Erdoğan'dAn Seçim Kararı Açıklaması(Ben Yaptım Oldu)

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Siyaset Meydanı kategorisinde dragon tarafından oluşturulan Erdoğan'dAn Seçim Kararı Açıklaması(Ben Yaptım Oldu) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 761 kez görüntülenmiş, 18 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Siyaset Meydanı
Konu Başlığı Erdoğan'dAn Seçim Kararı Açıklaması(Ben Yaptım Oldu)
Konbuyu başlatan dragon
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan dragon

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Beştepe'de seçim kararını imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasının ardından "Karar verilmiştir" dedi. Erdoğan daha sonra yaptığı açıklamada seçim tarihinin öne alınmasının gerekçesini de sıraladı. Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında seçim kararı yayınlandı. Şimdi gözler Yüksek Seçim Kurulu'nun seçim takvimini açıklamasında...​

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seçim kararı açıklaması! Cumhurbaşkanlığı seçimleri ne zaman yapılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim kararını kameraların önünde imzaladı. Erdoğan, sözlü olarak da "Karar verilmiştir" dedi.

transparent.gif

3572499_8d859fedcabe7e3d351f6725c1e56ec2.jpg

RESMİ GAZETE'NİN MÜKERRER SAYISINDA​

Seçimlerin yenilenmesine dair Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında yayınlandı.

3572499_004d0eb637441371c249bc2b33d934ca.jpg

YSK TOPLANDI​

Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının hemen ardından YSK’nın toplandı. Yüksek Seçim Kurulu’nun iki karar alması bekleniyor.

Play Video

YSK ilk seçimlerin ilk turunun 14 Mayıs'ta, ikinci turunun 28 Mayıs'ta yapılması kararını açıkladı. YSK, seçim takvimi için çalışmalarını sürdürüyor.
YSK Başkanı Ahmet Yener, "Bugün Cumhurbaşkanımızın seçimlerin yenilenmesi kararı üzerine YSK yaptığı toplantıda 14 Mayıs'ta Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin yapılması olarak belirlenmiştir. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması halinde 28 Mayıs tarihi belirlenmiştir. Çalışmalara devam ediyoruz. Birazdan kamu görevlilerin istifası için tarih belirlenecek" dedi.

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Yasaları anlama sorunu var sanırım bu meclisin(hükümet ve muhalefet)!..

- Anayasanın 101. maddesi: "...Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir." ilkesi apaçıktır.

- 116. madde gerekçe göstererek sayın reisi cumhur kendi kendisine(!) kendi kararı ile seçilme hakkı tanıyamaz.

-Anayasanın 116. maddesi: Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir. der.

Meclisin 5 de 3 çoğunluğu karar aldığı taktirde, ancak meclis kararı ile sayın Reisi Cumhur aday olabilir.

Aksi taktirde anayasa gereği bu şekilde(cumhur başkanının kendi başına seçim yenilemesi kararı) yapılmış bir seçim sonucunun meşruluğundan söz edilemez.

Not: Haberden, basına verilen bilgiden anlaşılan budur. Yanlışım(5 te 3 meclis kararı ile alınan bir karar) var ise düzletin lütfen.

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
-Anayasanın 101., 116. maddeleri açıkça ciğnenmektedir.

Sözde muhalefet bu duruma seyircidir. Göz yummaktadır.

İlginç bir şekilde sayın Cumhur Başkanının işaret ettiği aday seçimde karşısına çıkarılmaktadır!(?)

PAdişah çayır tiyatrosu kurulmuş sahnelenmektedir. Aklımızla alay edilmektedir. Bir muhlaefet zaten 1 defa daha seçilme hakkı olmayan bir adayla niye yarışsın ki? Anayasa ortada, anayasaya uy diye diretmiyorsun. Sen anayasaya, cumhuriyete, hukuka ihanet ediyorsun. Bu açık/ aleni değil mi?

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
-2839 sayılı MİLLETVEKİLİ SEÇİMİ KANUNU madde 8 : Yenileme kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilmişse Meclis, seçimin yapılacağı tarihi de belirler. Yenileme kararının Cumhurbaşkanınca verilmesi halinde, bu kararın verildiği günden sonra gelen doksanıncı günü takip eden ilk Pazar günü oy verilir. der

- Seçimlerin yenilenmesi kararını gene cumhurbaşkanı kendisi almışsa seçim ancak 90 gün sonra yapılabilir. Bu da çok açıktır.

Muhalefet anayasayı ve yasaları çiğnetip kalkıp bir de oy isteyip bizim aklımızla eğlenmesin lütfen. Bu ne cumhuriyet ve hukuka saygısızlıktır yahu...?

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Siyasi Partiler Kanunu:

-87. madde : Siyasi partiler, Devletin sosyal veya ekonomik veya siyasi veya hukuki temel düzenini, kısmen de olsa dini esas ve inançlara uydurmak amacıyla veya siyasi amaçla veya siyasi menfaat temin ve tesis eylemek maksadıyla dini veya dini hissiyatı veya dince mukaddes tanınan şeyleri alet ederek her ne suretle olursa olsun propaganda yapamaz, istismar edemez veya kötüye kullanamazlar. deer.

Sahi alenen "nas var, nas" (v.b. trilyon alenen demeç demek) ne demektir? Siyasi parti kanunu ihlal değilmidir?

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Türkçe 90 gün kuralını anlamayan, anayasa 101' i anlamayanın arap dinini anlaması, doğru yorumlaması mümkün mü sizcce?

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Cumhurbaşkanı seçim kanununa hiç deĝinmemişsin. Onun 3. maddesine göre açıklandıktan 60 gün sonra seçim yapılabilir. RTE nam-ı diĝer AKP bu kanunu referans aldı, çünkü onlara göre bu kanun Milletvekili kanunundan sonra yürürlüĝe girdiĝi için diĝerini nesh(!) etmiştir. :)

Kaynak:

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Cumhurbaşkanı seçim kanununa hiç deĝinmemişsin. Onun 3. maddesine göre açıklandıktan 60 gün sonra seçim yapılabilir. RTE nam-ı diĝer AKP bu kanunu referans aldı, çünkü onlara göre bu kanun Milletvekili kanunundan sonra yürürlüĝe girdiĝi için diĝerini nesh(!) etmiştir. :)

Kaynak:

Öyle bir şey yok(mümkün değil böyle bir yorumlama). 116 maddeye göre imza basmış. Resmi gazete yayınlamış. Okuduğunu anlayana kadar 116. madde6yi okumlarını salık veririm. Milletvekili seçimi(cumhur başkanı) 90 gündür(nokta). Açık ve basit olan şeyi karmaşıklaştırmaya çalışarak bir sonuç hasıl olmaz.

Kaldı ki, Erdoğanın aday olamayacağı anayasa ile sabit. Öyle bir hakkı yok. Normlar hiyerarşisi denen bir kural var.
Kanunlar anayasaya aykırı olamaz. Anayasa ne diyorsa O.

Hiç bir hukukçu altı çizili cümleye aykırı beyan veremez. Veriyorsa diplomasından şüphe edilir.

Son düzenleme:

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Öyle bir şey yok(mümkün değil böyle bir yorumlama). 116 maddeye göre imza basmış. Resmi gazete yayınlamış. Okuduğunu anlayana kadar 116. madde6yi okumlarını salık veririm. Milletvekili seçimi(cumhur başkanı) 90 gündür(nokta). Açık ve basit olan şeyi karmaşıklaştırmaya çalışarak bir sonuç hasıl olmaz.

Kaldı ki, Erdoğanın aday olamayacağı anayasa ile sabit. Öyle bir hakkı yok. Normlar hiyerarşisi denen bir kural var.
Kanunlar anayasaya aykırı olamaz. Anayasa ne diyorsa O.

Hiç bir hukukçu altı çizili cümleye aykırı beyan veremez. Veriyorsa diplomasından şüphe edilir.
116. madde ne diyor?
Orada 2 şık var. Birincisinde meclisin 5´te 3 çoĝunluĝu ile seçimlerin yenilenmesi mümkün. İkincisinde Cumhurbaşkanı´nın da seçimleri yenileme hakkı var. Bu durumda TBMM ve Cumhurbaşkanlıĝı seçimi beraber yapılır diyor. TBMM seçimleri yenileme kararı alırsa, CB bir kere daha aday olabilir. Sadece bu durumda 3. kez aday olabilir:

Cumhurbaşkanı seçim kanununu yukarıda yazmıştım ve onu görmezden geliyorsun. Tekrarlamanın bir anlamı yok. Demek ki bu kanun esas alınıyor ve 60 gün sonra seçime gidiliyor. Kanunlarda farklılık olması durumunda sonradan piyasaya giren kanun esas alınmalı. Ancak şunu da belirtmek lazım. CB Seçim Kanunu düzenlendiĝinde Milletvekili Secim Kanununa da yeni bir düzenleme getirilmeliydi zamanında; yani şeçim günleri eşitlenmeliydi.

3. kez aday olma mevzusuna gelince...
Hatırlar mısın bilmiyorum. Özal, "Anayasa bir kere delinmekle bir şey olmaz" demişti. Bu çarpık zihniyet hâlâ aynen devam ediyor.

Son düzenleme:

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Cumhurbaşkanı seçim kanununu yukarıda yazmıştım ve onu görmezden geliyorsun.Tekrarlamanın bir anlamı yok. Demek ki bu kanun esas alınıyor ve 60 gün sonra seçime gidiliyor. Ancak şunu da belirtmek lazım. CB kanunu düzenlendiĝinde Milletvekili kanununa da yeni bir düzenleme getirilmeliydi zamanında.

Aday olma hakkına gelince...
Hatırlar mısın bilmiyorum. Özal, "Anayasa bir kere delinmekle bir şey olmaz" demişti. Bu zihniyet hâlâ aynen devam ediyor.

Altı çizili cümlemi(8 nolu post) bir daha okuyup anlamaya çalışmalısın!. Hukuk bir bilim dalıdır. Kendine has dili ve metodolojisi vardır.

"Ben yaptım olduyla" normlar hiyerarşi ilkesi değiştirilemez. Anayasa 116. madde gerekçesini öne sürerek imzaladığın resmi gazete ile sabit kararnamenin gereği 90 gündür. 2*2=5 etmez.

-- Anayasayı delen zihniyet sadece Özal zihniyeti değildir. Ecevit' te anayasayı çiğnemiştir. Sayın reisi cumhur Sezerle aralarında oluşan münakaşanın sebebi budur. Anayasa kitapçığı falan fırlatılmamıştır. Anayasaya uymayan Ecevit' e kitabın maddesi gözüne sokulmuştur. Bunun üzerine Ecevit hadsizlik etmiş, seni biz oraya getirdik demiştir. Ecevit hükümetinin en büyük hukuksuzluğu 99 depreminde kamu görevlileri soruşturulamaz adalaet bakanlığı kararıdır.

Hülasa bunların hepsi aynıdır. Aralarında fark mark yoktur. Hukuk hiç birinin işine gelmez. Bedel ödemezler. Yasalara uyması gerekenler, bedel ödemesi gerekenler sadece poğaca çalanlardır.

Son düzenleme:

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Altı çizili cümlemi(8 nolu post) bir daha okuyup anlamaya çalışmalısın!. Hukuk bir bilim dalıdır. Kendine has dili ve metodolojisi vardır.

"Ben yaptım olduyla" normlar hiyerarşi ilkesi değiştirilemez. Anayasa 116. madde gerekçesini öne sürerek imzaladığın resmi gazete ile sabit kararnamenin gereği 90 gündür. 2*2=5 etmez.

-- Anayasayı delen zihniyet sadece Özal zihniyeti değildir. Ecevit' te anayasayı çiğnemiştir. Sayın reisi cumhur Sezerle aralarında oluşan münakaşanın sebebi budur. Anayasa kitapçığı falan fırlatılmamıştır. Anayasaya uymayan Ecevit' e kitabın maddesi gözüne sokulmuştur. Bunun üzerine Ecevit hadsizlik etmiş, seni biz oraya getirdik demiştir. Ecevit hükümetinin en büyük hukuksuzluğu 99 depreminde kamu görevlileri soruşturulamaz adalaet bakanlığı kararıdır.

Hülasa bunların hepsi aynıdır. Aralarında fark mark yoktur. Hukuk hiç birinin işine gelmez. Bedel ödemezler. Yasalara uyması gerekenler, bedel ödemesi gerekenler sadece poğaca çalanlardır.

Sen anlamak istemiyorsun. Mesele ben yaptım oldu deĝil. Sadece Meclis seçilmeyecek, Cumhurbaşkanı da seçilecek. Yani ikisi aynı zamanda yapılmak zorunda. Ortada 2 kanun var. Birisi 60 gün diyor, diĝeri 90 gün!
60 gün diyen (Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu), 90 gün diyenden(TBMM Seçim Kanunu) daha sonra piyasaya girdi. Haliyle diĝerinin(eskisinin) hükmü kalmamalı. Benim düşüncem bu yönde.

Aslında anayasa ihlali burada deĝil. Anayasa ihlali RTE´nin 3. kez aday olmasında, çünkü seçim kararını kendisi verdi. Ancak 3. kez aday olabilmesi için TBMM´nin 5´te 3 çoĝunlukla karar vermesi gerekirdi (yukarıda yazmıştım).

Son düzenleme:

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Bu ülkede bir TCK-53 gerçeği vardır.

TCK md. 53:

(1) Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak;

a) Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,

yoksun bırakılır.

(4) Kısa süreli hapis cezası ertelenmiş veya fiili işlediği sırada onsekiz yaşını doldurmamış olan kişiler hakkında birinci fıkra hükmü uygulanmaz.

Buradan hareketle sayın Erdoğan' a "muhtar bile olamaz" dendi. Bu yasaklılık hali herkese geçerli bir kural iken. Sayın Erdoğan 4. fıkra haricinde bu istisnadan yararlanması mümkün değilken. Bu yasaklılıktan muaf olarak 15 sene illegal olarak bu ülkeyi yönetti, vekillik, başbakanlık, cumhurbaşkanlık yaptı. 2015 senesinde çıkan AYM kararı sonrası bu seçilme hakkı ülke vatandaslarına tanınmıştır. Bu kural Ali'ye farklı Veli'ye farklı işletilemez. Her yurttaş kanunlar karşısında eşittir.

Ehliyetiniz yok ülke yönetiyorsunuz. Şaka gibi ülke ve sözde yargısı. Dünyanın hiç bir hukuk ülkesinde böyle bir şey olamaz. Ama bu ülkede oldu, devam ediyor. Bu bağlamda 15 sene, hatta 20 sene geriye dönük akp' nin bütün imzası bulunan kararlar yok hükmündedir. Sayın Erdoğan bu ballı ihalelerin parasını uluslarası ingiliz tahkiminden bizden söke söke alamazlar. Sözleşme kafadan sakat. Sanırım bu paraları uyanırsalar şayet sizden söke söke alacak Türk milleti.

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Sen anlamak istemiyorsun. Mesele ben yaptım oldu deĝil. Sadece Meclis seçilmeyecek, Cumhurbaşkanı da seçilecek. Yani ikisi aynı zamanda yapılmak zorunda. Ortada 2 kanun var. Birisi 60 gün diyor, diĝeri 90 gün!
60 gün diyen (Cumhurbaşkanı Seçim Kanunu), 90 gün diyenden(TBMM Seçim Kanunu) daha sonra piyasaya girdi. Haliyle diĝerinin(eskisinin) hükmü kalmamalı. Benim düşüncem bu yönde.
İkisi bir arada yapılmak zorundaysa(zorunda), birbirini sonuç yönünden bağlayıcılığı var ise, o zaman millet vekili seçimi kanunda da açıkça 60 gün yazmalıdır.

Cumhur kanunu daha yeni gerekçesi, başka bir kanunu nesh etmez. O kanunu tamamen yürülükten kaldırmadığınıza, karmaşanın sorumlusu olduğunuza göre(kendi kusurunuzdan menfaat elde edemezsiniz hukuk ilkesi). açıkça yazan 90 gün kuralı vardır. Cumhur meclise uyacak. Meclis reisi cumhurun(1 kişinin) keyfine uymaz. Bu ülkede paidşahlık var ve de babası da padişahdıysa(!) miras kaldıysa ben bilmiyorum. Getirsin tuğrasını, lahv etsin anayasayı da o vakit boyun eğelim.

Bakın sizin verdiğiniz linkte bir hukukçu:

Doç. Dr. Didem Yılmaz, Diken’de kaleme aldığı yürürlükte iki farklı hükmün olduğuna dikkat çekerek şu görüşünü dile getiriyor: “Bu yasa hükümlerinin bu sonuca ulaşacak şekilde okunması mümkün değil. Öncelikle eğer yasa koyucu her iki seçimin yenilenmesi halinde seçim sürelerini 60 gün olarak belirlemek isteseydi hem 2839 hem de 6271 sayılı kanunlarda 2018’de değişiklikler yaparken 90 günlük süreyi düzenleyen hükmü açık olarak yürürlükten kaldırması/ilga etmesi gerekirdi.”

Benim dediğimi ifade etmiş zaten.

Son düzenleme:

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
İkisi bir arada yapılmak zorundaysa(zorunda), birbirini sonuç yönünden bağlayıcılığı var ise, o zaman millet vekili seçimi kanunda da açıkça 60 gün yazmalıdır.

Cumhur kanunu daha yeni gerekçesi, başka bir kanunu nesh etmez. O kanunu tamamen yürülükten kaldırmadığınıza, karmaşanın sorumlusu olduğunuza göre(kendi kusurunuzdan menfaat elde edemezsiniz hukuk ilkesi). açıkça yazan 90 gün kuralı vardır. Cumhur meclise uyacak. Meclis reisi cumhurun(1 kişinin) keyfine uymaz. Bu ülkede paidşahlık var ve de babası da padişahdıysa(!) miras kaldıysa ben bilmiyorum. Getirsin tuğrasını, lahv etsin anayasayı da o vakit boyun eğelim.

Bakın sizin verdiğiniz linkte bir hukukçu:

Doç. Dr. Didem Yılmaz, Diken’de kaleme aldığı yürürlükte iki farklı hükmün olduğuna dikkat çekerek şu görüşünü dile getiriyor: “Bu yasa hükümlerinin bu sonuca ulaşacak şekilde okunması mümkün değil. Öncelikle eğer yasa koyucu her iki seçimin yenilenmesi halinde seçim sürelerini 60 gün olarak belirlemek isteseydi hem 2839 hem de 6271 sayılı kanunlarda 2018’de değişiklikler yaparken 90 günlük süreyi düzenleyen hükmü açık olarak yürürlükten kaldırması/ilga etmesi gerekirdi.”

Benim dediğimi ifade etmiş zaten.
Yazılanların tamamını okumama gibi bir alışkanlıĝın var herhalde. Sadece görmek istediĝini görüyorsun. Yeni kanunun eskisini etkisiz bırakır diyen hukukçular da var.

Ayrıca bak #9'uncu mesajımda ne yazmışım:
Kanunlarda farklılık olması durumunda sonradan piyasaya giren kanun esas alınmalı. Ancak şunu da belirtmek lazım. CB Seçim Kanunu düzenlendiĝinde Milletvekili Secim Kanununa da yeni bir düzenleme getirilmeliydi zamanında; yani şeçim günleri eşitlenmeliydi.

Aslında sözün özü şu:
Anayasanın yaz boz tahtası haline geldiĝini ve karman çurman olduĝunu sokaktaki sıradan bir vatandaş dahi biliyor. Ancak vatandaşların vurdumduymazlıĝı ve tepkisizliĝi yüzünden kim kime dum duma bir hale geldi bu memleket. Gerisi hikaye.

Son düzenleme:

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Yazılanların tamamını okumama gibi bir alışkanlıĝın var herhalde. Sadece görmek istediĝini görüyorsun. Yeni kanunun eskisini etkisiz bırakır diyen hukukçular da var.
Hükümetin sözdehukukcusu onlar(yaptım olducu). Elma kanunu, armut kanununu ilga/milga etmez. İkisi farklı farklı birimler.

20-30 milyar toplayacaklar diye imar affı ile tabut binaları ruhsatlandıranların sözdehukuki görüşleri yani. Sen sorumluluk bende değil dedin diye hukuki sorumluluktan kaçamazsın. Hukuk önünde olayda hem cezai, hem maddi sorumlususun. Sen yaptın olmuyor. Olası kastle deprem cinayet zanlılarının batıl yorumları beni bağlamaz. Bunların anayasa prof vekili adliyeden hakime telefonla talimat verip katil ve eroin baronunu saldı be...

Son düzenleme:

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Hükümetin sözdehukukcusu onlar(yaptım olducu). Elma kanunu, armut kanununu ilga/milga etmez. İkisi farklı farklı birimler.

20-30 milyar toplayacaklar diye imar affı ile tabut binaları ruhsatlandıranların sözdehukuki görüşleri yani. Sen sorumluluk bende değil dedin diye hukuki sorumluluktan kaçamazsın. Hukuk önünde olayda hem cezai, hem maddi sorumlususun. Sen yaptın olmuyor. Olası kastle deprem cinayet zanlılarının batıl yorumları beni bağlamaz. Bunların anayasa prof vekili adliyeden hakime telefonla talimat verip katil ve eroin baronunu saldı be...
Farklı falan deĝil. Seninki hukukçu ama diĝerleri sözde hukukçu. Bunlar boş laf. 60 gün sürecinde bir sıkıntı göremiyorum ben.

Beni zorla terkarlatıyorsun; asıl sıkıntı başka yerde...
RTE kendisi seçim yenileme kararı aldıĝı için anayasaya göre (116. madde) 3. kez aday olamaz. Aday olması için TBMM bu kararı almalıydı. Bu noktada RTE 116. maddeye aykırı hareket ediyor. Yani anayasa ihlali burada yapılıyor.

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Beni zorla terkarlatıyorsun; asıl sıkıntı başka yerde...
RTE kendisi seçim yenileme kararı aldıĝı için anayasaya göre (116. madde) 3. kez aday olamaz. Aday olması için TBMM bu kararı almalıydı. Bu noktada RTE 116. maddeye aykırı hareket ediyor. Yani anayasa ihlali burada yapılıyor.

-"Ben yaptım oldu"

Yeni cumhurbaşkanlığı yasası ile kilometre sıfırlanmış(seçilme sayısı). Sen duymadınmı bu açıklamasını? :ROFLMAO: Asrın liderimizin daha 2 kere daha hakkı varmış. Abdüllatif Şener bu yapıya "mafya devleti" diyor.

İroniyi anlamadın halen, tekrarlattırıyorsun bana...

Son düzenleme:

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
@dragon
Benim işim gücüm var, RTE`nin her dediĝini izleyecek deĝilim. :)
Ancak bir konuda hemfikiriz seninle: Mevcut sistem evlere şenlik bir görüntü veriyor. Bunun düzelmesini bu siyasetçilerden beklemek, tabiri yerindeyse çok saflık olur.

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Bir ben yaptım oldu örneği daha yaşandı maalesef... :( Paramızla öldürülüyoruz. Bu plansızlığın resmi sorumlularını kimse kovuştur(a)mıyor. Tek kelime ile hukuk dışı devletçiliktir bunun adı!. Deprem Şili de niye can alamıyor? Yargı istifa...

resimid_225923721_22592372.jpg

Erdoğan açılış töreninde yaptığı konuşmada, AKP’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ni çalışmalarını överek, “Büyükşehir belediyemiz yaklaşık 1 milyar liraya yakın bütçeyle yatırımlar gerçekleştirdi. Abide ve Karakoyun köprülü kavşaklarını inşa etti ve bugün açılışını yapıyoruz. Yaptığı 1 milyon 860 bin metrekare beton parkeyle, 156 kilometre beton yolla, kurduğu asfalt şantiyesiyle büyükşehir belediyemiz gerçekten kendisini en güzel şekilde ispat etti” ifadelerini kullanmıştı."

resimid_225914731_22591473.jpg

resimid_225901091_22590109.jpg

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği, yaşanan sel felaketinin ardından yaptığı basın açıklamasında, doğa olaylarının plansızlık ve doğaya yanlış yapılan müdahalelerle felakete dönüştüğünü ifade etti.
Açıklamada “Şanlıurfa merkez özelinde kent makro formunu incelediğimizde kent merkezinden geçen Cavsak deresi, Karakoyun deresi, Mance deresi, Karaköprü-Sırrın deresi ve koruma bandında ki yapılaşmaların depremde yıkım tehlikesi oluşturduğu, sel olayında ise taşkına ve can kayıplarına neden olduğunu, tarım arazilerine konumlanan yatırımların ve yanlış kurgulanan ulaşım kararlarının felakete davetiye çıkardığını gözlemlemiş bulunmaktayız” denildi.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar