1922 Kurtuluş savaşını hatırla
Senin ile cephede sen türksün ben kürdüm demeden omuz omuza savaşanlar bu vatanı bu hale getirmek için uğraşanlar seni satmayanlarda onlardı...
Peki sen bunlara karşılık onlara ne verdin???
Okul mu?
Ev mi? (muhacırlara her savaş sonrası evler verilmiştir)
Para mı?
Onlar senden hiç birşey beklemedi..
Onlar bizden ülkesinden türklerin beklediği kadar şeyler beklemedi...
Lütfen çevremizde oynanan oyunlara alet olmayalım.
Birlik ve beraberlik içerisinde yaşayalım.
Eşit olalım.
Dost olalım.
Kavga etmeyelim.

funda

Felsefe.net
Yeni Üye
lütfen kullanın bu söylemlerimi.her zaman hoşgörü olması gereken,alttan alması gereken kimler bunu da tartışın.eğitim düzeylerını tartışın.kımlerı muhatap aldığınızı ve kım olduğunuzu da tartışın.o zaman ortada nasıl bir uçurum olduğu görüp belkı geri çekilir,beklide anlamayana kendınızı anlatmak için nasıl boşuna bir çaba içinde olduğunuzu fark edersınız.en azından ben kımseyi komünist diye solcu dıye bu denlı eleştırmedım.bu denli örnek diye kimseyı kımsenın önüne sunmadım.ben faşistim.bana yakışanı yapıyorum ya sız?

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
Arkadaşım,

Belki haklısın,belkı değil.Ama ben şuna inanıyorum.Hiçbirşey sebebsiz olamaz.Benım kürt arkadaşlarım yok.Ama etrafımda kürt var.İçlerınde ne yaşarlar az çok biliyoruz.Onlarda biliyor biz ne yaşarız.Hala açılım konuşulurken yanı istedikleri olmaya başlamışken hala katliam peşindeler.Geçmişi silmek mümkün değil.Ama şimdiyi konuşuyoruz ve geleceği.10 yaşında dağa çıkmış,eğtimin e' sini almamış insanlarla konuşmaktan bahsediyoruz.Anlarlar mı sence?Onların anladığı adam öldürmek...Yakın tarih o tarih bu tarih.Ben önüme bakıyorum ve yaşayacağım şeyler benı korkutuyor.Ben türk vatandaşıyım.Bu ülkede kimsenin kimliğinde kürt yazmıyor.Yazmayacakta.Bunu savunuyorum.Tek bayrak tek dil.

funda dediğin gibi polisin yapısı da değişti artık hem solculara hem de senin gibi ülkücü yada faşist insanlara da karşılar.. (madımak'ın yıldönümünde neden üç hilal taşıdığını da anlamış değilim ya neyse)

Benim çok fazla Kürt arkadaşım var.. Ve inan bana bugün ne dağdaki PKK'lılar ne de onlarla alakası olan yada olmayan Kürt kardeşlerimiz dediğin kadar cahil değil.. Hiçkimse körü körüne savaş çıkarma niyetinde değil.. Ortada bir hak mücadelesi var.. ORtada bir sindirme politkasına başkaldırı var.. Ve Kürtler yapmak sitenilenleri de yapılanları da senden benden çok daha iyi anlıyorlar bundan da şüphen olmasın.. Nerelisin bilmiyorum ama Kürtlerle konuşmadan az çok onların arasında bulunmadan bu kafandaki kart kurt Kürtler cahil ilkel insanlar önyargısını kıramazsın.. Kimse farklı bir bayrak altında yaşamak istemiyor.. Hatta PKK bile bağımsızlık istemiyor.. Yalnızca yaşam haklarını istiyor Kürtler.. Neden KÜrtçe konuşmasınlar ki? Ülkenin tüm kurumlarında İngilizce Türkçeden fazla kullanılırken neden Kürt olan ve hiç Türkçe bilmeyen bir insan hastanede derdini anlatamıyor..? Elbette isteklerimiz görüşlerimiz olacak ama lütfen bencillikten ve hak gaspından uzak duralım.. empati denilen şeyi iyi uygulayalım..

nil sarı

Felsefe.net
Yeni Üye
sen ülkücü olduğun için yapılmadı bu eleştriler,kullandığın üslup ve cümlelerinin arasından sızan öfke ve cehalet odaklı söylemlerindi funda..
ben türk değilim,kürtte değilim fakat şunu biliyorum,haklar ve hürriyetler noktasında ne kadar eşit olursa olsun türkü kürdü çerkesi,hiçbir zaman türk değilim denildiğinde alkışlanmayacaklar türkçü arkadaşlarımız tarafından!!!

funda

Felsefe.net
Yeni Üye
hoşça,

ben üç hilali her zaman boynumda taşırım.bana insan öldürmenin sebebini açıkla.bu ülkede kürtçe her zaman konuşuldu.bu kadar yıl nasıl yaşandı peki.?hiç mi hastaneye gitmedi bunlar?hiç mi okula gitmediler yıllardır.bana bunu anlat.

funda

Felsefe.net
Yeni Üye
nil sarı,

senın türk olmadığını anladığıma yemın ederim.artı benım cümlelerimde dediğin hiçbir şey yok.sen görmek istediğini görmüşsün.türk olmadığına ve kürt olmadığına göre olaylara objektif bakma olasılığın çok yüksek.ama bence bunu da başaramadın.yansız olman gereken bir durumda yanlı tavır sergiledın.bu söylemlerımı de kullanırsan sevınırım.

HoŞÇa

Üye
Yeni Üye
aynen dediğin gibi funda o yaşlı Kürt teyzelerimiz ninelerimiz hastaneye tek başına hiç gitmediler.. Hapishanedeki oğluyla ziyaret saatinde sırf Türkçe bilmediği için konuşamayan sadece bakışan annelerin anılarını anlatırlar her zaman.. Ve bizim büyüklerimizden de vardır bunları anlatan.. Üniversite okumaya gelmiş Kürt bir genç otobüste yada kalabalık bir yerde Türkçe bilmeyen ninesiyle konuşamaz.. Çünkü Kürtçe konuşmak yasaktır..

Funda bunlar gerçekler.. yaşam bu.. ülke gerçeği bu.. bunlar yaşandı.. Zamanında Kürtçe şarkı okuyacağım dediği için sürgün yemedi mi Ahmet Kaya? ona o gün çatal kaşık fırlatırken bugün Türkçe konuşmaktan aciz İngiliz mandacısı oynak Serdar Ortaçlara neden kime karşı çıkmaz acaba??

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar